Harry Potter a Ohnivá čaša

• Česko Harry Potter a Ohnivý pohár (viac)
Veľká Británia / USA, 2005, 157 min

Harryho Pottera (Daniel Radcliffe) už istý čas prenasledujú nočné mory, vďaka ktorým ho jeho jazva bolí viac ako inokedy. Pred znepokojivými snami sa pokúša uniknúť tak, že so svojimi priateľmi Ronom Weasleym (Rupert Grint) a Hermionou Grangerovou (Emma Watson) navštívi majstrovstvá sveta v metlobale. Oblohu nad skandujúcimi fanúšikmi však rozžiari Temné znamenie - zlovestný úkaz, ktorý je akýmsi podpisom Lorda Voldemorta (Ralph Fiennes). Vyčarovali ho Smrťožrúti - jeho prívrženci -, ktorí sa vyhýbajú verejnosti už od Voldemortovho zmiznutia pred trinástimi rokmi. Vtedy zavraždil Harryho rodičov... Harry túži po návrate za bezpečné steny školy v Rokforte, kde ho môže ochrániť profesor Dumbledore (Michael Gambon). Teraz bude ale všetko trošku inak. Dumbledore totiž oznamuje, že Rokfortská stredná škola čarodejnícka bude práve tento rok organizovať prestížny Trojčarodejnícky turnaj - jednu z najpozoruhodnejších a najriskantnejších súťaží čarodejníckeho sveta! Každá z troch najväčších a najvychýrenejších čarodejníckych škôl si vyberie jedného šampióna, ktorý bude plniť nebezpečné úlohy a bude sa snažiť získať cenný Trojčarodejnícky pohár. Študenti Rokfortu užasnuto sledujú, ako do Veľkej siene prichádzajú pôvabné dievčatá z Beauxbatonskej akadémie a mocní chlapci zo školy v Durmstrangu - a bez dychu čakajú na výber svojich šampiónov... (TV Markíza)

Jerrysus

Mě tento díl Potterovské ságy rozhodně překvapil . Dá se říci, že první dva díly jsou v porovnání s ním pohádka pro děti na dobrou noc. Filmaři ovšem měli smůlu v tom, že čtvrtá kniha o brýlatém čaroději je opravdu hodně dějově obsáhlá a vyskytuje se v ní tolik situací a postav, že by se to do celovečerního filmu prostě nevešlo. A je to znát. Mnoho oněch postav i důležitých souvislostí se nakonec vynechalo a tak už po půlce filmu mohou mít ti, co nečetli knižní předlohu, problém s orientací v ději. I přes to je film velmi dynamický a plný zajímavých zvratů a překvapení. Harry a jeho přátelé dospívají, což s sebou nese i celkem vtipné momenty, které odlehčují až občas hororovou atmosféru, která v průběhu děje na celý film padá. Za zdůraznění určitě stojí to, jak si filmaři vyhráli s tvorbou obrovského počtu nových míst a bájných tvorů, jako jsou třeba drak nebo jezerní lidé. Ke konci filmu jde však veškerý humor a další záležitosti stranou a rozjíždí se to, k čemu celý film už od prvních minut směřuje. Skvěle natočená scéna v bludišti a hned na to mírně přehrávající Ralph Fiennes v roli znovuzrozeného lorda Voldemorta. Prostě bomba! Celkově film diváka tak trochu připravuje na pokračovaní celé série, protože s nástupem Voldemorta zpět k moci se Potterovské filmy zase posunou o něco dál. Čtyřka rozhodně není vůbec špatným filmem .Dá se jí vytknout snad jen pár malých chybiček, jako právě ono ořezávání děje a vypuštění určitých souvislostí. Nejvíce mě však zklamal Michael Gambon v roli Brumbála, kterou opravdu vůbec nepochytil. A tak se z vyrovnaného , příjemného a moudrého Brumbála, stal šílený dědouš, co hodně řve a pomalu sprintuje z jedné místnosti do druhé. ()

FandaHoffman

Tady už ta kvalita zase klesla erekce, jak když se koukáte na nahou ženskou a před ní si náhle stoupne hambatej tlouštík. Pořád je to ale dost slušný fantasy. Prostě Harry Potter je super! 6/10 ()

Havala

Jako jedinému jsem udělil čtverce 4 hvězdy. Nevím čím, ale líbil se mi o něco více než ty před tím, a vlastně i po tom. Lze tušit, že se schyluje k velkému závěru. ()

Syna.1990

Ohnivý pohár asi nepatří mezi nejlepší díly v Harry Potterovi, ale určitě není k zahození, jen škoda že začátek, myslím tím mistrovství světa ve Famrfpálu, nedostalo více prostoru .. Ovšem nejvíce z celého filmu mě pobavil filchův běh před příchodem dam z Krásnohůlek! Co se týká turnaje, scény s draky nejsou špatné a scény v jezeře jsou taky docela dobré, ale v bludišti to za moc nestojí. Poslední scéna boj Harryho s Lordem mi přijde dost průměrná, ale dejme tomu .. 75% bych řekl, že stačí celkem bohatě. ()

helrohir

Pomerne nevýrazný film. Zmena režisérskeho postu oproti predchádzajúcemu dielu bola rozhodne chybou, pretože Ohnivá čaša má príbehovo potenciál na to, aby sa zaradila medzi najlepšie filmy o HP, ale kvôli neistej réžii skĺzava k priemeru.. Nechýba tomu náboj ani temnejšia atmosféra, ale zdá sa mi, že všetko je tu využité len tak napol. Celý film mi vyznie len ako nepodarený sled vizuálne síce dokonalých, ale inak prázdnych scén. Najvačším pozitívom sú vizuálne efekty, najmä scény s drakom sú v tomto smere dokonalé. ()

anyonecek

Je to slabší než předešlé díly, hlavně tam bylo vecpáno spousta efektů a příběh byl neskutečně zamotaný a zbytečně složitý. Zde převládly efekty nad dějem, což dopadlo špatně. Navíc atmosféra z předchozích dílů se tak nějak vytratila a ani tu nebyl pořádný citový moment. ()

kubilov

Perfektní převedení knihy do filmu a krásné vykonstruování plesu, jednotlivých soutěží i závěrečného masakru. Pohár čtyř kouzelníků je skvělý, hřbitovní závěr také. Na celém filmu tak vadí jen Cedric Diggory a ty nesmyslně dlouhý hára u všech. ()

Wooke

Najlepšia, najtemnejšia a celkovo najcoolovejšia časť HP. Turnaj bol geniálny a hlavne každým kolom temnejší. Spravili to geniálne. A nakoniec, veľkolepé finále, prichádza ten, ktorého meno netreba menovať. ()

xxlch

Nelze brát tento film jako samostatný.Na Potterovskou ságu je třeba se dívat jako na velký seriál o mnoho dílech a potom je velmi dobře srozumitelný a koukatelný i pro nečtenáře.Mám pocit že každý kdo jde skoukat Harryho Pottera,čeká nějakou velkou bombu. Proč? Ať už točil Cuarón,Yates nebo Columbus,každému se podařilo vytvořit velice životaschopné a krásné dílo,které pokračuje čím dál temněji.Je tady napětí,humor a vše podstatné,co je i pro nečtenáře důležité.Přečetla jsem pár recenzí a mám dojem že tento film se dostane mezi nejrozporuplnější.Téměř každý hodnotící nadává a porovnává s knihou, ale pokud je mi známo,hodnocení knih je na jiných www-stránkách! A film samotný je "pouze"podle knihy a né kopie knihy. Inu, ať tak či onak ,pro mou maličkost je i tento potterovský film skvěle zvládnutým počinem.A říkejte si a pište si cokoli chcete. ()

Rapaport

Čtvrtý díl považuji za slabší díl série. Neseděl mi moc ten vlasatý hippie styl, který nasadili. Celkově to nepůsobilo tak dobře jako předchozí díl. ()

marek29

Kouzelnický fenomém mého pozdního mládí a dá se říct, že s postupem času jsem stárnul s Harrym, i když je o 2 roky starší, než já. ()

Brano

Tentokrát sa zmena režiséra nevyplatila. Výborná, temná atmosféra z trojky je preč. Príbeh takmer nulový a ani akcia ma nebavila. Herecké výkony priemerné, s touto sériou to ide dolu vodou. ()

Guran

Tak tenhle díl je jak nejlíp udělaný, tak atmosféricky opravdu nejlepší. Více strašidelných scén a vůbec nápad Rowlingový o ohnivém poháru je samo o sobě vynikající a do filmu se krásně vešel. Ve filmu nechybí i humor a dech beroucí scény a konečně se nám tady naskytne Voldemort, akorát v jiné podobě. Opravdu zatím nejlepší díl. ()

nK_!

Tak jsem si Ohnivý pohár znovu po letech pustil a...není to zase tak dobré, jak si pamatuji. Atmosférou a vizuálně asi nejlepší Potter, ale...samotná postava Pottera tady začíná být nepříjemná, umíněná a tvrdohlavá. Což nemusí být na škodu, ale Radcliffovi to prostě nežeru. Jasně, předloha je daná a zrovna tady by se experimentovalo těžko. Jsem si čím dál tím více jist, že tuhle ságu nikdy číst nechci a nebudu. ()

korect

Pro mě zdaleka nejhorší Potter - zejména kvůli mnoha prázdným dialogům, celkové nekonzistentnosti díla (nelogické skoky ve fabuli tvořící ze syžetu nesourodou směsici scén, která provázanost takřka vaří z vody, ač ji má v knižní předloze poměrně jasně danou) a naprostému nepochopení Brumbálovy osobnosti. Obsazení Michaela Gambona jsem hodnotil hned zpočátku poměrně záporně, s odstupem zjišťuji, že to byl až čtvrtý díl, který z Brumbála udělal ustrašeného podivína pronášejícího prázdné poučky často poměrně v rozporu s knižní předlohou. Komparz ve srovnání s minulými díly otřesný, mnohé přimyšlené prvky vůbec nezapadají do kontextu příběhu. Vůbec celý film se vydává z hlediska příběhu do slepé uličky, kterou musí následně žehlit pátý díl série, v rámci návaznosti s ostatními díly vůbec nefunguje. Pokud měl být některý z filmů dělen na dva díly, měl to být právě tento. ()

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?

17.05.2019

Aktualizováno: Novým Batmanem se stal Robert Pattinson. The Batman režiséra Matta Reevese patří mezi nejočekávanější komiksové projekty příštích let, není tedy divu, že kolem obsazení nového… (viac)

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze

18.04.2015

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

Americký skladatel Elliot Goldenthal, který je držitelem Oscara® za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, jež je autorem hudby k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár… (viac)