Královna Alžběta II. přemýšlí o odkazu svojí vlády a rodu. Diana v posledních týdnech života uchvátí veřejnost a monarchii čeká zúčtování. (Netflix)

Kaka

Svěží mix doku/art/popu sveřepě pokračuje i v závěrečné řadě. Prvních pár dílů s Dianou má strhující tempo a tradičně velmi dobře vykreslenou kulisu dění. Nechybí kontroverzní momenty, ani ikonické záběry, které v bulváru svého času obletěly svět. Vše mistrně sladěné áčkovým produkčním ansámblem a vynikající režií. V druhé polovině trochu zakolísá tempo, kdy vlastně všem dojde, že nejvíce zajímavý příběh Diany nebude pokrývat celou řadu, ale prostor dostanou i jiné, občas méně zajímavé osobnosti. Ale jak už to v The Crown bývá, i méně zajímavý díl je pořád na špičkové úrovni a na své si přijdou apetitem malí i velcí filmoví/seriáloví nadšenci. ()

Tosim

Here I Still Am. Vím, asi trochu nadsazuji, ale po skončení poslední řady jsem si uvědomil, jak mi Koruna bude neuvěřitelně chybět. Jistě, v průběhu let narážela na své limity "fiktivního vyprávění podle skutečných událostí," ale přistihl jsem se, že by mi opravdu nevadilo, kdyby tento systém byl doveden k dokonalosti - třeba několika řadami navíc a zobrazením úplně každého okamžiku, který byl pro Windsory a 20. století zásadní - osobně bych se přimlouval za udělení vyznamenání pro Beatles. Každopádně, dobrý nápad je rozdělení poslední série do dvou částí, konec Diany zobrazen s téměř chirurgickou přesností, konec řady byl zajímavě udělám ve stylu "mládí versus stáří" a člověku běžely hlavou všechny události, které se staly až do přelomového roku 2022. Na jeden z nejlepších seriálů minimálně posledních deseti let - bude mi chybět! ()

*CARNIFEX*

A tak sa teda tešíme na ďalšiu sériu, lebo táto opätovne preukázala, že toto je jeden z najlepších, životopisných projektov, dostatočne citlivý, miestami hádam aj vtipný, i keď by sa mu dalo kadečo vytknúť, a to teda najmä pasáže okolo klebiet úmrtia princezny Diana. Je mi ale jasné, že Netflix ako taký, si zrejme hanbu z kabáta robiť nebude, čiže špáranie do hovien, ako to má vo zvyku, sa tentokrát nekoná. Nevadí. ()

Kaluž

Tady už se ale hodně vařilo z bulvární vody. Až mě z toho píchá u srdce. Škoda, tahle série si zasloužila důstojnější rozloučení. Ale asi to už bude obraz té moderní doby, či co... ()

M.i.k.e

Závěrečná série došla do doby, kterou si velmi dobře pamatuji a tak sem se docela bál jestli zvládne nabídnout něco víc než “jen” smrt princezny Diany. A ona má a má toho mnohem víc než sem doufal. První polovina se sice opravdu točí kolem Diany a jejího tragického skonu, ale ať už si o ní myslí kdokoliv cokoliv je to natočeno velmi dobře a hlavně třetí a čtvrtá epizoda jsou velmi silné. Druhá polovina je ale, navzdory obavám, ještě lepší. Jak se celý seriál přibližuje svému konci, dostanou větší či menší prostor snad úplně všichni a při závěrečném symbolickém rozloučení nejen se seriálem ale i s Královnou sem měl slzy na krajíčku. Jediným drobným mínusem šesté série je tak obsazení Harryho, který mi tu dost neseděl. V konečném součtu je to ale jen detail a lepší zakončení jednoho z nejvýraznějších seriálu posledních let sme si nemohli přát…90% ()

vydumnica

Season 6 seriálu THE CROWN neotáľa a ide rovno na vec, na to, čo divákov pravdepodobne najviac zaujíma.  Prvá epizóda teda hneď začne Dianinou nehodou v Paríži a potom spätne ukazuje posledných 8 týždňov v živote princeznej Diany. Keďže Netflix rozdelil túto Season na dve časti, aj ja ich ohodnotím teda zvlášť. Epizódy o Diane ma bavili oveľa viac ako zvyšok série, ktorá sa už venovala Williamovi, Harrymu, Kate, Charlesovi a Camille. ALE veľmi veľmi sa mi páčila aj E08 o Margaret so skvelou Lesley Manville. Za zmienku samozrejme stojí aj finále, kde konečne aj kráľovná dostáva zaslúžený priestor a Imelda Staunton dokazuje, že je nielen veľmi talentovaná herečka, ale tiež to, že bola tou správnou voľbou. Samozrejme musím pochváliť aj Elizabeth Debicki ako Dianu. Keďže niektoré epizódy boli pre mňa TOP (Diana, Margaret) a pri niektorých som sa nudila (William, Harry, Kate) celkovo mi to vychádza na pekné 4*. ()

Streeper

Závěr seriálu byl vším, co jsem čekala. Bylo to smutné, dojemné, nostalgické. Trochu mě mrzelo, že se poslední série nevěnovala víc vztahu Williama a Kate, což jsem čekala, že tam bude vyzobrazená jejich cesta ke svatbě, nakonec to skončilo svatbou jinou. Ale i tak si myslím, že za pár desítek let se The Crown může vrátit s jakýmsi pokračováním a věnovat se jiné koruně. ()

VanTom

Protože politiku už scénáristé (vlastně ani královský dvůr) víceméně neřeší – když něco, tak popularitu Tonyho Blaira, smrtí princezny Diany přišli o hlavní, absolutně dominující téma, které ve zbytku epizod nedokázali adekvátně nahradit. Tím v žádném případě nesnižuji kvalitu (zůstává bezvýhradně vysoká herecky, řemeslně, režijně), jenom mě dospívání prince Williama nebo další "telenovelové", bulvární útržky (Charles+Camilla, William+Kate, zlobivý Harry) úplně ne(se)braly; ovšem kdyby pokračovaly dál, byl bych u toho. Stará garda nicméně válí i na pokraji smrti (odchod Margaret), přičemž rozloučení se samotnou královnou (symbolicky i s celou NtF show) proběhlo jaksepatří důstojně a ve vší citlivosti (k) majestátu. ()

Daiker

Skvělé zakončení...... Jediné mínus patří Diane, které byl věnována až moc velký prostor v poslední sérii. A taky otci Dodimu, nevím proč se pořád tvůrci zabývali tím Arabem. Spíš bych uvítal třeba jiné události (svatba Williama) Casting prince Harryho byl nejhorší z celé Koruny. Samotné zakončení série bylo však dojemné, které jako vždy doprovázel skvělý soundtrack... ()

Torgal

Našťastie sa aj teraz potvrdilo, že párne sezóny fungujú lepšie ako tie nepárne. Človeka už neruší nový vzhľad známych postáv a môže sa viac sústrediť na dej. Tu sa mimoriadna pozornosť venovala Diane, čo sa dalo zefektívniť, lebo ostatné témy sa potom len preleteli. Trochu ma zamrzelo, že namiesto udalostí s globálnym presahom sa riešili prevažne osobné životy kráľovskej rodiny, no s ohľadom na to, že sa jednalo o finálnu sezónu to bolo pochopiteľné. Záverečná epizóda patrične dojemná a nostalgická. Po pre mňa mdlej a nezaujímavej predošlej sezóne dôstojné rozlúčenie so seriálom. Jeho vrcholy však už boli dávno za nami. 7/10 ()

bearmeedek

Po předchozích slabších sériích má závěrečná řada zasloužený vzestup. Autoři si s tématem pohráli do hloubky a kvalita je vidět. První díly o konci Diany mají kvalitu filmu, ale i po jejím odchodu jsou jednotlivá témata zajímavá. Určitě jsem se nenudil. ()

Stillborn83

Finále ako sa patrí! Pravda, našlo by sa niekoľko myslím, že aj oprávnených výčitiek – nepochopiteľná zmena hercov princa Williama a Harryho po 4. časti, naozaj nevydarený casting Harryho (Fflyn Edwards) a hneď 5. časť 5 – Ruritania ma fakt nebavila (jasné, že opäť chceli tvorcovia vykresliť aj v tejto sérii vzťah kráľovny s premiérom, ale bolo to príliš nasilu), celkovo bolo cítiť, že tvorcovia ťažia najmä z bulvárnych informácií (to bolo trošku na škodu).............   Inak všetko super, viacerí tu v komentároch kritizujú, že bolo veľa Diany a vecí okolo jej nehody, osobne mi to vôbec neprekážalo, pokojne by som prial aj viac – a to aj vďaka fantastickej Elizabeth Debicki (nie nadarmo dostala za túto úlohu Zlatý glóbus). Skvelá bola aj 8. časť Ritz o zhoršujúcom sa zdravotnom stave a smrti princeznej Margaret (aj keď o tejto časti to vlastne bolo stále o smrti). Posledná časť bola grandiózna a s ohľadom na okolnosti a smrť Kráľovny Alžbety II. aj akási magická. Všetko to umocnilo (a veľmi oceňujem ťah tvorcov), že sa tu opäť objavili predstaviteľky Alžbety z predošlých sérií – Claire Foy a Olivia Colman. Bravó. ()

bonovox

Dokonalá bodka za dokonalým seriálom. 6 sezóna zdvihla kvalitu opäť na najvyššiu úroveň, už úvodné 4 epizódy zaoberajúce sa poslednými týždňami života Diany boli veľmi emocionálne, hlavne tretia je top momentom série. Následne tempo mierne opadne ale v záverečných epizodách to všetko nádherne graduje do veľkého finále, kde kráľovná zvažuje svoju budúcnosť. To, že seriál končí cca 20 rokov dozadu vôbec nevadí, tvorcovia veľmi umne spojili minulosť s nedávnymi udalostami (smrťou kráľa a kráľovnej a nástupom Charlesa na trón). Jednoducho, The Crown končí veľmi dôstojne a doslova perfektne v tom najlepšom možnom bode a veľká vďaka Netflixu, že do tohto projektu išli. Už sa teším, že si dám niekedy repete, tento seriál si to jednoducho zaslúži. 100% ()

Tomas_PO

Úžasné, jedna z najlepších, ak možno aj nie najlepšia séria celého seriálu. Veľmi dôstojné rozlúčenie sa ako s kráľovnou, tak aj celým seriálom. V ktorom sa teda Netflix trafil do čierneho. Silné epizódy, v podstate úplne všetky za plných 5, snáď okrem tej, ktorá pojednáva o dňoch po Dianinej smrti, ako aj samotného finále. Ale to len subjektívne, nakoľko štvrtá epizóda Aftermath bola viac než dokonale spracovaná v skvelom filme The Queen (2006), s úžasnou Helen Mirren. Takže tu predsa len ťahá za slabší koniec, hoc scenár mal takisto v opratách Peter Morgan. Rovnako samotný záver je už na individuálnom posúdení, nakoľko väčší fokus na Williama a Kate, než Charlesa a Camillu by rozlúčke so seriálom doprial pozitívnejšie emócie, ako aj signál k istote budúcnosti britskej monarchie. Rozlúčenie s kráľovnou sa však dôstojnejšie snáď ani udiať nemohlo. Vidieť, ako sa aj častokrát kontroverzný Netlfix úctivo poklonil. Dramatizácia sa pritom ľahko dala vybičovať ešte do väčšej emócie, no neudialo sa tak. Úžasné kulisy, kráľovské interiéry, ale aj prekrásne exteriéry charizmatickej Británie. Či už metropolitného Londýna, alebo rurálnych škótskych panstiev. V poslednej sérii zažiarila už aj Elizabeth Debicki stvárňujúca Dianu, ale aj Ed McVey, stvárňujúci dospievajúceho Williama. A už štandardne famózne striktný Jonathan Pryce. Imelda Staunton v podobe kráľovnej sympatiami stačila na mladšiu Oliviu Colman, no vavríny rozhodne získava mladučká Claire Foy. Naopak, nesympatie si poctivo až do konca udržal Charles aka Dominic West. V tejto sérii už nevadila ani prílišná pozornosť na Dianu, keďže jej posledné momenty a "dni po" majú mnohí ešte v čerstvej pamäti. Koniec koncov, seriál nesie názov The Crown a nie The Queen. Dopomohol k tomu aj sympaticky zaľúbený Dodi aka Khalid Abdalla, s menej sympatickým, no charizmatickým otcom, ktorého stvárnil Salim Daw. Autenticky sa podarilo stvárniť aj novinársky hon, ktorý v konečnom dôsledku spôsobil aj jednu z najväčších tragédií 20. storočia. Paradoxne, s minimom pozornosti ušľachtilým témam, ktorým sa Diana venovala. Dôveryhodne sa pozerá aj na ďalšie osudy Harryho a Williama, či už výstrelky mladšieho, alebo príjemná romanca staršieho. K čomu výrazne dopomohla aj sympatická Meg Bellamy. Potešila aj šiesta epizóda Ruritania, ktorá utvrdila silu a dôležitosť, či priam hrdosť na monarchiu. ()

fafejt001

Každý  díl  byl  něčím  zajímavý  a  přínosný  .  Celá  série  se  v  podstatě   VYDAŘILA   a  nezklamala  ,  až  na  pár  ,  nebo  i  víc rozličných  podivných   drobností  a  zvolených  herců  .  Ale   to  je   již  možná  nepodstatné  .  Důležité  je  ,  že  se  tato  šestá  řada  natočila  a  dala  hold  královně  Alžbětě  II  ,   která  byla  velká  osobnost   světového  formátu .   Čest  její   památce  a  obrovský  RESPEKT  !! ()