Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic

(TV film)
  • Veľká Británia Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Daniel Radcliffe, Rupert Grint a Emma Watson spolu s režisérem Chrisem Columbem a dalšími herci ze všech osmi filmů o Harrym Potterovi putují zpět do Bradavic a společně oslavují dvacáté výročí od uvedení prvního filmu Harry Potter a Kámen mudrců. Retrospektivní dokument Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic vypráví okouzlující příběh o natáčení prostřednictvím zcela nových rozhovorů s herci, zvoucí fanoušky na magickou cestu z pohledu první osoby na jednu z nejoblíbenějších filmových franšíz všech dob. (Magic Box)

UhLee

(9/10). Harry Potter série byla moje srdcová záležitost, která formovala moje dětství. Dovolil bych si tvrdit, že moje nejoblíbenější filmová série. Znám všechny filmy skoro nazpaměť a můj nejoblíbenější díl je rozhodně Princ Dvojí Krve. Oznámení o tom, že vznikne Harry Potter reunion, byla zpráva jak z čistého nebe, kterou jsem vítal a nemohl jsem se dočkat. Musím konstatovat, že tam stále jsou ty neskutečné emoce, které se zakořenily v mém srdci a tímto dokumentem se opět probudily k životu. Jakmile to začalo, tak naskočila husina a přetrvávala po celou dobu stopáže. Bylo hrozně krásné a osvěžující vidět Daniela Radcliffa pohlceného emocemi, protože na to u něj nejsem vůbec zvyklý. Na mě asi nejvíc fungovala hudba, která dokreslovala pozadí jednotlivých let a Brumbálova smrt je pro mě nejsilnějším zážitkem ze všech filmů. Jenom to dokazuje, že je to prostě přehlídka výjimečných herců, režisérů, kulis, kostýmů a hudby. Společně to tvoří legendární sérii, která ovlivnila miliony lidí po celém světě včetně mě. Čirá radost a nostalgie. Jsem hrozně rád, že něco takového vzniklo a rozhodně to byl silný nostalgický zážitek, který jsem si naprosto vychutnal. ()

Bordoshut

5/10 – Zas tak mě to neoslovilo. Harry Potter je jedna z mých nejoblíbenějších filmových i knižních ság vůbec, ale nějak nevidím důvod proč dělat hromadný pokec s hlavními představiteli po 20 letech. Provedení je nemastné neslané; ani se u toho nezasmějete, ani vás to nedojme. Některé zákulisní zajímavosti, peprnosti a klepy mě zaujaly, jiné nikoliv. Bylo fajn vidět známé tváře zase pohromadě v souvislosti s Harrym, ale tím to pro mne haslo. Ocenil jsem tak maximálně chemii, kterou mezi sebou ústřední duo dosud má, byla radost slyšet je konverzovat. Škoda, že se totéž nedá říct o ostatních mluvčích. Dohromady celkem nuda a zbytečnost. Pamatuju si, jaké kolem toho dělali haló, když to vyšlo, a přitom je to jen takový vlažný pokec plný superlativů. Vlastně bych mohl s klidem na duši zase jednou použít svoje oblíbené slovo – geniálničení. Dostalo se nám totiž hodiny a tři čtvrtě, ve které se herci a tvůrci vzájemně poplácávali po zádech, jací to jsou neomylně geniální pašíci, kteří doručili širému světu to, po čem každičký jeden tehdejší teenager ze srdce prahnul a udělali to faaakt dobře. Verdikt: "Docela nuda, kterou ale stojí za to vidět, pokud jste potterhead nebo tak něco." ()

Stanislaus

Mohu říct, že jsem fanoušek filmů a knih o Harrym Potterovi - v podstatě jsem na nich vyrostl, takže jsem si nemohl nechat ujít reunion herců a tvůrců po letech. Zároveň jsem měl určitá nostalgická očekávání, která se však úplně nenaplnila. Dokument má přes hodinu a půl, přesto mi po většinu stopáže přišel plochý a dělaný čistě na efekt. Tvůrci hráli až příliš moc na city a samotní herci byli ve svých promluvách často méně uvěřitelní než postavy, s nimiž si je divák po léta spojoval. Nicméně - Helena Bonham Carter byla kouzelně potrhlá a při závěrečném komentáři Robbieho Coltranea o Hagridovi jsem i trochu zamáčkl slzu, podobně jako při vzpomínce na zesnulé herce. Archivní účast J.K. Rowlingové člověka zamrzí - alespoň o ní často mluvili ostatní zúčastnění. P.S. Kapesníčky jsem při projekci vytahovat nemusel, nicméně Rupert Grint a jeho ucpaný nos by určitě nějaké uvítali. ()

kajas

Loni Přátelé, letos Harry. Literární a filmový fenomén stvořený J. K. Rowlingovou nedávno oslavil neuvěřitelných 20 let od premiéry prvního filmu. Do televizního speciálu přijali pozvání tři herci, bez kterých by to nešlo, fanoušci se samozřejmě mohli těšit také na představitele vedlejších rolí a na další tvůrce. Když bych měla porovnávat tento reunion s už zmiňovaným speciálem Přátel, Přátelé budou těsnými vítězi. Proč? HP speciál se sice vyhnul nezábavným vsuvkám s celebritami a podivným rozhovorům s fanoušky z různých koutů světa, na druhou stranu působí těch sto minut trošičku staticky - většinou si ústřední trio "jenom" povídá na pohovce a sem tam si na natáčení zavzpomíná někdo jiný. V Přátelích jsem si našla více silných momentů, jako bylo předčítání některých scén znovu po letech. Přesto se ale jedná o příjemnou podívanou, která žádného fanouška nezklame. ()

Malarkey

Trošku jsem se bál, aby to nebylo na způsob Přátel, kteří byly totálně poplatné době. Naštěstí ale nebylo. Jen je to plné chvástání, jak to všechno udělali dobře. Ale tak což, oni to udělali dobře, tak ať se chvástají. Sice je tomu něco přes deset let, co vyšel poslední díl, ale já jsem všechny ty herce a režiséry opět hrozně rád viděl. Byla v tom obrovská nostalgie, se kterou se počítalo. Ke konci jsem ale měl co dělat, abych nepustil slzu. Vzpomínka na zesnulé je dojemná, scénka Heleny s Danielem mega vtipná a pár nových zajímavých informací jsem zde taky získal. Takže za mě moc povedené setkání. ()

• Natáčení velké části dokumentu probíhalo v původních filmových kulisách, které jsou nyní součástí exkurze (Harry Potter Studio Tour), jež byla otevřena veřejnosti v roce 2012 v leavesdenských filmových ateliérech. (HellFire)
  • V jednom záběru vidíme vedle sebe sedět Jamese Phelpse a Olivera Phelpse. Tvůrci dokumentu jim však v popisku prohodili jména. Tvůrci filmu následně chybu uznali a opravili. (SONY_)
  • Na jedné fotce můžeme vidět holčičku, jak sedí u stolu a má na sobě čelenku Minnie Mause. Původně mělo jít o Emmu Watson (Hermiona Grangerová). Ve skutečnosti se ale jedná o Emmu Roberts, neteř Julie Roberts. Na chybu začali fanoušci na sociálních sítích upozorňovat. Na Instagramu Emma Watson tuto fotku sdílela a dodala k ní: „Já jsem nebyla takhle roztomilá.“ Tvůrci filmu následně chybu uznali a opravili. (SONY_)