Marion Craneová, sekretárka z Phoenixu, chce zmeniť svoj život. Jej najväčšou túžbou je zanechať stereotypnú prácu a začať nanovo s milencom Samom Loomisom. To však nie je jednoduché, pretože Sam má finančné záväzky voči bývalej manželke. Marion preto spreneverí značnú finančnú čiastku z realitnej kancelárie, v ktorej pracuje, a vydá sa za Samom do Kalifornie. Na úteku po dlhej jazde nájde útočisko pred búrkou v opustenom moteli, ktorý vlastnia matka a syn Batesovci. Po Marion pátra nielen polícia, ale aj jej sestra a súkromný detektív Milton Arbogast. Spolu odhaľujú hrozivé okolnosti Marioninho zmiznutia aj smrteľné tajomstvá, ktoré skrýva starý ponurý dom a opustený motel vedený duševne narušeným Normanom Batesom. (oficiálny text distribútora)

Asmodin

Zpočátku jsem si nebyla jistá, zda pro mě bude starý černobílý film, ale úvodní soundtrack je legendární a tak jsem vydržela a stálo to za to. ()

M.I.K.E.

Po celou dobu prvních 90 minut se mi před očima čítali řádky z těchto komentářů, že to co působilo před čtyřiceti lety nepůsobí dnes atd. Nesouhlasím, myslím, že opravdu málo filmu z celé historie včetně součastnosti neoplívá tak skvělou atmosférou jako Psycho. Nejvíc mě u tohoto díla fascinuje fakt, že po dobu většiny filmu se Psycho tváří jako detektivká poskládaná do perfektní mozaiky, která divákovi ani na vteřinku nedá šanci nemyslet na to jak to dopadne. A ač se divák snaží jak chce, nemá šanci tušit rozzuzlení. Závěr a geniální pointu bych hodnotil jako jeden z nejúžasnějších momentů jaký jsem při sledování filmu zažil. K tomu se nesmí zapomenout na super hudbu a nadpozemský výkon Perkinse. ()

ekomo

Fantastické filmové drama, které je na svůj věk téměř legendárním snímkem světového filmu. Mistrná hudba, mistrná zápletka, mistrné herecké výkony, co víc si přát? ()

gumolit

Takto by mal vyzerať horor. Žiadne potoky krvi, strašné masky ,špeciálne efekty. Keď si na režisérsku stoličku sadol Alfred Hitchcock dokázal nemožné. Svojim Psychom dokázal, že zimomriavky sa dajú vyvolať aj bez urezaných hláv, vytečených očí a ďalších odpudzujúcich detailov, ale len za pomoci geniálne vymysleného strihu a réžie. Snímok ktorý majster natočil za pár dolárov a odštartoval novú dobu hororu. Samozrejme medzi naj scény patrí vražda sprchujúceho sa dievčaťa z ktorej vidíme len nôž vraha a skrvavenú ruku pomaly sa zosúvajúcu po gumovom závese. Až teraz ma z toho mrazí! ()

amokey

Psycho je doopravdy psycho! Nedokážu pochopit, jak to, že jsem se téhle klasikce tolik let vyhýbala, ale jedno je jasné - tenhle film je geniální. Leccos jsem si domyslela, ale konečné rozuzlení mě nenapadlo ani ve snu. Majitel motelu ve mně zanechal opravdu rozporuplný pocit, jakože s tímhle chlápkem není něco v pořádku, jeho dům mě děsil víc, než samotné bodací scény a to, že je film černobílý, tomu jen dodalo tu správnou atmosféru. A hudba je naprosto uchvacující. Nejlepší horor, u kterého jsem se nebála (až na scénu "sklep") a přesto na něj nemohu zapomenout. Nemám co dodat, tohle je na plný počet. ()

gocatgo

Dlouho jsem se snažil Psycho ignorovat, házel jsem ho do stejného ranku spolu se všemi pátky třináctého a nočními můrami. Jenže jak jsem začal propadat osmdesátkovým slasherům, došla řada i na Psycho. Bože jak ja jsem se mýlil ve své naivitě, že se nějaký Jason Vorhees může rovnat Normanu Batesovi. Hitchcock tu totiž na nás již od desáté minuty navaluje tíživou atmosféru, navíc dokonale podpořenou filmovou hudbou. A nejděsivější nakonec není legendární scéna ve sprše, ale to, jak Norman chladnokrevně odklízí tělo a samozřejmě i finální scéna ve sklepě. Ano, tohle je dotažený filmový horor, který řadím určitě do své osobní top 10. ()

Ollie235

Nevybavuju si film, jehož scény se mi vryly do paměti natolik, že je z hlavy nedostanu snad ani kdybych si jí uříz. Psycho je právě takovým filmem- jedinečným, nezapomenutelným, pro mě zkrátka kult a možná i důvod proč nemusím horory- protože takovou dokonalost už v tomto žánru někdo jen těžko překoná. ()

Milky.

Můj první Hitchcock a pocity jsou docela rozpačité. Tak začnu těmi špatnými...bohužel se projevil rok natočení díky čemuž jsem se skoro celé první dvě třetiny spíše nudil a film mě nijak nezaujal. I pár, ale málo, kiksů tam bylo (např. těch pár kapek těla v kompelně a pak už nic ani na plachtě...po tolika bodnutích by chlapečkovi mop nejspíše nestačil, ale budiž, tady řekněme, že v té době by to diváci nejspíše moc nestrávili) a co se týče koupelnové scény, tak ta mi přišla spíš k úsměvu, ale tady už nejspíše působí ohranost a klišovitost po 50-ti letech od premiéry, kdy už tahle sprchovražda zkultověla. Na druhou stranu u poslední třetiny jsem byl fakt napnutý (ikdyž ne strachem, což bych u hororu čekal) a i přesto, že jsem pointu správně vytipoval na začátku filmu, tak na mě pořád závěr působil dost silně. Scénář naprosto perfektní. Filmu dávám 4*, ale kdybych hodnotil i herce, tak Perkins má jasnou 5*, to, jak dokonale zahrál schizofrenika, to jsem čuměl jak puk. ()

Kejf.

Dat Psychu mene jak plnej pocet by bylo filmovy barbarstvi. V roce 2012 vetsina scen muze pusobit spise komicky, ale Hitchcock je proste PAN REZISER! Dokonale skloubeni cernobileho obrazu a nervydrasajici hudby pod taktovkou Bernarda Herrmanna funguje dokonale i po vice jak 50-ti letech. Nejvic na celym filmu desi snad onuv Batesuv barak na kopci! ()

Rufete

Tak jsem se konečně dostal ke zhlédnutí Psycha, na které jsem se těšil opravdu dlouhou dobu. Stanovil jsem vysoká očekávání, jelikož o tomto filmu se hovoří jako o jednom z nejlepších hororů/thrillerů minulého století. Na slušných 70% jsem svá očekávání naplnil, zbytkovou necelou třetinu scén považuji za slabší a dost mě zklamala. Psycho je více než půl století starý film natočený skvělým režisérem, který o svých dílech opravdu věděl a dával do nich celou svou duši. Netřeba připomínat, že Alfred Hitchcock je výraznou filmovou i spisovatelskou postavou minulého století. Natočil dobrý film pro tehdejší dobu, v době dnešní však některé scény nevzbudí takové vzrušení jako tehdy. Například jsem se moc těšil na dozajista nejznámější scénu, která se odehrává v motelové koupelně. Tolik režisérů ve svých filmech tuto scénu přepracovalo, připravilo na ni parodie, použilo hudbu... Nakonec jsem viděl jen to, co jsem znal a ještě k tomu v černobílé kvalitě. Neužil jsem si ji tak, jak to mohli udělat lidé v šedesátých letech. To mě moc mrzí. Méně známé scény, například s Normanovou "matkou", jsem si ale vychutnal a tento zážitek mi nic nezkazilo. Mysterióznost byla stoprocentní, když jsem se dozvěděl pravdu o této ženě od šerifa, tajil se mi dech. Pro mě to byl nejlepší okamžik z celého filmu. Na děsivosti už skoro od samého začátku zapracoval policista, který jel za Marion. Škoda, že v pokračování její cesty neměl žádnou další úlohu, vypadal vážně skvěle. Následnou hororovou vizáž ale dopracoval ve vrcholné formě Norman Bates a jeho koktavá osobnost. Z celého filmu na mě udělal největší dojem právě on. Celkově hodnotím Psycho velmi kladně, ale jisté pasáže bych vidět nemusel. Myslím, že Hitchcockovi se povedlo natočit úžasný film, který i v tomto století nalezne své místo v srdcích hororových fanoušků. ()

Nethar

S padesátiletým zpožděním jsem se podíval na Pycho a líbilo se mi. Je to jeden z těch filmů, kde bych se spíše vyhýbal pojmu horor, ale nazýval bych ho thrillerem, ale to je asi věčný a nepodstatný spor. Děj byl napínavý, pěkně zahrané, známá scéna ve sprše, líbilo. Až na samotný závěr, kdy psycholog nebo kdo to byl asi 10 minut zdlouhavě "pro blbečky" vysvětluje, o co vlastně šlo, přičemž tam dokonce hází ještě nějaké vtipy, což *SPOILER* před ženou, která se právě dozvídá, že její sestra byla zavražděná, asi není úplně korektní ;-) ()

Morlok

Vůbec teď nedokážu pochopit, jak jsem tenhle snímek mohla odkládat tak dlouho. Nejspíš mi přišlo, že to bude moc klišé (proslavená scéna ze sprchy, kterou zná snad i ten, co film vůbec neviděl) a že mě film nemůže ničím překvapit. Přiznávám, že opak je pravdou. Od poloviny jsem byla snad ztrnulejší a napjatější, než u novodobých hororů; kam ty se se všemi svými počítačovými efekty hrabou. :) Tohle nabízí skvělou atmosféru, herecké výkony, hudbu, a samozřejmě i báječný námět. Jediné, co bych snad vytkla je asi délka a taková jaksi "nečinnost" v první polovině. Při prvním shlédnutí mi to sice nebylo na obtíž, ale myslím, že až se k snímku vrátím (což rozhodně udělám, a nejspíš několikrát), první polovinu se asi budu krapet nudit... ale alespoň má divák šanci se připravit na to pravé napětí, které ještě přijde. Závěrem: jeden z nejlepších hororů, které jsem kdy měla tu čest vidět. ()

simply

Měla bych se stydět, ale Psycho jsem viděla až nyní. A musím říct, že jsem naprosto uchvácená. To, že je Hitchcock režisér s velkým R, jsem věděla už z jeho předchozích filmů. Ale Psycho to je prostě klasika a pro mě jeho nejlepší film... ()

laepus

Jak hodnotit jeden z nejlepších filmů všech dob? Tak, že člověk dá bez váhání pět hvězd a doporučí jej úplně všem. ()

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (viac)

Soudce Downey Jr. a jeho lotrovský fotr

17.09.2012

Psycho v televizi

Psycho v televizi

05.07.2012

Mohl by to být povzdech nad programovou náplní českých a slovenských komerčních stanic. Jenže tentokrát jde o Psycho s velkým „P“. Americká kabelovka A&E se původně zaměřovala hlavně na dokumenty… (viac)