Harry Potter a Ohnivá čaša

• Česko Harry Potter a Ohnivý pohár (viac)
Veľká Británia / USA, 2005, 157 min

Harryho Pottera (Daniel Radcliffe) už istý čas prenasledujú nočné mory, vďaka ktorým ho jeho jazva bolí viac ako inokedy. Pred znepokojivými snami sa pokúša uniknúť tak, že so svojimi priateľmi Ronom Weasleym (Rupert Grint) a Hermionou Grangerovou (Emma Watson) navštívi majstrovstvá sveta v metlobale. Oblohu nad skandujúcimi fanúšikmi však rozžiari Temné znamenie - zlovestný úkaz, ktorý je akýmsi podpisom Lorda Voldemorta (Ralph Fiennes). Vyčarovali ho Smrťožrúti - jeho prívrženci -, ktorí sa vyhýbajú verejnosti už od Voldemortovho zmiznutia pred trinástimi rokmi. Vtedy zavraždil Harryho rodičov... Harry túži po návrate za bezpečné steny školy v Rokforte, kde ho môže ochrániť profesor Dumbledore (Michael Gambon). Teraz bude ale všetko trošku inak. Dumbledore totiž oznamuje, že Rokfortská stredná škola čarodejnícka bude práve tento rok organizovať prestížny Trojčarodejnícky turnaj - jednu z najpozoruhodnejších a najriskantnejších súťaží čarodejníckeho sveta! Každá z troch najväčších a najvychýrenejších čarodejníckych škôl si vyberie jedného šampióna, ktorý bude plniť nebezpečné úlohy a bude sa snažiť získať cenný Trojčarodejnícky pohár. Študenti Rokfortu užasnuto sledujú, ako do Veľkej siene prichádzajú pôvabné dievčatá z Beauxbatonskej akadémie a mocní chlapci zo školy v Durmstrangu - a bez dychu čakajú na výber svojich šampiónov... (TV Markíza)

Marty_cz

Právě v tomhle díle nastane takoví ten hlavní zlom, který se pomalinku chystal od druhého dílu a to ten, že se z toho stane dobré drama. Nádherně zpracované efekty. ()

baclajean

V podstate priemer, film sa dal pozerať, no spomeniem napríklad hrozný výber herca pri postave Viktora Kruma. Chápem, že všetky momenty z knihy sa ani zďaleka nedali obsiahnuť, ale aby sme sa po 5 minútach dostali až za 150. stranu knihy, to bol pomerne rýchly náskok. Až som sa bál, že po 20 minútach bude po filme. ()

Riziko

Harry Potter a ohnivá čaša alebo cracková trojka poštvrté. PREČO? PREČO majú sakra všetci tak skurvene dlhé vlasy? Kto mi to vysvetlí? Môj najneobľúbenejší diel (na tom ani tak veľmi nemá zásluhu film) z dôvodu veľmi vážneho logického nedostatku v príbehu - PREČO Bartemius Crouch jr. a Voldemort urobili taký nezmyselne nebezpečný plán, ktorý mohol zlyhať na toľkých miestach, aby Potter vyhral trojčarodejnícky turnaj a dotkol sa trojčarodejníckeho pohára premeneného na prenášadlo, keď mu mohol podstrčiť HOCIČO premenené na prenášadlo. Ak si dobre pamätám, tak sa s Crouch jr. stretnú v jednej miestnosti niekoľkokrát, raz dokonca aj v noci. Tak prečo mu nepovedal, nech mu podá napr. šálku premenenú na prenášadlo? Nie, samozrejme, on ho musel (dosť riskantne) prihlásiť do turnaja a pri každom kroku mu (fakt nenápadne) pomáhal. Pobavila tiež tá debilina, že Longbottom mu podstrčil žiabrovku, ale čo už mali robiť, keď vyškrtli naozaj dôležitú postavu? - Winky. Načo by tam znovu pchali jednu z najdôležitejších postáv z celého príbehu - Dobbyho? ()

AndrewNewman

Stále je to skvelé a má to slušnú atmosféru, dokonale vygradovanú až do samotného finále. Ale z nejakého dôvodu je celkový dej zabalený do habitu, ktorý až desivo pripomína skôr tínedžerskú komédiu, v ktorej majú hlavní hrdinovia problém s tým, koho pozvú na ples. ()

IZFNP

Áno, tu už sa ukázal hype a snaha zavďačiť sa. Ale Ohnivý pohár je stále magický príbeh s nemálo výbornými aspektami po naratívnej, remeselnej i pocitovej stránke. Vlastne nemôžem súhlasiť s tými, čo film označujú za najslabší v sérii. Chyby mal, i pár logických dier, ale sklamaná som z neho nebola. Daniel Radcliff sa ukazuje ako naozaj silný herec (záverečná sekvencia v jeho podaní vyvoláva zimomriavky), puberta hlavného tria je podávaná decentne, s humorom a nostalgiou, a sága o Harrym Potterovi potvrdzuje, prečo je skvelou ságou pre deti a dospievajúcich - jej posolstvá totiž nestrácajú na sile. Je treba vedieť sa rozhodnúť medzi tým, čo je správne, a tým, čo je ľahké. ()

Karlos8

Turnaj tří kouzelníků. Počkat. Harry Potter je dalším účinkujícím a jelikož jsou pravidla jasná, nezletilý chlapec nemá na vybranou. Čekají ho tři úkoly, ve kterých si nebude vést zrovna špatně. Ptáte se jak tohle všechno dokáže? Nechte se překvapit samotným závěrem, ale určitě vám bude jasné, že tohle není jen tak a někdo zatím bez povšimnutí tahá za drátky. Samotné rozuzlení přinese až samotný labyrint, ve kterém nás nečekají draci ani nestvůry z hlubin, ovšem něco mnohem horšího. Jakmile se popereme s přírodou, tak se dostaneme k poháru, který nás přenese na hřbitov, kde jsou ostatky rodičů vy víte koho. Chybět nemůže Červíček a později se přidají další včele s Luciusem. Dojde na hvězdný souboj pána zla s chlapcem, který přežil, Výsledkem je plichta. Oběma se podaří přežít a Harrymu dokonce vrátit se před brány labyrintu. Vše se vysvětlí následně a my můžeme směle do Fénixova řádu. ()

Leeroy3167

Neviem presne čím to je, ale pre mňa je Ohnivá čaša najslabším dielom série. Možno bola laťka príliš vysoko, možno bola knižná predloha príliš obsiahla, ale jednoducho štvrtý diel sa až tak moc nepodaril. Scenár je skratkovitý, dialógy sú miestami úplne nezmyselné, film sa zabáva so zbytočnosťami a zabúda na zásadné a pre príbeh dôležité informácie, ktoré sú pre nečitateľov predlohy nevyhnutné, aby samotný film dával zmysel. Mike Newel sa snaží kopírovať Cuarónov štýl, problém je, že ho vôbec nepochopil, a tak nám vo filme každú chvíľu poletujú vrany a hrá nám temnejšia verzia hlavnej hudobnej témy, ale film napriek tomu, že je veľmi tmavý, tak nie je ani z polovice tak temný, ako jeho predchodca. Film ťahá z priemeru iba naháňačka s drakom a hlavne finále, kde prichádza na scénu Lord Voldemort a s ním Ralph Fiennes, ktorý si svoju ďalšiu záporácku rolu užíva do špiku kosti a zvládol ho predať behom desiatich minút, ktoré dostal. Rovnako za zmienku stojí Brendan Gleeson, ktorého Alastor Moody si kradne pre seba každú scénu v ktorej sa objaví. Škoda len, že Steve Kloves tentokrát naozaj nezvládol adaptovať predlohu tak, aby film stál na vlastných nohách aj pre ľudí, ktorí nečítali knihy. Film je však napriek svojim sporným kvalitám v rámci série zlomovým bodom, a prísľubom veľkých udalostí v nasledujúcich dieloch. ()

K1NGSLAYER

V některých pasážích dost nudný a velmi natahovaný díl. Stačily by čistě 2 hodinky, nic tolik neprotahovat. Co si pamatuji jako malý tak jsem u toho vždycky usnul, když to běželo v televizi. Teď tomu skoro nebylo jinak. Kromě scén v bludišti a na hřbitově je to docela nuda, ale zase to není taková vražda. Za mě asi nejméně záživný díl celé HP série. ()

blondboss

Štvrtý návrat do ríše Bradavíc vo veľkolepom a výpravnom štýle, na aký sme v zásade u Harryho Pottera zvyknutí. Newell to poňal opäť trošku inak ako predošlí režiséri, ale na Cuarona nedozrel. Je to síce hravé, epické, so zaujímavým dejom a námetom, avšak chýbala mi tam tá iskra a tá temnosť, ktorá predošlým dielom atmosfericky sršala. Preto dávam o hviezdičku menej, ale v rámci fantasy žánru určite fajn prídavok, aj keď mierne detinský, čoho sa neviem zbaviť pri celej tejto sérii. 65 % ()

palmovylist

Málem bych zapomněl ohodnotit tenhle díl....za mě asi nejméně výrazný ze všech dílů, nápad s turnajem hezký, ale trochu moc zaměřený jen na Harryho, nevadilo by mi vidět, jak si v úkolu s drakem vedou i ostatní. Postavy nějak přehnaně automaticky berou Harryho za podvodníka, když snad sami viděli, že přihlásit se prostřednictvím nějakýho triku není brnkačka. Závěr poměrně překvapivý...ale teda samozřejmě se film nemůže nevyhnout několika nelogičnostem. Ohnivý pohár má pro mě hlavně tu nevýhodu, že má nejméně zapamatování hodné zásadní momenty, které už po několika dnech v paměti výrazně blednout.....70% ()

koza3

Takové intermezzo. Čůrací přestávka ve Slovinsku po cestě do Chorvatska. Jste v zahraničí, ale pořád to není ono. Kromě oživení Voldemorta se jednalo o prázdný díl bez posunu, který byl sice nabitý vizuální krásou, ale lahodí pouze oku nikoliv srdci. Harry Potter je opravdu generační fenomén, protože na něm born in the 90s prošli celou pubertu a tady se konečně dostali k očichávání druhého pohlaví. Celý díl byl zafocusovaný na to, kdo si to za pět let s kým rozdá. Je jim pořád 14 let, takže to jsou víceméně jen spoilery, ale už v Azkabanovi jsme hádali kterým směrem se ta Hermelína vydá. Čeká nás romantika, drama a zřejmě i klasická záchrana lidstva. Nic však nemění fakt, že se jednalo o vatu, která pouze plní díru do dalšího dílu. ()

Kinofil

|| PG-13 || Warner Bros. || Rozpočet: $150 mil. || USA: $290 417 905 - ČR: 66 901 903 Kč - Celkem: $896 420 128 || Čtverka má nelehkou situaci mezi geniální trojkou a neméně povedenou pětkou. Pokouší se kombinovat temný styl s teenagerskou komedií a nebýt závěrečné konfrontace tak mohla být i spin-offem. Sice se pokračuje, kde se skončilo, ovšem jako by se na to důležité kašlalo a jediným hlavním tématem tu byl turnaj Tří kouzelníků. Voldemortův zrod se mohl budovat lépe než posledních 20 minut. Škoda absence důležitých postav (Sirius, Lupin), pro které není místo na úkor zahraničních studentů, ze kterých stejně nevidíme téměř nic (obzvlášť Pattinsona je škoda). Samotný turnaj se totiž omezil pouze na Harryho výkon, což je asi stejně důležité jako zápas Famfrpálu. Holt kniha je v tomto ohledu úplně jiná a tvůrci si nevěděli rady, jak ji pokrátit do jednoho filmu, aniž by urazily čtenáře. Na tohle filmová série trpěla vždycky. Alespoň tu vane svěží vítr v podobě přátelské pubertální krize, objevování sexuality a velmi tvrdý střet s realitou mimo za bránami školy. Jo Cedrikova smrt je hodně silná scéna a zároveň důležitý krok pro Harryho. Z Voldemorta se konečně stává Pán Zla, Fiennes je famózní i na ploše 10 minut a spojují se nám důležitá vodítka, kdo je, na čí straně. Po filmařské stránce je tu cítit menší hravost nejen v absenci zkušeného Cuaróna, nýbrž v častějším využívání CGI. Ovšem Doylova hudba není vůbec zlá. Pro filmovou sérii by bylo konsistenčnější, kdyby HP4 následoval po HP2. 85%. ()

Teeis

Tento díl šel svou kvalitou dolů, ale vadí to? Ani moc ne, pokuse by vám bylo deset let, všechna nedostatečná místa jsou totiž vyřešena tak, že vám to film kompenzuje akčnostní několika scén, kdy doufáte že to Harry přežije. Ale bohužel, to funguje na vás jen v nízkém věku, protože jinak je to takové, o ničem. Jediné co si jakž takž drží kvalitu jsou výkony herců. A to je bohužel málo. ()

wowylgu313

dobře dobře dobře... po třech dílech, které máme už za sebou se prostě zřejmě zákonitě musí stát že mírně půjdeme s hodnocením dolů. Jasně! Pořád je to super, dostává to větší a větší rozměr, větší rozhlohu než jen Bradavice, větší hereckou obsazenost. Samozřejmě i s přibývajícím věkem se čím dál víc zvyšuje tajemná až vážná atmosféra ale i přesto zůstal jemný závan zábavy a pěkného příběhu, který vás prostě baví. Hodnocení : 80% ;) ()

J.Mayen

Není moc co dodávat, skvělej pohádkovej příběh, triky se zlepšují s každým dílem a my se můžeme stát součástí tří kouzelnických výtečníků, skvěle ztvárněno jako zatím ve všech předešlých dílech. V navazujících možná nebudu šetřit kritikou.. ()

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?

17.05.2019

Aktualizováno: Novým Batmanem se stal Robert Pattinson. The Batman režiséra Matta Reevese patří mezi nejočekávanější komiksové projekty příštích let, není tedy divu, že kolem obsazení nového… (viac)

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze

18.04.2015

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

Americký skladatel Elliot Goldenthal, který je držitelem Oscara® za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, jež je autorem hudby k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár… (viac)