Marion Craneová, sekretárka z Phoenixu, chce zmeniť svoj život. Jej najväčšou túžbou je zanechať stereotypnú prácu a začať nanovo s milencom Samom Loomisom. To však nie je jednoduché, pretože Sam má finančné záväzky voči bývalej manželke. Marion preto spreneverí značnú finančnú čiastku z realitnej kancelárie, v ktorej pracuje, a vydá sa za Samom do Kalifornie. Na úteku po dlhej jazde nájde útočisko pred búrkou v opustenom moteli, ktorý vlastnia matka a syn Batesovci. Po Marion pátra nielen polícia, ale aj jej sestra a súkromný detektív Milton Arbogast. Spolu odhaľujú hrozivé okolnosti Marioninho zmiznutia aj smrteľné tajomstvá, ktoré skrýva starý ponurý dom a opustený motel vedený duševne narušeným Normanom Batesom. (oficiálny text distribútora)

Lionheart

Skvěle budovaná atmosféra. Nic víc netřeba dodávat. Asi jen, že jsem se potom ve sprše nespustil oči ze zrcadla, které odráželo vstupní dveře:-) ()

Prochy38

No, Psycho. Za prvé bych okamžitě škrtl zařazení do žánru hororů. Tohle nemělo s hororem vůbec ale vůbec nic společného (nulové napětí). Proč tedy dávám 4*? Protože, na to že je tomu letos přesně 50 let, jde o výborný a velmi dobře natočený krimi - thriller. Hitchcock byl mistr v oboru, to se musí nechat. Sprchová scéna mě extra nezaujala, ale již kultovní hudba, která ji doprovázela, neměla chybu. Kdyby ale takový film přišel dnes do kin, nedostal by v průměru víc než 3*. A to si musíme uvědomit všichni. 80% ()

unagi

V podstate celý film je výborný a zaujímavý, že čo sa vlastne stane a ako to celé dopadne! Ale nevidím v tom žiadne geniálne dielo, alebo dokonalý film...možno to možem zohľadniť práve kôli roku vzniku. Jediné čo bolo fakt geniálne je hudba a rozuzlenie filmu, ktoré chladí všade tam kde má! Určite to patrí medzi najväčšie klasiky v histórií filmovej kinematografie. ()

PetkaW.

Stáhla jsem, viděla jsem, nudila jsem se. Když přihlédnu k roku vzniku, tak bych možná ještě chápala, že v té době to psycho vážně bylo. V dnešní době si pod tímhle pojmem představuju něco úplně jiného. Děj průhledný, zápletka všední, výkony herců na mě až moc afektované... prostě film/horor, jakých jsou mraky. Podle mě tenhle kousek nijak nevyčnívá a nevydím na něm nic moc zvláštního. ()

Drirr

Nadšení z Hitchcockových filmů nesdílím, nicméně tento je zřejmě jeho nejlepší. Slušná práce a na to, že jde o padesát let starý kousek, to má pořád svou sílu. ()

derryl

Tento film je opravdu mistrovský kousek, vše v něm je dokonale propracované a načasované. Od prvního do posledního záběru je to profesionální dílo, které má své místo v dějinách filmu na prvních příčkách. Byl jsem nadšený a překvapený z toho, jak film funguje na diváka po 54 letech a neztrácí nic ze své síly. Napsal bych dokonce, že hrůza a zrůdnost je dávkována postupně až ke konečné promluvě psychiatra a záběru na tvář Normana Batese, tak mě Psycho uhranulo. ()

J*A*M*A*L

Největší legenda v horrorovém světě, největší klasika v Hitchcockových filmech a jasná klasika ve světě filmech.Přesto, že by většina lidí z toho měla už jen srandu, tak jsem se skvěle bavil a i já jsem měl docela nahnáno, nebo mi spíš tlouklo srdce jako o závod už poté, co Janet Leigh zaparkovala poblíž hotelu.Teď už také znám tu hudbu, protože v hodně filmech, kde se odehrává nějaká strašidelná scéna jako právě z tohoto horroru ze scény ve sprše, ano to bylo tak legendární a nezapomenutelná scéna.Abych to shrnul, toto Hitchcockovo mysteriózní dílo je asi nejlepší horror světa.100% ()

Hanes88

Nooo...dlouho jsem se těšil až se podívám na slavné PSYCHO, ale těsně po shlédnutí musím přiznat rozporuplné pocity. Kdyby někdo dneska natočil takový film, tak by to snad nemělo ani 50%...Ne, že by to bylo špatné, ale bylo tam strašně moc hluchých míst a moc nezáživných dialogů, ale zase chápu, že v roce 1960 to i tak musela být pecka. Asi bych dal jen 3 hvězdy nebýt skvělého závěru a setkání s "matkou". 70%. ()

Foxhound#1

Bohužel tento snímek, resp. klíčové scény a postavy, je natolik provařený, že dnes spousta lidí zná dřív právě tyto věci než si pustí celý film. Výsledkem pak není nic šokujícího a místy se mohou docela nudit. Nicméně jako celek to stále ještě funguje a dejme tomu z úcty dávám toto hodnocení. Ale dost jsem váhal, jestli nepůjdu níž. ()

Lefty86

Hitchcock natočil na tehdejší poměry asi skandální snímek, plný napětí a děsivé atmosféry, já měl takový ten stísněný pocit i dnes a to už jsem viděl remake z roku 98. Bohužel jsem si ho včera večer pustil jako první, už jsem věděl jak to bude, protože remake je naprosto úplně, úplně stejný film a to doslova. To jsem fakt asi ještě neviděl takovou podobnost, v 98mém nezměnili vůbec nic v příběhu sebemenší detail i kulisy, dialogy byli úplně stejné. Hitchcock udělal dobře že to natočil ČB dodávalo to filmu na děsivosti. Jak je to s vraždami a matkou mě nemohlo překvapit protože některé scény jsou známé napříč generacemi. Remake jsem zhodnotil na 70% tady musím za originalitu i Perkinse dát 85% , ten "kluk" to zahrál výborně . Poslední scéna se záběrem na jeho šílený úsměv byla mrazivá, i když přiběhl s nožem na konci v zástěře a pohled Lily byli výborný, i lepší než v remaku, děsivější. Vaughn v tom záběru vypadal spíš směšně, Perkins strašidelně. I po více než 50ti letech mě mistr děsu Alfred Hitchcock dokázal postrašit . ()

Mitin

Těžko hodnotit film v této době. Vlastně to asi ani nelze nelze. Legendární Hitchcock s jeho legendárním Psychem nastavil v 60. roce laťku hororům a tenkrát to bylo něco naprosto jiného a jinak vnímaného. Lidi šli do kina a viděli něco, co ještě nikdy šanci vidět neměli. Já si film pustil s velkým očekáváním o 50 let později a bohužel s dnešním přívalem hororů (pravda, že dnes už se člověk diví, co se dokáže natočit za sra***) film působí.. No rozhodně ne jako něco z čeho bych se bál dojít na záchod. Pravda je, že samotný ohlas vás nastaví tak, že se bojíte, protože vám někdo řekl, že se budete bát. A ne samotného Psycha. ()

IvoB

Klasika, o které minimálně slyšel asi každý. I přesto, že se čas určitým způsobem už na filmu podepsal, většinu svých kvalit si drží dodnes – nepředvídatelnost, rozuzlení zápletky, herecké výkony (Anthony Perkins), atmosféru apod. Škoda že jsem film viděl tak pozdě, navíc s vyzrazeným koncem – 4* (8/10). ()

Honzeek95

Velice milé překvapení. Rozhodně se film nedá brát jako horor, jelikož je zde jen málo lekavých a temných momentů. Šablonu mysteriózního krimi thrilleru to ovšem jednoznačně splňuje. Ocenil jsem zejména to, čím se tento film liší od svých žánrových příbuzných - lidé zde nejsou úplně hloupí. Opravdu si nebudete ani jednou ťukat na čelo, proč se ta a ta postava chová tak stupidně. Postavy se chovají naprosto přirozeně a používají mozek. Dal bych to do kontrastu s Vetřelcem jedničkou - viz můj koment u tohoto filmu. ()

angloumene

Vůbec jsem nečekala, že film ze 60. let může mít tak hutnou atmosféru, že diváka ohromí i v dnešní době. Samotná pointa sice neurazí, ale už jsem něco podobného párkrát viděla (samozřejmě ale až u historicky mladších filmů). Celkově má tohle dílko hodně co říci i dnes a rozhodně stojí za zhlédnutí. ()

Tristaver

I po bezmála šedesáti letech stále atmosféricky dokonalé. Přestože hlavně ze scén s vraždami je vidět nízký rozpočet, i tak film skvěle funguje. K tomu přispívají i skvělé herecké výkony Martina Balsama (Arbogast) a samozřejmě Anthonyho Perkinse (Bates), který zvedá celé dílo o třídu výš. ()

cmenda

Možná to není horor kde stříká krev jak z vodotrysku ,ale musíme se koukat na dobu kdy tenhle snímek vznikl a jak v té době lidé reagovali i na něj . Já považuji Psycho za jeden z základních kamenů hororů . Navíc je velice poveden po stránce kaerové i hudební prostě celý velice zdařilý. ()

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (viac)

Soudce Downey Jr. a jeho lotrovský fotr

17.09.2012

Psycho v televizi

Psycho v televizi

05.07.2012

Mohl by to být povzdech nad programovou náplní českých a slovenských komerčních stanic. Jenže tentokrát jde o Psycho s velkým „P“. Americká kabelovka A&E se původně zaměřovala hlavně na dokumenty… (viac)