Marion Craneová, sekretárka z Phoenixu, chce zmeniť svoj život. Jej najväčšou túžbou je zanechať stereotypnú prácu a začať nanovo s milencom Samom Loomisom. To však nie je jednoduché, pretože Sam má finančné záväzky voči bývalej manželke. Marion preto spreneverí značnú finančnú čiastku z realitnej kancelárie, v ktorej pracuje, a vydá sa za Samom do Kalifornie. Na úteku po dlhej jazde nájde útočisko pred búrkou v opustenom moteli, ktorý vlastnia matka a syn Batesovci. Po Marion pátra nielen polícia, ale aj jej sestra a súkromný detektív Milton Arbogast. Spolu odhaľujú hrozivé okolnosti Marioninho zmiznutia aj smrteľné tajomstvá, ktoré skrýva starý ponurý dom a opustený motel vedený duševne narušeným Normanom Batesom. (oficiálny text distribútora)

Paity

Samozřejmě, že pět hězdiček je naprosto adekvátních. Psycho je prostě kultem a klasickou zároveň v celém svém žánru. Nespočetně několikrát různě použitá legendární scéna s nožem, potencionálním vrahem a sprchovým koutem... ()

HArna

Rozpočet byl $800,000 - celosvětové tržby $50,000,000. Tak to teda jde, ale je to klasika a každý filmový fanoušek by měl vidět Psycho Alfreda Hitchcocka. ()

Stružák

Tak já nějak nevím. Psycho rozhodně není špatnej film, ale že by se z něj musel dělat takovej kult, to teda ani náhodou. Celej film je teda příjemně napínavej (nebejt toho zdlouhavýho začátku a totálně zbytečnýho konce s tím psychiatrem), ale horor to teda není ani omylem. Možná to je detektivka, možná thriller, ale horor určitě ne. Chvílema mě docela štvala i ta hudba, která je taková samoúčelná, v podstatě ta jediná tam vzbuzuje dojem nějakýho napětí. Kdybych to měl shrnout, tak Psycho určitě nikdy nepotřebuju vidět znova, ale v těch 60. letech se asi mohlo jednat o revoluční a hodně nadprůměrnej kousek. Dneska už to nestačí. ()

Miller

Tak Psycho mě neuvěřitelně zklamalo, a možná je to největší zklamání mého života. První půlka byla zajímavá, ale pak se z filmu stalo nudné klišé bez napětí, akorát se skvělým Perkinsem a jedním z nejlepších OST roku 1960. Bohužel, již po osmačtyřyceti minutách jsem vše předpověděl. Geniální mi to nepřišlo, napínavé sotva. 50% ()

SpaceOdyseus

Tak tomu se rika "slow burn". Za temer sedesat let film zestarl jen minimalne. I kdyz zaverecny twist je celkem snadno odhadnutelny, prvotridni Hitchcockova filmarina neda vydechnout az do zaverecnych titulku. Tisniva atmosfera, thrillerove napeti a horrorove peklicko funguji o tisic procent lepe nez ty dnesni prvoplanove lekacky, ktere se furt toci. ()

HonzysKISS

Doporučuji se na tento skvost podívat až po zhlédnutí seriálu Bates Motel. Protože když jsem viděl Psycho poprvé, tak mě to tolik nebavilo (ano, je to opravdu drásající přiznání, ale dnes už to takové kouzlo prostě nemá), ale když jsem to viděl teď, tak to mi to dalo úplně jiný zážitek, jako že naprosto skvělý. ()

Knowho

Tohle byl snad první horor, kterej jsem si pustil sám od sebe. Viděl jsem ho když mi bylo asi 9 někdy o prázdninách když to dávali na Primě. Byl jsem z toho hdoně unešenej, protože ten film hraje víc na atmosféru než na gore a kill count, což se mi hodně líbilo. Taky to byl tuším první černobílej film, kterej jsem viděl, což pro mě byl taky zážitek. Ten film se mi líbil tak moc, že jsem si ho další den musel nahrát, pak jsem na to čuměl po zbytek prázdnin skoro furt. Úplně nejlepší je tady Anthony Perkins jako hlavní postava/záporák, kterej byl hrozně dobrej psychouš, to jeho koktání, a to o čem celkově mluvil. Původně jsem myslel, že hlavní hrdinkou bude Marion Crane, kterou hrála Janet Leigh, což ale jak všichni víme, úplně pravda není. Hrozně se mi líbí celá ta pasáž kdy uteče s penězma, když na semaforu vidí svýho šéfa, kterýho právě ojebala o prachy (pár let na to jsem zjistil, že si z týhle scény udělal prdel Tarantino v jeho asi nejlepším filmu, Pulp Fiction), pak když prodává svoje auto na benzínce a finálně kyž přijede do Batesova motelu. Ta scéna je úplně perfektní, všechno je ve tmě a vidíte spíš jen obrysy díky světlu a pak nám samozřejmě na scénu nastupuje Norman. Celkově tomuhle filmu hrozně prospívá atmosféra toho motelu se starým barákem na kopci. Perfektní. Taky má tenhle film (minimálně na svojí dobu) extrémně skvělej plot twist. 10/10 ()

pjotr76

Tuny lepších či horších thrillerů s gradovaným napětím, nevidíme vraha, kamera pouze najíždí (očíma vraha) obvykle do koupelen, a my, buď u televize nebo v kině, máme taky pořádně nahnáno - a kde to všechno začalo? Jako člověk vzniknul z opice kdesi v Africe, tak thrillery na toto téma mají také svojí pramáti a je jí Psycho Alfréda Hitchcocka. Klasika. Hough. ()

Ještěřák

(Ne)příjemně komorní, stylová oldschool "lekárna" - rozhodně nemůžu říct, že bych se u toho v noci ani po těch 57 letech nebál. Fajn, vražda v Psychu už ze dnešního pohledu moc jako vražda nevypadá, což ale nemění nic na tom, že Batesova černobíle zastřená vila je děsivá pořád. Staré americké filmy - a nejen ty - mám prostě rád... ()

asanakis

Přestože v dnešní době tento film může u spousty diváků vyvolávat úsměv na rtech, s jeho zpracováním, atmosférou a celkovým dojemem se může poměřovat jen velice málo současných hororů. Legendární scéna ve sprše a její zvůkový doprovod, matka Normana, či samotný Norman vyvolává běhající mráz po zádech a toto se povede málokterým moderním filmům tohot žánru. I já jsem se nad některýma scénama mnohdy pousmál, ale i přes jednoduchost některých scén je pro mě tento film jedním z vrcholů hororové tvorby. ()

Ezekiel1

Chtělo to pár skouknutí, než jsem mohl docenit tuhle klasiku...konkrétně 3 z toho 2x nyní o Vánocích. Psycho je přesným důkazem filmu, který nastávající generace mladých jako jsem já zřejmě musí vidět vícekrát. Na poprvé mi film připadal naprosto chladný-staré efekty, fakt, že jsem věděl předem, jak film bude probíhat, ale s každým skouknutím jsem si musel vychutnávat koncept a hloubku příběhu. Můj názor se změnil, až jsem nakonec dospěl k rozhodnutí, že tenhle film je opravdu výjimečný...sice znám plno lepších snímků, ale kdykoli si znovu a rád vychutnám tento film, kdy sjedu zkrátka na chvíli z dálnice do opuštěného motelu a trochu si zarelaxuju(hodim si sprchu apod. :) ()

Piškotka

Naprostý top mezi horory. Psychohororem bych to nazvala. A. H. si vystačil s jednoduchými efekty, vsadil na heslo "v jednoduchosti je krása". Celý film je nasáknutý napětím, napíná nervy diváka na maximum, stejně jako doprovodná hudba. Anthony Perkins psychicky narušeného zahrál excelentně, ten jeho kukuč budí soucit a strach zároveň. Takový anděl s ďáblem v těle. ()

Ondis

Začátek to byla taková silně průměrná kriminálka, ale postupně mě úplně vtáhla do děje a závěr na mě silně zapůsobil, ten opravdu nemá chybu. I po skoro padesáti letech má Psycho veliké kouzlo, kterým se může chlubit jen minimum nových thrillerů. 90% ()

ClimbVibe

Zlatý fond světové kinematografie je jedna věc. Mně ovšem zajímá jestli ten film obstál i v nejtěžší zkoušce - zkoušce s časem. Psycho obstálo, rozhodně obstálo. ()

Káronoš

Famózní thriller s výborně mrazivou atmosférou. Scéna ve sprše nemá chybu a vrah též, výborné vizuální zpracování a ještě lepší hudební, prostě bezchybný Hitchcock v nejlepším světle. ()

kobe6

Hitchcock je mistr ve vyjadřování pocitů, aniž by bylo třeba užít slov. Napjatá atmosféra se udržuje po celou dobu. Fascinuje mě smysl pro detail, posuny kamerou a jisté techniky, které i dnes režiséři používají aby navodili napětí. Alfred byl průkopník. Herectví Janet Leight bylo na tu dobu asi ´žasné, ale teď na mě nepůsobilo moc upřímně. Zato co předvedl Perkins jsem už dlouho neviděl, smekám. Slavnou koupelnovou scénu jsem si pouštěl několikrát a ta hudba? To je prostě Psycho. ()

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (viac)

Soudce Downey Jr. a jeho lotrovský fotr

17.09.2012

Psycho v televizi

Psycho v televizi

05.07.2012

Mohl by to být povzdech nad programovou náplní českých a slovenských komerčních stanic. Jenže tentokrát jde o Psycho s velkým „P“. Americká kabelovka A&E se původně zaměřovala hlavně na dokumenty… (viac)