Detektivové Will Dormer (Al Pacino) a Hap Eckhart (Martin Donovan) vyšetřují případ nedovoleného přistání, avšak jsou odvoláni, aby pomohli objasnit brutální vraždu středoškolské studentky, která se stala na Aljašce. Tam se setkají s místní mladou detektivkou Ellie (Hilary Swank), která podivínského Dormera obdivuje už od dob, kdy chodila na Policejní akademii. Má ještě schovanou školní práci, ve které analyzovala jeho geniální postupy.
Vypadá to, že rutinní metody budou k nalezení vraha stačit, ale hlavním podezřelým je chytrý a manipulativní spisovatel Walter Finch (Robin Williams), který Dormera deptá a stane se jeho noční můrou. A pak je Hap zastřelen... (Bontonfilm)

Seabeast

Nolan prostě umí a zatím se mi nestalo, že bych si z jeho snímku odnesl průměrný zážitek. Přesto je Insomnie o fous slabší než vynikajicí počiny jako jedinečné Memento, Počátek a Batmanovská trilogie. Ale opravdu jen o fous, protože k úplné dokonalosti chybí jen kousíček. Originál jsem zatím neměl možnost spatřit, ale soudě podle reakcí jdou oba dva filmy vlastní cestou a hlavního vyšetřovatele představují v odlišném světle. Koncepce vraha, kterého vlastně znáte od cca půlky filmu a s hlavním vyšetřovatelem, který mu jde po krku, se snaží domluvit na společném kompromisu, je zcela ojedinělá. Do toho si připočtěte dějství odehrávající se na Aljašce, kde je absence tmy a samotného hrdinu sžírá děsivá insomnie (nespavost). Dále fakt, že velkým omylem zastřelil svého kolegu v mlze během honění potencionálního vraha a je plný výčitek svědomí. Takže suma sumárum tu máte velmi napínavý a atmosférický thriller s psychologickým podtextem. Vytknout se dá snad jedině to, že zmíněné filmy mě dostaly do kolen mnohem víc, než Insomnie, ale pravda je, že Nolan mě opět v podstatě nezklamal. ()

JohnCZ

Chladná tísnivá atmosféra malého aljašského městečka je opravdu působivá, Al Pacino je mistr, stejně tak Robin Williams v roli psychopata, kterému ujetost člověk věří z každého mimického záchvěvu. Po stránce scénáře jde spíše o jednodušší krimi, ale film boduje především zpracováním - kamerou, herectvím a atmosférou. ()

svik

mno jo docela vysoké hodnocení tomu dáváte a bylo to prostředí docela slušně vygradované Al Pacinův squelí očekávaný výkon nezklamal ale ve spojení s komikem a bavičem těch nejmenších to nebylo to pravé ořechové Hilary jedna z mých oblíbených hereček zahrála svou divící se roli a to není zas tak těžky a tak celkově mi chybělo domazání prostředka chleba, neboť:-) ()

corpsy

Skvelé dielo, ktoré síce oproti Nolanovmu predchádzajúcemu MEMENTU, trošku stráca atmosféru, výborné herecké výkony a výprava to však nahradzujú. ()

liquido26

Chladná a pochmurná atmosféra Aljašky, skvělí herci a napínavý příběh. Nespavost je skutečně hrozná věc. Insomnie mě zaujala daleko víc než vychvalované Memento. ()

Haluzz

Nolanovsky natočený film naroubovaný na ne-Nolanovský scénář, z čehož plyne i mnoho nešvarů v dramaturgii jinak tuctové kriminálky -- zbytečné využívání flashbacků/flashforwardů( jako dozvuk Mementa a Following) i nerovnoměrné pokrytí příběhu atmosférou( zbytečné prolínání důležitosti obou) stojí v cestě skvělému vyprávění o změnách stran v žánrovém filmu. 7/10 ()

Marsik

Trio Pacino, Williams a Swank v jednom filmu, čili na obsazení si rozhodně nemůžeme stěžovat. Na co bychom si už mohli stěžovat, byla chybějící svižnost. Přitom námět je skvělý (2 muži, jenž zabili, navzájem to o sobě vědí a nesmí se navzájem prozradit), ale dalo se z toho vymáčnout určitě víc. Možná jsem příliš náročný, ovšem film jsem viděl až po 10 letech od natočení, a tak už jsem v roce 2012 zvyklí na určité tempo, jenž by krimi thriller měl mít. 4 hvězdičky nakonec udílím, pomohla tomu také kvalitní kamera a pěkné pohledy na Aljašku. 70% ()

PauloZ

Nolan netočí obyčejné filmy, nikdy netočil a doufejme, že ani nikdy točit nebude. Insomnie není vyjímkou. Kvalitní a dosti dobře napsaný krimi thriller se skvělým obsazením a s velmi rafinovaným propletením Pacino/Williams. Až do konce jsem byl solidně napnut. Vlastně ani není co kritizovat. Možná tomu chybí trošku svižnější spád, ale neni to nic zásadního. AL Pacino je na konci opravdu na "umření". 80%. ()

ledzepfan

Pacinúv výkon je excelentní..po filmu jsem měl díky němu opravdový pocit únavy.......Jako film to není špatné..jen možná trošku kostrbaté, chvilkama bez šťávy a hlavně R.Williams mi jako záporák vůbec nesedl.=60% ()

Kryton

Opravdu hutná atmosféra a člověk by po začatku , kdy se honí vrah čekal , že bude konec anebo se to svrhne do klasické kriminálky (vrah uteče - schová se - a celou dobu filmu se hledá). Omyl! Vraha známe dříve a dokonce si s detektivem nehraje na kočku a myš , ale na partáky. Brilatní souboj Williams (takovýho parchanta jsem od něho nečekal) a Pacina (to nevyspaní mu věříte až se vám chce po konci filmu spát). Výborné jen místy až moc dlouhé. ()

Andersis

Al Pachino a Robin Williams jsou skvělí herci. Hlavně výkon Al Pachina byl opravdu brylantní. Robin Williamsovi role zmetka sedí. A Hilary Swank jako policistka. ()

Krt.Ek

Od filmu kde hlavní mužskou roli hrál Al Pacino, hlavní ženskou roli Hilary Swank a na režisérskou židli usedl Christopher Nolan jsem očekával opravdu hodně. A to jsem nedostal. Celou dobu jsem čekal nějaký okamžik, který by mě zarazil hluboko do křesla, bohužel se nedostavil. Škoda. Pro mě nejslabší Nolanův film. 60% ()

Krissty

Ačkoliv označení "krimi" mě většinou u filmů více odradí než nadchne, tak tohle je jedna z nejlepších kriminálek, jakou jsem kdy viděla a podle mě nejlepší Nolanův počin, který tohoto režiséra vrátil zpátky do mé TOPky.. Mělo to napětí, zápletku, pointu.. Závěr byl bezchybný a Al Pacino.. Ten byl dokonalý.. Řekla bych dokonce, že předvedl mnohem lepší herecký výkon než ve Vůni ženy a to už je co říct (ale samozřejmě je to hlavně věc názoru).. Mimochodem byli skvělí i Hilary Swank a Robin Williams (tomu ta role sedla jako ulitá).. Vážně jsem vůbec nečekala, že mě film tak nadchne.. Ani na chvíli jsem nezauvažovala o nižším hodnocení :) ()

agentmiky

Jeden z prvních filmů dnes už velmi známého a skvělého režiséra Christophera Nolana,který je znám především jako režisér Batmana.Insomnie je velmi kvalitní a dobře zpracovaná krimi-detektivka s brilantními hereckými výkony a výbornými zvraty.Hlavní kriminalista Al Pacino zahrál roli na jedničku,bylo zajímavé sledovat,jak se postupně po neprospaných nocích na Aljašce mění jeho úsudek,ale nakonec se rozhodl správně.Robin Williams a Hillary Swank mu byli důstojnými účastníky ve filmu.Hodnocení:80% ()

selfesteem

Znám, zatím, jen tuto Insomnii, původní norskou verzi jsem neviděla. Tahle Insomnie pro mě ale bude už navždy ta jediná (podle obsahu toho norského je jeho mladší verze poněkud něžnější). Byl to totiž snad můj úplně první film na DVD. Koupila jsem si před x lety na letišti časopis, jehož byl přílohou. Vláčela jsem ho s sebou k moři, kde jsem se na něj samozřejmě nepodívala a jen se modlila, aby to vedro přežil. Doma mě pak neskutečně okouzlil. Pokaždé, když se na tento film dívám, je mi pana Dormera strašně líto, nevím ani, kolikrát si řeknu pro sebe smutně "chudák malej". Přijde mi dokonalé, jak se všechen ten jeho splín a problémy prohlubují v souvislosti s neustálou přítomností světla, jakoby se před nimi nemohl schovat ... miluju scénu: "Well, it's so fucking bright in here." "No, it's dark in here." Strašně s hlavní postavou soucítím a trápím se s ní. Na druhou stranu, jak se tam Pacino s Williamsem kočkujou, je děsně legrační, Robin zkrátka nezapře svůj komediální talent ani v takové záporné roli: "Do you wanna talk about Hap?" Scénář i dialogy mi přijdou úžasné a ani nepočítám kolikrát jsem se na tento film už dívala, je svým způsobem až kouzelný. Všichni se vzájemně doplňují (Swank, Pacino, Williams), vůbec nic mě neruší, snad jen opravdu viditelný záběr dublera pod plovoucími kládami a Pacinův legrační běh. Teprve nedávno mně došlo, jak si tvůrci s divákem hrají. Příjmení Dormer jako "dormire/spát" u člověka, který trpí insomnií, říkala jsem si, že to snad navrhl sám Al Pacino, když je to italsky, ale kdo ví. ()

Wysch

4,5* - slabší rozjezd, otevřené finále, dobrý Nolan, horší scénář; dobrá kamera, zvuk i střih, dobrý Al Pacino i Hilary Swank, přesto tomu něco stále chybí. ()

LV.Helter

Ako krimi-thriller to posobi moc dobre i keď od Christophera Nolana som čakal večši zárez , ale i tak to je velmi moc zaujimave dielo . Al Pacino tu predvádza neskutočne výborny výkon a Robin Williams , ktorý sa ukazal až po polovičke filmu sa nedal zahanbiť a zasa predvadza nadštandard . Škoda ze film sa rozbehol dosť neskoro a je tu tiež vela zbytočných scén ale ten nápad a scenár všetko vedie nahore .. Čize spokojnosť (80%) ()

TomX2

Suchá a nezáživná detektívka s nezaujímavým dejom, pri ktorej vás bude udržiavať snáď len nevyspatý herecký výkon Al Pacina alebo réžia Christophera Nolana, bez ktorého by to vyzeralo úplne inak než to dopadlo. A Robin Williams ako vrah? ()

Oppenheimer bude nečekaně eRko

Oppenheimer bude nečekaně eRko

02.06.2023

Nový snímek režiséra Christophera Nolana (Temný rytíř, Počátek) Oppenheimer se oficiálně stává jeho prvním eRkem za posledních 21 let. Naposledy mu byl tento rating udělen u filmu Insomnie. Důvody… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Renée a její „OKO“

Renée a její „OKO“

04.10.2005

Obliba v předělávání klasických hororů země vycházejícího slunce a jejího blízkého okolí neustala. Renée Zellweger si zahraje hlavní roli v připravovaném remaku úspěšného hong-kongského hororu Oko,… (viac)