Harry Potter a Ohnivá čaša

• Česko Harry Potter a Ohnivý pohár (viac)
Veľká Británia / USA, 2005, 157 min

Harryho Pottera (Daniel Radcliffe) už istý čas prenasledujú nočné mory, vďaka ktorým ho jeho jazva bolí viac ako inokedy. Pred znepokojivými snami sa pokúša uniknúť tak, že so svojimi priateľmi Ronom Weasleym (Rupert Grint) a Hermionou Grangerovou (Emma Watson) navštívi majstrovstvá sveta v metlobale. Oblohu nad skandujúcimi fanúšikmi však rozžiari Temné znamenie - zlovestný úkaz, ktorý je akýmsi podpisom Lorda Voldemorta (Ralph Fiennes). Vyčarovali ho Smrťožrúti - jeho prívrženci -, ktorí sa vyhýbajú verejnosti už od Voldemortovho zmiznutia pred trinástimi rokmi. Vtedy zavraždil Harryho rodičov... Harry túži po návrate za bezpečné steny školy v Rokforte, kde ho môže ochrániť profesor Dumbledore (Michael Gambon). Teraz bude ale všetko trošku inak. Dumbledore totiž oznamuje, že Rokfortská stredná škola čarodejnícka bude práve tento rok organizovať prestížny Trojčarodejnícky turnaj - jednu z najpozoruhodnejších a najriskantnejších súťaží čarodejníckeho sveta! Každá z troch najväčších a najvychýrenejších čarodejníckych škôl si vyberie jedného šampióna, ktorý bude plniť nebezpečné úlohy a bude sa snažiť získať cenný Trojčarodejnícky pohár. Študenti Rokfortu užasnuto sledujú, ako do Veľkej siene prichádzajú pôvabné dievčatá z Beauxbatonskej akadémie a mocní chlapci zo školy v Durmstrangu - a bez dychu čakajú na výber svojich šampiónov... (TV Markíza)

fallanga

Nejlepší díl série, který je opravdu hodně akční. Akce je skoro všude naštěstí je bravurně provedená. Ale hlavní síla tohoto dílu tkví v emocích postav. Celý film je, kromě akce, protkaný také vztahy a emocemi a díky naprosto úžasným hereckým výkonům jsem si každou chvíli prožil tak, jak to režisér zamýšlel. Tento díl považuji za nejlepší ze série a zakončení tohoto dílu považuji za nejlepší zakončení v této sérii. Emoce, akce, vtip, tenhle film má všechno. ()

Monroe1991

Za scénu s "Priori Incantatem" dávám hvězdičku navíc. ... Jinak ani 157 minut nestačí na celistvé převedení výborné knihy na filmové plátno. ()

holub109

Tento film je kvalitou někde mezi Kamenem mudrců a Vězněm, potěší nové postavy a další budování temnější atmosféry, ktetou začal už Cuaron, jako u všech dílů potěší efekty a vyhypovaný konec s lordem Voldemortem konečně na scéně. Potěší ale i některé vtipné scénky a hudba bohužel ne už od Johna Williamse. Shrnuto je to kvalitní fantasy film, který však za trojkou mírně zaostává. 85% ()

Likan7

Oproti trojce je to strašný sešup dolů. Harry si nechal narůst vlasy, cloumají s nim hormony a snad půlka týhle mamutí stopáže se řeší kraviny jako první láska, ples a Ronova žárlivost, která naprosto nikoho nezajímá. Tohle fakt ve filmovým Ohnivým poháru nemělo být. Kdyby se stopáž ostříhala někam ke dvoum hodinám, mam pocit, že by z toho vyšel mnohem lepší film. Jediný co bych mohl asi pochválit byla výprava a kamera. ()

GTS_PUNK

Štvrtá časť sfilmovanej knižnej série o mladom čarodejníkovi Harrym Potterovi (Daniel Radcliffe) so sebou tentokrát prináša príbeh, v ktorom na čarodejnícku školu Hogwarts zavítajú aj študenti z ďalších podobných škôl, aby sa zúčastnili prestížneho "Triwizard Tournament". V ňom sa samozrejme ocitne aj hlavná postava celej série, čím na seba nedobrovoľne znovu upúta všetku pozornosť. Harry Potter tak musí čeliť trom náročným úlohám, ktoré vrcholia zvratom, kedy sa postaví tvárou v tvár svojmu úhlavnému nepriateľovi. Znovu, tentokrát však v prvom priamom čarodejníckom súboji. Štvrtá časť ságy z pera J. K. Rowling má nielenže opäť nového, už v poradí tretieho režiséra, ale takisto aj o niečo viac temnejší a desivejší príbeh, približujúci sa o niečo staršiemu divákovi. Časy rozprávkovo ladených dobrodružstiev ústrednej trojice ságy sú už dávno preč a práve tento snímok z roku 2005 je toho dokonalým dôkazom. J. K. Rowling do čarodejníckeho univerza vtesnáva čoraz viac nových prvkov, s ktorými sa čitateľ, či v tomto prípade skôr divák, predtým nestretol a sú pre neho novinkou. Jednou z nich je aj spomínaný "Triwizard Tournament", okolo ktorého sa točí celý príbeh tejto časti. A treba skonštatovať, že sa jedná o niečo, čo do univerza nielenže skvelo pasuje, ale hlavne to po všetkých stránkach vyzerá dobre na filmovom plátne. V porovnaní s tromi predchádzajúcimi časťami je táto tou, pri ktorej sa divák baví bez najmenších pochýb najviac. Dôvodov, prečo je tomu tak, je hneď niekoľko. Jedným z tých najhlavnejších je príbehová pestrosť. Zatiaľ čo v ostatných častiach je príbeh viac-menej priamočiaro nalinkovaný a smeruje takpovediac "z bodu A do bodu B", v tomto prípade sa jedná o záležitosť, ktorá dáva vo filme dostatočný priestor aj všetkému tomu, čo sa medzi "bodom A a bodom B" nachádza. Pre niekoho sú filmové maličkosti, akými sú napríklad Majstrovstvá sveta v metlobale v úvode snímku či zimný bál pri príležitosti "Triwizard Tournament" zanedbateľné, ale príbeh skvele dopĺňajú a robia ho výrazne živším. Nehovoriac o tom, akým spôsobom sú zobrazené jednotlivé úlohy v rámci "Triwizard Tournament", alebo akým oživením celého univerza je vôbec spojenie viacerých čarodejníckych škôl v jednej časti. Opomenúť rozhodne nemožno ani veľké záverečné vyvrcholenie, v ktorom sa divák vôbec po prvýkrát stretáva so samostatnou postavou Lorda Voldemorta (Ralph Fiennes). Príbehovú časť skvelo a pútavo znovu dopĺňajú o čosi lepšie vizuálne efekty. Počítačová CGI grafika drakov a aj podvodný svet jazera je vskutku úchvatná a vidno, že tvorcovia v tomto smere znovu prekonávajú predchádzajúcu časť. Z vizuálu možno ubúda temnota a sivosť prostredia, čo je škoda, ale treba si povedať, že temnotu tentokrát viac cítiť v príbehovej časti filmu. Za zmienku bezpochyby stoja aj postavy. Opäť raz nové, opäť raz vedľajšie, opäť raz však nemenej dôležité. Tou prvou je už spomínaný Lord Voldemort, skvelo stvárnený Ralphom Fiennesom, ktorý hrá postavu Temného pána naozaj presvedčivo, až z toho divákovi behá mráz po chrbte. Tou ďalšou je postava profesora Moodyho v podaní Brendana Gleesona, ktorá vnáša do filmu určitú svojskosť a humor. Pre zaujímavosť možno spomenúť aj o čosi slabšiu a nevýraznú postavu Cedrica Diggoryho. Toho herecky stvárňuje Robert Pattinson, ktorého o niekoľko rokov preslávila najmä upírska sága Twilight. Hlavní filmoví protagonisti hrajú tak, ako si už divák pri tejto ságe zvykol, čo znamená, že hrajú obstojne, ale výraznejším spôsobom svojím výkonom neprekvapujú. Harry Potter and the Goblet of Fire je vďaka svojmu knižnému námetu a následnému filmovému spracovaniu po takmer všetkých stránkach tou možno vôbec najlepšou časťou celej tejto čarodejníckej ságy. Najväčšiu zásluhu má na tom príbehová časť snímku, ktorá je naozaj výborne napísaná. Jej spracovanie je vďaka spomínaným faktorom pútavou a zábavnou záležitosťou od začiatku až do konca. Čarodejnícke fantasy Mika Newella neprestáva diváka baviť ani na chvíľu. A to aj napriek svojej relatívne dlhej minutáži. Je tak možno škoda, že toto je jediná časť ságy, na ktorej sa režisérsky podieľa. () (menej) (viac)

balcazar

Veľkí fanúšikovia Harryho Pottera so mnou možno nebudú súhlasiť, ale z prvých štyroch častí je táto pre mňa najkvalitnejšia. Užíval som si turnaj, do ktorého sa Harry dostal "náhodou", užíval som si, ako si postupne získal uznanie od spolužiakov, ktorí sa mu otočili chrbtom a užíval som si aj humor, ktorý tvorcovia pridali do filmu a naozaj tam sedel. Bol zároveň v zaujímavom kontraste - po vtipných pasážach nastúpila parádna dráma, výborná zápletka a zaujímavé rozuzlenie a veľký súboj s Voldemortom. Harry ho nepremohol, ale mu len utiekol, čo vás núti tešiť sa na ďalšiu časť. ()

LuiCJ

Je to veľkofilm. Skutočne, Harry Potter a Ohnivá čaša je obrovské dielo a výsledok práce viac než 1000 členného štábu, ktorý na ňom pracoval. A je to vidno. Knihu som čítal najdlhšie zo všetkých kníh série, no aj napriek tomu, som si to celkom užil. Odhliadnuc od všetkých rozdielov filmu a knižky si myslím, že tvorcovia pod taktovkou Mikea Newella vystihli to najpodstatnejšie, aj keď, niektoré časti mi chýbali. Napríklad taký Svetový pohár v Metlobale. Toho tam bolo fakt málo. Ale na druhej strane rozumiem, že ak by vo filme malo byť všetko, mal by určite viac častí. To asi nebol pôvodný zámer tvorcov. Dobrodružstva je v tomto filme veľa a hlavne tá stála kontinuita života na Rokforte ma neprestáva zaujímať. Chcem o nej vedieť viac. Diváci chcú zistiť ako život na takejto škole prebieha a čo jej žiaci prežívajú. Nemohol som si pozrieť tento film v lepšom veku. Videl som ho dvakrát. Harryho Pottera a Ohnivú čašu som si pozrel ako 14-ročný a tak sa presne viem vžiť do situácie Harryho. Práve preto je mi tento film blízky. Filmári to vytiahli do ešte väčších dramatických a fantasy výšin ako predošlé diely. Je to taký rodinný thriller. Fakt. Adaptácia podľa knihy sa vydarila. Voldemort - stelesnenie "živej" smrti sa na filmovom plátne po prvýkrát ukazál v "ľudskej" podobe práve v tomto filme. Konečne sa mu podarilo dohnať Harrryho, ktorý mu už toľkokrát "utiekol". No ukazuje sa, že priateľstvo je silnejšie než čokoľvek. To by som povedal, že je samotná myšlienka filmu. Že priatelia či už v škole alebo mimo nej sú nezameniteľný. Či už je to strach, s ktorým jeden za druhým prichádzajú s prosbou o pomoc, alebo nejaká iná emócia, priatelia sú tu vždy. Takéto priateľstvo môže skutočne fungovať aj medzi učiteľmi - čarodejníkmi a čarodejnicami. Krásne sa to dá sledovať na vzťahu Harryho a Dumbledorea. Ten je niekto, komu Harry plne dôveruje a vie, že ho nezradí. Zrada je strašná vec. Jazvy po nej zostávajú tak ako v prípade Peter Pettigrewa. Spojenie kúziel, zla a závisti spôsobili Harrymu Potterovi doživotné jazvy, s ktorými stále bojuje. Ozaj, tento film má v sebe viac zaujímavých myšlienok. Čo sa filmových efektov a samotného spracovania, tak to je na rok 2005 paráda. Draci, celá podmorská časť a vlastne celý turnaj je po vizuálnej stránky veľkolepý. Rozumiem, prečo je tak obľúbený divákmi po celom svete. Tvorcom tlieskam a teším čo prinesie Harry Potter a Fénixov rád. ()

rublik05

Počtvrté se vracíme do školy čar a kouzel, tentokrát nás čeká zajímavý „Turnaj tří kouzelníků“, podstatně se rozroste herecký ansámbl, ale hlavně budeme svědky nejdůležitější události celé ságy. Ohnivý pohár tedy představuje nesmírně důležitý díl, odpovídá tomu i místy až hororová atmosféra, na odlehčení zde máme vtipné taneční a pěkný ples, nelze si však nevšimnout všeobecného zvážnění. Osobně jsem si nejvíce užil výborně vygradovaný závěr a samozřejmě i nebezpečné úkoly turnaje, moc mě bavil sympatický Brendan Gleeson, ale i šílený David Tennant. Efekty i triky jsou opět prvotřídní, tempo, spád, gradace, vše funguje na jedničku, filmu prakticky není co vytknout. Plný počet však bohužel dát nemohu, Ohnivý pohár se až příliš rozchází se svou knižní předlohou, což je podle mě strašná škoda. Jinak ale spokojenost, opět perfektní podívaná. 9/10. ()

Hellknight12

Toto pokračovanie je o niečo lepšie spracované ako Väzeň z Azkabanu. Aj, keď je tu zase jedna kopa vynechaná. Zas a znova sa aj tu nejako zabúda na Siriusa. Je tu jedna krátka scéna. Taktiež sa nejako zabudli zmieniť o iných školách, ešte predtým ako vlastne ďalšie dve školy prišli. Vlastne celá prvá polovica lnihy mi príde skrátená do cca 15 min ale aspoň je tu niečo spomenuté. S dĺžkou 157 min sa mohli vyhrať o niečo lepšie ale inak dalo sa to. Znova herecké výkony, hudba sú veľmi dobre taktiež kamera je veľmi dobrá. Atmosféra filmu je napätá od začiatku do konca. Čo viac dodať?! Moja najobľúbenejšia scéna je celá jazerná úloha. Celkové hodnotenie za mňa je 85%. ()

E lan

Velmi zdařilé zpracování skvělé knihy, vynikající obsazení, neskutečný Voldemort, na tu dobu vynikající triky. Snad jen jedna hvězdička dolů za zkrácení, ač se nedá divit, délka knihy je neskutečná. ()

Baron Noktur

Milujem tento diel. Jeho atmosféra je skutočne magická a predovšetkým hudba je ako z iného sveta! John Williams bol skvelý ale tradičný, to Patrick Doyle skomponoval pre Harryho Pottera tu najlepšiu hudbu vôbec. Môj najobľúbenejší motív je Entering the Great Hall. Oproti knihe je film dosť orezaný, no má tempo, pracuje vo viacerých rovinách a celkovo pôsobí veľmi sviežo. ()

Nix

Další jeden z těch nejlepších dílů. Turnaj klepe na dveře a konečně se ho taky dočkáme. Harry už je dospělejší a od tohohle dílu začne pořádná jízda. Bodejť by ne, když začne dotírat ten o kterém se nemluví. Tenhle díl už má temnější atmosféru a turnaj je udělaný naprosto božsky. Ale zase, určitě doporučuji knihu jako u každého dílu. Ale komu stačí film, tak tímto dílem taky neprohloupí. ()

DD

Harry Potter a předčasný konec filmové ságy. Ohnivý pohár je opravdu špatný film. Úplná tragédie to sice není, ale i první dva Columbusovy díly jsou o třídu lepší a to je co říct... Mike Newell má na kontě především komedie a je mu 63 let. A podle toho taky Harry Potter 4 vypadá. Tenhle film není ani napínavý, ani (trochu překvapivě) zábavný a už vůbec v sobě nemá nic kouzelného. Režie je ubohá. 1. úkol je nezajímavý a nudný, 2. zdlouhavý a nudný, třetí je 4x horší než dva předchozí úkoly a záverečný souboj je naprosto, ale naprosto bez jakýchkoliv emocí (a navíc mi lehce připomíná souboj na světelné meče z Epizody V). Nejlepší scénou filmu je Vánoční ples. Ale abych nekritizoval jen Newella, tak se musím zmínit o tom katastrofálním scénáři. Steve Kloves napsal prostě guláš. Knižní předloha je dobrá (a to rozhodně nejsem žádný Harryho fanoušek), ale film je moc krátký. A to v něm ještě zůstala spousta zbytečných scén. Kamera je špatná (a zmatená) a ty rychlé střihy... Vizuální efekty jsou nejlepší ze všech čtyř filmů. Co se týká hereckých výkonů, tak ty jsou bohužel horší než ve třetím díle (Radcliffe opravdu není Osment). Nových tváří si moc neužijete. Nejvíc Brendana Gleesona, jehož ztvárnění Pošuka Moodyho se mi ale moc nelíbilo. Ralph Fiennes se na plátně objeví sice jen pár minut před koncem, ale odvádí velmi dobrou práci. Na filmu se dost projevila změna na pozici hudebního skladatele. Doyle Williamsovi nesahá ani po kotníky. Jeho hudba je strašně nevýrazná a nezajímavá. Další velké zklamání letošního roku. Jako by jich už nebylo dost... 40% ()

dino.h

Škoda, škoda... 4. z prvních pěti dílů v knižní podobě se mi zatím líbil nejvíce, bohužel panu Newellovi se to nepodařilo převést na plátno, takže *** ()

Bukiet

Tohle už není legrace, ale začátek dramatu. Příběh sice není tak sevřený, jako tajemná detektivka s vězněm z Azkabanu, objevilo se tady najednou moc nových lidí. Celé dvě školy! Příběh je víc dobrodružný, což vyplývá z podstaty úkolů soutěže. Ale i hororové prvky se tady najdou, celá sekvence s Voldemortem, ale i přepadení mezinárodního utkání ve famfrpálu a objevení se Smrtijedů, měly tu správnou atmosféru, mnohem strašidelnější, než byla třeba proměna učitele ve vlkodlaka v díle třetím. Pravda, chyběli tu mozkomoři, ale oni ještě přijdou... Navíc se na pozadí rozvíjející sexuality začínají mnohem barvitěji rozvíjet i vztahy mezi hlavními hrdiny. V kině se mnou bylo mnoho dětí kolem deseti let a myslím, že už tam neměla ta děcka co dělat. Ve filmu už samozřejmě chybí spousta epizodních záležitostí, které v tlusté knize dotvářejí atmosféru, ale ve filmu by jen zdržovaly. S tím se musíme smířit a číst knihy! :-) ()

Threepwood

Sám tomu nemůžu uvěřit,ale tenhle díl se mi fakt líbil ze všech nejvíc.Newell totiž navazuje na Cuaróna a tím si mě získal,nevrací se k pojetí z prvních dvou filmů,ale prohlubuje temnou atmosféru a hlavně na začátku mi film připadal jakoby ho natáčel Paul Greengrass ve stylu Bournova mýtusu-a to se mi moc líbilo.Pak se sice styl výrazně změní,ale ani moc to nevadí.Scénář je jako obvykle špatně napsaný,ale nevadilo mi to tolik jako u trojky.Radcliffe se snaží a celkem mu to jde,jen ten Voldemort není uplně podle mých představ. ()

Dreadlord

Ano je to tady ,konecne se toho chytil vice nez prumerny reziser a dodal tomu i tolik chybejci "stavu". Film mel opet skoro 3 hodiny ,ale tentokrat se nestalo ,ze bych se chvilku nudil. Vypada ,ze tentokrat se tvurci opravdu snazili nacpat do filmu vse podstatne i kdyz se to urcite zcela nepovedlo ,nepusobi film misty tak nelogicky jako dily predesle... Skoda ,ze nevysel ten Gilliam to by byla pastva pro oci.:) ()

xylofonka

Nezbývá než povzdechnout: Ach jaký to mohl být film, kdyby mu bylo dopřáno lepšího scénáristy a hlavně lepšího režiséra!!!!!!!!!!!!! Ano, to jsem napsala po prvním shlédnutí, ale po druhém, a třetím, pochopitelně s titulky, jsem si poněkud poopravila mínění. Například Voldemortovo zrození a následný souboj s Harrym je dle mého názoru, hlavně díky Ralphu Fiennesovi jedním z nejsilnějších okamžiků celé série. Ale nepopírám, že s jiným režisérem a propracovanějším scénářem by to bylo lepší, mnohem lepší, a je škoda, že je to tolik vidět. ()

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?

17.05.2019

Aktualizováno: Novým Batmanem se stal Robert Pattinson. The Batman režiséra Matta Reevese patří mezi nejočekávanější komiksové projekty příštích let, není tedy divu, že kolem obsazení nového… (viac)

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze

18.04.2015

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

Americký skladatel Elliot Goldenthal, který je držitelem Oscara® za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, jež je autorem hudby k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár… (viac)