Marion Craneová, sekretárka z Phoenixu, chce zmeniť svoj život. Jej najväčšou túžbou je zanechať stereotypnú prácu a začať nanovo s milencom Samom Loomisom. To však nie je jednoduché, pretože Sam má finančné záväzky voči bývalej manželke. Marion preto spreneverí značnú finančnú čiastku z realitnej kancelárie, v ktorej pracuje, a vydá sa za Samom do Kalifornie. Na úteku po dlhej jazde nájde útočisko pred búrkou v opustenom moteli, ktorý vlastnia matka a syn Batesovci. Po Marion pátra nielen polícia, ale aj jej sestra a súkromný detektív Milton Arbogast. Spolu odhaľujú hrozivé okolnosti Marioninho zmiznutia aj smrteľné tajomstvá, ktoré skrýva starý ponurý dom a opustený motel vedený duševne narušeným Normanom Batesom. (oficiálny text distribútora)

Lonelybiker

Na tehdejší dobu docela vydařený film, který nemá vážnějších trhlin. Nevím, proč se ale jedná o "klenot" světové kinematografie. Chápu, že před 60 lety to muselo být v kinech psycho, ale pro mě je to další běžný starý kousek, který už nemusím nikdy vidět. Věřím, že další Hitchcockovy filmy jsou lepší. ()

T1000

Nejlepší horor jaký kdy byl natočen. Pan Hitchcock hold uměl udělat, tak mrazivou atmosféru, jako nikdo jiný před nim a ani po něm. ()

opatstviolov

Naprostá klasika a právem, těžko se mi hledá nějaká chyba, tohle je prostě mistrovské dílo. Když natočíte jeden z nejlepších filmů všech dob, ale ani to není nejlepší kousek ve vaší filmografii, tak to vypovídá o vašich nesmírných kvalitách. Hitchcock je prostě mistr. 10/10 ()

zajpton

Hitchcock si dal záležet, aby každý aspekt Psycha byl dokonalý. Film má proto výborné výkony herců, skvělou hudbu a režii, reálie... na tu dobu naprosto přelomový film a chápu kult, který kolem něho vznikl. Přesto místo “lásky na první pohled” u mě převládá “jen” obdiv. ()

Chung

Nedá se svítit, Psycho rozhodně patří mezi Hitchcockovské, ale i obecně Hollywoodské vrcholy. Pokud jde o Sira Alfreda, završuje jeho famózní jízdu z konce padesátých let víc než dokonale – a bohužel víceméně definitivně, protože v průběhu šedesátých let začal režisér postupně ztrácet půdu pod nohama. Ale tady, v „hororu“, který vlastně není tak úplně hororem, je v plné síle: vodí diváka za nos jak se mu zachce, má v rukávu celou zásobu geniálních (a právem legendárních) sekvencí (a teď opravdu nemluvím jenom o sprše) a ani na chvíli nepustí, taky zásluhou Perkinse, jehož obsazení do role byl opravdu ďábelsky geniální tah. A občas se dočkáme i náznaku černého humoru, i když tady jen poskrovnu. Nejvíc mě ovšem asi baví to, jak se film nespokojuje pouze s šokováním diváka tím, co v dané chvíli vidí a co se dovídá, ale i tím, jaká je struktura celého filmu. A nakonec jsem mu odpustil i tu závěrečnou a (z dnešního pohledu) ne úplně nutnou vysvětlovačku. ()

Bratyslavcan

Majstrovské dielo. Dialógy, kamera, herecké podanie Anthony Perkinsa, všetko božsky klapalo. Bolo to napínavé, tajomné a vedelo si ma udržať až do konca. Dokonca som bol smutný, že sa to už skončilo. Zvrat super i keď troška predvídavý. Zjavne prvý detektívny film kde sa rieši rozpoltená osobnosť. Po tomto sa tá zápletka stala až otrepaná (Prvotný strach, Americké Psycho, Identita...) Som rád, že je film čiernobiely. Neskutočne mu to sekne. Človek je šťastný, keď si môže pozrieť tak dobrý film. ()

gggggg

Síce už prešlo niečo vyše 60 rokov od premiéry tohto filmu, stále má čo ponúknuť. Je tam skvelá dialógová scéna, skvelá zápletka, napätie i herci, ktorých herecké výkony boli nadpriemerné. Taktiež je dobre a filmu veľmi pomohlo, že je točený ešte čiernobielo. Keď si toto všetko zrátam a pridám ešte skvelú hudbu, inak ako najvyššie mi to hodnotiť nejde a to aj cez tie očividne zle natočené scény s vraždami. ()

dolik25

Někteří tu píšou, že se vlastně vůbec nebáli, že scéna ve sprše byla vlastně nudná, že konec filmu uhádli již po deseti minutách filmu a že vůbec nechápou, proč je film tak vysoko hodnocený, když oni se celou dobu nudili. I takto lze k mistrovskému Psychu přistupovat. Hitchcock nepotřeboval digitální efekty, litry krve, spoustu useknutých hlav či různých končetin atd. Vystačil si s příslovím že "méně znamená více" a že "se nejvíce bojíme toho, co nevidíme", protože fantazie jede na plné obrátky. A s tím vším mistrně pracoval,. Hudbu složila filmová hudební legenda Bernard Herrmann a jeho legendární "sprchový motiv", se objevuje v mnoha dalších filmech. Tedy opravdu se nebojíte, když zhasnou lampy v ulicích, když vypadne elektřina a vy jste zrovna ve sprše nebo jdete do sklepa? BOJÍTE! A s tímto mistr hrůzy skvěle pracuje. ()

Máraˇ5ˇ

Moc jsem od toho nečekal, protože slavná Shower scéna mi přišla hodně zastaralá. Ale... Je to opravdu mistrovské dílo. Trochu se bojím, že kvůli závěrečné scéně nebudu pár dnů spát, to je opravdový vrchol filmu. Shower scéna mi přijde hodně přeceňovaná, byly tam minimálně tři lepší a daleko děsivější scény, takže se tím kdyžtak nenechte odradit, pokud jste ji taky viděli na YouTube a přišla vám spíš úsměvná. ()

agamazx

Film mi bol odporuceny dedom, aj ho dokonca videl v kine. Sice ja preferujem modernejsie filmy, myslim, ze toto bol prvy ciernobiely film, co som kedy dopozeral. Kamera je v tomto filme absolutne spickova. V hociakom stopnuti to moze byt pozadie na ploche, bol som dost prekvapeny. Takisto kvalita obrazu a sirokouhly pomer stran je nadcasovy na 1960. Hudba je taktiez na vysokej urovni. Herecky vykon od Anthony Perkinsa je taktiez zvladnuty bravurne, profesionalne a detailne. Film mi neprisiel velmi strasidelny, ani nasilny, ale chapem ze na tu dobu to muselo byt viac efektivne. Jedina scena co mi prisla trosku desiva bola ta posledna akcna. ()

the.gargoyle

Kdo by neznal Psycho mistra napětí Alfreda Hitchcocka, ať už slavnou scénkou ve sprše doprovázející tísnivá hudba Bernarda Herrmanna či motel, do kterého vejdete a už se nevrátíte. Film, po kterém mi stále běhá mráz po zádech i po tolika letech. ()

Samuelitox

Vždy, keď sa s niekým rozprávam a diskutujeme o hororoch, často som sklamaný, že ľudia poznajú len tie moderné. Je to taká škoda, že ľudia toľko nehovoria o klasickom horore. Psycho je jeden z mojich najobľúbenejších hororov. Prečo? Psycho má atmosféru ako žiadny iný. Čo je na tomto filme výnimočné? Naša hlavná hrdinka Marion je zabitá v prvých 30 minútach filmu. A spôsob, akým bola zabitá, šokoval ľudí v 60tkách. Diváci utekali z kín. Scéna v sprche bola v tom čase až taká hrozná. Toto majstrovské dielo dodnes inšpiruje kinematografiu. Ďakujem vám, pán Hitchcock, za toto umelecké dielo. ()

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (viac)

Soudce Downey Jr. a jeho lotrovský fotr

17.09.2012

Psycho v televizi

Psycho v televizi

05.07.2012

Mohl by to být povzdech nad programovou náplní českých a slovenských komerčních stanic. Jenže tentokrát jde o Psycho s velkým „P“. Americká kabelovka A&E se původně zaměřovala hlavně na dokumenty… (viac)