Star Wars: Epizóda III - Pomsta Sithov

• Česko Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (viac)

V třetí epizodě ságy Star Wars zuří Klonové války, které prohloubily rozpory mezi kancléřem Palpatinem a Radou Jediů. Mladý rytíř Jedi Anakin Skywalker se musí rozhodnout, na čí straně bude stát. Podlehne slibům moci a pokušení Temné strany, vstoupí do služeb zlého Darth Sidiouse a stane se z něj Darth Vader. Sithští lordové se chtějí společně pomstít a prvním krokem jejich plánu je likvidace Jediů. Pouze Yoda a Obi-Wan přežijí a musejí se Sithům postavit, což vede k dramatickému souboji světelnými meči mezi Anakinem a Obi-Wanem, který rozhodne o osudu galaxie. (oficiálny text distribútora)

jerry12

90%. Jednoznačně a zdaleka nejlepší epizoda z nové trilogie, která je od začátku až po úplný závěr nabitá emocionálně i audiovizuálně dokonalými scénami, a ač je okořeněná nutným patosem, kterým si musela projít, aby legendární přerod Anakina dával smysl, je zakončena nesmírně silnou půlhodinou, která napravila leccos ze selhání z předchozích dvou epizod. Atmosféra Star Wars tak, jak jí známe, se konečně vrátila, a to stylově a se vší vážností. Audiovizuální, emocionální i herecký (až na vlažného Christiensena) koncert, za který se Lucas rozhodně stydět nemusí. SPOILER: Závěrečnou bitvu mezi Anakinem/Vaderem a Obi-Wanem považuji za jednu z nejlepších face-to-face for-live-and-death bitev v dějinách kinematografie. ()

codeas

Po dlouhém čekání (počítáno v letech) jsem si sednul do křesla a čekal na tu skvělou melodickou hudbu. Nakonec jsem se jí dočkal po 20 min. reklam. Můžu ale řící: STÁLO TO ZA TO ! Úvod se mi zrovna moc nelíbil jelikož mi celkě přišel celý zmatený - moc střihů, až moc dramatické. Dále je celý film jedno obrovské dílo - tím chci říci že nemusíte byt dokonalý fanda a vidět ostatní díly n-krát, tento film je skoro pro všechy :) Skvělé jsou prolínačky mezi jednotlivý zaběr - stiračky, ze všech stran, z rohů a různé obraze. Možná můžou působit v jiných filmech neesteticky,ale k STAR WARS to svým způsobem patří. Hudba je dobrá,ale není přímo vytvořená pro tento film - možná tak by se dala přisoudit 1 či 2 tracky. Dále co musím LUCASovi velmi poblahopřát jak skvěle dokázal vyplnit prázdné místo. Na mě, který film star wars pouze jednou, zapůsobil film velmi dobře, což je hlavní. ()

Lacike

Tak ani na treti pokus ma tento diel vôbec nebavil a pripadal mi strasne nezazivny. Po dejovej stranke je strasne predvidatelny a stane sa tu vsetko to, co divak predpoklada, ze sa ma stat, aby to vyplnilo udalosti medzi epizodou 2 a 4. Prakticky bez akychkolvek prekvapeni a hlavne vdaka Lucasovej mizernej praci s hercami aj bez poriadnych emocii (scena ked Padme pomenuje svoje deti asi mala byt strasne dojimava, ale ja som pri nej vybuchol od smiechu). Anakinov prerod je naviac totalne nevierohodny a hlupy. Vlastne sa z neho stal zaslepeny blbec, ktoreho Palpatin cely cas vedie jak poslusneho psika. Rozhodne ziadnu smutnu tragediu v jeho osude nevidim. Skôr ma svojou zaslepenostou stve. Akcne sceny pôsobia aj dnes spickovo a v pohode sa vyrovnaju sucasnej konkurencii. Bohuzial vdaka svojej dokonalosti uz na mna pôsobia uplne sterilne. Aj koncepcne sa tu deju absolutne nerealne veci, ktore vo mne ani na chvilu nevzbudzuju dojem uveritelnosti. Najväcsou tragediou sa suboje s laserovymi mecmi, ktore maju uplne primitivnu choreografiu. Je to len take jednoduche mavanie. Chudak Mace Windu si taky trapny koniec nezasluzil. Jedinym ozvlastnenim je rychle skoncovanie s Dookom a nahradenie ho generalom Grievousom, ktore nema prakticky vyznam. Snad len ten, ze charizmatickeho herca nahradili sterilnymi CGI. Bravo Lucas. Bravo. Ironia, mrk, mrk. Nakoniec mam z celej novej trilogie pocit, ze nebola ani tak o postupnom prerode jedneho namysleneho mladika v legendarneho zaporaka, ale skôr o zrode Imperatora. Skoda len, ze tie jeho politicke pikle su ovela menej napinave ako vojnove bitky v starej trilogii a otvoreny suboj medzi dobrom a zlom. Cameo Chewbaccu povazujem za uplnu zbytocnost. Zato tych par sekund s pravym Darth Vaderom stalo za to a aspon na chvilu navodilo pocit, ze sledujem tie skutocne Star Wars. 5/10. ()

maseer2

skvělý spojující článek mezi starými a novými epizodami.. stará trilogie se s tímhle Lucasovým vrcholným dílem nemůže v osudovosti, temnosti a celkové nadupanosti absolutně měřit.. jediná má výtka směřuje k trochu násilně uspěchané přeměně Anakina na Darth Vadera, ale to je fakt to jediné, co můžu filmu vytknout.. jinak dokonalost sama.. 5* je samozřejmost :) ()

BoPo

Tak z nových častí je táto určite najlepšia, pretože konečne svojím dejom priamo nadväzuje a dopĺňa pôvodnú trilógiu. Zrodenie Darth Vadera som čakal ešte temnejšie, no na druhej strane dôvody jeho vzniku mi prišli pravdepodobné. Mladý, ambiciózny s pocitom nedostatočného rešpektu, zvolil rýchlu cestu k moci. Takýchto príkladov nájdeme v skutočnej histórii viac než dosť. K lepšiemu hodnoteniu bránilo priveľa divadelných monológov, ktoré znižovali celkovú rýchlosť deja. Chuť si pozrieť pôvodné časti, však vzbudiť dokázal. ()

ProjectAlice

Táto epizóda určite zaujme viacej ľudí, ktorí videli túto sériu v poradí 4, 5, 6, 1, 2, 3. Dovolím si tvrdiť, že divák príde o zážitok, ak si sériu Star Wars pozrie podľa dejovej postupnosti. Naozaj skvelé spojenie takzvaných dvoch trilógií. Popravde ma však viacej zaujali za srdce chytajúce scény zrady Sithov než Anakinov príbeh. Neviem čo by som tomuto filmu vytkol, nemám nato ani žiaden dôvod. 100% ()

Tommassi3

"Proroctví mohlo špatně pochopeno být.." Jo, je to ve své podstatě camp jako prase, nabubřelý stejně jako Anakin, ovšem Lucas hraje na tu strunu osudovosti natolik šikovně, mocně a důsledně, že Pomstu Sithů zkrátka nelze nemilovat.. ()

Beast

Lucas je člověk, který dokáže udělat geniální film s naprosto STUPIDNÍMI dialogy, HROZIVÝMI hereckými výkony a dětsky naivním scénářem. A ten film se přesto zapíše do dějin kinematografie. Bravo ()

st.ranger

Vyvrcholení první trilogie obsahuje vše, co se dalo očekávat. Přechod Anakina k temné straně, nastolení impéria a vyvraždění Jediů. Jenom ohromná škoda, že poslední souboj byla tak tragicky nedomyšlená efektivní patlanina, protože boj na lávových ostrůvcích byl spíše komický. ()

Vesman

Jako fanoušek SW jsem nucen dát 5 hvězdiček, jinak to prostě nejde, Republika se mění na Impérium, kancléř se stává Imperátorem a rytíř Jedi Temným pánem ze Sithu, prostě nádhera. Samozřejmě, že se najdou chyby, například podle mě příliš rychlá proměna Anakina ve Vadera, ale jsem ochoten to prominout. ()

adamo_znk

Je tam všechno ! Lucas se pochlapil a dokázal to, co si před 30ti lety předsevzal. Příběh navázán, sága dokončena, kult je kompletní. ()

Hismael

I přes to, že některé scény vypadají jak když se odehrávají před tapetou s vesmírnou tématikou, je tento třetí, podle data vzniku šestý díl o zrození Darth Vadera nejlepší ze všech. ()

Gazy

Bez debat nejlepší díl nové trilogie, také nejtemnější a nejdepresivnější z celé ságy. Když si vzpomenu na dobu, kdy měla jít třetí epizoda do kin, byl jsem tehdy jako omráčený, každý den jsem si několikrát dávkoval trailery a nemohl se dočkat premiéry. Nikdy jsem se na žádný jiný film snad tolik netěšil. A pak to přišlo, už úvodní velkolepá bitevní scéna jakoby naznačovala, že máme co dočinění s mimořádným a geniálním dílem. Zvláštní je, že člověk Star Wars znalý ví, co všechno se filmu odehraje, ale přesto Pomsta Sithů vytahuje jedno překvapivé eso za druhým a nedá divákovi vydechnout. Poté co Darth Sidious vydá svůj rozkaz 66, se strhne opravdové peklo a tragédie epických rozměrů je bohužel dokonána. Anakin už definitivně podlehne temné straně a máme možnost vidět zrod legendárního lorda Vadera tak, jak o tom snil snad každý fanoušek. Finální bitva mezi Obi-Wanem a Vaderem respektive Yodou a Sidiousem už je jen třešničkou na téměř dokonalém dortíku. I tady se chybky najdou, především Padmé vypustí z úst několik zbytečných vět a její postava působí hodně naivně. I tak se ale George Lucas může smát pod vousy všem těm, kteří mu nevěřily, touhle epizodou dal všem jasnou odpověď. Is it possible to learn this power?Not from a Jedi. ()

MrCreosote

K tomuto filmu už snad nelze říci nic objevného, ale nicméně se pokusím zhodnotit to, co mě na celé sáze fascinuje nejvíce, a sice souboje se světelným mečem. Tento díl jich navíc obsahuje zdaleka nejvíce - bije se tu prakticky každý s každým tucty různých způsobů, a každý je něčím zajímavý. Takže pojďme popořadě: 1) Obi-Wan Kenobi/Anakin Skywalker vs. Hrabě Dooku. Hned na úvod ten nejlepší souboj z celého filmu. Jakmile na scénu vstoupí Christopher Lee, okamžitě nás sejme svým hlasem a charismatem, pronese pár ironických hlášek na adresu Jediů a ihned se tasí světelné meče. Choreograficky jde o výborně provedený souboj, sice nijak dlouhý, ale o to intenzivnější. Anakin navíc na závěr poznává, že pomsta není tak sladká, jak si ji asi představoval. 5* jako vyšitých. 2) Obi-Wan vs. Grievous. Tak Grievous je jistě respekt budící postava, nicméně jeho technika boje není úplně vychytaná. Se čtyřmi meči se těžko předvádí nějaký technicky vypiplaný duel a jde tu spíš o to, abychom viděli něco nového a neokoukaného. Obi-Wan navíc nevypadá, že by měl s tímto protivníkem nějaké větší problémy. 3* 3) Windu vs. Palpatine(Sidious). Nejhorší a nejuprděnější souboj celého filmu. Prapodivná choreografie a špatné nasnímání tomuto duelu mu na atraktivitě určitě nepřidaly. Ian McDiarmid rozhodně jako zručný šermíř nevypadá a zabití hned tří Jediů najednou jsem mu nevěřil. Ještě, že se na konci objevil Anakin a došlo k nejočekávanějšímu momentu celého filmu, všichni víme jakému :) 2* 4) Yoda vs. Sidious. Střetnutí dvou ikon Světlé a Temné strany síly sice nepřináší nějakou extra choreograficky promyšlenou bitku (skákající Yoda jí ostatně ani není schopen), ale je z ní cítit ona osudovost, která je navíc podpořena náhlým zjevením skladby Duel Of The Fates. Prohra mistra Yody mi navíc vůbec nevadí :) 4* 5) Obi-Wan vs. Anakin(Darth Vader). Mistr proti žákovi. Obi-Wan musí za každou zničit Anakina, který sešel na Temnou stranu. Bohužel se tak děje až příliš dlouho a místo promyšlené choreografie dochází spíše k místy nepřehledné řežbě, kdy ani není poznat, který meč komu patří. Zachraňuje to ale Williamsova hudba a závěrečný Obi-Wanův proslov, který vžene slzu do oka nejednomu divákovi :) Ta osudovost je tu opět přítomna a díky Anakinově porážce se z něj zrodí zloduch ze zloduchů největší - Darth Vader tak, jak ho všichni známe a obdivujeme. 4*. Na závěr bych chtěl říci, že nejlepší souboj, a sice ten ze závěru první epizody zůstal nepřekonán. Škoda jen, že se vyskytuje v nejhorší epizodě celých Star Wars. ()

Seabeast

EDIT: "Omlouvám se za tak prdelní komentář, ale nechce se mi ho přepisovat nebo mazat. Díky za pochopení!" Nevěřil jsem, že by kultovní IV. - VI. epizodu mohl George Lucas vůbec překonat, ale je to tak! Po naprosto průměrných prvních dvou dílech jako zázrakem Lucas servíruje trhák, u kterého není čas se nudit. Musíte doslova zapnout koncentraci na 200%! Takovouhle gradaci, perfektně postavené dialogy a atmosféru jsem jakživ nečekal! Pro mě jednoznačně nejlepší díl z celé ságy, kde je asi nejvíce pozoruhodná postupná mentální změna Anakina na Dartha Vadera a strhující závěrečný souboj mezi bývalým žákem a mistrem. EPIC! ()

JohnCZ

Pomyslný bonbónek a geniální tečka za celou ságou, která ke ždímání emocí využívá jak první dvojici epizod, tak celou původní trilogii, na kterou plynule navazuje. Třetí epizoda je akční jízdou od začátku do konce, jízdou plnou skvělých efektů, povedeného a méně dětinského humoru (R2 je badass!) a především dospělejších emocí. Rovněž je tato epizoda nejtemnějším (postupná změna v barevné paletě je boží) dílem v sérii a není tak striktně černobílá v rozdělení dobro/zlo. Po psychologické stránce postav jde mnohem více do hloubky a osobně bych klidně ještě přidal 20 minut na plné vykreslení přerodu Anakina v Dartha Vadera, jelikož tento skok byl v jisté části zbytečně uspěchaný. A to bude má jediná výtka k tomuto jinak prakticky dokonalému sci-fi popcorňáku. "So this is how liberty dies... With thunderous applause". ()

Blofeld

Neuvěřitelné! Stalo se něco, v co jsem ani nedoufal. George Lucase jsem před pár lety nenávratně odepsal za to, co provedl mé oblíbené klasické trilogii svými dvěma pitomými prequely. Za to, jak velké místo ve filmech dostal ten blbeček Jar Jar. Za to, jak nudné dialogy, jak trapnou lovestory a jak málo akce nám naservíroval v Epizodě II. A za to, jak kouzlo původních filmů (které spočívalo v nadhledu a laskavém vzdání holdu klasickým rozmáchlým vesmírným dobrodružstvím typu Flashe Gordona) pohřbil tím, že se začal brát vážně a natočil nikoliv parodický hold vesmírným ságám, ale regulérní a dosti pitomou vesmírnou ságu samu. A teď mi Lucas vytřel zrak. Nadhled sice v Epizodě III nenajdete, ale ač film zůstává rozmáchlou vesmírnou ságou, není ani trochu pitomý. Když si před projekcí uvědomíte, co všechno se musí stát (konec řádu Jedi, začátek Impéria, přerod Anakina v Darth Vadera, porod Luka a Lei – je toho dost), bude vám jasné, že Lucas na sebe vzal nadlidský úkol. A abych se později při chválení výsledku jeho snažení nerozptyloval, hlavní výtku prozradím rovnou: Lucas je, co se dialogů týče, dost špatný scénárista (Jeden příklad za všechny – Padmé Amidala: „Protože tě miluju“ Anakin Skywalker: „Ne, to protože já tě miluju“). Navíc, jak se již stalo zvykem, mistr Yoda mluví s uhozeným prohozeným slovosledem, což vypadá stylově u hlubokých patosoidních monologů, zato u běžných vět to působí nechtěně komicky (ve filmu bylo něco ve smyslu „Když záznám bezpečnostní prohlédneš si, bolest velikou na sebe přivoláš,“ což by se lépe vyjímalo v nějaké parodii). Právě scénář je největší slabina filmu, který se nebezpečně blíží výšinám původní trilogie. Jedním z Lucasových velkých trumfů jsou herci. Zatímco Ewan McGregor je už coby výtečný herec známý a težko byste od něj čekali jiný než výborný výkon, Haydena Christensena dosud nikdo moc vážně nebral. Troufám si tvrdit, že to se s tímhle filmem změní. Jeho přerod z váhajícího rytíře Jedi na umanutého Darth Vadera je výtečně podaný. Natalie Portmanová moc prostoru nedostala, ale i na něm předvedla kus práce v roli milující divky, kteou poněkud zaskočí, že se z jejího manžela stal šílenec. Ian McDiarmid si zahrál intrikujícího politika, který jako by si do filmu odskočil z našeho Úřadu vlády. Jeho výkon je poněkud rozpolcený – zatímco v první půli hraje relativně civilně (a uvěříte mu i takovou krávovinu jako „Dobro je subjektivní!“), po svém znetvoření se jen pitomě kření. Christopher Lee si po Draculovi, Scaramangovi z bondovky Muž se zlatou zbraní a Sarumanovi z prstenové trilogie vystřihl dalšího parádního padoucha, ale na plátně stráví sotva pět minut, takže jeho výkon si spíše užijete v Epizodě II. Zato víc prostoru se dostalo rytíři jménem Mace Windu (nemám odvahu pokusit se jeho jméno skloňovat), čehož jeho představitel Samuel Leroy Jackson (jedna z největších hvězd filmu) náležitě využívá. Problém je v tom, že jeho role je poněkud charakterově plochá (absolutní klaďas). Jako malý bonus se dočkáme i vystoupení našeho starého známého Žvejkala, naopak Jar Jar Binks se díkybohu jen mihne v jednom záběru. Co se týče akčních scén, jsou celkově velice podařené a triky jsou téměř dokonalé. Například láva ve filmu ještě nikdy nepůsobila tak realisticky jako v závěrečném souboji. K soubojům mám jednu malou výhradu: Lucas při jejich snímání z nějakého důvodu často používá polocelek jedné z postav, takže si jednak dokonale nevychutnáte choreografii světelných mečů a jednak občas dokonce ztratíte orientaci. Z akčních scén určitě vstoupí do dějin souboj Obi-Wana s polorobotickým generálem, který má čtyři ruce a tudíž čtyři světelné meče (tuto scénu bohužel Lucas dost nelogicky v půli proložil dialogem mezi Anakinem a Palpatinem), a pochopitelně závěrečný souboj Obi-Wana s Anakinem. Hudba Johna Williamse je jak jinak než skvělá (co byste čekali od člověka, který má na svědomí tři z nejslavnějších filmových sérií světa: Indiana Jonese, Harryho Pottera a Hvězdné války). Abych to nějak shrnul, do dokonalosti takové Epizody V chybí jen onen zmíněný nadhled a ještě cosi, na co jsem dlouho nemohl přijít. Pak jsem vyšel z kina do největší bouřky, která Hradec Králové za poslední roky postihla. Hustě pršelo, světla se odrážela v kalužích a já si okamžitě vybavil atmosféru slavného Blade Runnera, ve kterém hrál hlavní roli Harrison Ford. V tu chvíli mi docvaklo () (menej) (viac)

Obi-Wan seriál nabírá obsazení

Obi-Wan seriál nabírá obsazení

29.03.2021

Produkce na seriálovém Obi-Wanovi bude již brzy zahájena a společnost Lucasfilm tak před malou chvílí oznámila kompletní obsazení. Vedle již potvrzených Ewana McGregora a Haydena Christensena se tak… (viac)

Fanoušci se dožadují nové verze Pomsty Sithů

Fanoušci se dožadují nové verze Pomsty Sithů

29.05.2020

Báli jsme se toho, a už je to tady. Jen co HBO Max svolila, aby režisér Zack Snyder dokončil Ligu spravedlnosti ke své spokojenosti, požadují nyní fanoušci řadu dalších děl, které napoprvé podle nich… (viac)

Obi-Wan našel scenáristu a režisérku

Obi-Wan našel scenáristu a režisérku

29.09.2019

Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy již delší dobu slibovala, že do světa Star Wars hodlá brzy přivést více ženských autorek. Na filmové frontě se jí to zatím tolik nedaří, vzhledem ke změně strategie… (viac)

Star Wars v televizi?

Star Wars v televizi?

07.08.2016

Kdo by zapomněl na Star Wars: Underworld? Ještě než George Lucas prodal Lucasfilm, objednal si 50 scénářů k epickému seriálu, který měl navázat na Epizodu III. Projekt se nikdy nerozjel a nakonec se… (viac)