Harry Potter a Ohnivá čaša

• Česko Harry Potter a Ohnivý pohár (viac)
Veľká Británia / USA, 2005, 157 min

Harryho Pottera (Daniel Radcliffe) už istý čas prenasledujú nočné mory, vďaka ktorým ho jeho jazva bolí viac ako inokedy. Pred znepokojivými snami sa pokúša uniknúť tak, že so svojimi priateľmi Ronom Weasleym (Rupert Grint) a Hermionou Grangerovou (Emma Watson) navštívi majstrovstvá sveta v metlobale. Oblohu nad skandujúcimi fanúšikmi však rozžiari Temné znamenie - zlovestný úkaz, ktorý je akýmsi podpisom Lorda Voldemorta (Ralph Fiennes). Vyčarovali ho Smrťožrúti - jeho prívrženci -, ktorí sa vyhýbajú verejnosti už od Voldemortovho zmiznutia pred trinástimi rokmi. Vtedy zavraždil Harryho rodičov... Harry túži po návrate za bezpečné steny školy v Rokforte, kde ho môže ochrániť profesor Dumbledore (Michael Gambon). Teraz bude ale všetko trošku inak. Dumbledore totiž oznamuje, že Rokfortská stredná škola čarodejnícka bude práve tento rok organizovať prestížny Trojčarodejnícky turnaj - jednu z najpozoruhodnejších a najriskantnejších súťaží čarodejníckeho sveta! Každá z troch najväčších a najvychýrenejších čarodejníckych škôl si vyberie jedného šampióna, ktorý bude plniť nebezpečné úlohy a bude sa snažiť získať cenný Trojčarodejnícky pohár. Študenti Rokfortu užasnuto sledujú, ako do Veľkej siene prichádzajú pôvabné dievčatá z Beauxbatonskej akadémie a mocní chlapci zo školy v Durmstrangu - a bez dychu čakajú na výber svojich šampiónov... (TV Markíza)

vaeg

Nejoblíbenější postava: Hermione Granger (Emma Watson) ... Cuaróna vystřídal Mike Newell a s novým režisérem se vytratila i ona kouzelnost, celistvost a dokonalost (troufalé, já vím) díla jeho předchůdce. Azkaban byl ve všech ohledech lepším filmem. První věc, která mě na Ohnivém poháru zklamala, byla přehnaná kampaň na turnaj tří kouzelníků a na postavy s ním spjaté (Krum, Diggory a především Fleur Delacour), ze které ve filmu zbyla úplná nicka. Prostě dostanou pramálo prostoru, což je škoda. Ne že by snad byli kdovíjak důležití pro další vývoj série, ale tahle kniha byla především o turnaji a stalo se v ní pramálo zásadního (kromě návratu Pána Zla), takže si svůj prostor určitě zasloužili. Další vadou na kráse (především pro diváky neznalé předlohy), je až neuvěřitelně rychlý sled událostí a naprosto šílené tempo filmu. Některé postavy tak dostanou ještě méně prostoru, než zmíněná trojice. Například Barty Skrk si dvakrát štěkně a už ho tahají mrtvého z Temného lesa. Jeho úlohu v celém příběhu tak někdo prakticky nepostřehne. Možná by stačilo neprotahovat zbytečně některé nevýznamné scény (drak). Snímek má ale i plno zajímavých okamžiků. Ať už se jedná o opravdu vtipně natočený Vánoční ples nebo znovuzrození Voldemorta a Cedrikovu smrt. Ralph Fiennes je úžasný i přes okázalou vrstvu digitálního make-upu. V kostce je Ohnivý pohár dospělejší, akčnější, ale také přeplácanější, zběsile rychlé a vůbec ne ucelené filmové dílo. Ale je to Harry Potter... :o) ()

Brusinka

O něco slabší než trojka, ale zase lepší než první dva díly. Celkově však trochu zklamání. Je tam hodně slibně rozjetých scén, ale většina z nich mi přišla nedotažená do konce. Měla jsem z toho pocit, že se dívám spíše na jakousi ochutnávku toho, co mohlo být ale nakonec nebylo. Sice dlouhou a drahou, ale stále jen ochutnávku. ()

Allegro.g.

Asi nejhorší díl Potterovské série. Děj je převyprávěn jako z rychlíku, v rámci urychlení příběhu jsou ale některé události a vazby zcela překrouceny a výsledek se jen velice málo podobá knížce. ()

RedRose

Proste a jasne... Serie ktera me po X letech opet donutila cist knihy... Nad tim cim to presne je spekulovat radeji nebudu... Filmova zpracovani techto knizek taky nepotrebuji nijak zvlast hajit a snesou i nejprisnejsi kritiky ;-) ()

wOOzIe

Pěkné, zábavné to ano, ale rozchází se mi s knihou. Newel se soustředil hlavně na pohár tří kouzelníků a snažil se o co nejlepší efekty a akčí podivanou, takže to vypadá jako by o ničem jiném kniha nebyla. Nevím co si mám myslet, jestli to chtěl udělat, aby to bylo i pro diváky, kteří knihu nečetli, tak po stránce zábavsti jistě zabírá, ale utíkájí jim důležité fakta a spousty důležitých věcí o kterých se Newel ani nezmínil, a když ano, tak tak nepatrně jen naznačil, že to divák, který knihu nečetl nemohl pochopit správně. Pro diváky, kteří knihu četli je to velmi neůplné a připomíná tradiční hollywoodské klishé by: Warner Bros. Film je, ale docela zábavný a rozhodně se člověk nenudí, ale prostě mi příjde, že Newel řekl bych ´´zneužil´´ předlohy, aby vytvořil jen velmi částečně knihu a z drtivé většiny jen to co se mu hodilo do krámu a z těch vybraných pasáží udělal zábavnou akčí podívanou, která má pramálo společného se skutečnou předlohou. Pokud hodnotím jako Film a neberu v potaz předlohu dávám 5*. ()

Alojs

Ohnivý pohár – ať už je jakýkoliv – určitě se nepřibližuje zářezu, který učinil Cuarónův přepis (a jak jsem pochopil z diskusních fór, zřejmě by neobstál ani ve srovnání s knižní předlohou). Snímek Mika Newella trpí naprosto stejnou nemocí jako první dva díly. Ve snaze vměstnat do filmu vše nejdůležitější a nejzásadnější (Turnaj tří škol, Bradavický bál + plány Lorda Voldemorta) byla jaksi nezohledněna míra přípustné konzistence. Důsledkem toho je stopadesátiminutová podívaná, která je sice osekaná o vše „nepodstatné“, ale jež se v celé své délce potýká s absencí kvalitního pojiva. Pojiva, které by vyplnilo mezery mezi jednotlivými okénky a odlehčilo celkovou konstrukci. Šestisetstránková předloha svázala tvůrcům ruce natolik, že se z nového Pottera stal jen pouhopouhý přechod mezi třetí a pátou epizodou. Nehledě na to, ani to plnivo není bůhvíjaké. Akční sekvence Newell pojímá sterilně a bez špetky napětí. Nejinak jsou na tom i finální pasáže a vůbec - vše emoční. Tři hvězdy za působivý vizuál, který byl jako jediný přejat plnohodnotně. Pokud jde o návaznost na Alfonsovo dílo. ()

Uhura

Neuvěřitelně nezvládnutý snímek. Mike Newell opět dokázal, že svému řemeslu nerozumí. Omluvou může být snad jen objemnost knihy, ze které se tvůrci do filmu snažili násilně vecpat co nejvíc, a výsledkem je nesourodá a místy velmi trapná podívaná. ()

Tiiso

Samotná zápletka v podobě soutěžení třech škol není špatná. Potter si ke mě nebo já k němu hledáme cestu pomalým a složitým způsobem. Někdy se opravdu nechám vtáhnout do děje a někdy mám pocit že se dívám jen na pohádku. ()

Ogrb

TRAPAS! Po super trojce jsem se hecnul a vyrazil na čtyřku do kina. Zklamání bylo značné. Návrat "kvality" k jedničce a dvojce jsem opravdu nečekal. Mike Newell nesahá mistrovství Alfonsa Cuaróna ani po kotníky. Je to dětský, je to nudný a příště mě už na Pottera nikdo nedostane. Možná na DVD. 4/10 ()

Gromit

Ze všech dosavadních potterovských filmů mám tento jednoznačně nejraději. Výrazný podíl na kvalitách Ohnivého poháru má dle mého režisér Mike Newell, který rozhodně nezapře svůj britský původ a žánrovou všestrannost. Úroveň triků zůstala zachována, zato přibylo napětí, romantiky a humoru. A pochopitelně i Voldemort ve skvostném podání Ralpha Fiennese. Bravo! ()

rottik-cb

Zatím poslední díl HP (já vím, jsem ostuda), který jsem viděla. Cuarónovy úrovně sice bohužel nedosáhl, ale i tak se jedná o solidní zábavu na páteční večer. 3,5* ()

Izz

Ohnivý pohár nedosáhl kvalit třetího dílu,ale zároveň stojí kvalitativně mnohem výš než jednička a dvojka.Mike Newell totiž vůbec není rutinér,ale nesmírně chytrý režisér,který dokáže bravurně míchat humor s emocemi,díky čemuž tvoří naprosto jedinečnou atmosféu,která mi k Potterovi až nečekaně sedla.Některé scény jsou skutečně necitlivě kráceny,turnaj nemá dost prostoru pro vygradování a dalo by se najít ještě plno dalších chyb a chybiček,které srážejí celkový dojem,ale zase se zde najde tolik dokonale vypiplaných a strhujících scén,včele s Vánočním plesem,že Ohnivý pohár prostě musím mít ráda.Není dokonalý,ale vždy mě potěší a v rámci série patří rozhodně k nadprůměru. ()

DadysGirl

Tady mám trošku problém... Je to opět perfektní díl a dobrý film, ale jen pokud nečtete knihy, protože tady je vybráno jen několik nejdůležitějších momentů z celé knihy a je vynecháno tolik podstatných detailů.... Což se dalším režisérům musela hodně vymstít... :( Ale i tak je to zkrátka Harry :) ()

GudMen

Pochmurný Newell dává pohádkám definitivní vale a přináší tak ještě hutnější adaptaci Harryho slastí a Voldemortových strastí. Nebo je to naopak? Pozapomnělo se ovšem na pár scén s detailnějším vykreslením neokoukaných charakterů a tři okřídlení draci k tomu, což mírně utlumilo jinak intenzivní plamen. ()

Nightswimmer

Pre mna ako dobrovolneho necitatela suverenne najtazsi diel, no aspon moja uchylna slabost pre Hermionu si na plese prisla na svoje a konecne som videl Woldiho, to sme sa nacakali. Vyprava je vyborna, najma na metlobalovom zaciatku, potom to pozvolne upada a na povrch vystupuje Radcliffova nemohucnost. A neprislo ani VREŠŤADLO, teda.. ()

Neuge

Po výborné trojce nastal bohužel kvalitativní propad. Newell se drží Cuaronova rázného odproštění Harryho od dětskosti a naivity let minulých, předhazuje nám po jeho vzoru pár temných scén, jež doslova srší tou správnou atmosférou a finišuje více než solidním "unhapppy" endem. Co mi však poněkud vadilo byla například "bálová" taneční pasáž - nebavila mě. A bohužel i celková plochost charakterů, které podle mě nikdy nešly příliš do hloubky, nicméně tentokrát to bylo zřejmější, než kdykoliv předtím - místy mi manipulace s nimi přišla dost násilná - alespoň pro diváka neznalého knižní předlohy. Mohlo to být lepší - ale mohlo to být i horší, podstatně. Nakonec slabší 4* ()

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?

17.05.2019

Aktualizováno: Novým Batmanem se stal Robert Pattinson. The Batman režiséra Matta Reevese patří mezi nejočekávanější komiksové projekty příštích let, není tedy divu, že kolem obsazení nového… (viac)

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze

18.04.2015

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

Americký skladatel Elliot Goldenthal, který je držitelem Oscara® za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, jež je autorem hudby k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár… (viac)