Harry Potter a Ohnivá čaša

• Česko Harry Potter a Ohnivý pohár (viac)
Veľká Británia / USA, 2005, 157 min

Harryho Pottera (Daniel Radcliffe) už istý čas prenasledujú nočné mory, vďaka ktorým ho jeho jazva bolí viac ako inokedy. Pred znepokojivými snami sa pokúša uniknúť tak, že so svojimi priateľmi Ronom Weasleym (Rupert Grint) a Hermionou Grangerovou (Emma Watson) navštívi majstrovstvá sveta v metlobale. Oblohu nad skandujúcimi fanúšikmi však rozžiari Temné znamenie - zlovestný úkaz, ktorý je akýmsi podpisom Lorda Voldemorta (Ralph Fiennes). Vyčarovali ho Smrťožrúti - jeho prívrženci -, ktorí sa vyhýbajú verejnosti už od Voldemortovho zmiznutia pred trinástimi rokmi. Vtedy zavraždil Harryho rodičov... Harry túži po návrate za bezpečné steny školy v Rokforte, kde ho môže ochrániť profesor Dumbledore (Michael Gambon). Teraz bude ale všetko trošku inak. Dumbledore totiž oznamuje, že Rokfortská stredná škola čarodejnícka bude práve tento rok organizovať prestížny Trojčarodejnícky turnaj - jednu z najpozoruhodnejších a najriskantnejších súťaží čarodejníckeho sveta! Každá z troch najväčších a najvychýrenejších čarodejníckych škôl si vyberie jedného šampióna, ktorý bude plniť nebezpečné úlohy a bude sa snažiť získať cenný Trojčarodejnícky pohár. Študenti Rokfortu užasnuto sledujú, ako do Veľkej siene prichádzajú pôvabné dievčatá z Beauxbatonskej akadémie a mocní chlapci zo školy v Durmstrangu - a bez dychu čakajú na výber svojich šampiónov... (TV Markíza)

Clu

Čtvrtá hvězdička je za představení Voldemorta. Mohli ho zkazit na tisíc způsobů, ale myslím že se velice povedl. A celá scéna s ním je velmi zdařilá. ()

Fawkes

Mike Newell si udělal čtvrtého Harryho podle svého, a myslím že se mu to podařilo. Zase něco jiného než vězeň z azkabanu, ikdyž temností jsou na tom podobně, ale vůbec se to nedá rovnat s kamenem mudrců nebo komnatou. Knížku mám po relikviích smrti nejradši. Trošku mě mrzí, že se do filmu nedostalo víc věcí, třeba kousek zápasu mistrovství světa ve famfrpálu, skřítka Winky, domácí skřítkové a Hermiona zakládající SPOŽÚS, hodně mě zklamala smrt pana Skrka, která v knize byla uplně jinak, Harryho výhra, kterou daruje Fredovi a Georgovi, aby si mohli založit obchod, nebo závěr kdy Brumbál začíná sbírat síly proti silám zla. Vynechaný začátek u Dursleyů mi nějak nevadí. Co se týče toho co ve filmu je. Pokud jde o úkoly tak jsem spokojen s prvním a s druhým. Hodně mě zklamal třetí úkol, na kterém si mohli víc pohrát. Připadalo mi že bludiště prošli jakoby nic, jen trošku větru a pár očarovaných větví, ale co třeba skvorejši, pavouci nebo mozkomor jako v knize? Všechno okolo bylo pěkně zpracované, včetně plesu, myslánky, hřbitova. Vidíme taky nové postavy, Robert Pattinson se dole Cedrika hodí, stejně jako ostatní šampioni. Hudba se mi opět líbí, jako u všech Potterů, a vizuální efekty jako vždy skvělé. Filmu nechybí ani přiměřená dávka humoru. Osobně by mi nevadilo kdyby byl film prodloužený o všechny scény které jsem tu vyjmenoval a trval tak 3 hodiny, myslím si že takový příběh by si to zasloužil. Chápu ale že to nechtěli udělat tak aby to místy působilo nudně, a že informace z tak hrubé knížky nelze vměstnat do jednoho filmu. (91%) ()

Heroine odpad!

Aha, plešatý Fiennes bez nosu se objevil. A byla to trapárna. Harry Potter je zcela odpadová záležitost, podrobnosti jsem vypsala pod Vězněm z Azkabanu. Nechci se opakovat. ()

char_t

V tomhle případě půjdu proti proudu, čtyřka je pro mě asi nejoblíbenější díl. Pomalu se zjevuje hororová stránka série, celá kouzelnická soutěž má koule a pro draky mám prostě slabost. Jen škoda, že famózního Williamse nahradil poněkud sterilní Doyle, kterému se nepodařilo ani využít pořádně původní Williamsovy motivy. Btw, český dabing je naprosto otřesný. ()

Radek.SCH

Newell? Never. Krásná ukázka toho, když chcete natočit něco módního. Ze všech filmů série mám tento film nejmíň rád (společně s natahovanou, doslovnou a nudnou Sedmiškou a Osmičkou). ()

Hopkins

Bohužel nejslabší ze všech dílů. Snad jediné co na tomto filmu sem schopen ocenit byly pottrovic vlasy :o) jediný díl kdy se mi ten jeho sestřih líbil :o) OVŠEM kniha báječná ale film propadák začátek průběh závěr všechno. Dokonce i to znamení zla mě přišlo dost laciné. Odfláknuté ........... Opravdu znechucen jak z takového námětu který měli v podání 4 knihy jednoduše to zkrátím nemám slov :o((( tohle se jim nepovedlo. ()

MikeeTheory

Ohnivý pohár mě vlastně přivedl ke knížce, takže má u mě dodnes trochu protekci. Ve srovnání s trojkou kvalita možná trochu poklesla, za hudbu a celkový nápad (turnaj tří kouzelnických škol) ale mhouřím oči a uděluji pět hvězdiček. Komentář k hudbě: Skladatelskou štafetu tentokrát převzal Patrick Doyle. Ten na vysokou hudební laťku Johna Williamse díky svým zkušenostem dokázal bez problémů navázat. Soundtrack proto není úplně odlišný a může na některých místech předchozí díly připomínat. Patrick se však dokázal přizpůsobit již dospělejšímu zaměření a naservíroval nám o něco temnější a hustější atmosféru. Ta je však ale stále stejně silná a působivá, pod kůži se tak zaryje poměrně rychle. Klobouk dolů! Málokomu by se podařilo vyrovnat Williamsovi ... ()

P.J.2

Dík že jste mi ukázali že je Potter debil, kterej sám nic nezvládne. Ale Voldemort ho prostě nemuže sejmout protože mu..ehm..zase někdo pomáhá. A že film s nulovou gradací muže vyzdvihnout kariéru mrtvoly do ságy s upírama. ()

BeranSon

Film jsem neustále omílal, ale nikdy jsem si nevšiml toho, jak je hrozně uspěchaný. Od začátku se tvůrci snaží co nejrychleji přejít k nějakému jinému faktu, který je neopodstatněn a nikdo neví jak se vyvine. Jakmile nastane ten důležitý zvrat, tím myslím opětovné studium v Bradavicích, tak je vše jako dříve. Všechno už je potom záležitost příběhu. Žádná intenzivní pecka nepřijde a konec už je takový až moc (hlavně ty duchové). Další 4* pro pana Pottera. 7/10 ()

owwidius

No tak po 3ke velke sklamanie. Uz to neni tak detske ako prve 2 diely, ale oproti 3. dielu atmosfera dole.. Slaby pribeh, napady a aj triky nic moc. Ked uz to vyzeralo ze bude velkolepy zaver, (skoro) nic sa neudialo. 5/10. [2011] ()

Olík

Další školní rok, další režisér. Režisér, který rozhodně není tak rodinný jako Columbus, ale ani temný jako Cuarón. Newell už má něco za sebou. Těžko ho definovat, ukázal že má smysl pro černý ostrovní humor i klišovitou prvoplánovost a ruku na srdce, jeho jméno by mne napadlo ve spojitosti s Harry Potterem někde mezi Filipem Renčem a Nicholasem Stollerem. S tímto anglickým rutinérem nepřichází na scénu pouze lord Voldemort , ale především další posun co se týče visuelní pompéznosti. Bohužel příběh jako takový stagnuje, celý se motá kolem turnaje tří kouzelnických škol a samotného Harryho Pottera nikam neposouvá. Ti jenž vládnou kouzlem "levitus čtenárus" často označují Ohnivý pohár jako vrchol mánie a mně jenž zná písmenka pouze ze stránek sportovních rubrik nezbývá, než se domnívat, že se scénáristům nepodařilo dostat na plátno to co Rowlingové do knihy. Za mne rok 2005 víc tahá za záchranou brzdu, než by přidával pod kotel a další změna režiséra sérii odvádí spíš medvědí službu....na druhou stranu, ať tak nebo tak jedeme dál. ()

Folky

Rozhodně ne nejlepší, ale pořád dobré. Prakticky všechno mohlo být lepší, především atmosféra a scénář, který spíš ukáže co je nutné, a nic navíc nepředvede. Ale to se vlastně dá říct o celém filmu. ()

Azurovydrak

Víc než důstojné pokračování Cuarónovy trojky. Je to svižné, je to temné a hlavně plné nečekaných zvratů, které mne jakožto nečtenáře knih (pustil jsem se do nich až po filmech) velmi překvapily. Zejména tomu prospívá akce, které je tu víc než ve všech předchozích dílech dohromady. Harry mě baví čím dál víc a Hermiona je skutečné MVP celé ságy. Plus Pán Zla v podání Ralpha Fiennese perfektní! 90% ()

helloween93

Čtyřku jsem měl vždycky spolu s dvojkou asi nejradši z těch dětských dílů. U Ohnivého poháru je už trochu znát ten náběh na temnější Fénixův řád a zbylé díly. Poprvé divák vidí Voldemorta v znovuzrozené podobě s tváří Ralpha Fiennese a je tu i smrt Cedrica. Jak jsem to četl v době hypu a viděl v době hypu filmové adaptace, některé pasáže jsem si nepamatoval. Tenhle díl jsem měl dokonce na DVD. 4* ()

Anduril

Ďalší diel je za mnou. Hmmmmm, mladším a deťom by som ho, už určite vôbec nepúšťal. Témy v tomto diely sú tiež veľmi zaujímavé. Rozdiely medzi chlapcami a dievčatami, ako naberať odvahu a prejaviť svoje city voči dievčatám, o závisti, opäť kus šikany, prečo je dôležité sa naučiť tancovať :) Atmosféra filmu priťažela. Stali sa prvé chladnokrvné vraždy, veľmi nesympatický magický rituál, zase sa viac na Rokfort dostala civilizácia a rifle. Taktiež sa však viac objavujú vtipné hlody a scény, ako príprava na ples, Snapov dozor pri štúdiu a jeho prístup k Harrymu a Ronovi atď. Dumbledor taktiež ožil, stal sa dynamickejším a stratil, trocha, atmosféru vševedosmosti, odstupu a autority. Najlepšie zahraná postava, podľa mňa, bol však Moody, ten bol úplne geniálny. Dávam však o jednu hviezdu menej, pretože sa mi nepáči zmena rozprávky pre deti na rozprávku pre skoro dospelých... ()

stepankoby1

A jsme zpátky u nedostatečně prokrvené ilustrace. Což ovšem, navzdory spoustě názorů zde, dle mého NENÍ způsobeno odchodem Cuaróna, protože Newell na něj navazuje víc než účtyhodně. Ne, viním kompletně scénář. Film se věnuje převážně dění kolem poháru a ořezává kaši okolo, která dodávala příběhu dokonalou promyšlenost. Nevadilo by to, ostatně co jiného chcete ve dvou a půl hodinách stihnout - zadaptovat se vším všudy nejlepší a dějově nejvíce narvaný díl by potřebovalo skutečného adaptačního génia a absolutní nahuštěnost každého obrazu (která už je přítomna i tak - však si zkuste lépe všímat kontinuity záběrů a režie herců na pozadí). Problémem je, že i přes to se mu nedaří být soustředěný na sebou stanovený cíl, tj. vystavit půdu pro Voldemortovo znovuzrození. Scény střídavě nesmyslně zhušťuje a zbytečně protahuje, nikdy nedokáže najít své přirozené tempo a je nakonec nejlepší ve zbytkových částech příhozených do kotle pouze z fanservicu a někdy postrádajících pointu - celý úvod na mistrovství světa, KTERÝ POSTRÁDÁ MISTROVSTVÍ SVĚTA A ODRAZ VE ZBYTKU FILMU. Jo a samozřejmě nesmím zapomenout na nijaké zpracování všech tří úkolů - zbytečná a vlastně tak trochu hloupá honička s drakem, nesmyslné bludiště a hlavně vizuálně hnusná část pod vodou, což je jediná chvíle, kdy viním režiséra. Vrcholem téhle nezáživné, pro neznalé knížky dost možná i velmi těžko stravitelné adaptace je absolutní nevystižení charakterů Brumbála, Moodyho, a dokonce i Voldemorta, kteří pro mě tvoří nejzajímavější části knížky. Za největší vtip pak považuju veselý, nadějný konec, který oproti knížce nijak nepřipravuje půdu pro Fénixův řád, neuzavírá úvodní čtyři roky a spíš jen stvrzuje zmatečnost snímku. Třetí hvězdu dávám čistě za velmi dobře zpracované vztahy ústředního tria plus zbytek Bradavic (samozřejmě vyjímaje střídavé fanouškovství a pohrdáním směrem k Harrymu, to bylo taky velice vtipné), díky čemuž dostáváme téměř dokonalou adaptaci vánočního plesu, a to i přesto, že z něj vystřihli tu nejlepší scénu. Na to jsme se ale přece soustředit vůbec nechtěli, že? P.S.: This soundtrack fucking rules. Skvělá práce, pane Doyle. Škoda jen, že se ve filmu objevuje jenom na pozadí a není ani trochu výrazný. ()

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?

17.05.2019

Aktualizováno: Novým Batmanem se stal Robert Pattinson. The Batman režiséra Matta Reevese patří mezi nejočekávanější komiksové projekty příštích let, není tedy divu, že kolem obsazení nového… (viac)

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze

18.04.2015

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

Americký skladatel Elliot Goldenthal, který je držitelem Oscara® za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, jež je autorem hudby k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár… (viac)