Harry Potter a Ohnivá čaša

• Česko Harry Potter a Ohnivý pohár (viac)
Veľká Británia / USA, 2005, 157 min

Harryho Pottera (Daniel Radcliffe) už istý čas prenasledujú nočné mory, vďaka ktorým ho jeho jazva bolí viac ako inokedy. Pred znepokojivými snami sa pokúša uniknúť tak, že so svojimi priateľmi Ronom Weasleym (Rupert Grint) a Hermionou Grangerovou (Emma Watson) navštívi majstrovstvá sveta v metlobale. Oblohu nad skandujúcimi fanúšikmi však rozžiari Temné znamenie - zlovestný úkaz, ktorý je akýmsi podpisom Lorda Voldemorta (Ralph Fiennes). Vyčarovali ho Smrťožrúti - jeho prívrženci -, ktorí sa vyhýbajú verejnosti už od Voldemortovho zmiznutia pred trinástimi rokmi. Vtedy zavraždil Harryho rodičov... Harry túži po návrate za bezpečné steny školy v Rokforte, kde ho môže ochrániť profesor Dumbledore (Michael Gambon). Teraz bude ale všetko trošku inak. Dumbledore totiž oznamuje, že Rokfortská stredná škola čarodejnícka bude práve tento rok organizovať prestížny Trojčarodejnícky turnaj - jednu z najpozoruhodnejších a najriskantnejších súťaží čarodejníckeho sveta! Každá z troch najväčších a najvychýrenejších čarodejníckych škôl si vyberie jedného šampióna, ktorý bude plniť nebezpečné úlohy a bude sa snažiť získať cenný Trojčarodejnícky pohár. Študenti Rokfortu užasnuto sledujú, ako do Veľkej siene prichádzajú pôvabné dievčatá z Beauxbatonskej akadémie a mocní chlapci zo školy v Durmstrangu - a bez dychu čakajú na výber svojich šampiónov... (TV Markíza)

mrclTV

Harry Potter IV - The Hunger Games. Rovnako ako nemám rád Hunger Games, nemám rád ani tento film. So štvorkou som si nesadol od úplneho začiatku, neviem čím to je - tým, že tam je môj "najobľúbenejší" "herec" Pattinson, či doslova nepeknými trikmi, ktore sa asi zhoršili od predchádzajúceho dielu alebo tie yarly teenagerské drísty (ja sa s ním nerozprávam,...on povedal jemu, že ona....atď. neznášam, keď také prízemne hovadiny sú hlavnou náplňou filmu). Všetky tieto detaily a ešte množstvo iných (nevýrazná hudba - žiadna melódia, čo by sa vryla do pamäti, hlúpe správanie sa postáv - toto vytýkam vôbec prvý krát u Pottera) sú dôvodom, prečo ma film neoslovil. PS: Nedali tam Sfingu? sklamanie..... ()

donnovann

Jestli mi u Vězně z Azkabanu bylo líto nepatrných odchylek knižní předlohy, pak opravdu nevím jak se vyjádřit zde. Jeden z mých nejoblíbenějších dílů knihy se na plátně hodně nepovedl. Je pravda že takový děj narvat do 150min je asi nadlidský úkol, na druhou stranu opravdu nechci vidět skupinu Sudičky zpívat hard rock, opravdu nechci koukat na Madame Maxime po anorexii a už vůbec nechci vidět Brumbála běhat - co to jako bylo? Veliké zklamaní, kniha nabízela opravdu velký zážitek o silných emocích, bohužel to hrubě nevyšlo. ()

ostravak30

Původně jsem Ohnivému poháru ještě jednu hvězdu přidal, ale nyní, když konečně mohu hodnotit i písemně a poté, co jsem film shlédl ještě jednou, ubírám. Snímek se stal ještě temnější než jeho předchozí díly a ty ještě na mrazivosti přidají. Já osobně nemohu říct, že by film snad nebyl kvalitkou. Samozřejmě, že je úplně někde jinde že první Kámen mudrců, ostatně vyvíjel se děj a hrdinové též, ale na mě zkrátka působí špatně to, že tvůrci jej ostříhali na maximum. Četl jsem knihu a tak můžu směle tvrdit, že chybí řada důležitých scén. Nebo možná nejsou tak důležité, ale vytvářejí kontext celého příběhu. Je pravdou, že kniha byla opravdu naditá na události a film je už tak hluboce za dvěma hodinami, ale pro ty, jež jsou fanoušky především knihy a příběhu jako takového, ne jen Pottera obecně, musí být takové zkrácení děje zklamáním. A pro mě je. Vše jde tak rychle za sebou, že často ani nestačíte chápat. Je úplně jasně patrná snaha a obavy o to, aby se nám to tam všechno vešlo. Z tohoto důvodu by asi dva díly nebyly na škodu, tvůrci by víc vydělali a Potter by si dostal, co zaslouží. Takhle je to na můj vkus ošmikané moc a je to znát. Podle mě, buď něco dělám pořádně anebo vůbec. Dělat něco, jen aby to bylo hotové je, zvláště, když to neděláte pro sebe, dost hloupé. ()

maoc

Jeden z nej(na)bitějších Potterů. Dějově, množstvím postav a vlastně konečně i příběhově - někam se posouváme, dojde i k zásadním událostem pro celou sérii. Harry je až zbytečně zmítán okolnostmi, bez pomocníků by si neškrtl ani v jednom úkolu honby za Ohnivým pohárem, z některých scén je inspirace jinde až okatě vidět - to je asi nějaký potterovský sport, protože je tomu v každém dílu - ale celkově jde o nadprůměrný díl a nemohu říct, že by mne koukání nebavilo. EDIT PO ČTENÍ KNIHY: Proti knize je film pecka. Kloves udělal Rowlingové liposukci a hned to má šmrnc. Oproti autorce dovedněji uchopil dospívající postavy (ples!), zbavil se balastu (otroctví skřítků a SPOŽÚS, gamblerství a šikmá plocha Ludo Pytlouna, popírání toho, co jsme - poloobři, atd.) a Newell to pak poměrně vhodně přenesl na plátno. ()

JajinkaBec

Ve srovnání s Vězněm z Azkabanu to jde trochu dolů. Právě Vězně totiž považuji za perfektně odvyprávěného, bez zbytečných můstků, vaty nebo nelogičností. Ohnivý pohár už se takovými plusy chlubit nemůže, chybí mu jakási celistvost. Speciálně úvod je dle mého názor útržkovitý a divák neznalý knih si ho snad ani nemůže tolik užít. Taky přiznávám, že mi chybí famfrpál, semknutost hlavních hrdinů a atmosféra. Ale abych jen nenaříkala a vysvětlila, proč i tak dávám pět hvězd - hrdinové se neustále vyvíjí, takže asi nemohou být neustále nejlepšími přáteli, narvat 900 stran knihy do filmu jde nepochybně hodně těžko a být scénáristou, piju denně dvě lahve vína, a atmosféra? Tu bohatě dohání závěrečná sekvence. Scéna ze hřbitova a následný návrat do Bradavic jsou pro mě jedny z nejsilnějších v rámci celé téhle ságy. ()

PlayEasy

Nenechte se zmást těmi 4*, Ohnivý pohár ve skutečnosti není o nic horší než ostatní díly (ty mezery jsou opravdu maličké). Přítomnost turnaje filmu dodává napětí, akci i razanci, která vrcholí velkolepým (ale možná trochu uspěchaným) finále. Jen škoda, že ten šokující zvrat ohledně Moodyho (skvělý Gleeson!) byl de facto vyzrazen dávno před samotným koncem. I když nám, zarytým čtenářům Harryho, to ještě vadilo nejméně ;) 80% ()

Lakash

Nejslabší Harry Potter. Důležitá smrt nemá šanci vyvolat jakýkoliv pocit, protože se s postavou jednoduše nemáte kdy ztotožnit. Opravdu, ale opravdu nevýrazná hudba. Osekaný příběh (absenci MS Famfrpálu režisérovi nikdy neodpustím) a nevýrazné herecké výkony. Naprosto nevyužitý potenciál předlohy (3. úkol mohl být epický, fantastický... ale byl nudný). Meh. Navíc si nemyslím, že se tu podařilo zachytit Cedrica takového, jaký byl a vlastně ani takového, jak ho Brumbál na konci popisuje. Prostě průser. ()

Tominni

Harry Potter a souboj čtyř kouzelníků (místo tří) o Ohnivý pohár. Celkem dějově nabitý film, který i přes delší stopáž nenudí, sice nedosahuje kvalit předchozího dílu (Vězeň z Azkabanu), přesto Newell odvedl dobrou práci. Profesionálně odvedený film - nic víc, nic míň. ()

adamix

V podstate sa jedná o dosť uspokojivý diel tejto série, napriek častým kritizovaním, vzhľadom na dosť vynechaných sekvencií, ktoré tu na rozdiel od knihy neboli. Nevadí. Pre film to však stačí a prezentuje sa častokrát s nadhľadom. Keď však dôjde na dramatické scénky, tak nahodí opäť vážny výraz. Obsadenie – geniálne trefné. Okrem pôvodného osadenstva platí aj pre novinky ako profesora Moodyho, členov zahraničnej delegácie a hlavne Voldemorta, z ktorého sála rešpekt a strach. Málo chýba k plnej paľbe, zostanem však pri 4*. ()

0verseer

"Bone of the father, unwillingly given. Flesh of the servant, willingly sacrificed. Blood of the enemy, forcibly taken. The Dark Lord shall rise again!" A aj povstal, čím sa hneď dostávam k najväčšiemu sklamaniu. Kľúčový moment prvých štyroch kníh (a samozrejme aj filmov) totiž vyprchal tak akosi do prázdna. Neviem, či tomu chýbal nejaký podmanivejší hudobný podmaz alebo presvedčivejšie stvárnený hlavný záporák, ktorý pôsobil skôr groteskne ako temne a desivo. Najmä v porovnaní s takým Amonom Goeth, čo Ralph?;) Temný lord nech sa nám v ďalších filmoch láskavo polepší (či skôr potemní), aby nebol pre srandu. Alebo by sa mal polepšiť skôr režisér? Sumasumárum priemer... ()

OJan

Mike Newell udělal opět jiného Pottera. Pottera více trikového, což není na škodu. Už od samého počátku filmu lze vidět, že je zase o něco temnější a tajemnější - avšak mohl být tajemnější ještě více, kdyby od samého začátku nebylo jasné, že se Voldemort dříve či později ve filmu ukáže. Turnaj tří kouzelníků z výjimkou sekvence v Černém jezeře, která se za mě řadí k nejslabším z celého filmu, skvěle zpracován. A teď k samotnému finále filmu. Když se po výtečně zpracované sekvenci v bludišti objeví Voldemort, je jasné, že to bude další slabší scéna. Trapný teatrální proslov Voldemorta, který by klidně mohl Pottera zabít, kdyby mu přenášedlem neutekl, je skutečně slabý. Asi nejsilnější scéna je s nejsilnější postavou celého filmu - když se nepravý Pošuk Moody pokusí zabít Pottera. |85%| ()

janahorova

Můj oblíbený díl, ale bohužel krátce po dočtení knihy uznávám, že to jaksi není ono. Ron a Hermiona jsou ve filmu dost otravné a hloupé postavy. Harryho účes :D… Vizuálně super, ale scénář dost pokulhává. ()

hrumsrt

Jsme zpět u kadence jeden film ze světa Harryho Pottera za rok. Nejznámější kouzelník se vrací již po čtvrté a i rovnou s novým režisérem. Ohnivého poháru se ujímá dosti zkušený britský režisér Mike Newell, který se v 65 letech přichomítl k mezi mládeží jednou z nejpopulárnějších značek. Docela test jestli dokáže režisér, který sice stojí i za mafiánskou kultovkou Donnie Brasco, ale současně se nebál pokusu o návratu Mladého Indiana Jonese, či stočil Curtisovi Čtyři svatby a jeden pohřeb. Z toho skutečně výkladního výběru malinko vyplývá, že Newell je taková děvka pro všechno. A platí, že dostat kterýkoli jiný díl ze série, tak asi shoří a možná zahrabe celou sérii. I když třeba ne, značky se pořád drží Kloves, který už třikrát prokázal, že dokáže předlohu osekat a přesto jasně zachovat, co je důležité. Jak se dá předchozí díl chápat jako spojovník v rámci dospívání hrdinů, tak Ohnivý pohár už naplno prokresluje naše hrdiny v dospělejších rovinách, kde se začínají namísto famfrpálů a šachů řešit vztahy. Osobně mám knihu dost rád, a dokonce jsem právě čtvrtý svazek četl nejvíckrát z celé oxalogie.. Ovšem je potřeba říct, že právě tenhle díl má zásadní vliv na pozdější vývoj série, i když by asi většina uznala, že to předvádí v minimálním prostoru. Newell se ve velkém snaží navázat tam, kde Cuarón minulý rok přestal a drží temnější nádech, i když přece jen uvolnění je znát.. Čtvrtý film přináší něco extra, kdy se mění nastavená příběhová struktura a vše se otáčí k konání Turnaje tří kouzelníků. My tak dostáváme naprosté minimum hodinových scén a spíše příběh vypadá jako úkol pauza a zase úkol. Ano, součástí turnaje jsou úkoly pro tři (ehm čtyři, jelikož Harry si to chce ozvláštnit) kouzelníky, které mají ukázat, kdo z nich je větší magor a navíc i usoudit, která z těch tří škol je větším ústavem.. Poprvé v rámci série je přeskočen celý úvod u Durslyových, který výrazně osekala i sama Rowlingová. A jako nutno si přiznat, že když nemůžeš říct něco dobrého, tak neříkej nic. Takže skutečnost, že začínáme už rovnou v Doupěti není vůbec na škodu. Shodnou okolností se před začátkem roku koná i finále mistrovství světa ve famfrpálu, které má jistě pro Brity speciální náboj, když změří síly právě Irové s Bulhary. Mám pocit, že Češi na těch svých lipových košťatech vyletí ještě v rámci kvalifikace... Vždycky jsem měl tenhle díl rád a byly doby, kdy jsem si ho pouštěl opravdu s rušivou kadencí, a taka si jsem i docela jistý, že v rámci série ho i viděl nejvíckrát. Líbí se mi uvolněná příběhová linka, která se úplně vymyká z epizodního příběhu, který byl více či méně provázán s Voldemortem, tady přesně není jasný cíl jakému máme dojít.. K samotnému turnaji můžu říct, že je hodně dobrý a někdy by mě zajímalo, jak by za normálních okolností vypadal jeho připravený konec. První úkol s draky je nádhernou přehlídkou nejlepší práce s kamerou a svým způsobem zacykluje dračí kapitolu z úvodního filmu. Jen mě vždycky překvapí úvaha nad tím jak moc nekoukatelné to muselo být pro diváky, když drak v Harryho případě byl na stadionu tak dvě minuty.. Druhý úkol je značně jiný a spíš než na kameru sází na líbivý vizuál. Jeho obtížnost není za normálních okolností podle mě vůbec vysoká, dokud se ovšem Harry nerozhodne upgradovat si pravidla.. Vrcholem samozřejmě budiž až závěrečný úkol, kdy čtveřici zavřou do temného bludiště ve stylu Osvícení, kde se může stát asi cokoli. A kromě hned od začátku přítomné dusnější atmosféry se ještě bludiště stává pomyslným pátým hráčem.. Když už se někomu povede bludištěm projít, tak mu odměnou budiž teleportace rovnou na hřbitov za Voldemortem, který se rozhodl se definitivně vrátit na základě jednoho v podstatě hrozně debilního plánu, který když si zpětně procházíte má tak tucet proměnných, které náhodnou vyšly, jo zkrátka výhra za všechny prachy.. Jak se mi film líbí tak nesouhlaším s názorem, že by se mělo ještě více stříhat, jelikož takhle to dává dohromady smysl a to ještě třeba většina ani netuší jak prázdné příběhy se odehrávaly kdesi mimo kameru. Mohli jsme dostat linku s domácími skřítky, která má význam asi takový, jakože Barty Skrk senior poslal vlastního syna do Azkabanu. Nejzajímavějším zjištěním filmu tak zůstává flashback s použitím nástroje Myslánky a samotný náhled do minulosti Severuse Snapea, která ještě v budoucnu zamíchá kartami.. Samotní tvůrci jsou možná pyšní, jak se jim povedlo z Hermiony udělat jednou scénou ženu, za to já musím přemýšlet nad slávou okolo Harryho, který byl rád, že měl vůbec partnerku na ples. Jo a jinak Ron mi v tomhle díle připadá hodně na facku.. Z postav se objevuje tradičně další učitel obrany proti černé magii, což už pomalu považuji za takový running joke, který nám tu zanechala Rowlingová, kdy skutečně platí, že prozatím každý film si přivede nového. Tentokrát je jím bývalý bistrozor Alastro "Pošuk" Moody, kde jen lze valit oči, jak i doposud spíše černobílí smrtijedi jsou vzdělaní kouzelníci. Plus samozřejmě velkým lákadlem je "návrat" Voldemorta, kterého někde v alternativní realitě hraje Rowan Atkinson. Všechny ty nedostatky sice po letech malinko kazí dojem, uznávám, ale to v součtu nic nemění na unikátním pojetí čtvrtého filmu ze světa čár a kouzel. 90% () (menej) (viac)

kubas369

7,5/10. Cuarónova vizualizace zůstává, hravost zmizela. Slušné fantasy, které se snaží z dobré předlohy, vytřískak co se dá. ()

PlysovyMacko

Mojou chybou je, že som nevidela všetky predošlé filmy ani v správnom poradí, preto mi unikajú súvislosti a vzťahy v tomto filme. Bavil ma samotný turnaj a jeho disciplíny - škoda že tvoria iba polovicu príbehu.Film sa môže pochváliť dokonalými trikmi, ale je pocitovo strašne dlhý. ()

Marg

Jako neznalci knih mi dost souvislostí unikalo. Taky je to na jednu stranu moc dlouhé, na druhou paradoxně hodně krátké, protože tam chybí scény, které bych očekával, že tam budou. Herci nám vyrostli, Rupert Grint zklackovatěl a Emma Watson roste do krásy, v plesové scéně je okouzlující. Efekty slušné, hudba dobrá. Myslím, že fandové knih o Harrym si určitě smlsnou. ()

Baudelaire

Film není nic světoborného. Ale pro mě má své kouzlo. Proto 4. Myslím si, že Newellovými nejsilnějšími stránkami budou asi opravdu komedie. Co se mu povedlo je hlavně jakési propojení HP se současným světem, světem mladých. Jsouto různé výstižné, někdy i vtipné momenty. Myslím že právě snahu o toto propojení jsem viděl u Half-Blood prince a i ostatních, co sem někdy četl. Co se mu nepovedlo je zbytek. Ještě grafika byla vcelku obstojná. Temná místa temná. Ale ten děj mě nechával chladným. Nevim. Přišlo mi to celé nelogické a nějak zdeformované. V některých momentech jsem vůbec nechápal motivaci postav k jejich jednání. Ale zuby nehty jsem nedbal na 7-mi leté dítě v řadě za mnou, které od první minuty zaníceně vyprávělo svým rodičům, co se stane v dalších vteřinách a jak to ve skutečnosti je s tim a tim. A snažil jsem se na sebe přilákat ono kouzlo HP. Já nevim, ale když nad tim tak přemejšlim, tak je mi strašně divný, že za tolik peněz vnikne tak šeredná housenka a jen reklama z ní udělá housenku větší. ()

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?

17.05.2019

Aktualizováno: Novým Batmanem se stal Robert Pattinson. The Batman režiséra Matta Reevese patří mezi nejočekávanější komiksové projekty příštích let, není tedy divu, že kolem obsazení nového… (viac)

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze

18.04.2015

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

Americký skladatel Elliot Goldenthal, který je držitelem Oscara® za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, jež je autorem hudby k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár… (viac)