Harry Potter a Ohnivá čaša

• Česko Harry Potter a Ohnivý pohár (viac)
Veľká Británia / USA, 2005, 157 min

Harryho Pottera (Daniel Radcliffe) už istý čas prenasledujú nočné mory, vďaka ktorým ho jeho jazva bolí viac ako inokedy. Pred znepokojivými snami sa pokúša uniknúť tak, že so svojimi priateľmi Ronom Weasleym (Rupert Grint) a Hermionou Grangerovou (Emma Watson) navštívi majstrovstvá sveta v metlobale. Oblohu nad skandujúcimi fanúšikmi však rozžiari Temné znamenie - zlovestný úkaz, ktorý je akýmsi podpisom Lorda Voldemorta (Ralph Fiennes). Vyčarovali ho Smrťožrúti - jeho prívrženci -, ktorí sa vyhýbajú verejnosti už od Voldemortovho zmiznutia pred trinástimi rokmi. Vtedy zavraždil Harryho rodičov... Harry túži po návrate za bezpečné steny školy v Rokforte, kde ho môže ochrániť profesor Dumbledore (Michael Gambon). Teraz bude ale všetko trošku inak. Dumbledore totiž oznamuje, že Rokfortská stredná škola čarodejnícka bude práve tento rok organizovať prestížny Trojčarodejnícky turnaj - jednu z najpozoruhodnejších a najriskantnejších súťaží čarodejníckeho sveta! Každá z troch najväčších a najvychýrenejších čarodejníckych škôl si vyberie jedného šampióna, ktorý bude plniť nebezpečné úlohy a bude sa snažiť získať cenný Trojčarodejnícky pohár. Študenti Rokfortu užasnuto sledujú, ako do Veľkej siene prichádzajú pôvabné dievčatá z Beauxbatonskej akadémie a mocní chlapci zo školy v Durmstrangu - a bez dychu čakajú na výber svojich šampiónov... (TV Markíza)

senyor

Najlepšia kniha ale (zatiaľ) jednoznačne najhorší film. Dve hviezdičky sú za scénu s drakom a záverečný boj s Voldemortom. Sklamanie... ()

Snake.Charmer

Jednoznačně nejslabší díl celé Potterovské ságy. Zkratkovitý, rutinérský bez jakýchkoliv výraznějších momentů. To vše je doprovázeno zoufale průměrnou hudbou Patricka Doyla. ()

andaa

Ach můj bože! Co na tomhle trvá víc jak dvě a půl hodiny? Že by zápas s drakem? Nebo ples? A to jako k čemu? Nic se tam neděje! A ty důležité hlavní a zábavné věci z knihy, jako by se vytratily. Kdo ji nečetl, tak nemá šanci si Bártyho juniora se závěrem moc pospojovat. A že by někdo v krátkosti vysvětlil, jak se dostal z Azkabanu? Proč zabil otce (a že ho vůbec zabil). A co konec Rity Holoubkové jako švába, taky nic? Nebo počátek joke-shopu dvojčat, hm? Neříkám, že by tam měl být každý trapný okamžik knihy, jako byl Hermionin S-P-E-W, ale proč jsou tam jen ty trapné okamžiky? Elfové v jejiž znamení je skoro celá kniha se neobjeví ani jednou. Naopak k výše zmíněným věcem, které by moc času nezabraly, ale pouze by udělaly film zajímavějším se prostor nenašel. Myslím si, že kdo knížku nečetl, moc nechápal. A já zase nechápu, proč teda v minulém díle byla Věštba Trelawnyové, když zde k ní nikdo neodkazoval. A to už vůbec nemluvím o faktických chybách, jakože obě sestry Patilovy najednou chodí do Nebelvíru. Stejně tak báseň z teho vajíčka neřekla, že ti ostatní budou po hodině pozřeni jezerem, takhle nedávalo smysl, proč je chtěl potter zachránit, btw proč byl přivázaný jen Ron?! Nebo že Diggory byl zabit Červíčkovou hůlkou a stejně při priori incantatem vylezl z té Voldemortové. Zkrátka tady se hraje na vizuálno a ne na logiku a nějakou zápletku. Bohužel, nebýt kulis a sem tam nějakého kouzla nebo povedené přehlídky studentů dalších škol, tak by to byl snad nejnudnější film všech dob. Neříkám, že je to moc špatné, ale oportoti předchozím je to vyloženě odpadová záležitost. Kniha taky není nejlepší, ale má rozhodně větší potenciál. ()

Pidzey

Co s tebou, ohnivý poháre?? Tváříš se že by si to jako mohl natřít Vězni z Azkabanu, ale přitom velice často ztrácíš dech. Např. proč tu máš hezkého draka a skvěle natočenou honičku s ním, když nám ani neukážeš jak že s ním Harry zatočil. Malí pád do údolí a následný triumfální přílet mi opravdu nestačí. Myslím že ti tu fungují pouze malé epizodky, ale nefunguješ jako celek a je to škoda, protože skvělý dospělý herci,obstojný dětský a výborné triky tě drží nad vodou. Stejně tak několik slušných scén. Zmíněná honička, scéna pod vodou a souboj na hůlky. Ohnivý poháre, nakonec se mi snad i Kámen mudrců líbil více, protože fungoval jako celek. ()

Lukin413

Tímto dílem už počíná scénáristický boj objem předlohy vs. únosná délka filmu, kterým je poznamenán každý následující film. V případě Ohnivého poháru vyhráli scénaristé, škrty v příběhu byly provedeny citlivě a vše důležité bylo řečeno. Příběh je podobně jako v případě Vězně z Azkabanu nosný a zajímavý, finálový "návrat" je pak jedním z vrcholů celé série. 80 % ()

Saur.us

Se změnou režiséra i hudebního skladatele bohužel přišel úpadek. Velká škoda, že po tak skvělém Vězni z Azkabanu od Alfonse Cuarona. ()

AndreyCSFD

Alfonsa vystřídal Mike Newell a potterovská série upadla opět do apatie. Humor, uvěřitelnost jsou opět pryč a milý Harry a spol. se opět plácají s dětským rozumem v dospěláckých resp. až osudových záležitostech. Radcliffe začal opět polenovatět a Emma s Grintem se omezili jen na naučené a osvědčené kukuče. Samotný film balancuje neuměle na hranici filmu pro děti a odrostlejsí mládežníky, což však není jen Newellova vina. Ono samotná knižní předloha se právě tady definitivně vyřadila z oddělení literatury pro děti a Rowlingová zahájila likvidaci kladných postav. Literatura pro děti může být o tom, že dětství není vždy veselé, ale nepamatuji si, že by některý autor nechal dětského kladného hrdinu odejít za světlem, a to bez nějakého vážného důvodu. Takový Neil Gaiman byl celý špatný z toho, že ve Stardust nechal uhořet jednorožce. Film je proto dost rozpačitý, Newell jako by nevěděl, pro jakou cílovou skupinu jej točí. ()

Lilloos

Je překvapivě těžké hodnotit film, který člověk zná nazpaměť, všechno mu už přijde přirozené a těžko může dát jiné než maximální ohodnocení, ačkoliv jeho celkový dojem je rozpačitý. Proměnlivou atmosférou díl vybočuje ze série, staví se především na osobnostech a vztazích, což kvůli nedotaženému scénáři a nehereckému představiteli hlavní role není zrovna šťastná volba. Bezpočet čarodějných potvor, na kterých se mohli tvůrci vyřádit, se sotva mihne. Kýčovitý vánoční ples i přesto patří mezi nej okamžiky filmu, podobně jako smrt Cedrika (kam se na něj hrabe Edward), která je však pošpiněna úsměvným monologem Brumbála o sounáležitosti kouzelnického společenství. Hudba mě rozhodně zaujala, nedokážu však říct, jestli pozitivně či negativně. Prostě byla zvláštní, stejně jako celý snímek. A malé plusko za nápaditou práci s vitrážemi. ()

Brtniik

Harry Potter a ... Této řadě scifáren jsem se dost bránil, možná proto, že jsem nerad vláčen davem, ale musím přiznat, že mne vzala za srdce. Považte: srdceryvný příběh latentního čaroděje, po prozření zasazený do báječného prostředí Bradavic a osazen řadou báječných postav je prostě dokonalý. Co se postav týče, za všechny tyto: báječná Maggie Smith, roztomylý Ron Weasley a Albus Brumbál bez přívlastku :-). Příhoda: dcera kolegyně si zkoušela nějaký vohoz a zhodnotila to: „Mamí, dyk v tom vypadám jak Hagrid!“. Vohoz mi nepřísluší hodnotit, ale mě se Rubeus Hagrid moc líbí. Samosebou nemohu zapomenout na Hermionu Grangerovou. V MP3 díle, které čte p. Lábus (zaznamenal jsem i jeho podstatně lepší výkony) je vyvedená jako beznadějně protivná šprtka. Což o to, vědomosti má o tom žádná. Ve filmové sérii a to již od prvního dílu s klukama kooperuje. Zde je místo, abych se přiznal, že jsem do ní blázen! Tak, ať si to všichni přečtou! Ani mi nevadí, že jenom za poslední dvě části vyinkasovala 30 miliónů dolarů. odstavec K úspěchu HP určitě přispívá i velmi nápaditý a oceňovaný překlad páně Medka blahé paměti (nedávno jsem HP viděl na Markíze a jiná terminologie mne dost rušila). ()

Bozvav

Nejsem žádný fanda Harryho Pottera, první dva díly mne bavily, čtverka sice nabízí množství kouzel, pěkný vizuál, ale jinak je zbytečně násilná, děj se v podstatě pořád opakuje a ničím novým již nepřekvapí. To, že nastane nevyhnutelné už všichni ví, tak proč se k vůli tomu mám prokousávat přes tolik balastu, jak v telenovele. Díl od dílu blbější, tento mi přijde zcela zbytečný. Za mn max. 40%. ()

vito_corle

Harry Potter a Ohnivý pohár je čtvrtý díl o mladém kouzelníkovi. Pokračujeme v dospělejší a místy fakt hororové jízdě. Už dávno se nesmějeme vtipkování dětí hábitech. Hlavní hrdinové vyrostli, jsou dospělejší a zápletka se úměrně tomu mění. Když se poprvé objeví Voldemort běhá mráz po zádech. Fiennesovi role V sedla. Jednotlivé scény jsou děsivé , temné a už to není ten veselý barevný příběh z prvního dílu.Pořádná dramatická podívaná smrt se nevyhýbá ani klaďasům a zmetci se množí a sbírají síly. ()

zdeny99

Čtvrtého dílu Harry Pottera se po Chrisu Columbusovi a Alfonsovi Cuarónovi ujmul třetí režisér, a to Mike Newell. Podle mě jeho Harry Potter oproti předchozím dílům značně zaostává. Sice to není žádný průser, ale rozhodně to není nic světoborného. Není tu žádná postava a ani scéna, co by mne ohromila, zaujala či vyděsila, a to je stěžejní kámen úrazu. Jen díky tomu vypoulenému oku si budu pamatovat toho pošuka Alostora Moodyho, učitele obrany proti černé magii. V turnaji tří úkolů sice se objeví digitálně drak, ale zaujme asi jako tak jako ten z DRAČÍHO SRDCE. Ve druhém úkolu pod vodou jezera brání soutěžícím chobotničky ke splnění úkolu, ale ty bych spíše viděl na talíři. A ten třetí úkol, tak to naprosto nechápu. Bludiště, lord Voldemord a nějaké temné halucinogenní představy a sny. Tak tohle jsem fakt nepochopil. A už vůbec ne to, že lord Voldemord je v sáze o Harry Potterovi něco jako Dark Vader ve Star Wars a chová se jako ta "nejdůležitější" vedoucí v Kauflandu. Co mne také nijak nenadchlo, tak obsazení Harryho protihráčů. Ať už ten, co vypadal jak typický Rusák, tak především ta uhlazená tlama ze STMÍVÁNÍ, Robert Pattinson. Naopak koho jsem tu postrádal, tak to byli Draco a Lucius Malfoyovi, kteří zde dostalo minimum prostoru. [73142. hodnocení, 1023. komentář, 78%, 170. nejoblíbenější film] ()

molcan2

Dávam 4 hviezdičky, pretože je to Harry Potter. Ale režisér Newell, ktorý tento film a príbeh zmasakroval, aby bol "zábavný" a "napínavý", bol najhoršou voľbou. Nezaujímajú ma jeho ďalšie filmy. Iba pokázil vec, ktorú nám J.K. vytvorila. A ak režírujete film podľa knihy, PREČITAJTE SI JU! Chcel iba prekonať Alfonsa Cuarona. Vrcholové sebectvo. Dobrá práca, chytrák. ()

Aurus

Tenhle díl nic moc tedy. Skoro celej film se dělají jen nějaké debilní disciplíny. Až  jsem tam objeví bludiště (ke konci filmu) tak se to konečně rozjede! Jinak tomu dám 2* Hudba 8/10 Příběh 9/10 Hlavní postava 6/10 ostatní postavy 8/10. 40% ()

Snape

Alfonso Cuarón to začal, Mike Newell to dovedl k dokonalosti. Tohle je "potterovka" podle mých představ. Temná, napínavá, výpravná, s ohromujícími efekty, ale zároveň i plná vtipů a emocí. Nevím, proč jsou ve většině komentářů zmiňovány odlišnosti v ději oproti knize. Film je vizuální médium, se svojí předlohou se může jen doplňovat, což se stalo i v tomto případě. Kniha a film nikdy nebudou mít stejné vyznění, už jenom kvůli délce zážitku. Newell navíc vypustil jen maličkosti (zápas na mistrovství světa se Harryho příliš netýká, bylo příjemným originálním překvapením nesledovat ho!; kdo chce vědět, jak ten, co Harryho přihlásil do turnaje, utekl z Azkabanu, ať si přečte knížku!), kdežto Cuarón se přímo vyhnul školní minulosti dospělých postav, která je ve třetím dílu přímým motivem jejich jednání. Ale zpět k Ohnivému poháru. Je to film, který fanoušky rozdělí na dvě skupiny. První skupině se tento film líbit nebude, protože si zamilovali pohádkovost začátku série (tito fanoušci například namítají, že Michael Gambon je špatný Brumbál, že není nad pohádkového dědečka Richarda Harrise z prvních dvou dílů - k tomu mohu říct jen jedno: Brumbál má přeci díl od dílu působit unaveněji a ztrápeněji, Gambon je v jeho emocích naprosto přesný!). Druhá skupina fanoušků, do které se řadím i já, si Ohnivý pohár zamiluje. Tato skupina čekala, kdy se série konečně přenese z dětské vyprávěnky do akční fantasy, což právě nastalo... Na závěr mi ještě dovolte zareagovat na pár výtek z ostatních komentářů, bohužel se to neobejde bez drobných spoilerů. Že je smrt v závěru špatně natočená? Nesmysl. Červíček a Voldemort nebudou čekat, až se Harry vypláče, ten musí bojovat o vlastní přežití. Celá událost a zármutek na něj i na diváky dolehnou až později, po návratu k bludišti s tělem mrtvého, tak jak by tomu bylo i ve skutečnosti. Že je hudba nevýrazná? Další nesmysl. John Williams by sice určitě odvedl skvělou práci, ale nemyslím si, že by v některých motivech dokázal být tak odvážně originální. Patrick Doyle se Pottera nebál a hudebnímu doprovodu dodal novou osobitost. A konečně, že Červíček vypadá při obětování své ruky lhostejně, jako by to dělal každý den? Ano, ale i to je přirozené. Při něčem takovém člověk musí být "mimo", aby to vůbec dokázal. Výsledek je daleko uvěřitelnější, než kdyby Timothy Spall, který Červíčka hraje, předváděl do kamery bolestné grimasy. ()

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?

17.05.2019

Aktualizováno: Novým Batmanem se stal Robert Pattinson. The Batman režiséra Matta Reevese patří mezi nejočekávanější komiksové projekty příštích let, není tedy divu, že kolem obsazení nového… (viac)

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze

18.04.2015

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

Americký skladatel Elliot Goldenthal, který je držitelem Oscara® za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, jež je autorem hudby k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár… (viac)