Amleth (Alexander Skarsgård) bol kedysi dávno synom mocného vikingského kráľa (Ethan Hawke) a jeho ženy Gudrún (Nicole Kidman), pokiaľ ho zrada a zákerná vražda pripravila nielen o otca, ale aj o strechu nad hlavou. O pár rokov neskôr sa svetom pretĺka ako bezmenný bojovník a má jediný cieľ. Vlastnoručne zabiť tých, ktorí ho pripravili o rodinu a šťastnú budúcnosť. (CinemArt SK)

barteca

Valhalla náš cíl ! Bylo to takové nesourodé, fantazy mytologie měla až pohádkově snový náboj a křížila se s brutální surovostí severské legendy. Herecké výkony nepřesvědčivé, střih, dramaturgie průměrná. Ragnara jen tak něco nepřebije. Jinak poučení na závěr: za dvanáct století se změnily jen kulisy, lidi jsou pořád krvelačné bestie..... ()

jorgus

Po hodině jsem to vypnul..těch ritualu a mystiky na mě bylo přespříliš.. bohužel ani reálná část filmu mě nebavila..po skvělých trailerech velké zklamani:) ()

TheSpearCZ

S tvorbou Roberta Eggerse se vůbec neztotožňuji, což jsem zjistil právě u jeho nejslavnějšího Majáku, tady si vybral pro mě zajímavější téma, takže jsem byl zvědav, jak to dopadne, a když nebudu počítat tuhle "kreativní zášť" vůči němu a podívám se na to čistě z technického hlediska, tak Eggers jednoduše nijak neoslnil. Ano, je tu kvalitně natočená brutální akce, kde pohled na Skarsgårda je vyloženě odstrašující, což je správně, ale Eggers mě tady nepřesvědčil linkou Skarsgårda s Anyou Taylor-Joy, která tu byla "k smíchu" a celkově ten film nepředčil očekávání skvělého traileru. Čisté 3* ()

Saur.us

Je to přesně jak bych čekal. Tento severský Hamlet je studený, syrový a brutální. Navíc protkaný mytologií a severskými obřady a tak dělá ze Seveřana vcelku slušnou sondu do života vikingů. ()

bozka10

Tak to mi poser kozy.Tak nasraných vikingov som teda ešte nezažil.Toto bola teda drsná nekompromisná masakra.A so Skarsgårda išiel miestami  teda dosť veľký strach.Takýto típek ak by sa mi chcel pomstiť, zmením nie len bydlisko,ale pre istotu aj planétu. ()

kijifa

CinemArt uvááádíííí The Northman. Příběh drsného severského chlapce, který se postaví čelem k naplnění svého osudu a obětuje život pomstě, díky čemuž se dostane do Ruska a pak na Island. Ale teď trochu vážně. Mám rád Vikingy a všechno co se o ně alespoň trochu otřelo. Což znamená, že na The Northman jsem se docela těšil. Docela dost. No a jsem docela zklamaný, docela dost. A přitom jsem si do nějaké 90 minuty říkal, že jsem vlastně celkem spokojený, že i když to zaštítění Vikingy je tu vlastně trochu zbytečné, protože stejně tak by se to mohlo odehrávat v jakémkoliv jiném časo-prostoru, tak se bavím a ta naturálně zobrazená krutost, která k té době možná trošku patří se mi vlastně docela líbí (jako sledovat takhle z odstupu). Potom se to ale trošku zamotalo, překombinovalo a já si začal přát, aby to už skončilo. Jo celkově je to hezky špinavé, vlastně i atmosférou dobře pojaté, jenže tu mytologie ustoupila asi až zbytečné brutalitě a možná i díky tomu se ze snahy o epický závěr stalo jen takové "puf" ()

Chundys

Impozantní podívaná a strašně mě mrzí, že jsem na Seveřana nevyrazil do kina, protože už od první minuty mne film pohltil a nepustil!!! Kvalitu snímku podtrhuje pochopitelně hudba, ale jako herecké výkony to je pošušňáníčko! No nebojím se říct, že prozatím za rok 2022 získává Seveřan s tváří Skarsgårda numero Uno za nejlepší snímek!!! ()

theSaint

Neskutečná nuda. Zatímco Barban Conan dokáže svou atmosférou vtáhnout i dnes, baví v záběrech, protože prostě kamera.. u Northman jsem se nedokázal zbavit dojmu kamerové nudy. Prostě nijaké. U toho rádoby animálního přechodu dospělosti otec-syn/král-princ jsem vybouchl v smích a pak mi bylo za tuhle šíleně nezvládnutou scénu trapně. Trochu mi to připomínalo nějaký skrytý fetish režiséra. Ještě obojky a bylo vymalováno. Wtf. Možná to tak v severských bájích skutečně je, ale kurva tohle bylo naprosto mimo. Mladej si usere jakože vlk a má to být jakože divoký? Hele, sorry, na papíře možná, na plátně fakt ne. Zatímco Arnoldovi Conana věříte aniž by se snažil- stačí jeho pouhý pohled, tak Skarsgardovi nevěříte ani nos mezi očima. Nahoněná muskulatura a chodící jako narvaná napjatá opice nosící melouny z Vás tvrďáka prostě neudělá. A právě tohle přehrávání jeho postavu hluboce sráží. Nevěřil jsem nikomu nic. Viděl jsem pouze herce, co si hrají na seveřany. Casting naprosto mimo. Pokud se mě zeptáte na jedinou charismatickou postavu, tak vám neodpovím. Žádná totiž neexistuje. Totálně přepálená stopáž, která nudí. Nevtáhlo mě to ani na vteřinu a to jsem se skutečně těšil. Vyumělkované. Šíleně. Jakože syrové a špinavé. Jakože. ()

Gastovski

Robert Eggers je určitě schopný řemeslník, nicméně s přibývajícími minutami se mi Seveřan líbil čím dál tím míň. Jako vikingská rubačka to moc nefunguje, jedná se spíše o spirituální cestu pomsty. Problémem je, že té spirituality a z ní pramenící osudovosti je tolik, že po chvíli začne působit až nepatřičně směšně (pomsta jedině za určité lunární periody, počkat až přijde vlčí mládě, závěrečný souboj  výhradně (!)  uvnitř vulkánu...). Místo přímočaré pomsty tu máme tyto berličky, které akorát šíleně natahují děj a působí strašně debilně. Celkově je to takový zvláštní mix fantasy na halucinogenech s pár zajímavými pohanskými výjevy a slušným castingem. Ten hype, který kolem toho byl nechápu. ()

Bozvav

Řádně krvavý "Hamlet", ve kterém měla jednoznačně navrch mystika před reálným příběhem. Forma předčila obsah. Ale je fakt, že mne ranný, temný a tmářský středověk nikdy moc nebral. Celé to bylo moc tmavé a místy zoufale nudné. Za mne takový průměr. PS: Nicole Kidman je tak oplastikovaná, že vypadá jak vosková figurína, místy to bylo to nejděsivější, co ve filmu bylo. ()

Majkak

Vikingové jak si je představují lidi 21. století. Ezo-pohansko-mysticko všehochuť, atmosférické, emocionální se stylovou hudbou. Když si ale stoupneme nohama na zem, nepředpokládám, že by Vikingové byli zase takoví retardi. Scénář neřeší žádnou logiku, ke štěstí musí divákovi stačí stylizovaní bojovníci s jejich rituály. Psychologie taky vcelku žádná, akorát Kidman si střihla slušnou záludnou mrchu. Jinak klasika o pomstě, a taky trochu lásce. ()

Pat_rick_fan

Je to audiovizuálna pecka a Eggers potvrdzuje, že je majster mystiky, trochu to ale škrípe, ak sa rejžo začne pokúšať o to byť majstrom emócie. Síce oceňujem, (malý spoiler) že to NIE JE až také priamočiare a jednoznačné ako sa javilo z traileru a dostávame aj (ne)príjemné šedé zóny medzi ilúziou a realitou, udalosťami skutočnými či mytologickými a morálnymi dilemami medzi tým čo je správne, či nutné. Posledná tretina akosi nezvláda efektívne rámcovať všetko to zaujímavé, čo sa udeje v tých prvých dvoch, či už akčné scény alebo rodinné drámy. Ale bavilo ma to dosť, aj herecky, aj keď Ana Taylor Joy nemá imho chémiu s vynikajúcim Skarsgardom, zato Nicole Kidman, ktorú som kedysi nemusel, ma poslednú dobu prekvapuje, aká naozaj dobrá herečka to je, Severana nevynímajúc. ()

CaptainCzech

Skvělí film pro milovníky vikingské kultury, severské mytologie a nespojených hlavních postav. Naštěstí patřím do všech tří kategorií a tak jsem si film užíval na maximum. Jenomže už jen podle ohlasů z promítání kde jsem byl je mi jasný, že tenhle snímek ocení menšina. Skarsgardova doposud životní role a pro mě se ukotvil do paměti jako nespokojenec Amleth. Film sice není tak akční, ale to mi vůbec nevadilo, ba naopak. Užíval jsem si samotnou surovost a brutálnost dané doby, která byla ztvárněna realisticky. Hodně oceňuju hudbu a celkový vzhled snímku. Najdou se tu i dva velké zvraty a nutno říct že jsem očekával pouze jeden z nich. I když jsem se nad filmem hodně zamýšlel, nenašel jsem nic co bych mohl kritizovat. Dokonce i délka je v pohodě, jelikož mi to uteklo rychleji, než kdejaká komiksovka. Za mě 5* ()

sadlokan

Jeho otec nebyl kovářem.A nevykoval meč mocný jak samo nebe.Ten muž nedostal jméno Conan.Ty vole,vikingskej kontaktní baseball.”Nejde mi vyndat meč”je něco jako”nemůžu nastartovat”.Trapné.Vikingové podle názvů. ()

Kopi1

Velmi solidní a drsné zobrazení vikingské kultury. Tento typ filmu rozhodně není pro všechny, moc akce nečekejte, velmi ponuré drama s mnoha obřady. Jediný co mě drží od 5 hvězd je příběh, který podle mě mohl být v druhé polovině využit lépe. Atmosféra parádní (hudba a vikingské projevy v pozadí), velmi dobré delší scény dodávají filmu autenticitu a všichni herci se do své role vžili na 100%, ani bych se nedivil pokud by zde někdo dostal Oscara, hlavně Alexander Skarsgård. ()

Rathalos

Severan mi velmi pripominal legendarneho Barbara Conana z roku 1982 so svalovcom Arnoldom Schwarzeneggerom,aj ked uz odvtedy preslo 40 rokov,je to prijemna spomienka,ale vratim sa spat k hodnoteniu,hned na zaciatku musim pochvalit rezisera Roberta Eggersa,ktory paradne vystihol tieto casy,su vymakane do detailov,doba,ktora bola brutalna,kruta,nekompromisna,drsna a vsade bol citit pach smrti,herecke vykony su vynikajuce,zvukova i hudobna stranka taktiez,atmosfera je temna a strasidelna ako v horore,no radost pozerat,jednoducho povedane som nenasiel ziadnu chybu a tym padom je vsetko jasne...:-) ()

Míří k nám další velká streamovací služba

Míří k nám další velká streamovací služba

11.09.2022

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

31.05.2022

Přestože jeho poslední film kritici vychválili, Eggersova (Čarodějnice, Maják) novinka Seveřan v kinech krutě propadla. Vikingský epos navíc vznikal nikoli coby produkt nezávislé scény, ale naopak… (viac)

Remake Nosferatu vznikne v Praze

Remake Nosferatu vznikne v Praze