Marion Craneová, sekretárka z Phoenixu, chce zmeniť svoj život. Jej najväčšou túžbou je zanechať stereotypnú prácu a začať nanovo s milencom Samom Loomisom. To však nie je jednoduché, pretože Sam má finančné záväzky voči bývalej manželke. Marion preto spreneverí značnú finančnú čiastku z realitnej kancelárie, v ktorej pracuje, a vydá sa za Samom do Kalifornie. Na úteku po dlhej jazde nájde útočisko pred búrkou v opustenom moteli, ktorý vlastnia matka a syn Batesovci. Po Marion pátra nielen polícia, ale aj jej sestra a súkromný detektív Milton Arbogast. Spolu odhaľujú hrozivé okolnosti Marioninho zmiznutia aj smrteľné tajomstvá, ktoré skrýva starý ponurý dom a opustený motel vedený duševne narušeným Normanom Batesom. (oficiálny text distribútora)

luciebenadova

Filmaři dostali do rukou všechny vymoženosti efektů a zapomněli jak se staví atmosféra. Perfektním střihem, kamerou a zvuky. Nic víc, nic míň. Všechny superlativy už byly řečeny. ()

johnny01

Úvod filmu je téměř až zbytečný - z ukradených penězí ani pronásledujícího policisty téměř nic není, samotná zápletka je pak spíše zhuštěna na malém prostoru, film tedy mohl být kratší. Zápletka je dobrá, překvapivá a závěr filmu skvělý, ale nějak to neděsí ani vůbec nemá efekt... Prostě v tom nějak chybí emoce, nejde z toho vůbec strach, je to i možná málo explicitní. Ale jako krimi je to povedené. ()

subic

Jednička je dobová celkem už kultovní záležitost. To pozdější už ani netřeba vidět a kazit si tak celkový dojem. ()

adamix

Kultová čiernobiela klasika a v podstate aj ozdoba 60 - tych rokov, ktoré založil Hitchcock. Prvý psychologický triler, ktorý inšpiroval mnoho slávnych filmárov a otvoril brány do sveta filmových vrážd. ()

Nathaniell

O svém hodnocení se nebudu dohadovat ani bavit s nikým, kdo nezná knižní předlohu. Jednoduše: Film ztratil oproti knize dramatičnost, vypustil spoustu dialogů mezi Normanem a "jeho matkou" a v neposlední řadě určité věci překroutil. A Hitchcock to taky nezvládl zrovna světoborně. Proč z Batese udělal hubeňoura? Měl bejt sakra tlustej. Další zbytečnost. Za klasickou scénu ve sprše a skvěle zvládnutou kameru dávám 2* a upřímně doporučuji milovníkům klasického hororu, ať si přečtou knihu, poslechnou audioknihu (taky stojí za to - Písařovic má skvělý přednes), ale tomuhle filmu se VYHNOU! ()

Gamekeeper77

Prvotřídní klasika každým coulem. Výbornou atmosféru a napětí že by se dalo krájet ještě zdůrazňuje černobílost snímku, kterej nedokázalo poznamenat ani těch 60 let. 88%. ()

0verseer

"Do you go out with friends?" "A boy's best friend is his mother." Úplne rozumiem všetkých, ktorí udelili maximálne hodnotenia a aj to, prečo sa považuje práve Psycho za vrchol Hitchcockovej tvorby. Zaškatuľkovať film ako "horor" je tak trochu neúcta, pretože Psycho je omnoho viac ako to, čo si pod týmto žánrom v dnešných časoch mnohí predstavujú. Kto čaká, že sa bude pri sledovaní báť najviac ako tomu doposiaľ pri filmoch bolo, bude možno sklamaný, pretože prvoplánové nárazové ľakačky Hitchcock (takmer vôbec) nepoužíva. Film stojí a padá na tiesnivej atmosfére neznáma, ktorej sú všetky postavy pri postupe k tajuplnému domčeku na kopci vystavení. Žiadna z nich totiž nevie, čomu presne kráča naproti a práve to skľučujúce "neznámo" premietnuté do postavy tajomnej Normanovej matky, ktorá sa môže vynoriť s nožom v ruke z každého kúta predstavuje hlavný pilier atmosféry a filmu ako takého. Moja hlavná výčitka, ktorá smeruje k tomuto Hitchcockovmu masterpiecu sa nedá žiaľ pripísať na vrub času. To, že som veľké záverečné odhalenie predpokladal už pri slávnej kúpeľňovej scéne mi žiaľ bráni v tom, aby som film označil za dokonalý... ()

JosefTomas

První věcí, kterou je nutno zmínit, je fakt, že jsem do této doby neviděl ani jeden film od uznávaného mistra napětí, Alfreda Hitchcocka. A rozhodl jsem se začít stylově a tím nejznámějším dílem, čímž Psycho bezesporu je. Dojem je to ale poněkud rozporuplnější, než jsem v prve doufal. Po technické stránce by ale remcal jen největší hnidopich. Ten film je velmi precizně natočený, velmi dobře zahraný, bravurně sestříhaný a takticky zrežírovaný, což pro ostřílené fanoušky Hitchcocka asi není nic neobvyklého (a ještě jsme zapomněl zmínit děsivě provokující hudební motiv). Užíval jsem si každý záběr, všímal si skvělého nasvícení, i momentů, kdy Hitchcock nechal herce ukázat jejich herecký rejstřík v plné škále. Problém mám trochu se scénářem, u něhož beru s rezervou to, kdy byl napsán a že zvraty ve filmu natočené v době uvedení mohly způsobit rozruch, ale nyní (připomínám, viděno nyní) už zkrátka zestárly. A buď mám už moc nakoukáno, nebo zkrátka přišlo tolik následovníků, že to ke mně přišlo samo, ale finální zvrat jsem odhadl poměrně rychle. Což je ale věc, za kterou film paradoxně chválím, protože divákovi dává dostatek informací, aby si výsledek poskládal do kupy sám. Trošku pak zamrzí i zbytečně důkladný vysvětlovací dovětek, který mohl být o trochu kratší. Nakonec ale Psycho v mých očích splnilo účel. Bavil jsem se u něj, byl jsem napjatý až do konce (jestli se ta má teorie potvrdí :)), byla mi představena práce jednoho z nejzajímavějších režisérů své doby a, ač se to tak nemusí zdát, navnadilo na jeho další filmy. Což, uznejte, není málo. ()

PlysovyMacko

Podľa mňa je to skôr thriller ako horor. Celý film má skvelú zlovestnu atmosféru. Prvá polovica je Marionin útek a druha vyšetrovanie jej zmiznutia. Hitchcock mohol ešte viac pritvrdit a zavraždiť sa mohlo viac ludi. Vysvetlenie psychiatra na konci je dobra bodka. ()

RigorMortis

V dobe vzniku horor, dnes mierne úsmevná dráma. Je zaujímavé vidieť, čoho sa vtedy ľudia báli. Film celý čas udržuje diváka v pocite "čosi tu nie je úplne v poriadku". Zaujal názor, že dom reprezentuje tri zložky osobnosti hlavného hrdinu podľa psychoanalýzy, Film ma nezhodil zo stoličky, ale rozhodne zanechal dojem. ()

forrest11

To co sa v tomto filme podarilo Hitchcockovi sa musi jednoducho hodnotit ako genialita! Minimalisticky spracovany ciernobiely horor je neskutocne desivy prave svojim minimalizmom a ciernobielym spracovanim. Rezia je priam dokonala a nenecha divaka si ani na okamih vydychnut. Norman Bates sa stal synonymom praveho filmoveho psychopata. ()

Fallout

geniální počin od samotného mistra strachu. V dnešní době možná pro někoho strácí lesk, ale pro mě stále zůstává veledílem na které nedám dopustit. ()

PROTIVETRU

Nechápem prečo je ten film taký slávny a už jeho názov je medzi filmami pojem. Námet možno nie je zlí, atmosféra niektorých scén mala niečo do seba a zpočiatku hlavne pri scénach s policajtom som pozeral so záujmom čo bude ďalej (aj preto že okrem slávnej sprchovej scény som vlastne nevedel o čom ten film je), ale nemohol som prekusnúť tie dialógy, ktoré boli úplne strašné. A vôbec postavy samé o sebe mi pripadali uplne jednoduché a tá záverečná pointa a rozuzlenie bolo namňa moc kŕčovité a také jaksi nasilu. Mno a notoricky známej scéne zo sprchy jej sláva asi uškodila, v toľkých rôznych paródiach a obmenách som ju videl že som ju vlastne poznal naspamäť a tak ma aj tá jaksi obišla. ()

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (viac)

Soudce Downey Jr. a jeho lotrovský fotr

17.09.2012

Psycho v televizi

Psycho v televizi

05.07.2012

Mohl by to být povzdech nad programovou náplní českých a slovenských komerčních stanic. Jenže tentokrát jde o Psycho s velkým „P“. Americká kabelovka A&E se původně zaměřovala hlavně na dokumenty… (viac)