Marion Craneová, sekretárka z Phoenixu, chce zmeniť svoj život. Jej najväčšou túžbou je zanechať stereotypnú prácu a začať nanovo s milencom Samom Loomisom. To však nie je jednoduché, pretože Sam má finančné záväzky voči bývalej manželke. Marion preto spreneverí značnú finančnú čiastku z realitnej kancelárie, v ktorej pracuje, a vydá sa za Samom do Kalifornie. Na úteku po dlhej jazde nájde útočisko pred búrkou v opustenom moteli, ktorý vlastnia matka a syn Batesovci. Po Marion pátra nielen polícia, ale aj jej sestra a súkromný detektív Milton Arbogast. Spolu odhaľujú hrozivé okolnosti Marioninho zmiznutia aj smrteľné tajomstvá, ktoré skrýva starý ponurý dom a opustený motel vedený duševne narušeným Normanom Batesom. (oficiálny text distribútora)

AshT

Stále nemůžu vymazat ze vzpomínek pohled Normana Batese na konci filmu. Psycho je mistrovský thriller ve své době poměrně nedocenění neproměněná režisérova nominace je snad špatným vtipem. ()

joelly01

Prala jsem si Okno do dvora, ale Klenot Psycho. Procez se odehralo Psycho. Pokud se prenesu do doby sveho vzniku, tak verim ze to musela byt bombice jako prase. Treba jako kdyz naseho casu prisel Fincher a naserviroval nam "Sedm". Ale Psycho uz tak trochu ohlodal zub casu a z ceho bychom si tehdy okremplovali textilie strachy nam nyni vyvolava na tvari nostalgicky usmev. Ale je to prijemna legenda & solidni a originalni pribeh. Priznam se ze take trpim velkou slabosti pro ten barak. Je to jeden z hlavnich duvodu proc tolik miluji Disneyland (tam je jeho replika jako Haunted House). Btw. scena ve sprse je bombasticka. Je videt u ktereho Mistra se skolili ruzni ti Cravenove a Carpenterove... Videno v ramci Season Challenge Tour. Update: od 2015 jsem Psycho videla jeste dvakrat. Naposledy vcera a musim uznat ze je to genialita, procez jdu na plny pocet! ()

1mArc0

Chcete psycho, tak tu ho máte! V plnej paráde! Režisérsky génius menom Alfred Hitchcock. Každé poschodie domu, predstavuje zvrátenosť našej mysle a duše. Vďaka inovátorskej práci, môžeme povedať, že Hollywood dospel vďaka Hitchcockovi a Psycho to divákovi náročnému a nenáročnému, len dokazuje. /100 %/ ()

Rimland

Nevýhodou Psycha je, jak už tu podotkli mnozí, jeho profláklost, resp. fakt, že (s největší pravděpodobností) víte, kde číhá ono smrtelné nebezpečí, které cítíte už jen z toho hudebního motivu, přestože vás film šponuje i jinými věcmi. To platí tuplem o slavné scéně ve sprše, kterou chca nechca zná na 99% prakticky každý. Následkem toho tak první polovinu filmu trávíte víceméně čekáním na TO místo a TU scénu (a přitom třeba ta se schody a dveřmi je asi stokrát lepší). Nezasvěcený (či "ignorantský") divák, který nemá tucha o co půjde, bude mít zkrátka z filmu poněkud "čistší" (což nemusí nutně znamenat lepší, protože každý máme jiný vkus, že jo) zážitek. Ale i tak je tu pořád řada dalších nezapomenutelných scén, atmosféra hadr, slušná porce napětí (byť ho nebylo tolik, kolik jsem čekal), skvělý výkon Anthonyho Perkinse a především prvotřídní režie (snad jen tu psychiatrovu "vysvětlovačku" na konci by bývalo nebylo na škodu zkrátit). Zkrátka filmařina par excellence. A i když pro dnešního diváka není problém odhadnout finální pointu o řádných pár desítek minut dříve, způsob jejího podání nijak neubírá na její působivosti. ()

elimS

85% - komentář 20ti slovy: Viděno v roce 1960 - "skvělý zážitek, atmosféra a zvrat". Viděno v roce 2017 - "hm, viděl jsem lepší". Já se ale vžil do roku 1960! ()

Scraffy

Tak konečne som spoznal aj ja to veľké Psycho o ktorom sa stále hovorí. Niektoré scény tu sú dobré, niektoré zasa nie. Zo začiatku je to strašne zdĺhavé a zbytočne jednoduché. Až od scény v sprche to začne byť zaujímavé. Treba hlavne pochváliť hudbu, bez ktorej by to nebolo ani zďaleka také dobré. Obsadenie je tiež celkom dobré. Nebyť tej poslednej polhodiny, tak tomu dám priemer. Ja som sa jednoducho až moc nudil. Popravde som od tejto klasiky čakal oveľa viac. ()

Bezda22

Nemůžu hodnotit takhle starej film tak, jako by ho natočili včera. Každopádně i za ty roky z filmu nevyčpěla atmosféra a děsivost některejch scén. Herci jsou výborný, jejich hra mě baví. Příběh je čitelnej a vlastně od začátku se ví, jak to celý je. Ale vlastně celou dobu jsem čekal, jestli mě něco překvapí. A překvapilo mě to, jak mě film dokázal vtáhnout a držet. Je to historie a milník v dějinách filmu. 5* hvězd a je to za tu zásluhu a za ten kultovní odkaz... ()

Najt

Tak u tohoto filmu tu slavnost fakt nechápu. A už vůbec ne tu "nejslavnější" scénu, ani plachtu, ani nůž. Scéna je to dobrá, ale není ničím výjimečná. Vrah jednoduše bodá jinam, jde to krásně vidět, pak jen teče obarvená voda. Vím, že hodnotím více jak 60 let starý film a proto říkám, ze scena ve sprše je skvělá, stejně jako celý film, ale ničím výjimečná ani zvláštní prostě není. Žádné napětí, strach, atmosféra nijak zásadní. Tohle bych spíš zařadil jako solidní detektivku, než vyloženě horor. Film je to skvělý a libil se mi, ale Ptáci jsou mnohem lepší.. ()

Dinsberg

Hororová klasika mistra strachu. I teď působí film maximálně ponuře a temně (což teprve v 60. letech). Představa, že hlavní charakter je pouze součástí charakteru skutečného člověka mě deprimuje ještě víc. ()

Tico

Co říct... jeden z nejlepších filmů všech dob. Dnes už sice od začátku jasný závěr, ale zrovna tady to moc nevadí. Samotný poslední pohled Normana Batese si zaslouží 100%. ()

dawydx

Těžko napsat k tomuhle filmu něco nového a objevného, kdo by alespoň letmo neznal cestu Marion Craneové za svým milencem, kterou naruší "zastávka" v motelu Normana Batese. První půlhodinka někomu může připadat vláčná a nudná, sprchová scéna ale pak o to víc působí jako rána kladivem. Vynikající výkon A. Perkinse, více než kvalitní práci odvedli také Vera Miles a Janet Leigh. Působivé vizuální zpracování, atmosférická hudba je asi nejlepší filmová hudba jakou jsem slyšel. Jediné, co bych vytkl je až moc polopatické vysvětlení na konci filmu, i když to je asi poplatné době svého vzniku, kdy ne každému by asi došlo, proč se Norman choval tak, jak se choval... ()

Plastík

Je to horor, tenhle horor. Měl by ho vidět každý filmový Fanda. Pochopí se pak spoustu vtipů v mnoha komediích a parodiích. A to se vyplatí! ()

Burrows

Umím si představit, že téměř před padesáti lety vyvolávalo Psycho v očích diváků hrůzu a strach. Pověstná vražda ve sprše či pád ze schodů muselo být něco nevýdaného. Ale jak jde vývoj dál a dál, tento pocit strachu ve mně Psycho nezanechalo. Snad jen mírné zamrazení na konci. Ale to nic nemění na faktu, že Psycho respektuju jako odrazující můstek, jako počátek hororu v kinematografii. Psycho a především Hitchcock má v historii filmu významné a nezapomenutelné postavení. PS: Je to z velké části hudba, která ve "strašidelných" scénách dotváří výsledný dojem. ()

stainboy

Jedním slovem nádhera. Film, který nepromlouvá k divákovi přesvědčivými maskami, nákladnými efekty či explicitními scénami, ale RYZÍ FILMOVOU ŘEČÍ. To musí pochopit a ocenit každý, kdo kdy byl schopen zašít se do postele s napínavou knížkou a nechat pracovat svoji fantazii na plné obrátky. Juch! ()

Asdas

Veľký film, veľkého režiséra s dokonalou čierno-bielou vizuálnou paletou a geniálnou hudbou Bernarda Hermanna . (100%) ()

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (viac)

Soudce Downey Jr. a jeho lotrovský fotr

17.09.2012

Psycho v televizi

Psycho v televizi

05.07.2012

Mohl by to být povzdech nad programovou náplní českých a slovenských komerčních stanic. Jenže tentokrát jde o Psycho s velkým „P“. Americká kabelovka A&E se původně zaměřovala hlavně na dokumenty… (viac)