Harry Potter a Ohnivá čaša

• Česko Harry Potter a Ohnivý pohár (viac)
Veľká Británia / USA, 2005, 157 min

Harryho Pottera (Daniel Radcliffe) už istý čas prenasledujú nočné mory, vďaka ktorým ho jeho jazva bolí viac ako inokedy. Pred znepokojivými snami sa pokúša uniknúť tak, že so svojimi priateľmi Ronom Weasleym (Rupert Grint) a Hermionou Grangerovou (Emma Watson) navštívi majstrovstvá sveta v metlobale. Oblohu nad skandujúcimi fanúšikmi však rozžiari Temné znamenie - zlovestný úkaz, ktorý je akýmsi podpisom Lorda Voldemorta (Ralph Fiennes). Vyčarovali ho Smrťožrúti - jeho prívrženci -, ktorí sa vyhýbajú verejnosti už od Voldemortovho zmiznutia pred trinástimi rokmi. Vtedy zavraždil Harryho rodičov... Harry túži po návrate za bezpečné steny školy v Rokforte, kde ho môže ochrániť profesor Dumbledore (Michael Gambon). Teraz bude ale všetko trošku inak. Dumbledore totiž oznamuje, že Rokfortská stredná škola čarodejnícka bude práve tento rok organizovať prestížny Trojčarodejnícky turnaj - jednu z najpozoruhodnejších a najriskantnejších súťaží čarodejníckeho sveta! Každá z troch najväčších a najvychýrenejších čarodejníckych škôl si vyberie jedného šampióna, ktorý bude plniť nebezpečné úlohy a bude sa snažiť získať cenný Trojčarodejnícky pohár. Študenti Rokfortu užasnuto sledujú, ako do Veľkej siene prichádzajú pôvabné dievčatá z Beauxbatonskej akadémie a mocní chlapci zo školy v Durmstrangu - a bez dychu čakajú na výber svojich šampiónov... (TV Markíza)

marek86

Podle mého zatím nejlepší Harry Potter. Plný děje a akce. Počínaje MS ve famfrpále, zrozením Voldemorta konče. Temný závěr filmu, který je takovým přelomem mezi pohádkou pro děti a dále spíše pohádkou pro dospělé, tomu všemu dodává grády. Nemám co vytknout. Moje hodnocení 10/10. ()

Streamline

Nový film, nový režisér. Tentokrát zasadol na režisérsku stoličku Mike Newell a chcel prekonať Columbusa či Cuaróna. Columbusa prekonal, žiaľ v porovnaní s Cuarónovým "Vezňom z Azkabanu" trošku zaostával. Na druhú stranu "Ohnivý pohár" nie je zlý film. Dokázal ma udržať po väčšinu času v strehu, hlavne pri čarodejníckych úlohach - potápanie do temných vôd pre záchranu kamarátov, súboj s drakom alebo prebehnutie temným bludiskom. 60%! ()

Trauma

Tenhle díl se nepovedl. Z přehnaně akčních scén mi bylo tak na zvracení, že jsem ani nevnímala ta nová kouzla, která tento díl přináší. ()

tom912

S Ohnivým pohárem mám jediný problém a to vcelku zásadní a to je, že je vynecháno až moc knižní látky a také to, že zbylé momenty jsou vcelku nevkusně srovnané za sebou a člověk má na konci filmu pocit, jakoby se ptal: ''Co tam vlastně bylo?'' Ale skousnu to a nechám to být, protože efekty jsou unikátní a vtipné momenty sedí. 85%. ()

sarfian

Ako vždy aj tento diel je rovnako kvalitný ako všetky POŤEROVE dobrodružstvá. Je len dobre, že séria drží svoju kvalitu od prvého filmu až sem, ale záverečné diely očakávam o niečo lepšie. VIDENÉ 1x ()

Yellyman

Největší prohrou celého filmu mi přijde Michael Gambon. Ale nemyslím si, že je to tak úplně jeho chyba (i když podle všeho svou postavu vůbec nepochopil). Pod režijní taktovkou Alfonso Cuaróna byl Albus Brumbál i v Gambonově podání stále oním dobromyslným čarodějem s vybroušeným smyslem pro humor, jenž dokáže i přes svůj dobrácký zevnějšek budit hrůzu v Pánovi Zla. S příchodem Newella se však něco změnilo! V Ohnivém poháru se z nositele Merlinova řádu I. třídy stal vyklepaný cholerický penzista, který působí dojmem ustrašeného budižkničemu. Stále se před něčím krčí, ruce vyklepané, prská na všechny strany. Když byl Harry vybrán Pohárem jako čtvrtý šampion, Brumbál jako jediný zachoval chladnou hlavu; nebo tak tomu bylo alespoň v knížce. A ve filmu? Jděte...! Právě naopak! Dále mě neskutečně rozčiluje trapná pompéznost a "akčnost", která, bohužel, dělá ze všech přítomných kouzelníků naprosté idioty ( viz. příchod Moodyho do Velké síně, kterou zasáhne blesk a Alastor je jako jediný schopen zareagovat, zatímco se učitelský sbor v čele s Brumbálem krčí za židlemi, nebo drak utržený ze řetězu; to si ze mě děláte prdel!) Hudbu ani zmiňovat nebudu, protože ač se dá Doylův soundtrack poslouchat, v ničím si nezadá s Williamsovým spinetem a mrazivými smyčci. No zkrátka oproti perfektní trojce ( nemůžu si pomoct, ten film je prostě neskutečně boží) jednoznačný pád série, ze kterého se Yatesovi posléze nepodařilo vzpamatovat. ()

Ceberus

Tento komentář patří celé potterovské sérii... Všechny filmy jsou nepochybně natočeny velice kvalitně, pravděpodobně není lepších filmů na čarodějnické téma. Jediný problém není ve filmech, jako spíše ve mně - a sice že svět čar a kouzel není něco, co bych vyhledával nebo co by mě nějak uchvátilo. Můj oblíbený žánr sci-fi je sice hned za rohem, ale je to přece jen něco jiného než fantasy. Slovo k hercům - Radcliffe není úplně špatný, Watsonová je kus, Felton je překvapivě dobrým dětským hercem a mí oblíbení záporáci Rickman s Oldmanem nezklamali (byť Oldman tentokrát jako klaďas). ()

danny_21

Tak se nám zase vyměnil rejža, kvalita šla krapet dolů, skoro až pochybuju že někdo Cuarona v ténhle sérii překoná, přesto se mi Ohnivý pohár líbil. Přidaly se lepší triky, ubralo se víc temnoty, mladé kouzelnické dětičky dorůstávjí v učně a bojují nám s draky a hormony se bouří - 75 % ()

Rawar

Tento díl Heryho Potra se mi jako jediný celkem líbil, ale jenom z důvodů fantastického draka a celkové atmosféře soutěže. Scéna s mořskými nymfy nebo co to bylo za potěr, se mi taky líbila a když si odpustím všechny své předsudky k téhle sérii, nezbývá mi než uznat že se jedná o slušný biják. Bohužel když to shrnu, tak všechna Heryho dobrodružství mi přijdou jako jeden velký chuchvalec hovadin, které ve finiši dělají z příběhu jen humanistický zvratek mazané vykradačky nápadů. Je mi líto a doufám že můj postoj nikoho neurazil, ale takhle to prostě vidím. A možná je to i tím, že já jsem zrozen pro Středozem a né nějaké pitomé bradavice. ()

Wyrdas

Nebudu se tvářit, že bych byl vyloženě zklamaný, ale na čem si trvám je fakt, že Ohnivý pohár je asi nejhorší díl z řady příběhů o Harry Potterovi. Oproti knize nevyčítám zkrácení MS ve famfrpálu, ani holý fakt, že Smrtijedi měli útočit jen na mudly. Vadí mi ale vyjmutí Hermioninyho Společenství pro ochranu životní úrovně skřítků (SPOŽÚS) a dalších vtipných vsuvek, jako třeba byla vystoupení Rity Holoubkové.. přímo brutální ořezání výstupů Bartyho Skrka st., Amose Diggoryho a úplné vyškrtnutí Ludo Pytlouna, Dobbyho a Winky pak dezorientují každého diváka, který prvně nečetl knihu. Chirurgické vyjmutí Dobbyho pohřbilo i poslední možnosti o zachování humorného pozadí. Siriuse Blacka jsme viděli jen v letaxové síti a to je na postavu jeho formátu opět škoda. Ve finálním úkolu jsme měli možnost setkat se s velkou škálou rozlišných tvorů, leč tvůrci filmu nás o ně opět připravili. Příběh byl mnohdy hektický, zbytečně vyšponovaný a jindy zase táhlý a nudný. V sérii o Harry Potterovi poprvé chybí humor až v tomto díle a i to je velmi citelně znát. Jediné co se opravdu povedlo byl návrat Lorda Voldemorta a díky tomu si film vysloužil alespoň jednu hvězdičku. Druhou hvězdičku přidávám za profesora Alastora Moodyho v kombinaci s faktem, že si ho zahrál slavný¨desátý Pán Času - David Tennant. Abych to neprotahoval, od naprostého propadáku film zachránil Pán Času a Lord Voldemort a uděluji tedy tímto filmu s odřenýma ošima dvě hvězdičky. ()

Kotsour

Téma tohoto dílu nabízí zdánlivé odlehčení dusné atmosféry strachu před pánem zla, ale namísto toho, aby se člověk nechal unášet ničím nerušenou podívanou, nestíhá si srovnat všechny nepříliš jasně nastíněné scény. Kdybych nečetl knihu, asi bych měl chvílemi problém spoustu věcí vnímat, hned je pochopit nebo jim přiznat dostatečný význam. Mluvím zde především o úvodních scénách. I tak je ale Ohnivý pohár lépe zvládnutý film s lepší atmosférou a scénářem, než první dva snímky, na Vězně z Azkabanu ale ztrácí. ()

ZnalecH

Přestože draci byli skvělí, tak první celkový dojem byl více než otřesný. Po dalším shlédnutí jsem svá stanoviska přehodnotil, ale stále to nedosahuje takových kvalit, jako ostatní díly. ()

ppospisil

Jak zmiňuje jeden z mých oblíbených uživatelů, čím pozdější film,tím lepší pokoukání.Netradiční začátek dílu Vás uvede do napětí již od prvních momentů a v tom zůstanete téměř po celý film.Režisér to měl tentokrát s 'ohromením obecenstva' trošku jednodušší, protože kniha byla dějově skvěle napsána!Celý turnaj, závěrečný labyrint a setkání s znovuzrozeným Pánem zla se velmi povedl a já si velice užil jejich souboj (ikdyž jak zmíním v komentáři z dalších dílů, nebyl to ten nejlepší).Tentokrát začal Harry Potter i drsně hrát na emoce a to jsem si oproti předchozím užil.80%. ()

Armin82

Na tomto díle už se začínal projevovat nedostatek čerstvýho vzduchu. Jako by všem docházel dech. Nemám na mysli herce jako spíš vedení filmu. Neustálé střídání režisérů rozhodně nebyla správná volba. Tento díl také odstartoval takové to klišé ohledně dospívajících a jejich bouřících se hormonů. Ohnivý pohár měl klidně na to, stát se nejlepším dílem a pro některé snad i je, ale něco tomu chybělo ---->80% ()

haWranka

Já vím, že by se asi neměly filmy porovnávat s knižními předlohami, ale tenhle díl byl prostě osekaný až hrůza. Tvůrci zanechali jen základní dějovou linii, ale to mi prostě nestačí. Neříkám, že film je špatný, ale kdybych nečetla knihu, asi bych toho půlku nepochopila. ()

andrew88

Knižní předloha je ve filmu strašně nešťastně okousána. Jednotlivé příběhy celkově působí přímočaře a zjednodušeně. Nejhorší snad je, že hlavní hrdinové nejsou schopni projevit špetku citu...jako bych sledoval bandu robotů. ()

deLaFere

Vůbec nevím proč tento díl kritizovat, tak jako řada uživatelů. Co chtít víc od daného žánru? Pomalu přicházející vztahy mezi pohlavími jsou velmi příjemným zpestřením, kterému jsem se potěšeně usmíval. Hledat tu uměleckou kvalitu přeci nemá smysl, já si u toho výborně odpočinu a odreaguji se, o to tu jde, ne? Jsem přesvědčený, že casting se z dlouhodobého hlediska povedl a herci jsou sympatičtí, byť nejvíc se mi líbí Alan Rickman, který všechny hravě převyšuje. Ve filmu už je ta správná míra temna v kombinaci se světlejšími chvílemi, já jsem spokojen a váhám zda nedat plný počet. ()

Sweat55

Popravdě čtyřku Harryho Pottera jsem si docela užil, ale chápu některé výtky které jí ostatní dávají. Zbytečně natahované, herecky to taky není úplně ono (Harry, Hermiona) a efekty někdy nevypadají příliš skvěle. Ale i tak mě to zaujalo, tři úkoly byly perfektní a návrat vy-víte-koho excelentní. Navíc herec Moodyho zahrál skvěle. ()

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?

17.05.2019

Aktualizováno: Novým Batmanem se stal Robert Pattinson. The Batman režiséra Matta Reevese patří mezi nejočekávanější komiksové projekty příštích let, není tedy divu, že kolem obsazení nového… (viac)

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze

18.04.2015

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

Americký skladatel Elliot Goldenthal, který je držitelem Oscara® za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, jež je autorem hudby k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár… (viac)