Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva

• Česko Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (viac)

Vo filme Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva MCU odomyká multiverzum a posúva jeho hranice ďalej ako kedykoľvek predtým. Vydajte sa na cestu do neznáma s Doctorom Strangeom, ktorý s pomocou mystických spojencov starých aj nových prechádza mysľou a nebezpečnými alternatívnymi realitami Mnohovesmíru, aby sa postavil tajomnému novému protivníkovi. (Cinemart SK)

rikitiki

Vyzdvihla bych čistotu příběhové linky. Dá se snadno pochopit, je dobře čitelná a není zamotaná v nepřehledném klubku dalších motivů. Touha ženy po dítěti, důvod proč čarodějnice děti kradly… jo, to dává smysl a má to i oporu v tradici. Hezký je i svět jiných vesmírů. Jen ten dr. Strange mi nepřišel jako důstojný protivník a ve srovnání se Scarlet Witch byl dost nevýrazný. SHRNUTÍ: Nikdy se nestav mezi matku a její děti. A to ani v mnohovesmíru ()

HellFire

Na nového Strange mě Marvel nalákal hlavně díky Raimimu na režisérské židli. Hodně sem se těšil, s čím nás překvapí, ale výsledek je na povážení. Pod režijí mohl být klidně podepsaný jakýkoliv rutinér, protože nový Doktor Strange vypadá... prostě tuctově Marvelovsky. Z kina jsem tedy odcházel spíše zklamaný. Po technické stránce totiž není filmu co vytknout a Cumberbatch je pořád jedním z nejzajímavějších herců v MCU. Ale... celkové pojetí mi prostě nesedlo a i když přijdeme o některé postavy a mělo by mi to být líto, bylo mi to celkem jedno. Nejvíc mě potěšil jistý alternativní vesmír, kde se nám představily jisté postavy... nebudu nic vyzrazovat, ale překvapení vás zcela určitě nemine. Chtěl jsem dát čtyři hvězdy, ale po příchodu z kina jsem měl prázdný pocit, nadšení se nedostavilo ani s odstupem času. Škoda, potenciál byl rozhodně obrovský. MCU pomalu, ale jistě upadá do zapomnění, i když čísla z kin mě jistě vyvedou z omylu :D. ()

Othello

Pohár trpělivosti přetekl. Vlastně se to už vlastně zdráhám označit za film. Nerozumím tomu, proč si nikdo jiný nestěžuje na to, jak strašně jsou naklíčované postavy na ta falešná pozadí, že nikomu nevadí ten framerate, díky kterému vypadá třeba scéna z laboratoře jak v Modrém kódu. Já jsem dlouho neviděl něco, kde by bylo všechno všem tak jedno. Nemá to začátek, nemá to konec, herce to nebaví, fiktivní světy nemají jakýkoli svébytný vklad, koupe se to v klišé. A ten scénář je taky paráda teda. Sam Raimi má v Hollywoodu skvělou pozici, kdy jakoukoli sračku natočí, tak do ní stačí dát kostlivce a nájezd kamerou, aby lidi pookřáli nad tím jak odkazuje sám na sebe. Myslím, že Poslední z Aporveru by byl ve výsledku lepší film. ()

claudel

V mém případě by bylo více než žádoucí osvěžit si všechny filmy z celého světa Marvel, případně doplnit těch pár, které jsem dosud neviděl. Některé odkazy a hlášky si totiž nedokážu dostatečně spojit a vybavit si patřičné souvislosti. Naštěstí je každý snímek natočen tak, aby z něj měl divák zážitek bez ohledu na jeho znalost předchozích děl. Mnohovesmír šílenství není naštěstí příliš zmatený a nepochopitelný, ale neposkytl mi úplně tu nejúžasnější zábavu. Proměna Elizabeth Olsen v sexy zlou čarodějku mi konvenovala, Benedict Cumberbatch nezklame nikdy a úspěšně jsem zapomněl, že sem patří také Rachel McAdams. Všehovšudy tři hvězdičky, asi čisté. ()

luka4615

Zdá se, že zde zase jednou půjdu proti proudu, jelikož paradoxně právě díky zklamaným recenzím jsem šel do kina s velkým časovým odstupem a nulovým očekáváním, přičemž možná právě díky tomu jsem si nakonec snímek tak moc užil. Jistě, příběh je děravá přehlídka předvídatelných událostí, avšak pokud se nad tento neduh dokážete povznést, čeká na Vás úžasná komiksová jízda se sladce návykovou hororovou příchutí, jejíž audiovizuální stránka Vás dokonale ohromí. Lví podíl na tom má samozřejmě slovutný Sam Raimi, který do krystalické komiksové látky vnesl své typické hororové kouzlo, což působí mimořádně osvěžujícím dojmem. Bylo vážně skvělé sledovat všechny ty Raimiho “trademarky” v něčem, co na první pohled vypadá jako další generická komiksová záležitost. Celé látce, potažmo i samotné postavě Doctora Strange to dodává zcela nový a dosud netušený rozměr. Musím zde samozřejmě také zmínit i vydařenou zápornou postavu, jejíž motivace hmatatelně prosakují skrze plátno až přímo k divákovi. Ve finále tedy dostaneme další vydařený MCU zářez, který sice znatelně pokulhává po scénáristické stránce, nicméně to opravdu velmi bohatě kompenzuje svým inovativním přístupem, hrátkami s paralelními světy a načrtnutými novými směry, kterými se Doctor Strange a celé Marvel univerzum může v budoucnu vydat. Skvělá práce! PS: Některá camea mi doslova vehnala slzy dojetí do očí! (Viděno v kině CineStar Čtyři Dvory České Budějovice) „Just because someone stumbles and loses their way doesn't mean they're lost forever.” ()

mm13

Nič viac sa čakať nedalo. Že nenudilo a neštvalo musí vrchovato stačiť. Po nejakých (akýchkoľvek) pridaných hodnotách, presahujúcich rovinu (obzvlášť vydarenej) atrakcie sa tu škoda obzerať. ()

JASON_X

Ale jo, když to "uchopím" jako digitální pohádku pro děti z trochu přitroublého a přeplácaného marvelovského světa... Bavily mě multisvěty (alernativní New York byl moc pěknej), hodně se mi líbila zlá čarodějka Olsen a Cumberbatche taky můžu. A zaujal mě štěk Theronky v závěru, moc rád bych jí v téhle kostýmově fetišistické šarádě taky viděl, ale to už jí bude asi hodně přes padesát. Ovšem i negativ je požehnaně. Film chvílemi připomíná animák, největší touha "jedné z nejmocnějších čarodějek planety" je stát se maminou v domácnosti (svatá prostoto), Strange furt řeší vztah s nudnou a upjatou Kristýnou, která se tváří jako kyselá prdel, Amerika Chávez (sic) má dvě matky a její představitelka je nejspíš žert castingové komise. ()

Sawy

Cringe hororová komiksovka mohla ve svém žánrovém uchopení ála Sam Raimi zajít ještě dál. Generická story mě u Marvelu už opravdu neznepokojuje, naopak si cením toho balastu okolo, který to pro mě osobně posouvá vysoko nad adorovaného Spider-Mana. Ten fakt nemá takový tvůrčí ksicht a krom fan-servisu neoplývá nápady, kterých je tady na rozdávání. Doctor Strange no. 2 je rozjívený a často jde vtipně i nepříjemně proti srsti tomu, co lze od komiksových blockbusterů pro široké publikum očekávat. V tom trochu připomíná první Strážce Galaxie nebo třetího Thora, tzn. ty nejlepší marvelovky. Samozřejmě úplně jinak, ale se stejným diváckým impactem. Větší využití multiverse by bylo záhodno, protože ten jeden letmý průlet možnostmi ukázal a navnadil mnohem víc, než pak Raimi reálně nabídnul. Ale i tak - Marvel už sleduju spíš z povinnosti, ale když ta povinnost vypadá takhle, nemám s tím nejmenší problém, protože se bavím. 75 % ()

Lucasion

Člověk už by čekal že Marvel po vrcholu (kterým Endgame v roce 2019 byl) již nebude mít své hrdiny a jejich příběh kam posouvat. Ovšem opak je pravdou. Marvel nadále šlape do pedálů a představuje nové hrdiny a stále celou mašinérii jako obrovský kolos posouvá kupředu. Nový Strange měl být po neuvěřitelných dvaceti šesti filmech první svěží a to hlavně proto, že ho točil člověk, který stvořil Marvel trilogii pro Sony ještě dávno před tím, že si Stark nazul kovové boty a Thor bleskové sandály. Sam Raimi proslul tím, že točí perfektní hororové filmy. A nebýt jeho právě trilogie o Spider-manovi (protože na Mocného Vládce OZ si nikdo nepamatuje), byl by zaškatulkovaný jako hororový mistr. A právě Doktor Strange měl být první hororový přírůstek do téhle obrovské série. Očekávání tedy byla velmi velká. Navíc dle mého skromného názoru je Doctor Strange velmi zajímavou postavou, která se decentně liší od typických hrdinů, kterou má Marvel stáj plnou. Navíc ho hraje fantastický Benedict Cumberbatch, který je neuvěřitelně charismatický v každé roli. No a já jsem si moc dlouho přál, aby po těch nesčetných zaskočeních do jiných filmů konečně dostal regulérní pokračování. Ale jak už jsem psal, očekávání po No Way Home z loňska bylo obrovské. Film má lehce nad dvě hodiny, jak už je trendem, a nenudí vlastně ani chvíli. Poslední Spidey otevřel divákům cestu k tzv. Multiversu (propojení více světů) a dopřál divákům naprosto perfektní nálož nostalgie. Marvel reagoval okamžitě na obrovské pochvaly a odložil Doctora Strange o pár měsíců a začal vytvářet dodatečné scény a přidávat do filmu postavy. Pochopil, že tohle je přesně to, co fanoušci chtějí. Zcela upřímně to na filmu není vůbec poznat. Ano, dočkáme se několika velmi příjemných překvapení a postav, ale u všech jsem měl neustále pocit, že tam jsou… jen aby tam byly. Nikoliv aby se jim díky tomu otevřela cesta k dalším filmům. Všechny jejich cesty se tak nějak objevily a hned zase skončily - a to je převeliká škoda. Další, co mi trošku vzalo vítr z plachet, je vlastně pojetí záporné postavy celého filmu. Pokud chcete čistý štít, tak následující odstavec přeskočte. Záporná postava a její vývoj mi přijde hodně podobný jedné elfky, co velela Hordě. A jelikož jsme herní médium, tak jistě víte, co mám na mysli. A tedy mě během filmu mnohokrát napadlo jisté meme, jak vypadají zlé postavy, když bojujeme proti nim (a jsou nasvalené až to bolí). A naopak zlé postavy, co bojují nyní s námi (a vypadají vychrtle a před smrtí… a hlavně jejich síla a zranění jsou jako komáří píchnutí). A přesně takto figuruje hlavní zlá postava, a je mi to vlastně proti srsti. Když už jsme vyčetli filmu vše záporné, musím i zmínit to, že do hororového filmu to má opravdu daleko. Jako ano, atmosféra (která je mimochodem vynikající), je temná a místy děsivá. Ale můj vysněný film, který by byl opravdu hororový, to není. Což je škoda, protože ve filmu je mnoho míst, kam by se trošku hororu vešlo. A ještě by mu to slušelo! Navíc jsem to od pana Raimiho prostě očekával. Ve výsledku je i druhý Doctor Strange velmi příjemnou popcornovou podívanou, která baví a dává divákovi přesně to, co chce. Hudba od mistra Elfmana je na místě a vizuál je moc pěkný. Jen škoda, že se Raimi příliš drží šablony marvelovek a příliš se bojí popustit uzdu svému geniálnímu talentu. Největší zápor filmu je tedy to, že to mohlo být mnohem lepší. A tím mnohem myslím opravdu mnohem lepší. PS: Pokud vás stejně jako mě trošku děsila představa, že pro kvalitní pochopení příběhu musíte vidět seriál WandaVision z loňského roku, tak vůbec nezoufejte. Příběh pochopíte a děj seriálu by se dal shrnout v pár větách. Takže se vůbec nebojte a skočte do dalšího dobrodružství. Tentokrát do multi-dobrodružství! (80 %) () (menej) (viac)

Morholt

Nejdřív potkal několik svých já Loki, pak dalo týmovku pár Spider Manů a teď se do paralelních světů vydal i doktor Strange. Tak nějak mi připadá, že se studio začíná opakovat. A i jinak se jedná o klasickou marvelovku hýřící barvami a přepálenou akcí, kdy máte pocit, že se díváte po xté na to samé. Nicméně je tu znát režisér. Raimi zapátral v minulosti a vzpomněl si, proč se vlastně stal kultovním režisérem a hodil do placu nějaký ten temnější prvek, což bylo fajn. Na druhou stranu to ale neznamená, že by tahle komiksovka něčím zvlášť vynikala. Na jedno podívání je to v pohodě, ale není tu žádný důvod se k filmu vracet. Pokud si na něco vzpomenu, tak je to pár štěků Bruce Campbella, přičemž ten poslední mě fakt rozesmál. Raimi by se měl k Ashovi a spol. zase rychle vrátit, protože tady plýtvá schopnostmi. 60% ()

RelaxMan

Jako fanoušek Avengers a zároveň Evil Dead jsem maximálně spokojen. Dostal jsem přesně, co jsem od toho chtěl. Je to prostě typický, starý dobrý Sam Raimi. Za každou temnou Marvelovku jsem fakt rád. Jen tak dál. ()

Lacike

Tento seriál ma už dlhší čas nebaví a túto epizódu som si pustil len kvôli Raimimu. V deji, postavách a ich schopnostiach som sa solídne strácal, pretože polovicu predošlých epizód som nevidel a tú druhú si už poriadne nepamätám. V akcii to je o niečo kvalitnejší digibordel ako je u Marvelu obvyklé a občas tam sú hororové náznaky. Ale PG-13 rating a hlavne Marvel sitcomový štýl nepustí a tak je akýkoľvek náznak niečoho desivého hneď zhodený trápnym vtipom. To platí aj o pokusoch o dramatické scény. Predsa nebudeme divákov terorizovať niečím trochu vážnejším. Takže som si užil prakticky len dve cameá. U Profesora X som mal radosť, aj keď ho príliš nevyužili. Ale je to postava, ktorú poznám a mám ju rád. Pokiaľ fanúšikovia Marvelu toto isté cítia aj k ostatným postavám, tak chápem, že ich tieto rozprávky bavia. Najlepším na celom filme bol pre mňa aj tak Bruce Campbell. Tie jeho dve scény stáli za to. Hlavne jeho posledná slová mi hovorili z duše. Konečne to skončilo. 2/10. ()

ScarPoul

Ten film má toľko pozitívnych aspektov, až to jedného po dlhej dobe hreje pri srdci. Zároveň má ale scény, ktoré sú tak uponáhľané, že zabíjajú naznačenú emóciu. A tie potitulkové scény, kde sa furt niečo stane a ľudia furt niekde utekajú už začínajú pôsobiť ako päsť na oko. Aj na to tretie (ktorého predstavenie je nedostačujúce). A to nehovorím o ďalšej hrdinke, ktorá seká do časopriestoru. Ale ak tieto veci opomenieme dostaneme skvelé pokračovanie. Výhoda tohto filmu je že neponúka len fun service ale pracuje s tým, že musíte vedieť niečo, aby ste pochopili súvislosti niečoho iného. To, že to takto funguje je určite veľké plus na scenáristickej rovine a aj čo sa týka réžie. Raimi sa hrá. A ja si túto hru užívam s ním. Nejednoznačnosť postáv je najväčšou devízou filmu. Máme tú výborne zmotivovaného záporáka, množstvo zaujímavých postavičiek, premyslené akčné scény a aj fungujúci humor. Tentoraz je to aj správne temné a fungujú v tom emócie aj napätie. Aspoň pre mňa. Gomez ako America je skvelý prírastok do rodiny Marvelu a Cumberbatchov vývin je potešujúci. Stiera nemastnú neslanú pachuť čo mi z neho zostala v poslednom Spidermanovi. Nebyť rýchlo odbitého záveru možno by to bolo aj na plný počet. Páčilo sa mi kam postavy smerujú aj čomu musia čeliť a úprimne sa teším, čo prinesie ďalšia kapitola tohto príbehu. Bol by som rád, keby v nej Raimi pokračoval, ale uvidíme. Za mňa veľmi silné 4* Mytológia tu funguje naozaj perfektne. Campbell veľmi zbytočný. ()

malylada

Obrovské zklamání po lákavých upoutávkách a skvělém Spidermanovi, který načal multiverze. Kdo nesleduje Marvel seriály, musel se ztrácet a nechápu tu potřebu všechno propojovat. Za mě další rutinní záležitost po všech směrech a prakticky si už nevybavuji žádný moment, který by mě nějak upoutal. Dvojka Strange opět naznačuje, že druhá fáze pořád tápe......50% ()

Gary

Asi bych se chtěl radši dvě hodiny dívat, jak se na ten film Cumberbatchova mladší verze dívá a jí u toho Krustyho animované burgery... nohama. Těšil jsem se. Ale asi se mi to líbilo v jiným vesmíru. ()

BoPo

Sam Raimi po dlhých rokoch zasa natočil film. Marvelovka, takže nečakajte žiadneho Lesného ducha, ale zároveň je do toho prepašovaný nejaký ten raimiovský kreatívny "kečup". A ako to dopadlo? Po dlhej dobe fajn marvelovka. Eternals a Morbius boli veľké nepodarky a Spider-Man: Bez domova priniesol podpriemerný zážitok. A je potrebné vidieť seriál WandaVision, aby ste si mohli užiť tento film? Myslím, že naozaj netreba. Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství prináša veľa akcie a neustále dopredu skákajúci, lietajúci, pobehujúci príbeh. A čo dodať na záver? Teším sa na Charlize. ()

Hwaelos

Jediné, co se dá o Raimiho příspěvku k MCU říct pozitivního, je, že nevypadá jako typický marvelovský produkt. Je to ale za cenu příklonu k laciným trikovým prolínačkám á la 90' horory. Ovšem bez té hororové a napínavé části (tak odvážný Dr. Strange není). Nejvíc snímku okopává kotníky scénář, který nesměřuje odnikud nikam, alebrž se točí v kruzích (SPOILER: hrdinové neustále Wandu konfrontují s jejím svědomím a dopady jejích činů, aby se nakonec vzdala pod tlakem týž konfrontace). Dialogy jsou zoufalé a bez špetky vtipu (přinejmenším tohle byla vždycky silná devíza marvelovských filmů). America Chavez jako postava nemá ani za mák osobitosti. A finální úder tomu dává to, že z Wandy udělali natolik OP postavu, že si vodí tradiční megazáporáky jako je Dormammu jako loutky. ()

JohnCZ

Nemůžu se zbavit pocitu, že tvůrci ten multiverse pořád moc nezvládaj. Marvel jako celek bezpochyby slábne a i tentokrát jsem z filmu spíše pocit, že patří spíše na VOD, jako delší epizoda seriálu, než do kina jako pořádný biják. Na druhou stranu zápletka, ač generická, mě tentokrát bavila a to zejména díky ryze osobní motivaci záporáka, fajn hororovým prvkům (Raimi je z toho tu a tam zlehka cítit) a několika nečekaným překvapením. ()

corpsy

Marvel zasunul aj do hororu a zrejme si k tomu nemohol priať lepšieho tvorcu, ako legendárneho Sama Raimiho. Neviem akú mal Sam pri svojej réžii tvorcovskú slobodu, ale zrejme nebola stopercentná. Ak poznáte jeho hororovú tvorbu, zbadáte to hneď. Marvel je proste dojná krava, ktorá síce občas skočí na tenký ľad, ale stále s bezpečnostnými opatreniami. Aj tak však toto poňatie stačí na to, aby sa opäť hovorilo o trochu inom prístupe k látke. Vizuál bombastický, Raimiho focus jasný a trademarkový a...a Doctor Strange sa vráti. ()

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

30.08.2023