Marion Craneová, sekretárka z Phoenixu, chce zmeniť svoj život. Jej najväčšou túžbou je zanechať stereotypnú prácu a začať nanovo s milencom Samom Loomisom. To však nie je jednoduché, pretože Sam má finančné záväzky voči bývalej manželke. Marion preto spreneverí značnú finančnú čiastku z realitnej kancelárie, v ktorej pracuje, a vydá sa za Samom do Kalifornie. Na úteku po dlhej jazde nájde útočisko pred búrkou v opustenom moteli, ktorý vlastnia matka a syn Batesovci. Po Marion pátra nielen polícia, ale aj jej sestra a súkromný detektív Milton Arbogast. Spolu odhaľujú hrozivé okolnosti Marioninho zmiznutia aj smrteľné tajomstvá, ktoré skrýva starý ponurý dom a opustený motel vedený duševne narušeným Normanom Batesom. (oficiálny text distribútora)

lektvar

20% dole za každého debila, ktorý je schopný vykvákať pointu druhému debilovi, ktorý je ochotný počúvať. Ja debil (druhý). ()

gauny8

Teprve můj druhý Hitchcockův film, ale už určitě vím, že ten člověk byl geniální! Stejně jako Ptáci i Psycho ode mě získává jasných 5*. Celková atmosféra filmu vás vtáhne a nepustí až do závěrečných titulků. Naprosto fantastická kamera, perfektní herecké výkony a jeden z nejlepších hororových soundtracků vytváří tak dokonalý mrazivý pocit v zádech, že se to pouze těžko popisuje. Přišlo mi, že snímku chybělo jakékoliv hluché místo, stále se něco dělo. Nemyslím si však, že by byl děj příliš složitý, pointa byla v podstatě banální, přesto skvělý filmový zážitek. Na závěr si dovolím jedno malé upozornění: NEDOPORUČUJI SE PŘED SHLÉDNUTÍM FILMU DÍVAT NA TRAILER, JEŽ NÁM NABÍZÍ ČSFD, OBSAHUJE TOTIŽ DOCELA ZÁSADNÍ SPOILER, KTERÝ POKAZÍ JEDNU SCÉNU!!! ()

smrtubohem

Spíš thriller než horor, ale stačí dvě tři děsivý scény a máme z toho, za důkladného přispění Hitchcokova mistrovství, jeden z nejlepších filmů svého žánru všech dob. ()

Weissik

Myslel jsem si, že Psycho dnes už nikoho moc nevystraší. Mýlil jsem se. Děj je někdy tak elektrizující, že člověk cítí, že se každou chvíli musí něco stát. A vypíchnout musím i hlavní zápletku. O něčem podobném si jiní soudobí filmaři mohli nechat jenom zdát. ()

me3x®

Veľká škoda, že som vedel dej a obsah... 90% efektu je tak preč. Škoda. Inak je to majstrovský kúsok tak ako aj režisérskeho génia, tak aj skladateľského Hermannovho. A ten dejavu pocit som pochopil rýchlo. Ja som nielen vedel dej ale aj videl nejaké remaky. Asi ten z 98 a ešte potom myslím to bolo parodované v Mlčení šunek. Sillence of the hambs. Ale oproti tomuto sú to len doprázdna vyznievajúce blbosti. ()

Ygan

Zabít hlavní hrdinku ve třetině filmu si může dovolit jen Hitchcock. Nemluvě o jedné z nejpřekvapivějších point, jaké jsem kdy zažil. Odhlédneme-li od spoilerů a hypu. Dokonalé filmové řemeslo a stoprocentní zábava. Aby ale bylo PSYCHO v moji topce, muselo by mě chytnout za srdce celé, ne jenom Norman Bates. ()

yatan

uzasna praca s kamerou..vyborna rezia..celkom slusne herecke vykony..urcite kvalitne a nadcasove ale zial nech ako kolvek chcem neviem si predstavit co to bolo na ten rok 60ty v kine..ale mozno to nazvat naozaj cistym nepokazenym a pravym hororom..aj ked to mnohi povazuju za vrcholne dielo Hitchcocka u mna je to stale Rear Window ktore zatial nedalo nic z tronu dole..ani Vertigo ani Psycho..(mozno preto ze to bol prvy film ktory som od neho videl a potom vidim ten isty rukopis ktory je stale spickovy ale uz tak neprekvapi..) 9/10 ()

bobin

Viděl jsem Psycho před 45 lety v kině a proto dávám za tehdejší zážitek plné hodnocení . V dnešní době už bych tak štědrý nebyl . ()

E-Fox

Podle měřítek dnešního diváka určitě nejde o horor. Jedinými okamžiky, kdy by se u mě dalo mluvit o strachu je scéna ve sprše a jedna lekačka. Přesto se ale musím poklonit Hitchcockovi za jeho precizní režii, díky které celý film provází napětí, očekávání a opravdu výborná atmosféra. Příběh je uvěřitelný, nejsou v něm obvyklé horor-thrillerové nelogické zvraty ani postavy, jejichž chování se ohýbá podle potřeb plynutí příběhu, místo podle lidské přirozenosti, divák prostě cítí, že to nenatáčel blb, ale režisérská osobnost:-) Je to parádní dílo a škoda přehnaného vysvětlovaní na konci, které závěr poněkud zazdí. ()

p.i.t.b.u.l

Psát hodnocení filmu po takové době a ještě k tomuto filmu není jednoduché. Dlouho jsem uvažoval jestli k tomu mám něco podstatného napsat nebo raději zůstat v koutě a raději si nesypat popel na hlavu. Ale nakonec jsem se rozhodl, postavit se čelem a tady je můj názor. Ze začátku se musím přiznat a věřte mně, že se stydím už teď, ale pokud se nemýlím, tento film jsem viděl poprvé až teď a k mému překvapení jsem zjistil, že nejsem sám. A jaké jsou tedy mé pocity? Alfred Hitchcock je bezesporu významná osobnost. Jeho cit pro filmařinu je geniální a dokázal to v několika filmech a dokonce i v jeho stejnojmenném seriálu. Říká se, že Psycho je tzv. kultovní horor. Já proti tomu nic nenamítám. Na svou dobu to je zajímavý snímek. Když to vezmu ale v čase dnešním, musím uznat, že zde byly trochu rozporuplné reakce. Když to shrnu velmi rychle, první hodina byla dosti zdlouhavá, nic moc se nedělo, koukali jsme na ženu co ukradla peníze a snaží se s nimi utéci. Potká policistu, který má menší podezření, že žena má nějaké problémy, ale v podstatě nezasáhne nějak více do děje. Vše začíná až s příjezdem do Motelu. Musím se opravdu přiznat, že první hodinku jsem protrpěl. Co musím pochválit je hudba a trocha dramatičnosti. Od Motelu to poté jde docela rychle. Koupelnová scéna je již pro mně tak ohraná, že už mně vlastně ani nenadchla. Další vražda detektiva v domě byla tak rychlá, že sem ji skoro nepostřehl. Závěrečná scéna však vše vynahradila. Když to celé shrnu do jedné věty, tak na svou dobu velice povedený snímek s citem pro umění, jinak to nazvat ani nejde. A k tomu s vynikající doprovodnou hudbou, která s tohoto filmu udělala něco více. Trochu zdlouhavý začátek vynahradí poslední části filmu. S dnešního pohledu, který jsem měl, bych filmu dal asi max. 2* . Pokud ovšem vezmu v úvahu dobu vzniku a s tím související žánr, který je ojedinělý, zaslouží si to prostě jednou tolik. Co musím napsat je to, že to není film na více podívání. Jednou mně to prostě stačilo. ()

elanista1

Ako stranem tak zacinam mat k tomuto filmu cim dalej tym vacsi respekt. Norman Bates je mozno najzaujimavejsia filmova postava, urcite najdesivejsi vrah s ludskou tvarou, jeho zaverecny monolog s certovsky strasidelnym usmevom ma stale desi. Psycho je legendarne. ()

Luqe

Už veľakrát som počul o tomto filme, videl som aj plno paródií so známou finálnou scénou z pivnice a našou obľúbenou matkou. Takisto som aj vedel, kto alebo lepšie povedané čo je Norman Bates zač. No pozrieť si tento film som sa odhodlal až tteraz. Myslel som si, že to len tak preklikám rýchlo nech to mám za sebou veď taký starý film, koho to zaujme. Neuveriteľné !!! Cez 50 rokov prešlo, a ja som s otvorenými ústami hltal každučkú sekundu. Alfred Hitchcock je génius. Takisto Anthony Perkins sa cez tento film dostal do mojho povedomia asi navždy. Neskutočné výkony sú možno už staré, ale geniálne. Jeden z najlepších filmov vôbec aké som kedy videl. Niekto sa prote narodí len preto, aby robil filmy. Škoda len, že to nie som ja :) ()

Phex

parafáze Dave Listera - Norman Bates je evidovanej, pošahanej magor. Skvělá hudba a zajímavé, relativně strhující finále. Jinak jak už jsem psal jinde filmy stárnou rychleji než jakkékoliv jiné umění - 4* to je na film z roku 1960 z mé strany maximum ()

Bazilich

Hlavní inspirací pro vytvoření postavy Normana Batese byl Ed Gein, jehož život a skutky ale makabrózností daleko zastiňují celkem střízlivý děj Psycha - zřídkakdy je realita o tolik děsivější než fikce. Psycho je - jak název říká - psychologický horor, ne krvák - proto se někomu mohou zdát vraždy a jejich provedení nudné a filmařsky "odfláknuté" - jenže o ně tu nejde. Co vzbuzuje hrůzu, je mysl, násilím držená v nedospělosti, rozpadlá a pracně poslepovaná. Perkins hraje psychopata dokonale přesvědčivě a ani po formální stránce nelze filmu nic vytknout. ()

natalie15

PSYCHO je asi povinnosťou každého človeka, ktorý miluje filmy. Atmosféra je ponurá a celé PSYCHO vo vás zanechá akýsi nepokoj, ktorý vo vás zavládne zakaždým, čo si spomeniete na film. Hlavný herci, zápletka, scenár - to všetko je vynikajúce, a aj konečné rozuzlenie, ktoré prekvapí azda každého. Napriek všetkým týmto kvalitám je mi proti srsti dať PSYCHU päť hviezd, práve kvôli tomu zlému pocitu, ktorý som po dopozeraní filmu mala - takže ho nemôžem zaradiť ani medzi moje obľúbené filmy, hoci som si istá, že to nebude film, na ktorý by som zabudla. Preto dávam PSYCHU 4**** a 80%. ()

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (viac)

Soudce Downey Jr. a jeho lotrovský fotr

17.09.2012

Psycho v televizi

Psycho v televizi

05.07.2012

Mohl by to být povzdech nad programovou náplní českých a slovenských komerčních stanic. Jenže tentokrát jde o Psycho s velkým „P“. Americká kabelovka A&E se původně zaměřovala hlavně na dokumenty… (viac)