Amleth (Alexander Skarsgård) bol kedysi dávno synom mocného vikingského kráľa (Ethan Hawke) a jeho ženy Gudrún (Nicole Kidman), pokiaľ ho zrada a zákerná vražda pripravila nielen o otca, ale aj o strechu nad hlavou. O pár rokov neskôr sa svetom pretĺka ako bezmenný bojovník a má jediný cieľ. Vlastnoručne zabiť tých, ktorí ho pripravili o rodinu a šťastnú budúcnosť. (CinemArt SK)

dubinak

Oceňuji řemeslné kvality tohoto filmu a věřím že spoustě lidem se líbil. Mně to ale přišlo tak nějak moc živočišně duté a vím, že to je vlastně ta pozitivní stránka Seveřana - autentičnost. I chování postav bylo na můj vkus prapodivné a bavily mě jen určité scény. Ani přesně nedokážu popsat specifický problém, který s tímto Eggersovým kouskem mám, ale ve střevech cejtím spíš to, že mi to přišlo jako divný film a navíc se mi ke konci už brutálně táhnul. Bohužel, hattrick pětihvězdí pro Eggerse se u mě nekoná. ()

Juto

Je veľkým rizikom minúť toľko peňazí na autorsky riadený historický epos v čase, keď historické eposy do značnej miery upadli do úzadia. Ale aké je to krásne riziko. 8,5/10 ()

Martrix

Obsahově nejde o žádné veledílo. Ostatně příběhy o pomstě mají poměrně vymezený rámec, takže ať už jde o klasickou vybíjenou jako Barbar Conan, sugestivního Gladiátora, nebo klidně kabaret jako Kill Bill, je to poměrně přímočaře vedená cesta, která překvapením nekončí. Jenže ... Eggers. Když napíšu, že forma vysoce ční nad obsahem, není to pravda. To by platilo pro divadýlka, jako je třeba 300: Bitva u Thermopyl. Jenže srovnávat Snydera a Eggerse, to je jako stavět vedle sebe popíkáře Warhola a všestranného Picassa. Forma v podání Eggerse vyplňuje a rámuje obsah takovým způsobem, že vytvoří hutnou podívanou s mnoha scénami, které by se měly prodávat jako artworky. A vydržíte se kochat celé dvě a čtvrt hodiny. Ano, jsou tam místa, kdy se nechá tvůrce unést a vy pochybovačně zakroutíte hlavami. Například, pokud mě jakožto otroka někdo osvobodí a já budu vědět, že jsem na opuštěném a nehostinném ostrově, musel bych být úplný idiot, abych schválně zapalil domy mých mrtvých utlačovatelů... . ... Leda by to dobře vypadalo při pohledu z dálky. Ale to jsou detaily. Navíc jde o zvláštní směs mysteriózního fantasy thrilleru, který se odehrává před více než tisíci lety. V drsné době, která je v Seveřanovi ztvárněná tak autenticky, jak to jen jde. Pokud máte žánr severských otloukánek rádi, nejspíš nebudete zklamaní. A pokud máte rádi filmové umění, oceníte skvělou kameru, herecké výkony, zvuk...budete nejspíš nadšení. Po technické stránce je to brilantní záležitost. Mít jen o chlup zajímavější příběh, nebo kdyby Eggers přitlačil s temnotou, nebo fantasy, tak neváhám s nejvyšším hodnocením ani chvilku. Případně, pokud by se tam povedlo procpat třeba kousek z šílenství mužů, které uvízlo v Apocalypse, byla by to pecka, peckoucí. ()

PROCESOR

Za mě celkem zklamání. Atraktivní téma se rozplynulo, jako reálná cena peněz v inflaci. Nevadily mi čarodějky a kouzla i mystifikace. Mě se to nelíbilo, jako celek, jak to bylo pojatý a odvyprávěný. Jasně půjde o krevní pomstu, to v podobných filmech není žádný překvápko, ale v podstatě se tam nic neděje, nic  se nikam  neposouvá. ()

campix

Vizuálně je Robert Eggers naprostá špička. Jak Čarodějnice, tak i Maják jsou vizuálně uchvatná díla, která pro mě fungují hlavně v menším formátu (protože z trailerů jsem vždycky přímo nadšený). Následný film mě pak už na zadek tolik neposadí. U Seveřana se poprvé potkáváme někde na půli cesty. Jedná se totiž o výborně herecky obsazené a trošku excentrické nakouknutí do dob a kultruy Vikingů, které ačkoliv nemohu potvrdit, tak působí poměrně dost věrohodně. Dostatečně drsně a špinavě. Dočkáme se i zajímavé akce, jenom stopáž je opravdu monumentální a tak Seveřan v několika momentech hodně ztrácí dech. Už je to ale od Eggerse více diváčtější, takže se těším co ukáže dál. ()

Bush13

Velmistr existenciálně tísnivé a ponuré atmosféry Eggers se tentokrát noří do přelomu 9. a 10. stol., do doby, kdy se rodí nová Evropa a její společnosti, doby, která opravdu stojí na hranici vynořující se historické skutečnosti a mytologie. A severskou mytologii zde v rámci islandské scenérie, pánprstenovských krajin a za krátkých obrazů jak vystřižených z Aronofského Fontány Eggers vytěžuje bohatě. Nejvíc mi pak film několika téměř totožnými momenty připomněl komiks Erika Krieka Psanec (Argo, 2022), který se odehrává na tom samém místě v tom samém čase; ale zatímco Psanec je o snaze zapomenout staré křivdy, Seveřan je o tom je připomenout a pomstít. A jak je téma pomsty sice běžné, filmařsky více než vděčné a mnou osobně velice oblíbené, zde se Eggers dostal do osidel jakéhosi "killbillovského syndromu", kdy všichni naprosto dokonale víme, co se stane, a čekáme jen na to, až se to stane. Kde Kill Bill nudí svou přímočarostí, Seveřan trpí čekáním. Osud je také narýsován, ale musí se nějak udát, pomsta bude vykonána, ale trvá to, byť na první pohled zdánlivě nemusí, neb je vše svázáno notičkami proroctví. A pakliže dojde v mezičase k nějakému násilí, a že ho je hodně, mnohdy, ne vždy, působí škrobeným divadelním dojmem: "teď vás praštím. Ano? Děkuji. Nastavuji nohu, já dělám kotrmelec, já umírám, nyní dostanete ránu vy." Ač opět oslněn Eggersovým filmovým uměním, jeho prací s prostředím (tma, oheň, bláto, déšť, teatrální Dafoe mě stále nenudí) a severským duchem, samotný příběh mě nakonec záhadně nepohltil, čehož upřímně lituji, neboť dva předešlé režisérovy filmy považuji za geniální kinematografické úkazy. ()

Doldus

Jsem tuze rád, že Eggers prokázal schopnost natočit i víceméně výpravný příběh s jasným směřováním a myšlenkou, ačkoliv bych od něj jako správný simpík bral snad cokoliv. Vsadím se ale, že autorská vize musela mnohdy ustoupit v prospěch pohodlnému diváckému zážitku, a v tomto případě je dobře, že nebyl film utopen v záplavě rituální mystiky a hořečnatých vizí plných trollí magie. Ne, tady se mimoto i kudlí, sportuje, miluje, zrazuje apod. Nabušený hudební doprovod, brutální akce, i živočišné projevy herců mě dokázaly svou až animální silou naprosto pohltit a pekelné bombasticko-absurdní finále už mě jen vyplivlo úplně vyčerpaného. Barbar Conan z toho byl cítit na sto honů, jen škoda, že na rozdíl od útrap napuchlého Cimmeřana se tady pramálo putovalo (a že se hrdina Amleth naprostou většinu filmu honosí strašlivým, štefanovským účesem). Příběh a rozpětí filmu je tak spíše komorní, a tím byl podle mě potenciál výpravné vikinské řeže naplněn tak napůl, nehledě na původní legendární pramen. Suma sumárum, Seveřan je řemeslně dokonale natočený prostinký příběh o pomstě a nezdravém fatalismu, který nejednomu divákovi rozpumpuje krev v žilách. Mise splněna, Eggersi. ()

FrankSusta

Dejte Eggersovi neomezenou moc (do 90 milionů) a on vám naservíruje to historicky nejvěrnější brutální (americké) drama (které nám konečně necpe smyšlené historicky nepřesné korektní myšlenky) za posledních iks let. Seveřan je skvělý a dělán se zápalem, jaký se tak často nevidí. Film se však nemusí líbit každému, jelikož není idialistický, neobsahuje jedinou kladnou postavu, vraždí se zde muži i ženy i děti (a psy a koně), však řádní nadšenci do historie a krutého věku vikingů budou nadšení, i když nejspíš budou mít i díky (vyjímečně neškodným) rituálům žaludek dál než v krku. Vikingové byli velice zajímavá stvoření a filmaři si to uvědomovali, a tak toto dílo těží nejen z jejich často zvrhlé víry, která zde nebyla ani kapku cenzurovaná pro prostého diváčka. Jo, některé rituály nechápu do teď (film jsem viděl včera večer a přes den jsem si o tom nic nehledal, takže po dopsání recenze se jdu postarat o to, abych byl v tomto ohledu moudřejší). Film je to brutální (kupříkladu scéna, jak se ráno vesnice probudí a nad dveřmi visí dvě rozsekaná těla zapletená do sebe), však takový život byl (a já to v jednadvacátém století zírajíc na plátno miluji).    Po filmařské stránce; Robert Eggers svůj osobitý styl rozhodně nezapře (ani nevím proč by to dělal). Filmařině skutečně rozumí a tento vysoký rozpočet zvládá skvěle a v akčních sekvencích se mu to nebortí. Kamera pompézní a chytlavá (a Jarin Blaschke prostě válí), hudba pro mě hrdelním zpěvy poutavá více jak Duna (která byla super!), masky a výprava hodné mnoha ocenění. Příběh míchajíc (dle mého názoru) Gladiátora s Revenantem a po téměř celou stopáž odehrávající se v jedné vesnici je i přes svou jednoduchost skvělý, úderný, a já to prostě miluji. A herci jsou samozřejmě báječní!  Totální mindfuck a prostě jeden z nejlepších filmů roku!  9/10 ()

Sabrewulf

Přiznám se, že jsem k filmu přistupoval negativně a s předsudky, protože se na některých serverech moc hypoval, až mi to bylo protivné, tak jsem si řekl, jak to jako strašný macho zadupu a nenechám na tom nit suchou, no a nakonec sklápím uši a ponížen, velice ponížen musím konstatovat, že si mě Seveřan získal na svou stranu. Zásluhu na tom mají dva faktory. Prvním je skvělá atmosféra, kterou je film nasáklý, ten severský feeling z toho úplně dýchá, takže pro mě byla radost sledovat každý zvyk, rituál či hlášku (s typicky důrazným "R"). Nutno dodat, že je NAPROSTÝM BALZÁMEM koukat v dnešní zvrácené době na tento typ filmu, kde nám neběhají - ehm - tmavě pigmentovaní lidé a vůbec kdokoliv, kdo tam zeměpisně nemá co dělat a celkově si člověk ještě víc uvědomí mimóznost Marveláckých úletů jakou je např. negerská (ups!) Valkyrie. Druhým faktorem, kterým mě film "uplatil", je něco, co ve filmech o pomstě nejen miluji, ale přímo vyžaduji a tím je průběh pomsty ve formě toho, jak zlá strana TRPÍ, BOJÍ SE, UVĚDOMUJE SI, ŽE JE V PRŮSERU, což totálně přináší zadostiučinění divákovi (a co NAPROSTO CHYBĚLO ve Vráně 1994 = jeden z hlavních důvodů, proč ten film nemám rád). Co se týče stížností typu, že lidi čekali Conanovskou řež a ničeho takového se nedočkali, mi přijdou nemístné, já si totiž pod pojmem "není to řež" představuju jednu bitku s mečem a 2 hodiny plků. Tady se rozhodně pořád něco dělo, díky čemu jsem se ani trochu nenudil. Mám akorát dvě výtky: Bitky jsou trochu krkolomné, hodně zpomalené, jako by se rubali důchodci - pozor! - nemám na mysli souboj s meči, nejsem degen, takže vím, že v reálu se opravdu s meči nedaly dělat akrobatické kousky jako ve většině historických filmů a že souboj s nimi v podstatě neohrabaný byl, tady je to ale bohužel všude. Je jedno, jestli se rubou rukama, palicema nebo čachrují s dýkou, stále je to takové zbržděné, až teatrální, jako by si to teprve nacvičovali. Druhá výtka je čistě subjektivní a tou je Taylor-Joy, kterou nemám rád, bo je to hrozná držka, ale fakt hrozná. Na druhou stranu ten její ksicht do té studené severské krajiny ze starých dob krásně zapadl, takže nakonec je z toho možná poloviční plus. Skarsgarda taky moc nemusím, ale zde mi kupodivu vůbec nevadil. Potěšilo mě i to, že je film částečně mystický, to jsem třeba vůbec nečekal. Hrát tam jiná herečka a souboje by (vyjma mečů) byly svižnější, vpálil bych plnou palbu. Škoda. Ethana Hawkeho jsem vůbec nepoznal. P.S: Fakt měla Valkýra rovnátka, nebo to byly nějaké ozdoby na zubech? ()

alchac

Hlavní hrdina, kralevic severoprdelský (říkejme mu pracovně třeba hAmleth (tj. halucinující Amleth)), na můj vkus odinžel nejprve až příliš zdlouhavě řeší cosi prohnilého ve státě dánském ožužláváním větévky Yggdrasilu, zalévaje přitom jeho kořeny zvětralou močí Larse z Trevíru tak mocně (přičemž nevábně antikristní odér podtrhuje i účast sgt. Eliase, alias ubohého Heimira, já ho znal (sorryjako, Bille, mám tě rád, ale tenhle smrad už ze sebe prostě nikdy nesmeješ)), až z toho i chudák Jörmungandr dostává žaludeční křeče a průjem. Takže víc jak ke trojici to prostě nevytlačím. Na druhou sranu je třeba uznat, že po přepnutí z Vilíkova módu do kimmérijského (byť i v něm je stále hAmleth nezdravě houbičkově vymleth) jde o poměrně naturalistickou mládeži nepřístupnou syrovou řezničinu, takže míň než tři si to také nezaslouží. Ergo škoda, že hladina LSD nebyla udržena v množství menším než malém. Jinak doufám, že mou oblíbenou Lulu z Honolulu budou takhle balzamovat častěji, neb po delší době zase nepřipomínala Majkla Džeksna v posledním stádiu rozpadu. Škoda jen, že rovněž Ofélie nedostala nějaký vizuální tuning - pohled na ní ve mně neustále vyvolával rušivé asociace s kikimorou a navazující iracionální obavu, zda hAmleth není vlastně jen mazaně maskovaný Geralt na tajné misi. ()

SeanLSD

Bolo viac-menej isté, že Eggers nenatočí zlý historický film, keď už jeho predchádzajúce diela sú ukážkovými príkladmi filmu perfektne vteleného do konkrétneho historického obdobia. Problém je v tom, že SEVERAN nie je film historický, ale žánrový, epický akčný príbeh o pomste, zasadený do veľmi presných historických, či skôr historicko-kulturologických kulís. A ako taký je dokonalý. Dá sa v ňom vyslovene opájať realizačnými vychytávkami a priam z nejakej historickej knihy vytiahnutým popisom života severanov, ale napokon vlastne hrozne zamrzí, že sa tak neochvejne drží žánrovej kostry, a že prekvapuje iba v rámci nej. Opodstatnenosť rozhodnutia, na základe ktorého hlavný hrdina pokračuje v pomste, je síce dostatočná (ostatne taká je jeho celoživotná psychológia, ťažko predpokladať, že by ju zmenil zo dňa na deň), ale vyvrcholenie deja presne tam a tak, ako sa predvída v akomkoľvek béčkovom akčnom filme, je aj tak prosto škoda a nevyužitie veľkej šance. ()

dr.fish

No, místy je ten Viking dosti k smíchu, je asi dost těžké dneska vytvořit nějaký příběh, když se toho o nich mnoho neví a většina reálií se cucá z prstu. Takže je třeba to brát jako takovou legendu "O bráně pekelné" a pak to docela ujde. Vcelku se mi to líbilo, ale vidět to znovu je dost zbytečné. Je to těžké béčko, ovšem s velkou porcí šlehačky. 60% ()

Triple H

Fury Road + Valhalla Rising + Hellblade + Barbar Conan = Northman. Eggers sa pomerne úspešne snaží o balans artu a komercie. Keďže sa našiel odvážlivec čo mu dal 90 miliónov dolárov, tak to celé parádne vyzerá a myslím že na poli subzanru "vikingská rubanica" je to historicky asi najlepší film. Je to drsné, temné, surové, napriek jednoduchému deju okolo neho nápadité. Zišlo by sa po úvodnej polhodine v strede ubrať tak 20-30 minút, lebo moc sa toho nedeje, ale inak to vlastne lepšie asi dopadnúť nemohlo. Len mám obavu, že trailery predávali predsa len niečo ešte kus divácky priatelskejsie (a Gladiátor ani 300 to fakt nie je), že ten odvážny producent si musí teraz trhať vlasy a že bude zázrak aby film komerčne nezlyhal. Čo by bola škoda, ja by som si od Eggersa niečo podobne rozmachle ešte aspoň raz dal. ()

sugythesugar

The Northman bol pre mňa jedným z najočakávanejších filmov roku. A po projekcií je zatiaľ tým najintenzívnejším aký som ten rok v kine videl. Surovosť sa snúbi s mystikou a Eggers priniesol tohto vikingského Hamleta na plátna v tej najlepšej podobe akú som si mohol priať.  9/10 ()

Motinski

Eggers sa u mňa vypracoval na majstra atmosféry. Severan je zatiaľ jeho najprístupnejší film, no v prvom rade ide stále o ťažkotonážnu artovku. Nechýba mu symbolika, metafory a odkazy na náboženstvo, no ukazuje aj brutalitu a velkovýpravnost. Najumeleckejsi kino zážitok posledných rokov ktorý nám postavy vykresľuje v obrazoch a hudba je niečo ako hlavný rozprávač. Máme tu rozvláčne tempo a jednoduchý príbeh o pomste ale oproti všetkému ostatnému je to druhoradé. ()

UhLee

(7,5/10). Severské jatka v přímém přenosu, které jsou svěžím větrem mezi těmi kýčovitými projekty, které jsou teď v trendu. Robert Eggers mi už u Majáku dokázal, že je originálním a nadějným režisérem, který může nabídnout opravdu zajímavou podívanou. Seveřan není výjimkou a jsme svědky něčeho, co mi leží v žaludku už druhým dnem. Velmi věruhodné ztvárnění jedné z nejznámějších legend o Amlethovi v podání Alexandera Skarsgarda. Lokace ve kterých je celý film natočený berou dech a hudba je naprosto dokonalá. Přikove diváka hluboko do sedadla, takže má možnost jenom kulit oči a pomalu slintat nad tímto audiovizuálním skvostem. Epické souboje jsou přesně takové, jaké bych od takového typu filmů očekával - brutální, rychlé a nemilosrdné. Celková atmosféra snímku je opravdu špičková a v tomhle ohledu nemám co bych vytknul. Ovšem v jedné věci se režisér podle mě moc nenašel a to jsou pozitivní emoce. Snažil se tady nějakým způsobem zachytit lásku, ale mě osobně tento aspekt nechal chladným. Je to tím, že režisér není zvyklý do jeho filmů házet něco krásného, takže tady to vyznělo malinko zvláštně. Taky se snažil být místy až moc epický a bylo to na škodu. Důkazem je závěrečný souboj, který mě na rozdíl od The Last Duelu moc neuchvátil. Ovšem jinak se jedná o velice kvalitní film s nádechem Pána Prstenů , Star Wars a Batmana. Budu na něj dlouho vzpomínat díky jeho originalitě, překrásným záběrům a atmosféře, která bude v mé paměti zakořeněna ještě hodně dlouho. Edit po několika dnech od projekce - Ten film ve mně zraje jako víno! ()

kjakob

Jdu na 4*, protože 3 by z mého pohledu vrhali Seveřana do šedi průměru, kde rozhodně nemá co dělat. Absenci složitější zápletky je schopný vynahradit vším ostatním a podobná podívaná se do kin příliš nedostává. Nezbývá než doufat, že Eggers se někdy v budoucnu vydá podobným směrem a zaměří se i na vyprávění. I když faktem je, že Seveřan je z jeho repertoáru tím nejvíce vypravěčským filmem :) ()

Míří k nám další velká streamovací služba

Míří k nám další velká streamovací služba

11.09.2022

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

31.05.2022

Přestože jeho poslední film kritici vychválili, Eggersova (Čarodějnice, Maják) novinka Seveřan v kinech krutě propadla. Vikingský epos navíc vznikal nikoli coby produkt nezávislé scény, ale naopak… (viac)

Remake Nosferatu vznikne v Praze

Remake Nosferatu vznikne v Praze