Marion Craneová, sekretárka z Phoenixu, chce zmeniť svoj život. Jej najväčšou túžbou je zanechať stereotypnú prácu a začať nanovo s milencom Samom Loomisom. To však nie je jednoduché, pretože Sam má finančné záväzky voči bývalej manželke. Marion preto spreneverí značnú finančnú čiastku z realitnej kancelárie, v ktorej pracuje, a vydá sa za Samom do Kalifornie. Na úteku po dlhej jazde nájde útočisko pred búrkou v opustenom moteli, ktorý vlastnia matka a syn Batesovci. Po Marion pátra nielen polícia, ale aj jej sestra a súkromný detektív Milton Arbogast. Spolu odhaľujú hrozivé okolnosti Marioninho zmiznutia aj smrteľné tajomstvá, ktoré skrýva starý ponurý dom a opustený motel vedený duševne narušeným Normanom Batesom. (oficiálny text distribútora)

Theraphosa

Já si ani nechci představit, co tento film udělal s tehdejším publikem, které nebylo doslova "zblbnuté" dnešními rádoby horory. Vzhledem k tomu, že je téměř půl století starý a ještě dnes má takový vliv na diváka, považuji ho za jeden z nejgeniálnějších thrillerů. Hudba je kapitola sama o sobě- mňam. 93% ()

Revolver

Zlatý Góbus:1Janet leigh.........Scénář:Robert Bloch(novela),Joseph Stephano(adaptace), Hudba:Bernard Herrmann, Produkce:Alfred Hitchcock......Dokonalá ukázka filmařského umění. Neskutečně tajemná, napínavá a mistrovsky vygradovaná atmosféra prolíná celý film skrz na skrz, žádný režisér by to nedokázal líp než mistr Hitchcock. Za zmínku stojí rovněž skvělá, i když poněkud skromná výprava, na svou dobu neuvěřitelná kamera, vynikající Anthony Perkins a dokonalá Herrmannova hudba, která má na efektu filmu nemalou zásluhu. Psycho je bezpochyby nejlepší horor všech dob. ()

eagle-eye

Mistrovské a nesmrtelné Hitchcockovo dílo, které začlo psát dějiny horroru. Scéna ze sprchy?? Nezapomenutelná. Hudba?? Nezapomenutelná. Už teď lze s jistotou konstatovat, že jde o legendu, kult a já nevím co ještě všechno. ()

Katka88

Horory celkově moc nemusim, ale tohle je taková povinnost. Je to zvláštní pocit bát se po dlouhý době u filmu a už jenom z hudby mít husí kůži... ()

Hanys_

Parádní porce napětí, neskutečná nervy drásající hudba a finální scéna v domě, kterou osobně řadím na stejný stupeň jako tu v Seven nebo Usual Suspects - tohle všechno z tohohle filmu dělá oprávněně filmovou klasiku. Jeden z filmů, který předběhl svou dobu. ()

JOKERHAHAH

Hitchcock drží vše pevně v rukou, škoda trochu slabšího scénaře, kdyby byl lepší, máme tu skutečný skvost kinematografie, ale i tak se jedná o bezpochyby kultovní snímek s jednou známou scenou ve sprše. ()

Ilhan

Na vysoké očekávání dnes u mě doplatil již druhý kultovní film. Po Se7en došlo i na Psycho. Nejůžasnější je jistě hudba. Hitchcock skvěle buduje napětí, bohužel jsem ale prokoukl hlavní zápletku dost brzo a celkové nelogické chování postav zážitek z filmu dost rozbourali. Co však musím pochválit je výkon Anthony Perkinse, protože na ten jeho závěrečný úsměv asi jen tak nezapomenu. Film v první polovině dost pomalu utíká a mě vlastně i trochu nudil. Druhá polovina jistě zajímavější, ale nijak zvlášť film nenapravuje. Ve své době, kdy se takovéto filmy ještě příliš netočili a o nemoci, jako je schizofrenie se ještě příliš nevědělo, muselo jít o šokující a revoluční snímek. Dnes to bohužel už zdaleka tolik nefunguje. ()

Milan25

Hustá napínavá atmosféra, výborný Anthony Perkins, ale kupodivu jsem ani na vteřinku nepocítil pocit hrůzy či strachu, jak jsem podle zdejších komentářů čekal. ()

Mičl

Zdálo se mi, že Psycho má až moc slabý rozjezd jasně scéna ze sprchy je už legendární a asi se navždy zapíše do koniky světové kinematografie zlatým písmem. Ale jako by mi v průběhu filmu něco chybělo. Pořád jsem doufal, že mě něco překvapí a nakonec se to povedlo celý film prostě funguje a působí skvěle. Opravdu zajímavá hudba, a skvělý výkon Anthony Perkinse v roli mentála Normana Batese to je opravdu nezapomenutelné. ()

Tydlidáš

Po včerejším shlédnutí tohoto snímku v kině měním svoje hodnocení na pět. Je až nezkutečný jak dokonalý film to na tu dobu je. Skloubení skvělé režie, napínavého scénáře, neotřepané kamery, výborného hereckého výkonu Anthonyho Perkinse a až mrazivé hudby Bernarda Herrmanna dělá z tohoto filmu opravdovou lahůdku. V kině sem si vychutnával každý okamžik a hlavně to, že někdo před padesáti lety dokázal vytvořit tak hrůzu nahánějící postavu..... No a koupelnová scéna? Pravý hororový orgazmus... ()

Reckon

Mistrná režie Hitchcocka tuto hororovou klasiku zvedá z průměru do té nejvyšší ligy, takže i když se tam prakticky nic neděje, tak jsem se u toho i trochu bál. Ale kdyby to nerežíroval Hitchcock, tak nevím nevím. (9/10) ()

MacGuffin

Krást se nemá, ale být za to nějakým Normanem Batesem ve 45-ti vteřinách a 70-ti záběrech ( to celé připravoval mistr 1, slovy: jeden týden ), za vydatné pomoci Hermanových strašidelných a uši rvoucích smyčců ( někdy si říkám, že by to možná nepřežila i bez toho nože :-) ), ubodán v jedné z nejslavnějších scén filmové historie, to je fakt smůla. Nebo je to naopak a dopadlo by to stejně i kdyby Marion těch 40000 $ neukradla? To už se nikdy nedozvíme. Prostě "MacGuffin" jak se patří .. Psycho je perla a ukázka toho, jak se dá minimálními prostředky docílit maximálního napětí. To vše geniálním filmařským umem a vytvořením té zvláštní, jed'inečné a neopakovatelné atmosféry , která je tak příznačná pro Hitchovy filmy. ( Cameo : sedmá minuta, za oknem s kovbojským kloboukem, když se Janet Leigh vrací do kanceláře ). ()

pipapaja

Z tohoto filmu bych byl absolutně nadšen, kdybych ho viděl v 60 či 70 letech. Ano musím uznat, že atmosféra je vygradovaná a závěrečná pointa je hezká ale tohle už jsem viděl tak stokrát. Jenomže v tomto filmu to bylo takřka použito poprvé, proto se nedivím, že Psycho, mělo po svém uvedení takový ohlas. Musím uznat, že jako horor na jedno zkouknutí to ujde, ale pro nynějšího otrlého filmového diváka tam není nic nového. ()

jakeer

Urobil som asi chybu, keď som si najprv pozrel obe pokračovania tejto filmovej klasiky. Tým som bol ukrátený o momenty prekvapenia z inak brilantného scenára, ale takto musím skonštatovať, že obe pokračovania pod režisérskou taktovkou Anthonyho Perkinsa sa mi páčili viac. Na filme je poznať, že už má polstoročie za sebou, avšak videl som niekoľko filmov ba aj starších, ako je tento a pozdávali sa mi o mnoho viac. Takto mi z toho vychádza čistý priemer. Ospravedlňujem sa skalným fanúšikom. ()

divak84

o tom, že Alfred předběhl svou dobu na mííííííle daleko, není třeba mluvit, tento horor ale zkrátka nejde neokomentovat. naprosto příšerná skvělá elektrizující fantastická děsivá atmosféra, působivé hovory mezi matkou a normanem, zavěrečný twist. možná ten film má na mě unikatní dopad, jelikož jsem jej viděl snad ještě před tuším 13 narozeninami a bál jsem se pořadně :) ... prostě alfréd... velikán velikánů, žadný komerční patlal jako dnešní takzvaní velikáni ()

dopita

Dneska už možná onen hororový příběh nepůsobí tak překvapivě jako kdysi. Málokoho dneska bude šokovat, že je hlavní hrdinka zavražděna zhruba ve třetině filmu, stejně tak nevyvolá údiv herečka v podprsence, nebo splachování záchodu (to bylo pro prudérní Američany stejně šokující, jako vražda). Ovšem v roce 1960 bylo tohle všechno pro diváka něco velmi nečekaného. Zastarale ale nepůsobí scénář - sotva se divák sblíží s Marion, je brutálně zavražděna, pak pomalu začne držet palce chudáčkovi Normanovi, aby se nakonec ukázalo, že je to nebezpečný schizofrenik, který vycpal mrtvou matku a lidí už zavraždil mnohem víc. A zastaralá rozhodně není Hitchcockova režie. Z každé scény doslova sálá napětí, precizně budovaná atmosféra, cit pro detail a schopnost vést diváka přesně tam, kam si pan režisér zamane. Jeden z nejintenzivnějších filmových příběhů v historii kinematografie. ()

F.W.Colqhoun

O víkendu bylo hrozný vedro. Měl jsem chuť sbalit jen to nejnutnější a vyrazit do zapadlýho motelu v přírodě, nejlépe nedaleko nějakého rybníčku. Nebo bažiny. Místo toho jsem si pustil Psycho a jako by se stalo. ()

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (viac)

Soudce Downey Jr. a jeho lotrovský fotr

17.09.2012

Psycho v televizi

Psycho v televizi

05.07.2012

Mohl by to být povzdech nad programovou náplní českých a slovenských komerčních stanic. Jenže tentokrát jde o Psycho s velkým „P“. Americká kabelovka A&E se původně zaměřovala hlavně na dokumenty… (viac)