Harry Potter a Ohnivá čaša

• Česko Harry Potter a Ohnivý pohár (viac)
Veľká Británia / USA, 2005, 157 min

Harryho Pottera (Daniel Radcliffe) už istý čas prenasledujú nočné mory, vďaka ktorým ho jeho jazva bolí viac ako inokedy. Pred znepokojivými snami sa pokúša uniknúť tak, že so svojimi priateľmi Ronom Weasleym (Rupert Grint) a Hermionou Grangerovou (Emma Watson) navštívi majstrovstvá sveta v metlobale. Oblohu nad skandujúcimi fanúšikmi však rozžiari Temné znamenie - zlovestný úkaz, ktorý je akýmsi podpisom Lorda Voldemorta (Ralph Fiennes). Vyčarovali ho Smrťožrúti - jeho prívrženci -, ktorí sa vyhýbajú verejnosti už od Voldemortovho zmiznutia pred trinástimi rokmi. Vtedy zavraždil Harryho rodičov... Harry túži po návrate za bezpečné steny školy v Rokforte, kde ho môže ochrániť profesor Dumbledore (Michael Gambon). Teraz bude ale všetko trošku inak. Dumbledore totiž oznamuje, že Rokfortská stredná škola čarodejnícka bude práve tento rok organizovať prestížny Trojčarodejnícky turnaj - jednu z najpozoruhodnejších a najriskantnejších súťaží čarodejníckeho sveta! Každá z troch najväčších a najvychýrenejších čarodejníckych škôl si vyberie jedného šampióna, ktorý bude plniť nebezpečné úlohy a bude sa snažiť získať cenný Trojčarodejnícky pohár. Študenti Rokfortu užasnuto sledujú, ako do Veľkej siene prichádzajú pôvabné dievčatá z Beauxbatonskej akadémie a mocní chlapci zo školy v Durmstrangu - a bez dychu čakajú na výber svojich šampiónov... (TV Markíza)

Phillo

A sme opäť tam, kde sme boli s Columbusom akurát s použitím viacerých akčných scén. Inovatívnosť je preč a my sa opäť pozeráme len na formálnosť a nudu. A najväčšia škoda je, že už to nie je ani tak pre deti. 60% ()

M1k9

Harry Potter není nic čemu bych naplno propadl, ale tento díl se mi obzvlášť líbil. Více efektů a větší zábavnost ve světě fantasy. Ti draci zabodovali. Bezpochyby víc než jen pohádka na dobrou noc. 7/10 ()

Blue.Shark

Skvěle zvládnuté převyprávění knižního příběhu. Pravda, jako vždy se dá najít spousta věcí, které byly vypuštěny, nebo předělány, ale tohle je případ, kde to prostě nevadí. Nadchlo mě, že ta hravost z prvních dílů se postupně vytrácí. A to je dobře, protože je tomu stejně tak i v knížce. Ve Fénixově řádu divák určitě nenajde nějaké napínavé a dechberoucí scény (pokud samozřejmě nepočítám epické záběry na krásná panoramata, nebo Bradavice), ale najde zde naopak drama, což je zásadní zlom. Vlastně jediná věc, na kterou bych si mohl stěžovat, je úplně vypuštění zápasu ve Famfrpálu na mistrovství (v začátku filmu). Jinak je znovu vidět zlepšení hereckých schopností u ústřední trojice, lepší animace (jupí) a hlavně hudba, která i když není od Williamse (a je to hodně znát), je pořád dobrá. Možná škoda, že tu není tak často omíláno ústřední HP téma, které jsem si hrozně oblíbil. Jinak plný počet - srdcovka. ()

JK-Stinger

Z celé knižní série mám Ohnivý pohár možná úplně nejradši. To se však nedá říci o filmovém zpracování, které mě tak trochu zklamalo. Nejsem zastáncem toho, že filmy podle knižní předlohy musí příběh následovat do puntíku, ale zde si postěžovat musím. Světový pohár ve famfrpálu, na který jsem se těšil pomalu nejvíc, nedostal takřka žádný prostor, kdežto trapný ples jakoby okopírovaný z teenagerských filmů působil opravdu rušivě. Abych zase úplně nehanil, vizuelně je snímek zpracován povedeně, nicméně čtvrtý díl by měl vzhledem k drastickému finále působit pořádně temně, což se v tomto případě opravdu nepovedlo a tak si z celé filmové ságy si zaslouží nejnižší hodnocení. ()

Brylin

Poměrně značné zklamání, byť jsem zas tolik nečekal. Začátek je roztříštěný a nekoordinovaný, film začíná nabírat tempo až od první soutěže a plesu, avšak stále zůstává příliš teen s místy až trapnými dialogy. Celkově se jedná o velmi průměrný snímek, který táhne nahoru jako obvykle výprava, triky a celkově dost podařená vizuální stránka. Hodně slabé tři hvězdy. ()

betyn

Čekal jsem s čím přijde čtvrtý Harry po skvělém Vězni z Azkabanu.Tento díl nabízí na rozdíl od jiných lepší příběh.Téměř u každého Pottera můžeme vidět jednu a tu samou dějovou linii,to znamená-příjezd do Bradavic,následuje odhalování,učení či jiná zábava a vše vyvrcholí až v samotném konci.Zde je ale akce dávkovaná po celou dobu filmu,samozřejmě,že za to může knižní předloha nikoli režisér,ale mě se tento díl hodně líbil,závěrečná část v bludišti je výborně zpracovaná a naštěstí upravená,jelikož ta knižní je o chloupek horší. ()

Dejvi21

Od malička jsem měl nejraději Tajemnou komnatu, Ohnivý pohár jí však jako obsahově temnější a dospělejší bratříček zdárně sekunduje. Jedná se o poslední film série, který pro mě jakožto čtenáře předlohy vypadal tak, jak by měl, a jelikož je i příběhově silný, zaslouží si bez váhání plné hodnocení. ()

Lilloos

Je překvapivě těžké hodnotit film, který člověk zná nazpaměť, všechno mu už přijde přirozené a těžko může dát jiné než maximální ohodnocení, ačkoliv jeho celkový dojem je rozpačitý. Proměnlivou atmosférou díl vybočuje ze série, staví se především na osobnostech a vztazích, což kvůli nedotaženému scénáři a nehereckému představiteli hlavní role není zrovna šťastná volba. Bezpočet čarodějných potvor, na kterých se mohli tvůrci vyřádit, se sotva mihne. Kýčovitý vánoční ples i přesto patří mezi nej okamžiky filmu, podobně jako smrt Cedrika (kam se na něj hrabe Edward), která je však pošpiněna úsměvným monologem Brumbála o sounáležitosti kouzelnického společenství. Hudba mě rozhodně zaujala, nedokážu však říct, jestli pozitivně či negativně. Prostě byla zvláštní, stejně jako celý snímek. A malé plusko za nápaditou práci s vitrážemi. ()

petikacka

U Harryho jsem prostě neobjektivní...Já celou ságu miluju a můžu se na ni dívat neustále dokola...dokola...a zase dokola...Za mě 100% ()

majec4

Pacilo sa mi to celkom, no niektore momenty mi prisli, neviem, trapne? Od veci? Uplne mimo misu? Napriklad ten ples mi prisiel uplne od veci. Samotna myslienka turnaja nebola zla, no cakal som asi viac uloh. Nevedel som sa rozhodnut medzi 3 a 4*, no nakoniec rozhodlo to ze cela seria sa mi celkom paci. Voldemort to mal celkom slusne naplanovane s tym nanominovanim Harryho. Konecne sa do deja aspon trochu dostali aj ine postavy, nie len trojuholnik HRH. Takze u mna to malo aj nejake tie necakane pozitiva. Napriklad este Alastor Moody bol super postavicka. Inak ma prekvapilo, ze vysledok turnaja nebol vobec na konci rieseny. Cakal som vacisu pompu a uznanie pre vitaza. Mozem povedat, ze sa tesim na dalsiu cast, som zvedavy kedy Ron vystartuje po Hermione, lebo mam pocit ze to ide tymto smerom. Btw, Vazen z Azkabanu bol o level lepsi, skoda Cuaróna. ()

Klajnik

Podle mě nejlepší díl a poslední díl, který funguje sám za sebe. Příběh je lepší než ta vykonstruovaná záhada vězně z Azkabanu (v knize možná funguje lépe) ač Cuarón by asi lepší režisér než Newell. Každopádně ona struktura děje spočívající v úkolech má videoherní charakter, jednotlivé úkoly baví, lokace jsou super a v temně laděném závěru se konečně objeví Voldemort v plné "kráse". ()

Honza dAve

Čtvrtý Harry není špatný, ale mohl být daleko lepší, napínavá knižní předloha to přece umožňuje. Bohužel, Mike Newell nedovedl fajnovou předlohu plně využít. Musím sice ocenit perfektně ztvárněný Bradavický ples (na to jsem se taky pořádně těšil) a nářezové jezerní scény, zato souboj Harryho s drakem, běh labyrintem, zabití Cedrika a bitka Vy-víte-s-kým zaslouží kritiku, protože mohly být udělány mnohem lépe, působivěji a strašidelněji. V Newellově podání občas sklouznou do zdlouhavosti, ne-li do nudy. Ne úplně rozumím Warnerbrothersácké strategii měnit s každým filmem režiséra. Jistě, výměna Chrise Columbuse za Alfonso Cuaróna byla více než prospěšná, výměna Cuaróna za Mikea Newella však vůbec ne. Nutno Newellovi přiznat, že se mu povedlo pár skvělých gagů, Neville lezoucí pozdě v noci z plesu s polobotkami v rukou je geniální (a připomíná mi mé návraty z tanečních :-) ), ovšem takový materiál, jako je kniha Harry Potter a Ohnivý pohár, má rozhodně na víc, než na příliš průměrné Newellovo ztvárnění a čtvrtý díl Harryho Pottera přece nemá být jen o vtipech. Newell nepřipomíná Nevilla Longbottoma nejen jménem, ale i konáním. Myslí to dobře a strašně se snaží ... ale něco pořád nejde a nejde. Začíná se tu nedostávat magična, tajemna, strašidelnosti a emocí. Mé uznání naopak patří mladé herecké trojici, která se IMHO s každým dílem zlepšuje. Vidím to někde mezi 3 a 4 *, ale dám spíš 3 a podotýkám, že se mi naštěstí podařilo tady v Rakousku zastihnout promítání verze v angličtině. A protože jsem byl napřed poslán do špatného sálu, můžu si tak trochu rejpnout i do německého dabingu :-)))). Nezbývá, než se těšit na další díl a držet palce Davidu Yatesovi, který zatím vešel ve známost spíše televizní tvorbou a to hlavně na území Británie. ()

Milwa

Hodně velké zklamání...vyzývám Cuaróna aby se vrátil!!!!! Newellovi se povedlo, téměř to co Columbusovi. Samozřejmě, že se část filmu povedla, ale podotýkám jen část. Co mu budu nejvíce zazlívat jsou nepřehlédnutelné rozpory s knižní verzí. Nesnáším, když někdo v rámci zjednodušení úplně překope smysl: Scéna Ms ve famfrpálu-smrtijedi, souboj s drakem, a vlastně celých posledních 10 minut s trapnými dialogy loučení... nechápu proč nepoužili konec z knihy. Jsem tak naštvaná, protože jsem se hodně těšila a byla jsem nadšená už z azkabanu....holt...co se dá dělat. Film má úplně jiný smysl než kniha, je dramatický, ale řemeslně, nemá ani špetku z atmosféry knihy. Jediný koho bych vyzdvihla do nebe je Ralf Fiennes, lepšího Voldemorta snad najít nemohli. tento komentář píšu 2 dny po zhlédnutí, čekala jsem, že s časem mé rozhořčení zmizí, ale je píš silnější. ()

joker2

Jup jupi jupi jou. Fenomén Potter zase řádí - nestačí jen knihy a loga na školních potřebách, vrcholem komerce jsou přece filmy. Poslední kniha série, kterou jsem četl a líbila se mi moc. A film mě nezklamal. Harry vyrostl - jak jsme všichni očekávali a jeho příběh se stal temnější. U série lze sledovat vzestupnou kvalitativní tendenci, ačkoli nelze ubírat kredit jedničce za to, že tento svět pro plátno předtvořila a trojce za to, že nám přinesla Gary Oldmana aka Seriouse Blacka. Jistě lze filmu vytknout, že ze soubojů vidíme pouze Harryho a ostatní týmy mu spíše přicmrndávají, ale i tak víme komu fandit - krásným Francouzskám (kam se na ně hrabou Kromovci). Milostná romance Hagrida je velmi úsměvná a fakt jim to spolu moc sluší. Trošičku absurdní je úvodní slezina, respektive její zrušení, jak správně komentuje Franta Fuka (http://www.novinky.cz/kultura/fffilm-s-harrym-a-emily_70949_897ec.html). Každopádně se těším na další filmy s Harrym, protože další knihy jsem nečetl a příběhem budu tedy překvapen. Nakonec drobné zamyšlení nad tím, proč je Potter tak populární: hrdina se vyvíjí, každá kniha je novým rokem se kterým stárne hrdina i čtenáři, škola je pro většinu dětí nepopulární až nudná, ale kdyby se učili čarovat, tak je bude bavit (viz českou Saxánu v Dívce na koštěti), svět čarodějů existuje paralelně s naším světem a jen díky pečlivým úředníkům o tom dospělí nevědí, ačkoli děti mají jasno. To jsou prvky, které popularitě přispívají. Nejdůležitější ale je, jak dává Rowlingová hlavnímu hrdinovi zabrat - věčně mu hrozí smrt, jde po něm největší zloduch, co kdy žil i spousta menších zlodušků, přesto Harry přežívá a postupuje do dalšího levelu, kde ho čekají ještě více nebezpečnější dobrodružství. Zatím je ještě dítě, zatím nad ním drží dospělí ochranou ruku. Blíží se ale jeho dospělost - co to udělá s Harry Potterem? Nechme se překvapit. PS: Asi můj nejoblíbenější díl. ()

Berry

Tak tenhle díl se mi z řady Harryho líbil nejvíc! Je temnější, ale přesto (nebo možná právě proto) je mnohem zábavnější! Není to už film pro děti, ale pro všechny. Snad se i ty další takto podaří. ()

Sista

Čtyřka lehce pokulhává za trojkou - ta měla kompaktní děj a skvěle vypointovaný konec, zde je bohužel povedená dějová linka o soutěži čarodějů bržděná a rozplizávaná milostnými eskapádami hlavní trojice i některých Bradavických učitelů. ()

RickyFitts

slabší díl, od disca na plese, až po divnej účes... hlavně po Cuarónovi docela propad... ale nové přírůstky - Brendan Gleeson, Ralph Fiennes a Clémence Poésy (všichni tři hráli v "In Bruges"!!) - docela potěší ... jedna otázka - zažil filmový Harry svou první sexuální zkušenost s Ufňukanou Uršulou, nebo se to zdálo jenom mně? ()

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?

17.05.2019

Aktualizováno: Novým Batmanem se stal Robert Pattinson. The Batman režiséra Matta Reevese patří mezi nejočekávanější komiksové projekty příštích let, není tedy divu, že kolem obsazení nového… (viac)

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze

18.04.2015

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

Americký skladatel Elliot Goldenthal, který je držitelem Oscara® za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, jež je autorem hudby k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár… (viac)