Harry Potter a Ohnivá čaša

• Česko Harry Potter a Ohnivý pohár (viac)
Veľká Británia / USA, 2005, 157 min

Harryho Pottera (Daniel Radcliffe) už istý čas prenasledujú nočné mory, vďaka ktorým ho jeho jazva bolí viac ako inokedy. Pred znepokojivými snami sa pokúša uniknúť tak, že so svojimi priateľmi Ronom Weasleym (Rupert Grint) a Hermionou Grangerovou (Emma Watson) navštívi majstrovstvá sveta v metlobale. Oblohu nad skandujúcimi fanúšikmi však rozžiari Temné znamenie - zlovestný úkaz, ktorý je akýmsi podpisom Lorda Voldemorta (Ralph Fiennes). Vyčarovali ho Smrťožrúti - jeho prívrženci -, ktorí sa vyhýbajú verejnosti už od Voldemortovho zmiznutia pred trinástimi rokmi. Vtedy zavraždil Harryho rodičov... Harry túži po návrate za bezpečné steny školy v Rokforte, kde ho môže ochrániť profesor Dumbledore (Michael Gambon). Teraz bude ale všetko trošku inak. Dumbledore totiž oznamuje, že Rokfortská stredná škola čarodejnícka bude práve tento rok organizovať prestížny Trojčarodejnícky turnaj - jednu z najpozoruhodnejších a najriskantnejších súťaží čarodejníckeho sveta! Každá z troch najväčších a najvychýrenejších čarodejníckych škôl si vyberie jedného šampióna, ktorý bude plniť nebezpečné úlohy a bude sa snažiť získať cenný Trojčarodejnícky pohár. Študenti Rokfortu užasnuto sledujú, ako do Veľkej siene prichádzajú pôvabné dievčatá z Beauxbatonskej akadémie a mocní chlapci zo školy v Durmstrangu - a bez dychu čakajú na výber svojich šampiónov... (TV Markíza)

Al44...

Turnaj čarodějnických škol je tématem tohoto dílu, ovšem již se zde objevují naprosto ujeté a WTF scény - např. celý ples ,rockový koncert nebo Hagridova nápadnice. Docela nudný a řekl bych i zbytečný díl. ()

Joppo88

Tento diel by som označil prívlastkom - hororový. Extra dávka napätia a koniec, ktorý ma prekvapil - veď hlavný hrdina prevažne zachráni ostatných a nikomu sa nič nestane. Nijak zvlášť sa nevyžívam v zlých koncoch, ale tu a tam ma ako diváka poteší, že film nekončí tak, akoby človek čakal... ()

tomik99

Nový režisér Mike Newell dostává k ruce znovu okousaný scénář na kost a Harry Potter se po skvělém začátku série pomalu ale jistě odvrací od knižní předlohy a jde si svou vlastní cestou. No, kniha je opravdu tlustá a se škrtáním jsem počítal. To, že film začne být vyprávěn ale asi až od 10. kapitoly knihy a Dursleyovi se vůbec neobjeví, jsem nečekal. Šok hned zpočátku. Film se naštěstí pak přenese do příjemných pasáží a všechny úkoly turnaje jsou skvěle natočené a dlouhé asi tak, jak by měli být. Finálový souboj s Voldemortem je také dostatečně dlouhý, přehledný a skvěle uzavírá díl. Do filmu se nevešel např. Dobby s Winky, více prostoru pro Garyho Oldmana, pan Pytloun (!) a spoustu dalšího, film ale umí chyby celkem dobře zamaskovat. Newell navázal na Cuarónovo práci a ponechal vzhled kouzelnického světa, jak mu ho zanechal jeho předchůdce. To už mu nemám tak za zlé, jsem rád, že jsem se nedočkal zase úplně jiného kouzelnického světa, jako to bylo u Vězně z Azkabanu oproti Tajemné komnatě. Rozporuplný film působí po více shlédnutí celistvěji a snesitelněji. Dokonce jsem si ho později i oblíbil, protože tento film je oproti 5. a 6. filmu hotový poklad. ()

Torgal

Ústup od dravého Cuaróna smerom k rutine. Newell sa svojmu predchodcovi neodkázal po formálnej stránke vyrovnať, ale film je slabší aj obsahovo. Z masívnej knihy sa vyškrtalo čo sa dalo a dej tak pôsobí dosť mozaikovito a nespojito. Navyše sa stráca logika chovania postáv a ich motivácie sú podávané veľmi skratkovito a chaoticky. Ale inak som sa bavil :-) 7-/10 ()

1Legend1

Dosud nejlepší díl ze serie. A vidíte, že to jde, když se chce. Jenom chce do filmu zakomponovat více akce a napětí, což zde určitě nechybí! 85% ()

sarkareifova

Můj nejoblíbenější díl. Neni to jenomkvůli tomu že tady umřel Robert Pattinson, kterého z duše nenávidím, ale je to kvůli soutěži Pohár tří kouzelníků. Je to napínavé a hlavně protože se vrátil Voldemort v plné síle. Nejdojemnější je část kdy je vánoční ples. Myslým, že o mé lásce k Harrymu Potterovy svedčí i mé hodnocení. ()

Plechpetr

Nikdy se mě moc nelíbila ani knížka o poháru, takže film pro mě byl celkem překvapení. Jeden z nejlépe pojatých HP filmů vůbec. Co mě zde vůbec nevadilo (oproti pátému dílu) bylo ostrouhání knižní předlohy. Nic podstatného z knihy ve filmu nechybí. ()

Kadas97

Moja najobľúbenejšia časť. Tri náročné úlohy pre štyroch mladých čarodejníckych šampiónov. Draky, morské červíky a desivý labyrint pokračujú v mierne hororovej atmosfére, ktorú zaviedla trojka. Sympaťák profesor Moody robil z filmu super show. Záverečný fight na nejakom krchove mi z celého filmu asi najviac utkvel v pamäti. 10 z 10 P.S. +10% za homo-vampire kill ()

Pekisan

(Trochu spoilerovania) Tentoraz sa klasicka schema (ludsky svet - cesta do skoly - zahada v skole- skaredy usaty Voldemort dostava nahubu) mierne zmeni, tak ako sa zmenia aj hlavni predstavitelia a davaju jasne najavo, ze tomu uz rasia chlpy nie len z nosa a tu uz trosku frnda stekli. Neurazajte sa, ale sama Hermiona povie, ze jej vztah s bulharskym nadupancom bol viac fyzicky a vela si toho teda nepovedali a Potterovi sa, ako spravnemu chlapovi, pacia aziatky v skolskej uniorme:) Harry a Mike Newell dost pritvrdili a vdaka tomu je pozeratelny aj pre dospeleho divaka (rozumej mna). Chyba mi tam vsak dobra polhodina casu, ktora by vysvetlila, alebo "rozpovedala" par veci rozsirnejsie (napr hned turnaj na zaciatku a prichod zracov smrti ci ako sa to volaju). Pol hodina, ktora by prvy raz z doterazz videnej Potter serie nevadila a hlavne nenudila. ()

HOFMAN

Newell je prostě rutinér. Cuarónův odchod ze série byl pro HP tím nejhorším, co ho mohlo potkat. Nebo ne? Možná že ještě větším průšvihem je odchod Williamse, který měl plno práce se SW a Spielbergem. Po Princi dvojí krve nejslabší díl HP. ()

Hartigan

Potter byl vždy dobrý kšeft, jak knižně tak filmově. To platí už dejme tomu od roku 2001, tehdy nastal ten pořádný boom. Kámen mudrců měli všichni děti dávno přečtený a jen netrpělivě odškrtávali dny do blížíce se filmové adaptace. Vím, o čem mluvím, v tu dobu jsem kult kolem Pottera fetoval taky, i když já s tím vším skončil už po trojce, hlavně tedy s knihami. Ale teď ke čtvrtému pokračování samotnému - první dobrodružství obrýleného čaroděje bez znalosti rukopisu Rowlingové. "Ohnivý pohár" mě nicméně nechával klidným, vyzníval krapet otřele, jednoduše nijak extra nebavil, jako např. zrovna minulou Cuarónovu trojku považuji za vrchol snahy v přepisu bestselleru a vítěze v souboji o nejvice kvalitní přepis na plátno. Zato čtverka působí nemastným a neslaným pokrmem, co nemá žádnou chuť ani šťávu, pouze ho do sebe z principu nasypete, ale pocit z pochutnání si na dobrotě vás naprosto mine a znovu svůj zážitek samozřejmě chtít opakovat nebudete. Tak asi takovou teorií bych to rozsekl a nijak dál nepolemizoval. Vypíchnu především fakt, že na jednu stranu vše vypadá na lepší tempíčko, správně naladěné na hororovou notu, a i snímek se tak tváří, že se konečně zbavil oněch nálepek "pro děti", jenže poté opět pro změnu o 180 stupňů přetočí na komedošku, avšak nic z toho se nedaří naplnit ani z poloviny. ()

KafuR

Poslední film z této série, který si ještě vystačí sám pro sebe a netvoří jen jakousi mnohafilmovou skládačku, kterou si už želbohu musí poskládat každý sám. Ovšem ani tak se nejedná o žádnou výhru, a to obzvlášť, pokud to srovnáme s předchozím Cuarónovým výtvorem. Vzhledem k závažnosti událostem, ke kterým tady došlo (i když se mi zdá, že tak trochu mimochodem), působí film jako odlehčený nádech před lety následnými, kde už je Voldemort přece jen hmatatelnejší než třeba v jedničce. Boj o Ohnivý pohár naštěstí nenudí, hormonální výjevy potěší především ty, kteří jim nejvíce rozumí, takže ve výsledném dojmu se čtvrtého Pottera mainstreamový divák určitě štítit nebude. ()

Kingjiri

Konečně se opouští okoukaná skladba děje z předchozích dílů ve stylu - úvod z Potterova domova, návrat do Bradavic, shledání se starejma známejma a řešení nějaký Bradavický záhady. Tentokrát se pokračuje rovnou v Bradavicách, Harry a jeho parta po ničem příliš nepátraj a rozjíždí se hra o nejlepšího čaroděje. Úkolů mohlo být sice víc než tři, ale všechny byly nakonec zajímavý, přičemž nejpovedenější z nich byl závěrečnej labyrint korunovanej setkánim s Voldemortem. Slušně depresivní atmosféře pomáhá mj. taky překvapivá úmrtnost postav. ()

Bollek

Je to celé okleštěné jen na hlavní dějovou linku, celé uspěchané a spousta věcí tu chybí. Chápu, že je těžké zpracovat knihu s kvalitním dějem a větším počtem stránek, ale přece jenom to asi mohlo dopadnout o dost lépe. Tohle zpracování nebylo zkrátka vůbec pro mě. ()

Ozzy2

Vynikající podívaná, nechápu ty nenávistné kecy.Je to série určena především dětem a dospívajícím.Já měl to štěstí, že můj syn je přesně ve věku Harryho, tak jsem si s ním skvěle užil jak knižní předlohu, tak i celou filmovou sérii. nevím, proč tu pitváte do detailu, co jak mělo být a jak to nemělo být, když jste sami schopni natočit maximálně home video z dovolené a to kdo ví jestli. Dnes máte všichni možnost se předvést a své znalosti zúročit.Tak hurá do toho.Sežeňte si 300 milionů dolarů a natočte něco lepšího:))))))) ()

Stíba

Hermioně se zapalujou lejtka, Harry neumí oslovit holku a na školním bále hrajou gothic rock. Oživené Voldemorta bez něčeho co by vás příliš chytlo a završení opět ve stylu pohádky pro nejmenší. Tak jak jsem se u vězně z Azkabanu zaradoval, jak došlu k velkému posunu dopředu, Ohnivý pohár je zrcadlem, které Pottera vrací k prvním dvěma dílům. Nesourodý příběh kde stojí za něco jen některé dílčí části. Tohle se prostě moc nepovedlo. ()

AloeB

Pro Harryho nějaké to srdíčko v srdci mám, jakkoliv si uvědomuji jaký by pro mě byl tento film bez znalosti předlohy zmatený. Má však nezaměnitelné kouzlo a to si vzít nenechám. Dnes mne však během sledování filmu napadla jedna věc ohledně dopadu smrti Bartyho Skrka. Ta totiž doslova vyšumí do prázdna, objeví se a pak se neřeší, není na ni místo. Dokonce je uboze ignorována i během scény v Brumbálově pracovně. Samozřejmě nesměla zastínit důležitou smrt Cedrica Diggoryho, to však neznamená že je třeba na ni tak rychle zapomenout, zvlášť když tvoří rodina Skrků důležitou část zápletky filmu. Čím mne napadá že se vynechala i zajímavá rozmluva Harryho a Victora Kruma, která má s vraždou spojitost. Ale to už zabíhám do detailů, film bohužel není kniha. ()

Hpatrik

Za mě o něco lepší než předchozí vězeň z azkabanu. A to hlavně díky trochu dospělejšímu pojetí, kdy tu jde konečně někomu o život, a tím ságu obohacuje o nové, dosud nepoznané emoce. Gleeson i Fiennes jsou příjemné obohacení hereckého ansámblu a povedené svěží score Patricka Doyla je vítanou změnou. ()

gazogazo

Režijně těžce nezvládnuté. Nejhorší díl série, absolutně křečovitě hraní, trapné pitvoření. Seru na to jaká je kniha, ale tenhle film prostě vůbec nefunguje. Extra cringe je za dramaticky pobíhajícího Brumbála. ()

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?

17.05.2019

Aktualizováno: Novým Batmanem se stal Robert Pattinson. The Batman režiséra Matta Reevese patří mezi nejočekávanější komiksové projekty příštích let, není tedy divu, že kolem obsazení nového… (viac)

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze

18.04.2015

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

Americký skladatel Elliot Goldenthal, který je držitelem Oscara® za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, jež je autorem hudby k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár… (viac)