Marion Craneová, sekretárka z Phoenixu, chce zmeniť svoj život. Jej najväčšou túžbou je zanechať stereotypnú prácu a začať nanovo s milencom Samom Loomisom. To však nie je jednoduché, pretože Sam má finančné záväzky voči bývalej manželke. Marion preto spreneverí značnú finančnú čiastku z realitnej kancelárie, v ktorej pracuje, a vydá sa za Samom do Kalifornie. Na úteku po dlhej jazde nájde útočisko pred búrkou v opustenom moteli, ktorý vlastnia matka a syn Batesovci. Po Marion pátra nielen polícia, ale aj jej sestra a súkromný detektív Milton Arbogast. Spolu odhaľujú hrozivé okolnosti Marioninho zmiznutia aj smrteľné tajomstvá, ktoré skrýva starý ponurý dom a opustený motel vedený duševne narušeným Normanom Batesom. (oficiálny text distribútora)

Cappuccino

Úvodná zvučka vo mne zasadila semeno nádeje, že už konečne nájdem nejakú tú vnútornú krásu v čiernobielych filmoch, ktorým som sa doposiaľ slabošsky vyhýbal. Písať nejakú konkrétnejšiu kritiku/pochvalu na konto tejto klasiky je skutočne klišé.. dokonca aj písať o tom, aké je to klišé, je vlastne opäť klišé. __ Precízne dialógy dopĺňajúce ešte precíznejšie, herecké nasadenie spojené s príjemne-nepríjemnou atmosférou a mrazivou hudbou __ Na dnešné pomery slušné štyri hviezdy, ale s odhadom na dobu nakrúcania si nedokážem predstaviť, aké silné účinky musel mať Hitchcockov výtvori voči konzumentom zo 60. rokov. Každopádne, ak by Psycho nezaslúžilo plný počet.. čo potom? ()

Ruut

Update 2018: Jako jo, je to samozřejmě mistrovské dílo, ale když už člověk zná tu pointu .. A věk 60 let od natočení je už taky znát … ---- Geniální film geniálního režiséra se strhující pointou. Víc netřeba dodávat. ()

vteco

Naprosto skvělé dílo, které se vrylo do síně slávy všech filmových fanoušků. Ať hltáte každou scénu Harryho Pottera či Spider-Mana, na tom nesejde, tohle se musí líbit každému. Precizní kamera a ještě preciznější režie s napínavým a velice dobře zpracovaným příběhem vystřelují u Psycha procenta prudce nahoru. Herecké výkony si zaslouží uznání, protože převážně díky nim se atmosféra dala doslova krájet. /90%/ ()

misterz

Vo svojej dobe to bol určite špičkový hororový thriller a po rokoch stratil len málo zo svojho kúzla. Najviac oceňujem napätie, ktoré sa tu buduje prakticky už hneď od začiatku. Príchodom Marion do motela razom stúpla aj atmosféra snímku, na úrovni ktorej sa výraznou mierou podieľal úžasný A. Perkins. Pointa začala byť síce zrejmá už pomerne skoro pred koncom, čo však vďaka zmieneným pozitívam celkový dojem ovplyvnilo iba málo a vlastne to nebolo ani tak dôležité. 85/100 Videné v rámci Season Challenge Tour ()

HAL

Filmy Alfreda Hitchcocka se mi, ač je to jistě jeden z nejznámějších režisérů všech dob, velmi dlouhou dobu vyhýbaly, až jsem letos konečně viděl "bondovské" Na sever severozápadní linkou a hlavně všemi opěvované Psycho. Na něm sice je místy trochu patrné jeho stáří, ale i přesto je to stále velmi kvalitní a atmosférický thriller, ve kterém kromě režie vyniká hlavně herecký výkon Anthonyho Perkinse, který je v roli šíleného vraha naprosto dokonalý a nebál bych se ho přirovnat i k velmi charismatickým a neméně šíleným psychopatům z Mlčení jehňátek a Se7en. Z celého filmu na mě ale kupodivu nejvíc zapůsobil konec a nikoliv slavná scéna ve sprše, která mi nepřišla nijak geniální. Za to ale nepochybně může i její "provařenost", která způsobila mé přehnané očekávání. ()

Satan

Nejvzdálenější Hitchockův film co se jeho trademarku týče, a právě tímto filmem si kolem sebe postavil auru tvůrce napětí a děsu. Jaký to nádherný paradox. Vždycky to tak nebylo a koneckonců ani zde se své klasické zápletce točící se kolem milenců a vztahových zrad nevyhne. Hudba bezvadná, režijní vedení ohromující, Perkins děsuplný, ale nejvíc mě upoutala jiná věc. A to pečlivé vykreslení hlavní hrdinky a BÁC! Půlka filmu a už polyká na dně bažiny bublinky. Dramatická stavba se zhroutí a snímek se onou profláklou vraždou ve sprše natolik zahustí a diváka upoutá, že už nemá šanci uniknout. A Hitchcock s ním hraje hru až do konce. Šokujícího konce. P.S.: Možná jen můj postřeh, ale napodruhé film působil jako černá komedie. ()

Vančura

Podívat se po letech znovu na Psycho, to je skoro takový malý filmový svátek. K tomuto filmu asi jen těžko může ještě někdo dodat něco nového. Třeba už jen scéna ve sprše - existuje snad někdo, kdo by ji neznal? Mimochodem vyvedlo mě z míry, když jsem si teprve nyní všimnul, že v záběru na Janet Leigh ležící na zemi ve sprše je vážně vidět, jak dýchá. To je k nevíře, že to Hitchcockovi uteklo a dostalo se to do konečné verze filmu. Jinak pokud jde o počet bodnutí nožem, tady v zajímavostech se jich uvádí 17, ale já jsem jich napočítal "jen" 8 (myslím ty doprovázené zvukem nože zabodnutého do melounu), tak nevím, jestli mám nějakou sestříhanou verzi, nebo je ještě jiné vysvětlení (?). A co mi přijde rovněž pozoruhodné: ačkoli jsem film už v minulosti viděl a znám tedy rozuzlení, stejně jsem při jeho novém sledování byl jako na trní a byla ve mně malá dušička, a třeba v takové finální scéně ve sklepě se ve mně skoro zastavilo srdce. Bože, nebo ta scéna, v níž Norman sleduje potápějící se auto, které se na chvíli ve vodě zastaví - aby se po pár momentech opět začalo propadat ke dnu - jaká to vrcholná poťouchlost, jaká to mistrná hra s divákem! Psycho je strašně zajímavé i z hlediska možných interpretací, z nichž mě osobně nejvíc baví ta psychoanalytická, s níž přišel Slavoj Žižek ve svém filmu Perverzní průvodce filmem. Kapitola sama pro sebe je soundtrack Bernarda Herrmanna, Psycho by bylo bez této hudby nemyslitelné a pustit si to třeba ve dvě ráno v prázdném bytě vážně nedoporučuju, pokud máte slabší nervy. Film mistrných kvalit, který se zcela vymyká nějakému stupidnímu hvězdičkovému hodnocení. ()

Javert

Geniální. Legendární. Hitchcockovské. Hudebně skvěle odvedená práce. Perkins zahrál na výbornou. Atmosféra, že by se dala krájet řeznickým nožem alá Bates. Nemohu najít dostatek slov na nějaký obsáhlejší komentář. Tenhle film musí vidět každý, kdo to myslí s filmem alespoň trochu vážně. ()

kingik

Tohle je tak slabý strašáček, že ho spláchne i ten nejtuctovější horor ze současnosti. Pouze Herrmannova hudba stojí za pozornost. Hitchcock mě opravdu nikdy nevyděsil. Jeho slavné Psycho mě neoslovilo a nic se mnou neudělalo. To znamená, že je to horor na nic. 40% ()

sochoking

Pre 60. roky je príznačná táto strašidelná a hrozivá muzika. Tá je na celom tomto filme najnamakanejšia! Inak ma celkom pobavila scénka v sprche, ked' valil do nej s kudlou jak do prasaťa a krvi bolo akurát tak, jak z rozbitého nosa. Ešte som si všimol umenie kameramana, jak sa snažil silou mocou ukázať aspoň bradavku, ale tá sviňa nie a nie ju ukázať. Kameramani tej doby mali nesmierny talent... Záverečný dramatický zápas v pivnici s otvorenými hubami bol tiež ukrutne k posraniu! Kedže som pointu odhalil v polovici filmu, ten psychologický päťminútový proslov na konci ma išiel zabiť a konečných titulkov nie a nie sa dočkať. Ale ako celok sa mi to ľúbilo. ()

InJo

Dokonalé po všech stránkách a pro mě jeden z naprostých vrcholů kinematografie. Psycho je scénáristicky geniálně vystavěné, má famózní hudbu, úchvatnou (tajemnou) atmosféru, unikátní příběh a nezapomenutelnou hlavní postavu (o životní roli Anthonyho Perkinse nemůže být sebemenších pochyb). Hitch zkrátka natočil revoluční dílo, plné do té doby nevídaných scén a záběrů. Skvost mezi skvosty. 100 % a jeden z mých TOP 3 ()

Legas

"Hororové" scény jsou přímo ukázkové a i dnes z nich běhá mráz po zádech, ale v celém filmu jsou pouze tři (sprcha, schody, sklep). Jsem asi dost nenasytný divák, ale i když je Anthony Perkins perfektní zvrhlík, tak zbytek stopáže napětím, které by se dalo krájet, prostě nevyplní. Jinými slovy: Psycho je mistrovský kousek, co se sprchové scény plus několika dalších momentů týče, ale celkově vzato to pro mě zas až takový "majstrštyk" není. ()

Webb

Naprosté vtažení do děje, atmosféra že by se mohla krájet, mrazení v zádech a šokujicí konec. To je Psycho. Od Alfreda Hitchcocka jsem viděl "Psycho" teprve jako jeho třetí film a tady mě naprosto dostal. Opravdový mistr napětí a brilantní režie. [9/10]9/10(Shamley, Alfred Hitchcock) (Čb. /// Produkce: Alfred Hitchcock /// Scénář: Joseph Stefano podle románu Roberta Blocha /// Kamera: John L. Russell /// Hudba: Bernard Herrmann /// Nominace na Oscara: Alfred Hitchcock (režie), Janet Leigh (herečka ve vedlejší roli), Joseph Hurley, Robert Clatworthy, George Milo (výprava), John L. Russell (kamera)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

IQ Tiqe

S velkým očekáváním jsem si pustil Hitchcockův nejlépe hodnocený film. Nejsem jeho skalní fanda, ale on má fakt dobrou výpravu a filmy mívá dost promyšlené. U tohohle mi už počáteční zápletka připadala hloupá, ale budiž, lidi dělají stupidní věci. Nic moc se nedělo, ale hudbou se dařilo navodit plíživou temnou atmosféru a jak už jsem psal, výprava to zachraňovala. Napětí bůhvíjaké nebylo, ale dvě lekačky jsem zažil. Ale od určitého okamžiku bylo vše čitelné a viděl jsem jen chyby – hitchcockovské detailní záběry vražd vypadají amatérsky až směšně; a pak byl jsem uveden v omyl, když matka nemluvila „svým“ hlasem. Přesto mysteriózní linie funguje, zajímá mě, jak se vše vyvrbí. Nicméně dějově slabé, sice lepší než Rope, ale kvality Vertigo, Rear Window, Dial M for Murder nebo North by Northwest nedosahuje. # [viděno: v noci, TV, sluchátka] # příběh 6 | hudba 7 | humor 0 | akce 0 | napětí 4 | pustil bych si znovu 4 ()

Vodnářka

Geniální! U málokterého filmu se stává, že z něj úplně bez dechu sledujete každou minutu a napjatě čekáte na rozluštění. Strhujícímu ději pomáhá navíc výborná kamera pohrávající si se světly a stínem tak, že ani nevíte, jak do vás vešla všechna ta hrůza. A pak...když celá pravda vyjde na povrch, jenom užasle zíráte a říkáte si, proč vás to vlastně nenapadlo dřív a jak se to Hitchcockovi mohlo podařit tak dlouho tajit:) Film, kterému se ani po padesáti letech, žádný jiný horor nevyrovná. ()

Anderton

Psycho je najlegendárnejší Hitchov film, zároveň som tohto velikána spoznal vďaka tomuto hororu. Ako mladý som ho vnímal ako veľmi intenzívny triler, ktorý ma ale na druhú stranu svojou šokujúcou pointou príliš neprekvapil. To ani nie je jeho primárnym cieľom, tým je vlastne všetko ostatné. Tieto "ostatné" veci si musím po dlhých rokoch zopakovať, pretože ako som zistil pri Vertigu a iných majstrových dielach, čím ste starší a čím ste videli viac filmov, tým si dokážete Hitchcocka viac užiť. Tak na tretíkrát to už dávame za čistú stovku. ()

Carol Pifková

Taká preveľká škoda, že boli ukázané iba dve vraždy a mrzí ma i to, že bola tam vlastne "cenzúra". Pri tej druhej vražde som skoro dostala infarkt. Prvý krát ma tá stará známa hudba z filmu Psycho naozaj vyľakala. Chválim zaujímavé rozuzlenie prípadu, dokonca ma potešilo, že tento film bol inšpirovaný Edwardom Geinom. No lenže je tu aj to moje staré známe ALE. Ja som sa pri mnohých zdĺhavých scénach nudila, a preto z filmu nie som až tak nadšená. Určite to nie je tým, že film je starý. Viem oceniť i tie staré bez moderných vymožeností. Práve naopak tešila som sa na to a tým, že film bol čiernobiely robil dobrú temnú atmosféru. Bohužiaľ nezanechalo to vo mne ten správny efekt ako u ostatných, ktorí film tak obľubujú a chvália. Každý si preto môže do mňa hodiť kameňom. Lepšie 3* jo a myslím si, že desivý pohľad Anthonyho Perkinsa na konci filmu ma ešte bude dlho strašiť. ()

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (viac)

Soudce Downey Jr. a jeho lotrovský fotr

17.09.2012

Psycho v televizi

Psycho v televizi

05.07.2012

Mohl by to být povzdech nad programovou náplní českých a slovenských komerčních stanic. Jenže tentokrát jde o Psycho s velkým „P“. Americká kabelovka A&E se původně zaměřovala hlavně na dokumenty… (viac)