Psycho IV. - Začiatok

(TV film)
  • Česko Psycho IV: Začátek (viac)

Čtvrtý díl slavné série je současně jakýmsi prologem k prvnímu filmu, který v roce 1960 natočil slavný Alfred Hitchcock. Odehrává se v současnosti, kdy už je Norman Bates, muž, který ve svém motelu zabil několik žen, vyléčen a volný. Je dokonce šťastně ženatý a čeká se svou manželkou dítě. Volá do rozhlasové talk show na téma matkovražda a svěří se moderátorce, že před lety zabil svou matku a nyní mu prý nezbývá nic jiného, než zabít znovu. Moderátorka se ho snaží udržet na telefonu a jeho záměr mu rozmluvit. Zpovídá ho a Norman se ve vyprávění dostává až na počátek svého děsivého příběhu. Jak mu zemřel otec, když byl ještě malý, jak ho jako kluka jeho šílená matka mučila a dováděla k zoufalství, a to tak dlouho, až ji nakonec v záchvatu žárlivosti, když si domů přivedla nového milence, zabil stejně jako jeho. Tím však začaly jeho skutečné potíže a v motelu, který zdědil, na to doplatilo životem několik žen. Norman prozradí, že ten, koho se chystá zabít nyní, je jeho milovaná manželka, protože se bojí, aby se s jeho dítětem děsivá historie neopakovala. (oficiálny text distribútora)

PKD

Po 3jce jsem toho moc nečekal pravda, ale nakonec se ukázalo, že jsem se příjemně zmýlil. Zkrátka, prequel+sequel zároveň. 2 mouchy,1 ranou:-) Silných 3.5 Doporučuji ost, které sice během prvních pár minut, mohou klamati tělem vy smyslu, jéééé, dyk je to ouplně to stejný jako v 1...hehe. E-e. Není tomu tak. Je to lehce zremixovany původní ost + něco nové hudby. Podobně jako u Predators. ()

Majoslav11

"Normane, už nejsi tým člověkem, kterým si býval !" Nie to teda nie je. Norman je už starý, ale stále rieši svoje problémy tak ako predtým - vraždou. Zaujímavá forma rozprávania príbehu, ale veľmi nefunguje. Pre fanúšikov série je pomerne obohacujúce vysvetlenie, prečo Norman konal tak ako konal. Po technickej stránke sa film nedá veľmi chváliť. Dve hviezdy sú pre tento film viac než dosť. ()

Aurus

No podle hodnocení nejhorší díl série Psycho, pro mě to je spíše nadprůměrný hororový film, za nejhorší zatím považuji Psycho 2. Příběh je velmi dobrý, postavy jsou docela sympatické, hudba je výborná, atmosféra tu je solidní, napětí je velmi časté, lokace jsou zajímavé a kamera filmu je výborná. Za mě 6/10. ()

Gothic

Hloupoučké zakončení série, tenhle film nedýchá, nežije. Pár kýčovitých podobenství a návrat do dětství, to nic dobrého nevěští. Čas utíká a Anthony stárne, už to není Psycho, jen trocha hlíny tvárné, Hlíny z hrobu kde spočinout musí, kdo miloval jedničku, čtyřka se mu hnusí. Plačte lidičky za odcházejícími dějinami, tenhle díl však zůstal za branami. ()

borec999

Po slabučkej trojke zlepšenie: dejovo, herecky a aj po technickej stránke (a v neposlednom rade potešilo aj znova počuť tóny Bernarda Herrmanna prevzaté z originálu). Henry Thomas ako mladý Norman Bates a Olivia Hussey ako pani Batesová boli správne kastingové voľby, prequelová časť (objasnenie mladosti Normana, ich vzťahu s matkou a samotnej vraždy) ma bez výhrad bavila. Druhá dejová línia zasadená v súčasnosti (Norman plánujúci finálnu vraždu a rádiohovor) je slabšia, no stále dokázala udržať moju pozornosť. Kameňom úrazu je finále v Batesovom moteli, ktoré je jednak z pohľadu Normanovej manželky (prečo kurva neodišla?!) absolútne nelogické, ale ako metafora o tom, že Norman konečne našiel pokoj a šťastie v podstate funguje. Natočené a podané je to však veľmi nešťastne a miestami bolelo v týchto momentoch na film pozerať. Od originálu (a aj dvojky) o triedu slabšie, no podľa mňa nie úplne zbytočné pokračovanie: ako posledná rozlúčka s Normanom Batesom, resp. Anthony Perkinsom ma štvorka neurazila. Aj keď určite mohla byť ešte lepšia. 55% a 3* ()

• První film, který se natáčel v Universal Studios na Floridě. (Benjamin-L)