Amleth (Alexander Skarsgård) bol kedysi dávno synom mocného vikingského kráľa (Ethan Hawke) a jeho ženy Gudrún (Nicole Kidman), pokiaľ ho zrada a zákerná vražda pripravila nielen o otca, ale aj o strechu nad hlavou. O pár rokov neskôr sa svetom pretĺka ako bezmenný bojovník a má jediný cieľ. Vlastnoručne zabiť tých, ktorí ho pripravili o rodinu a šťastnú budúcnosť. (CinemArt SK)

corpsy

Vizuálne fascinujúca, svojská nuda. Asi tak v skratke. Surová a brutálna, ale nie až na tak veľkej ploche, ako by ste čakali. Prakticky ani nie som sklamaný, pretože som to akosi čakal. ()

salisbury

Režisér a scénárista Robert Eggers mi dal svou existenci na vědomí již svou filmovou prvotinou s názvem Čarodějnice i následně svůj obraz dotvořil skvělým artovým Majákem i nyní se vkradl do kin snímkem Seveřan, kde je tak nějak něco málo od předešlého obého včetně herců. Film občasně šokne nějakou tou severskou brutalitou, nádhernou scenérií drsného Islandu, zajímavým hudebním doprovodem, filmovými obrazy a výtečnou hereckou akrobacií. U některých hvězd i zamrzí, že nevyjevují se na kinoobrázcích po delší čas a jsou utnuty hned v rozjezdu. Díky natáčení v zemi ledu se ve filmu objeví i v malém útržku ze scénáře Björk či Hora z Hry o trůny H.J.Björnsson. Film je prostíněn severskou mytologií, o kterou se povětšinou pero padlé na scénáristický pergamen opírá a udává doprovodný tón příběhu, který v hlavní stopě není nasycen nijakou originálností, ač to asi ani není v této story nejen o Valhalle třeba. Za doprovodu valkýr si určitě Seveřan s tváří Alexandera Skarsgårda nějaké to místo na výsluní zasluhuje a třebas tam i po nějaký čas setrvá. ()

maddy

The Green Knight meets Vikings. Narovinu priznám, že tvorbu Roberta Eggersa nemám rád. Pri The Witch mi pripravil najväčšie hororové sklamanie dekády a The Lighthouse by som maximálne označil za zaujímavý, než dobrý film. K The Northmanovi som preto pristupoval s obavami. Ukázalo sa však, že úplne zbytočne a Eggers natočil doteraz svoj najdiváckejší a najprístupnejší film. I keď s tou prístupnosťou to je mierne ošemetné. Ani Northman totiž nie je úplne typickou historickou vikingskou řezbou hollywoodskeho strihu ako by Eggersovou tvorbou nepoznačení diváci mohli čakať. Balancuje medzi epickým vikingským príbehom o pomste a stále nie úplne mainstremovým filmom. Eggersov autorský rukopis tu je stále poznať v každej scéne, zároveň evidentne silný producenský dohľad mu však nikdy nedovolí skĺznuť do toho typického artu, na ktorý sme u Eggersa zvyknutí. Čo by mohlo znieť ako absolútne nefunkčný spojenec dvoch rozličných prístupov sa nakoniec ukázalo ako perfektná kombinácia tvoriaca autorsky silný, ale zároveň dostatočne prístupný film, ktorý napriek pomerne jednoduchému príbehu o pomstve vlastne dokázal priniesť značne originálnu víziu. Diváci bažiaci po viac menej klasickom historickom/vikingskom filme dostanú vizuálne nádherný film s perfektnou kamerou, vynikajúcou hudbou a Alexandrom Skarsgardom, ktorý si to tu neskutočne dáva. Náročnejší diváci môžu riešiť dvojznačnosť celého diania a pomerne časté snové, resp. v Eggerovom podaní takmer až fantasmagorické sekvencie, kde Eggers zaujímavo vykresľuje udalosti akoby z dvoch pohľadov. Z pohľadu daného obdobia a teda z pohľadu Vikingov, ktorí verili na "nadprirodzeno" a na to, že za všetkým sú bohovia, osud, ale zároveň udalosti dáva do "reálneho" kontextu a zobrazuje, že sa to celé odohrávalo iba v ich hlavách a udalosti sa stali omnoho prirodzenejšie, než žeby za tým musela byť akákoľvek mystika. Či sa divák nechá strhnúť tými občasnými fantasy prvkami a dvojakou interpretáciou alebo nie je iba na ňom. Vo výsledku sme však dostali originálny film, ktorý dokáže sprostredkovať ako dokonalý audiovizuálny zážitok, tak o niečo autorskejší a artovejší zážitok, než len klasickú vikingskú řezbu. A to sa v hollywoodskej produkcii vždy cení. CELKOVO: 8/10 ()

agentmiky

Tak teď jsem vylezl z kina. Neskutečná nálož. Překvapilo mě to hlavně po příběhové stránce, která byla fakticky kvalitní. Úžasná panoramata (ty scenérie na Islandu za mě oku lahodící záležitostí), nadupaný soundtrack, který dokáže diváka přikovat k sedačce. A hlavně i ta mýtická stránka tam je za mě zakompovaná na jedničku, nijak to neruší a k vikingské tématice tohle bezpochyby patří. Bojů se člověk nedočká zase nějak extra moc (ale krvavé jsou víc než dost :D), ale samotné finále tuto mírnější absenci dokáže plně vynahradit, tak esteticky dokonalý závěr jsem nečekal, kdo s támhle nápadem přišel na svět, by zasloužil metál. Když přihlédnu k předchozí tvorbě Eggerse, tak Seveřan se dá rozhodně zařadit k divácky přívětivějším filmům, který si bezpochyby najde své věrné obecenstvo. Za mě dávám 8,5/10. Viděno v rámci ČSFD předpremiéry v Cinestaru Černý Most 🙂🔥 P. S. Jo a Skarsgaard je herecký démon, ten mi místy svým sugestivním výkonem naháněl husí kůži. Ten se do své role pořádně ponořil ()

Paxxx.cz

Vikingská tématika mě vždy zajímala a popravdě jsem si k filmu moc informací nezjišťoval - neviděl jsem ani trailer (jen hodnocení zde na ČSFD). Nějakou vizi co od filmu asi dostanu jsem si ovšem udělal, ale bohužel v tomto případě jsem dostal tak trošku něco jiného, než jsem očekával. Bojových scén tu nebylo moc (násilných scén jsem čekal o něco více), za to vyprávění tu bylo místy docela dost a s tím se někdy dostavovala i nuda a pocit jisté rozkouskovanosti filmu (možná by asi bodlo přiškrtit stopáž filmu). Body na horu dávám za jistou netradičnost filmu, herecké obsazení a docela dobrou atmosféru. Přesto s jistým mírným zklamáním odcházím z kina s pocitem, že z dané tématiky se dalo přeci jen vytěžit o něco více - slabší čtyři... ()

Lukrecie

Drsné, syrové, temné, brutální, agresivní, psycho(tické), naturalistické, výpravné, nadhodnocené + bonus krásná příroda; za mě však již bych to podruhé vidět nemusela... ()

ArsenalEagle

Přímočará a lehce předvídatelná, zato atmosféricky vynikající revenge rubačka, kde jsou konečně vidět i střeva, kterou nás provádí Hamlet.. pardon Amleth v podání vynikajícího Skarsgarda. Je škoda, že se film nepohybuje pouze v mezích reálií, protože mytologické prvky filmu (Valkýra s rovnátky a podobně) mě rušily, i když se hrdinovi odehrávaly v spíše hlavě, než že by se dané situace opravdu děly. To je ale jedna z mála výtek, kterou k filmu můžu mít. Čistá historická řežba by mi asi sedla víc, i tak výborná podívaná. ()

kolda1990

Moc nerozumím některým vlhkým snům a výkřikům nejlepší vikingský film (počítám i seriály). To ani zdaleka ne. Zvláštní střih, zvláštní kamera, na mě té symboliky a psychedeličnosti bylo trošku moc (asi dobrej matroš). Nečekal jsem to takhle pojaté, ale je vidět, že je to rukopis R.Eggerse tak proč ne. Jinak mě samozřejmě film bavil, to zase nemůžu říct, že ne. A. Skarsgård byl perfektní, Viking jak se sluší a patří, no ještě aby ne jako jejich potomek že?:) Scény opravdu brutální, atmosféra by se dala krájet. Líbila se mi scenérie a celkově pěkně natočené to prostředí z žití Vikingů jako takových, prostě drsná doba. No a Anička Taylorka-Joyová, to je stejně zvláštní stvoření, ty její kukadla jak zrcadla mě prostě baví. ()

Laxik

Nejintenzivnější film od The Good Times, a tak druhé až třetí nejdivnější porno, jaké jsem viděl. A taky Hamlet na perníku. V přirovnáních bych mohl pokračovat, ale vypíchnu to, že od autora Majáku (Čarodějnici jsem zatím bohužel neviděl), který byl tak trochu meta a nebral se zas tak vážně, tohle  totálně postrádá nadhled. Takže je to vlastně i přes veškerou svoji vyumělkovanost docela upřímné. Ve výsledku se rozhodně těšte na kino zážitek, i když je to vlastně hrozná píčovina, která si od vikingů a z jejich ság bere kulisy, ale úplně postrádá jejich kouzlo. Skarsgård a Bang boží, Taylor-Joy v pohodě a Hawke s Kidman přesně takový miscast, na jaký vypadají. ()

nirvanafan

Po Majáku jsem měla ze Sevařana upřímně trochu strach. Ale zatímco Maják v druhé půlce neustále sklouzával k nechtěné sebeparodii (tady se to taky stane, ale fakt jen párkrát), u Seveřana mají tyhle psychohrátky mýtický až fantasy nádech, popř. podtrhují barbarskou animálnost, a ozvláštňují tohohle jinak velmi zjednodušeného Hamleta. Asi tak od půlky mi bylo úplně jasné, jak to celé dopadne, ale to nic nemění na tom, že ústřednímu páru jsem fakt fandila (a to Amleth není žádnej jednoznačnej klaďák) a na bitevní scény je radost pohledět. Sečteno a podtrženo z toho jsou poměrně spokojené čtyři hvězdy. ()

Alementina

Asi to mělo přiblížit zvyky Vikingů, ale pro mě to byla jen snaha o umělecké ztvarneni Vikingu. Pokud se někomu líbil Zelený rytíř, tak tohle se mu bude líbit. Ale pro běžného diváka to není. První scény na hradě mi přišly hrany takovým divadelním neprirozenym způsobem. Afektovany. Celý mi to vlastne přišlo emočně chladný, uz po hodine, kdy bylo jasny, že se nic nezmění, jsem se těšila až to skonci. Klišoidni záběry... Nejvíc teda, kdyz byli na scéně Alex a Anya, až uz jejich milostná scena, scena u vodopádů, stání na lodi... No a logika, žádná. Spoilery: proč Alexe jako dítě nezabili/nechytili, kdyz stal vedle otce, celý jeho útěk, speciálně v červeném plasti, k smíchu..  Alex ve vesnici, osvobodí otrokyni, co měla být obětovana a knezku svaze do kozelce a přestože obě jsou druhý den jsou živé na stejném místě, tak se neví, že to udělal on a dal hledají, kdo vraždí... Nevi, kolik vezou otroků na lodi... A zrovna 2m chlap se mezi těmi 10 otroky ztratí, ze 😁 A závěrečný souboj u sopky.. K smíchu. ()

slord

Vlastne jednoduchý príbeh o pomste, avšak Eggers aj toto dokáže natočiť tak atraktívne a s takou zručnosťou. Nech je rozpočet akýkoľvek, tak Eggers ho vie využiť vždy naplno a na tomto filme je vidieť, že s ním hospodáril rozumne. Vizuálna pastva pre oči, kde každý záber vyzerá ako obraz, ktorý by ste si chceli niekam zavesiť. Divácky je to asi najprístupnejší film od tohto pána, avšak zachováva si stále svoju autorskú víziu. Fungovalo to na mňa od začiatku do konca a aj keď to občas trošku spomalilo, tak som si to užíval plnými dúškami. 9,5/10 ()

topi

Mám rád skandinávskou mytologii, ale tenhle zmršený kýčovitý hybrid nemá žádnou atmosféru, natož když film působí feelingem počítačové hry. Skarsgård chodí jako Rambo, tváří se jak nějakej kriminálník a jeho válečnické řvaní jsem mu nežral ani náhodou. Napodobování vlka byl absolutní trapas. Všechno naumělkované, rádoby artově zaměřené, ale na tohle já neskočím. Dovedl bych si představit, kdyby film ve své době, třeba hned po Barbarovi Conanovi natočil John Milius a pozval si i hudebního skladatele Basila Poledourise. To by mělo rozhodně lepší úroveň a podívaná by stála za to! Na Seveřana velice brzy zapomenu a to je jenom dobře. ()

Remedy

Robert Eggers se svým Seveřanem definitivně opouští artové vody a s téměř stomilionovým rozpočtem servíruje solidní řezničinu s prvotřídními hollywoodskými hvězdami. Sound design je zejména v první půli až dechberoucí a dobová atmosféra působí tím správně bezútěšným dojmem. I když je Seveřan zdaleka nejpřístupnější a Eggersův nejvíce divácký film, mám z něj lehce rozporuplné pocity. Předchozí Čarodějnice i Maják oplývaly až neurotickým tvůrčím trademarkem a představovaly na poli artového filmu vcelku zajímavé a neokoukané počiny. Seveřan bezpochyby dobře vypadá a všechny ty burácivé zvuky jsou v kině celkem působivé, jenže narativně se jedná v podstatě o generický příběh, který zachraňuje (naštěstí) stále ještě silný formální otisk jeho tvůrce. Slabší 4*. [70%] ()

Blackhand47

O filmu jsem kromě základní synopse a hereckého obsazení nevěděl vlastně nic. Ani trailer jsem neviděl, takže jsem na něj šel vlastně jako na velkou neznámou. Už z počátku vás film vtáhne svou obrazovostí, dunivými tóny a prací se zvukem. Obsazení je samozřejmě skvělé a herci podávají chvílemi šílené výkony, ale je to pořád jen příběh o osudu a o pomstě. Když se na začátku hrdina dozví, co jej čeká, vlastně už přesně do detailu víte, jak to skončí (možná až na část s matkou). Vizuálně neskutečně působivé, artové a plné snových momentů a vizí, kdy se skvěle pracuje se severskou mytologií a folklorem. Příběh se ale vleče a budete koukat na hodinky, protože si budete říkat, kdy to skončí, protože nic nečekaného tam jednoduše nenajdete. Vizuál a mnohdy znepokojivé scény vás samozřejmě budou tahat zpátky, ale jinak je to zívačka. 65% ()

Steven47

Když se řeknou vikingové, tak se člověku vybaví především epické bitvy a neúprosnost prostředí. Robert Eggers ale tohle téma pojal svým stylem a zaměřil se především na mytologii, severské rituály a vztah k Bohům a k rodině. Souboje tu však jsou a když na ně dojde, tak je na co se dívat a musím říct, že mě až překvapilo, jak jistý si režisér v té syrovosti je. I z toho důvodu je za mě osobně škoda, že zrovna u takového tématu nemá tahle stránka více prostoru – třeba scéna s útokem na vesnici je totiž naprostý skvost. Je mi však jasné, že to, co mě mrzí, tak někdo bude považovat za největší klad a já to naprosto chápu. Po technické stránce se jedná o precizní práci, například soundtrack a zvuk celkově jsou naprostou lahůdkou a pastvou pro uši. Jak už je u Eggerse zvykem, atmosféra je jedním z hlavních taháků a Seveřan člověka dokonale přenese do tehdejší doby. Pokud bych měl vypíchnout nějaké zápory, tak je to za mě určitě příběh, u kterého jsem sice ocenil závěrečné vyústění, ale jinak mě vlastně tolik nezaujal a v kombinaci se stopáží snímek není tak úderný jako třeba Čarodějnice. Zároveň na mě moc nefungovala vztahová rovina, hlavně tedy u dvojice Skarsgård a Anya Taylor-Joy, kdy jsem především na konci necítil potřebné emoce ani u jedné z postav. Ačkoliv mě to mrzí, tak ani napotřetí Eggersovi ten plný počet napálit nemůžu. Přesto jsem si film užil a jeho další projekt budu vyhlížet s velkým očekáváním. 7,5/10 ()

TominoLa

Co se týče atmosféry tam je Robert Eggers silný, ale stylem jakým vypráví mě jako diváka ztrácí. Zatím jsem od něj viděl vše a nejlépe si vede Maják. Po druhé už bych ho vidět nechtěl. Pravděpodobně jeho další film už neuvidím. 4/10 ()

Colby Sawyer

Robert Eggers to zvládnul a natočil artový mainstream. Seveřan je sice nejpřístupnější z jeho dosavadní tvorby, ale přístupným bych ho nenazval. Jedná se o brutální a nekompromisní jízdu, která sice nevyhraje Oscara za scénář, ale odborníci na vikinskou historii si zřejmě budou uznale pokyvovat. Nejsem žádný super znalec, ale něco málo vím, takže jsem si strašně vychutnával Eggersovu práci s mytologií. Severská mytologie je svým způsobem krásná, ale postavená na velkém množství násilí i smrti a přesně tak to Seveřan zobrazuje. Bez romantiky, bez příkras. Jedná se o fascinující vhled, u kterého je divák zároveň rád, že je to jen vhled, protože v tomto brutálním světě by nikdo asi úplně přežívat nechtěl. Skarsgård dal do role Amletha maximum a ve spojení s pevnou režií podává naprosto bestiální výkon, který nejvíc vyniká ve chvílích animálního teroru, který s berserky přichází. Kamera je tu vskutku vymazlená a jednotlivé kamerové jízdy ve spojení s velkolepými i malebnými záběry komponují oku velice lahodící zážitek, který stejnou měrou vybízí k pořizování screenshotů jako ke sbírání čelistí ze země. Trestuhodné by bylo opomenout hudbu, kterou pro mě nejlépe vystihuje slovo masivní, práce se zvukem je zde taktéž mistrovská, protože perfektně ladí s obrazovými výjevy, ale zároveň je tak výrazná, že je prakticky nemožné ji přestat vnímat, stejně jako vychutnávat. Ve filmu není ani příliš akce či atrakcí, často se zpomaluje, konverzuje či se prostě zobrazují výjevy za života na přelomu 9. a 10. století, přesto celou dobu tempo neklesá a dvě a čtvrt hodiny utečou jakoby nic. Je to prostě neuvěřitelná jízda a musím říct, že Hollywood 90 milionů takhle dobře neinvestoval už hodně dlouho, je škoda toho bídného, ale očekávatelného box office propadáku, já jsem šťastný, že Eggers tuhle šanci dostal, protože je kinematografie zase o něco krásnější. Bojím se, že si k tomu většinové publikum cestu nenajde, je to sice přístupnější, ale pořád je to Eggers, pokud ovšem člověku tenhle styl sedí, tak asi nejde být nespokojený. ()

Míří k nám další velká streamovací služba

Míří k nám další velká streamovací služba

11.09.2022

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

31.05.2022

Přestože jeho poslední film kritici vychválili, Eggersova (Čarodějnice, Maják) novinka Seveřan v kinech krutě propadla. Vikingský epos navíc vznikal nikoli coby produkt nezávislé scény, ale naopak… (viac)

Remake Nosferatu vznikne v Praze

Remake Nosferatu vznikne v Praze