Marion Craneová, sekretárka z Phoenixu, chce zmeniť svoj život. Jej najväčšou túžbou je zanechať stereotypnú prácu a začať nanovo s milencom Samom Loomisom. To však nie je jednoduché, pretože Sam má finančné záväzky voči bývalej manželke. Marion preto spreneverí značnú finančnú čiastku z realitnej kancelárie, v ktorej pracuje, a vydá sa za Samom do Kalifornie. Na úteku po dlhej jazde nájde útočisko pred búrkou v opustenom moteli, ktorý vlastnia matka a syn Batesovci. Po Marion pátra nielen polícia, ale aj jej sestra a súkromný detektív Milton Arbogast. Spolu odhaľujú hrozivé okolnosti Marioninho zmiznutia aj smrteľné tajomstvá, ktoré skrýva starý ponurý dom a opustený motel vedený duševne narušeným Normanom Batesom. (oficiálny text distribútora)

feeme

Přestože kultovní filmy vyhledávám, z důvodu nelibosti pocitu strachu z hororů a psychothrillerů jsem dlouho odmítala se podívat na tenhle. Pokud to má někdo také jak já, vykašlat se na to, nelze očekávat nic očekávatelného! Žádný obavy z laciných lekacích scén mít nemusíte, ani nadpřirozený věci logicky neopodstatněný, vůbec. Za sebe u Psycha vyzdvihávám kromě všeho ostatního (samozřejmě včetně kamery a hudby!) především velice propracovaný scénář. Napínavost od začátku do konce. A přitom to jsou šedesátý léta! Člověk něco čeká, a ono to je jinak, díky spádu příběhu za chvíli zas jinak! Co?! Aha! Aha? Aha! Kde? Kdo? Né! Zároveň to i bavilo. Psycho na úrovni. ()

loliti

,Víte, když je mysl útočištěm dvou osobností, probíhá mezi nimi konflikt, bitva.' V mojom tele prebývajú dve duše a filmy sa väčšinou dotknú bud' jednej, alebo druhej. V tomto prípade, po prvý krát, oboch. ()

Renfield

Význam pro světovou kinematografii je samozřejmý, přesto nejlepšímu dílu Alfreda Hitchcocka k dokonalosti cosi schází. Scény jako je sprcha, matka, bažina, nebo "jen" konverzace s Normanem Batesem jsou výborné, ale za ty nejlepší považuji záběry na dům se siluetou v okně (úchvatně mrazivé), či jízdu v autě a tok myšlenek. Co tedy k dokonalosti schází, když navíc hudba a kamera jsou prakticky taktéž kultovní. Je to pravděpodobně několik zbytečných minut navíc. Totiž první polovina, tedy ta do vraždy je pro mě polovinou silnější, potom je děj sice velmi zajímavý, ale přeci jen až příliš natahovaný. 80% ()

Marius_ss

Dokonalý, neskutočne atmosferický film (už len pohľad na Batesov dom bol zážitok), ktorý ani po takmer 60 rokoch nestráca nič na svojom čare. Perkins to zahral dokonale. Najmä v poslednej scéne z neho šiel strach. Ak chcete mat dokonalý zážitok, neurobte rovnaku chybu aku som spravil ja. A síce že som si pred rokmi pozrel v TV Psycho z roku 1998 a tým pádom som prišiel o “ moment prekvapenia”, nakoľko sa jednalo o takmer identicky príbeh len v horšom prevedení. Bol som ja ale hlupák. Čo už :) ()

Oralfabet

Celou dobu jsem přemýšlel, zda sleduji opravdu mistrovské dílo nebo prostě jen vysoce nadprůměrný film. Že jde o tu první možnost mi potvrdil až ten úplně závěrečný monolog. "She wouldn't even harm a fly." Jakože GODDAMN! 10/10 ()

Klajnik

Psycho ve mě nevzbuzuje hrůzu, jako jistě vzbuzovalo u diváků kdysi. Ony děsivé scény jsou dnes už spíše svým kouzelným nesmrtelným způsobem bizarní. Nevadí mi, že jsem se nebál, protože jsem se skvěle bavil. Je sice pravda, že po úvodní napínavé hodině občas zábavnost trochu klesla, když zase další lidi, na jejichž charakterové prokreslení nezbyl čas, jedou do Batesova hotelu, ale nikdy to nezačalo vyloženě nudit. Formální i obsahová stránka je natolik skvělá, že ani dnešní divák nebude zklamán. Škoda jen, že tomu lidi nedaj šanci. Měl jsem štěstí, že jsem to mohl vidět v kině. V listopadu 2021 to dávali v Praze v kině Dlabačov. Bylo na tom 5 lidí, z nichž tři jsou moji kamarádi. ()

Pedro

Když si tak pročítám extatické reakce drtivé většiny přispěvatelů, tak se nemůžu zbavit pocitu, že jsem právě shlédl úplně jiný film... Těšil jsem se na opravdovou filmovou lahůdku a zatím jsem se dočkal jen obrovského zklamání. Tohle že je to do nebes vynášené Psycho? Připouštím, že v době svého vzniku to mohla být senzace, ale v dnešní době to podle mého může vyvolat spíše shovívavý úsměv než strach. Popravdě, tenhle film by se mi hodil tak někdy do třicátých let (a opravdu ne proto, že je černobílý). Jsem přesvědčen, že z daného (mimochodem vůbec ne špatného) námětu by se nechalo vytěžit nesrovnatelně víc. Nepřirozené chování postav, šroubované dialogy a zejména konec, kdy se hezky po lopatě všechno shrne a vysvětlí, aby ani ten nejjednodušší divák nezůstal na pochybách, co že se to vlastně stalo... Kamenujte mě, ale tohle se fakt nedá. Když si vzpomenu na jeden ze svých nejoblíbenějších hororů - Rosemary má děťátko, který je pouze o 8 let novější, tak to je jako nebe a dudy. Suma sumárum, dávám ***, a to jen proto, že kdybych dal méně, tak bych byl z těchhle stránek pravděpodobně exkomunikován. ()

alenka

nejlepsi film dob, a ne proto, ze uz si tohle prizvisko vyslouzil, a asi si nikdo netroufne rikat opak, ale proto, ze videt psycho (v kine) je jeden z nejlepsich filmovych zazitku. strach i pobaveni zaroven. hitchcock si za svoje dumyslne "zobrazeni" strachu zaslouzi poctu. psycho sem videla hodnekrat, a klidne v tom budu pokracovat. ()

rsimonyi

Výborný horor s nezapomenutelnými scénami, skvělou hudbou a zajímavým hlavním představitelem. Klasika, kterou musíte vidět !!! ()

Janko_Vlyrd

Duchovný otec všetkých hororov! Hitchcock je proste človek na ktorého nikdy nezabudneme lebo ON postavil Hollywood na nohy. Inak zase musím súhlasiť s POMOm. Krásne si to napísal. ()

bidja

Po ptácích asi teprve můj druhý film od mistra, ale nevidím tam kromě snad na tu dobu nových postupů nic co by mě uchvátilo. ()

M.A.J.O.

Psycho určitě není plnokrevný horor. Zpočátku nijak nezaujme, ale posledni půl hodina neskutečně gráduje a právě tohle dělá tento film tak vyjímečným. ()

tom.cube

Dopadlo jako vždycky, když mám od filmu vysoká očekávání... Od Psycha jsem dostal strašně málo, atmosféra u mě nezafungovala. Dvě hodiny zoufalý nudy ty 3 lehce šokantní okamžiky a celkem povedená pointa bohužel nespraví. Snad příště... ()

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (viac)

Soudce Downey Jr. a jeho lotrovský fotr

17.09.2012

Psycho v televizi

Psycho v televizi

05.07.2012

Mohl by to být povzdech nad programovou náplní českých a slovenských komerčních stanic. Jenže tentokrát jde o Psycho s velkým „P“. Americká kabelovka A&E se původně zaměřovala hlavně na dokumenty… (viac)