Astronaut Mark Watney (Matt Damon) počas misie na Mars takmer zahynie v prašnej búrke. Zvyšok posádky jeho lode opustí planétu vo viere, že zomrel. Watney však prežije a zostane na nepriateľskej planéte celkom osamotený. Má k dispozícii len skromné zásoby, a tak musí využiť všetok dôvtip, invenciu a technické znalosti, aby prežil a zároveň našiel spôsob, ako vyslať signál, že je nažive. V okamihu, keď sa mu to podarí, vo vesmíre nastane poplach. Milióny kilometrov vzdialená NASA a medzinárodný tím vedcov začnú neúnavne pracovať na tom, aby Marťana dostali späť na Zem. Súbežne s nimi sa posádka lode na ceste z Marsu pripravuje na odvážnu, vysoko riskantnú, ak nie nemožnú záchrannú misiu. Pri jej sledovaní v priamom prenose sa celý svet spojí a drží Watneymu palce, aby sa bezpečne vrátil domov. (TV JOJ)

SOLOM.

Nadešel čas dovolených a výletů a tak poslední dobou moc nebyl čas na mé oblíbené horory. Během cestování jsem si však čas krátil jinými žánry a u některých kousků jsem rozhodně neprohloupil – že jsem je viděl. A Marťan je jedním z nich. Ridley Scott dokázal už mnohokrát, že točit umí a přechody mezi filmovými žánry mu většinou nedělají moc problémy (až na pár ne zas tak povedených filmů, těch ale bylo minimum). Tady se mi líbil nejen samotný příběh, jeho tempo na tu docela dlouhou stopáž, nechybělo několik dramatických chvilek i odlehčených momentů/situací, hlavní hrdina přežil díky mnoha shodám náhod i svým znalostem a důvtipu, mělo o i slušný hudební doprovod, dobré herecké obsazení a hlavně skvělého Matta Damona, který podal solidní výkon. ()

claudel

Filmová výzva v karanténě - oblíbené herečky, Jessica Chastain. Pro mě tyhle americké filmy nikdy, opravdu nikdy nebudou. Považuji tento film za plýtvání krásou i talentem Jessicy Chastain i Kate Mara. Bohužel jsem zvolil do své výzvy naprosto nevhodně, Jessica se stejně jako Kate a další z posádky ve filmu objeví prakticky v poslední třetině a vše se točí kolem Matta a Houstonu. Moc mě to mrzí, protože kdybych u Jessicy zařadil kupříkladu Miss Sloane, tak ji těžko někdy sesadí z trůnu. Jsem zvědavý, jestli někdy nějakého osvíceného amerického režiséra napadne, že by se u některých typických amerických scén nemuselo tleskat, ale mohli by třeba plácat pěkné ženy po zadečku, aby byla trochu změna. Mohou tleskací scény nás Evropany ještě vůbec bavit?! ()

JASON_X

Překvapil mě hodně rychlý rozjezd - než se divák stačí trochu rozhlédnout po Marsu, je tu bouře a zmatek a akce, čekal jsem meditativní a vizuálně působivý začátek. Ale zato potom se to vleče jako smrad - většinou jenom čumíte na nesympatickýho Robinsona Damona, kterak z hoven pěstuje brambory a tak, nebo na lidi z NASA, který řeší jak "dostat našeho chlapce domů"... Nejvíc mi lezly krkem Démonovy americky žoviální kecy do palubního deníku. Nebo (už téměř archetypální) postava negra z ghetta, který mluví, chová se i obléká se jako negr z ghetta, ale přitom je génius, tentokrát přes astrodynamiku - na tyhle kokotické hollywoodismy už jsem fakt alergický. Námět filmu je rámcově fajn, stará dobrá hard sci-fi, ale jeho zpracování je úplně na houby. Kdyby Marťana hrál někdo jinej a hrál tu roli úplně jinak a mělo to jinej scénář s jinými dialogy a bylo to jinak zrežírovaný... Zkrátka kdyby to byl úplně jinej film, dám mu klidně bůra. No a snad neprozradím moc když řeknu, že kluci a holky z NASA nakonec dostanou svého hocha zpátky domů a přeplněné Times Square bude jásat a slavit. Opravdu, nekecám, až taková je to prosím sračka. Převeliké zklamání. Každé marťanské videobéčko je mi milejší a bavilo mě stokrát víc, než tohle středoproudové filmové lejno, které pár hezkých marťanských exteriérů nezachrání. Největší pozitivum filmu: S hrůzou jsem si uvědomil, že nemám geniální flák Hot Stuff ve svém empétrojkovém sedmdesátkovém výběru! ()

Will_X

Tak po záchraně Vojína Damona, výletu na Interstellar tu máme další záchranu Matta Damona. A nutno podotknout, že se povedla na výbornou. Všechno funguje naprosto parádně, atmosféra, napětí, emoce a v neposlední řadě nechybí ani humor a parádní hudební doprovod s "legendárními" a trefnými písničky... Nemám v podstatě co vytknout, až na mne moc příliš americký konec, no co, někomu se to může líbit. Navíc můj zážitek s filmu umocnilo 4DX, takže když to shrnu, krásných 90%! Plot twist: Sean Bean přežije!! ()

luka4615

Už jsem pomalu přestával doufat, že tento den skutečně nadejde. Po katastrofálním Prometheovi, rozpačitém snímku The Counselor a po zdlouhavém EXODU, se Ridley Scott vrací v plné síle! The Martian totiž oplývá stejně hutnou atmosférou a spádem, který jsem naposledy pocítil ve Scottově Alienovi. Musím ovšem dodat, že lví podíl na tomto úspěchu má také Matt Damon, který si zde spravuje své "pošramocené renomé" z filmu Interstellar. Jediné co bych filmu vytkl, je všudypřítomný americký patos, který snímku alespoň z mého úhlu pohledu spíše škodil. Až na tento detail The Martian funguje na všech frontách. Od emocí až po výborně gradovanou atmosféru, to všechno Vás úžasem "posadí na zadek". Ridley Scott je prostě zpátky na režisérském vrcholu - a jsem za to velmi rád. PS: Zatímco jsem vymýšlel tento komentář, objednal jsem si knižní předlohu, takže mě dobrodružství "vesmírného piráta" Marka Watneyho čeká i v papírové podobě! (Viděno v kině CineStar Jihlava) „I don't want to come off as arrogant here, but I'm the greatest botanist on this planet.“ ()

Beastmaster4

Tak větší sci-fi blbost jsem dlouho neviděl. Člověk, co přežije na Marsu tím, že si tam pěstuje brambory a nakonec jak akční hrdina vyletí do kosmu v kabrioletu....no pardon, ale tohle všechno byl jenom velkej úlet, oblečenej v intelektuálním kabátku vlastní knižní předlohy. Ne ne, takový filmy prostě ne :-/ ()

Coleator

Ridley Scott to dokázal! Natočil film nabitý emocemi, který ale nic neztratil ze vtipu, kterého je v knižní předloze opravdu hodně a na kterém podle mě kniha stojí. Předlohy se film drží až do závěrečného finále, kde dojde na Iron Mana a následně se i dozvíme, jak se budou vyvíjet osudy všech důležitých postav po návratu na Zem... Otevřený konec z knížky by se mi asi líbil víc, ale moc dobře si pamatuji, jak třeba u Prisoners spousta lidí nerozdýchala... Obsazení je skvělé, radost mám hlavně z Jeffa Danielse, že dostal po Newsroomu pořádnou roli i ve filmu. Soundtrack bude mimo film neposlouchatelný - God Damn It, Lewis - ale jeho výběr je geniální :-) A když to nakonec ve filmu nebylo, tak aspoň tady - Look! A pair of boobs! -> (.Y.) ()

MonaSax

Krása to napohled, ale víc mě nenapadá pochvalných vět, protože to byla nuda. Jen pár pasáží, kdy máte na srdci závaží a koukáte s otevřenou pusou dokořán. Jinak se tam nic neděje, opravdu věru ne. Co mě ale nejvíc rozčiluje, americký humor všude, jasný jinak by to bylo moc vážný, ale opravdu by to bylo tak špatný? ()

Morholt

Narozdíl od mnohých se mi líbila i Scottova biblická fantasy, ale teprve tady Ridley ukázal, že ještě zdaleka nepatří do starého železa. Především se mi líbil Damon na opuštěné planetě. Nepropadal tu žádným depresím, netrpěl halucinacemi a se všemi překážkami, které mu Mars přichystal, se snažil vyrovnat s profesionalitou trénovaného astronauta. Až si člověk říká, že takhle nějak by to mohlo být. Spokojenost vládla i s děním na Zemi. Bylo zábavné sledovat, jak se proti sobě staví Bean s Danielsem a dohadují se jak zachránit či nezachránit uvízlého kosmonauta. A nakonec mě bavilo i složení posádky a její počínání v záchranné misi. Sice nevím, jestli to, co Scott předkládá, je nebo není možné, ale líbilo se mi to. Ocenění si zaslouží i fakt, že se tu nijak netlačí na pilu se ždímáním citů a potěší i občasný závan humoru. Jeden z nejlepších Scottových filmů. 95% ()

Lucasion

"It's space, it does not cooperate. At some point, everything's gonna go south on you... and you're going to say, this is it. This is how I end." Pro mě byl Marťan jedním z nejočekávanějších filmů roku. Knížka pro mě byla naprosto originálním a vtipným počinem 9/10. Jak moc jsem se na film těšil, když jsem věděl, že to bude režírovat můj oblíbený Ridley Scott. No a taky jak mé nadšení spadlo na bod mrazu, když jsem četl, že hlavní roli bude hrát Matt Damon. Nakonec jsem film v kině vynechal a stejně jsem se nemohl zbavit pocitu, že přicházím o jeden z nejlepších filmů roku. Co na tom, že tam hraje zrovna Damon že? A víte co, Marťan není tak zlý jak jsem mohl čekat. Sice mi chybí ty hlášky a humor z knížky, ale přesto to bylo příjemné pokoukání. Výkon Damona nepřekvapil, za to musím říct, že Michael Pena si u mě získal obdiv. Na to, že ho znám pouze z komediálních rolí, tak tady podává parádní a uvěřitelný výkon. Taky jsem potěšen hereckým týmem. Jessica Chastain, Aksel Hennie a Sean Bean. Prostě parádní herecká sestava! Stylem jakým je film natočený mi taky nevadí. Jelikož se jedná o survival sci-fi, podobný Trosečníkovi na Marsu. Je pravda, že i když mi odchylky od knihy místy nesedly, tak přesto jsem si film užil. Až na závěrečnou půl hodinu, která má skvělou atmosféru, tak mi to utíkalo a neměl jsem potřebu koukat na hodiny. Mohlo to dopadnout lépe, ale i takhle je to podařený uvěřitelný sci-fi se vším všudy. (84 %) ()

Sawy

Marťan je fajn film, který začne ztrácet body především ve chvíli, kdy jej člověk srovná s předlohou. A začne si představovat, jaká bomba to mohla být, kdyby film víc zdůraznil aspekt Damonova osamění, kdyby Ridley víc využil své nadání pro komponování audiovizuálně vypiplaných sekvencí, kdyby se konec držel knížky místo vkládání patetických, na oko efektních scén, kdyby... Takhle by šlo pokračovat docela dlouho. On ten film bez problémů funguje i ve stávající podobě jako příjemná optimistická sci-fi podívaná, viděl jsem jej dvakrát a pokaždé jsem se bavil. Ale při druhém zhlédnutí už jsem se zkrátka nezbavil onoho pocitu, že z toho sakra šlo vytřískat mnohem víc... 70 % ()

Handle

Po Gravitaci a Interstellaru další vesmírné zklamání. Ne že by to bylo vyloženě špatné, ale přišlo mi to tak trochu naivní a chyběla tomu navíc nějaká větší akce či emoce. Na druhou stranu jsem se nenudil, Damon hrál skvěle a soundtrack byl dost nápaditý. Kdybych zavřel obě oči, dal bych možná snímku i slabé 4*, ale pak přišel americký happyend a já jsem opravdu nechápal za co se Marťan tolik opěvuje a v čem je nedej bože výjimečný. ()

jerry12

80%. Další řadová vesmírná hra na hrdiny, ovšem lidskými kapacitami a vizuálem úchvatná. Dočkali jsme se brutálně těsných okamžiků, několika celkem konzervativních peripetií i tleskání a hlasitých "Yes!" ve středisku NASA, zkrátka všeho, co už jsme viděli mnohokrát, tentokrát ale zabalené do scottovského hávu, který se může (krom tradičně perfektní, ale neinovativní režie, ovšem kdo čekal opak?) chlubit především jednou schopností - výběr týmu, a to zdaleka nejen toho hereckého. Marťan je estetický koncert, který nadchne maximalistickým přístupem ke kameře, dokonalým střihem, špičkovou výpravou i pěknou (ovšem bohužel ne úžasnou a trochu málo výraznou) hudbou. Nakolik je narativně originální, o tom se dá spekulovat; v globálním rámci nabízí něco svěžího, protože sebemotivující kolonizátor Marsu tady ještě nebyl a posouvá filmově-realistickou vizi budoucnosti zase o kus dál; ovšem v dílčích oblastech se Marťan veze na zaběhnutých fungujících mechanismech, které provází i podobně zaběhnutá předvídatelnost, což je škoda, ale na druhou stranu to vyloženě nepřekáží. Scénář je naštěstí dostatečně (ovšem znovu, nikoli úžasně) inteligentní, aby tyto skutečnosti vyplavaly na povrch jen v několika málo momentech a neplavou tak okolo diváka od začátku do konce. Marťan je perfekcionistické dílo zvládnuté po všech směrech na jedničku, i když nepřináší nic nového, ač láká na opak, což trochu mrzí, ale i tak můžu říct, že jsem se bavil po celou dobu projekce, což z Marťana dělá jeden z mála letošních filmů, jež vlastně nemá sebemenší hluché místo. Napůl rutinní vesmírný opus sázející na (vizuální) efekt, napůl pozitivní a inspirativní odysea plná precizní práce, od režiséra, přes hlavního představitele, až po nejposlednějšího řadového zvukaře. V kontextu posledních "vesmírných" let se nabízí srovnání s Gravitací a Interstellarem. Pro mě je někde mezi - oproti plytké, depresivní a beznadějné Gravitaci má Marťan určité inspirativní kouzlo a hlavně funguje i v rámci vyprávění, do Interstellaru mu však chybí narativní inovace, větší odvaha a občas i taková ta scottovská "WTF atmosféra". Lepší čtyři. Mimochodem, scéna s ABBOU na pozadí je fantastická! ()

seale

Na to, že se jednalo o Scottův sci-fi blockbuster, mi přišel film docela plochý a předvídatelný. Ploché byly vesměs i herecké výkony, vyjma teda Mattův výkon, ten to dal dobře. ()

ScarPoul

Znesiteľný Scott. Čo je inak slovné spojenie aké nepoužívam veľmi často. Jeho réžia je veľmi priamočiara bez osobitosti. Ako keby mu hovorilo 20 ľudí ako to má vyzerať a potom sa to odráža na výsledku. Mám rád jeho žánrové veci ako Dobrý ročník a Labyrint klamstiev a potom ranné veci ako Votrelec a Blade Runner, inak mi servíruje jedno prostoduché sklamanie za druhým. Marťan je ale výnimkou. V zásade si treba povedať, že sa nejedná o úžasný film v kontexte iných žánrovo podobných filmov. Gravitácia mala aspoň gule a Interstellar aspoň myšlienku. Toto je taký americký survival, kde je všetko možné, hoci sa všetko na začiatku javí ako absolútne nemožné. Fakt jediná vec, čo to vyťahuje z absurdných vôd sú istou rukou vedený herci. Tí ani jeden krát nezaváhajú a predvádzajú divákovi uveriteľné výkony. Hlavne Matt Damon. Ale znova sú dejové zvraty rozdelené veľmi nešťastne, takže nakoniec vyznieva omnoho lepšie celá línia v NASA než na Marse. Hoci ten vyzerá dychberúco. ()

Lacike

Nieco ako Cast Away ale na Marse. Chlapik je sam na planete a musi si poradit, aby prezil. Kedze väcsinu stopaze stravime s jednym hercom, tak je dôlezite, ci mate radi Damona a ci vam sadne jeho postava. Mne to sadlo dokonale a napriek stedrej stopazi a pomalemu tempu som sa ani na chvilu nenudil. Nevadilo mi ani, ze Damonova postava bola šikovna jak MacGyver. Nechceme predsa sledovat eskapady nejakeho nesikovneho vola vo vesmire. Takisto tolkokrat kritizovana linia s pomocou z Ciny mi pripadala logicka. Ved vela dalsich krajin z rozvinutym vesmirnym programom nie je. Za slabsie by som oznacil len niektore triky. Napriklad pohyb astronautov v stave beztiazi mi pripadal dost umely a bolo citit, ze su zaveseny na lanach. Toto v niektorych inych filmoch urobili ovela lepsie. Ale to je len maly kaz na inak skvelej zanrovke. 8/10. edit 2020: pozrel som si predĺženú verziu, ale bez toho, aby som si zistil ktoré scény tam sú naviac, by som nevedel, čo pridali. Proste len detaily, ktoré nie sú vôbec zásadné. Našťastie film, kvôli nim nestráca tempo, ktoré je pomalé aj v kinoverzii, ale po celý čas dostatočne pútavé a znova som mal chuť sa ocitnúť na Marse spolu s Damonom. Na filme sa mi páčia hlavne tri veci. Postavy sa správajú rozumne. Nie je tu žiadny záporák a ani idiot, ktorý by niečo v rozhodujúcej chvíli posral. Film sa nezvrhne v žiadne tupé vyvraždovanie ako je u komorných sci-fi zvykom. A hlavne má film celý čas pohodovú atmosféru vďaka pozitívnemu prístupu Damonovej postavy. Pritom v nevyhnutných momentoch dokáže film aj zvážnieť. Takže celkovo som sa znova bavil a film u mňa dozrel na 9/10. Nabudúce to možno bude za plný počet. ()

Genero

Mat Démon uvízl na Marsu. Ona je spousta míst, kde se dá docela pěkně uvíznout, ale třeba z Kyjova se vždycky dostanete stopen do Hodonína, odtud busem do Brna a pak je to vlakem do Prahe pohodička. Mars je ale rudá prdel vesmíru. Nevrlá zákoutí, atomy kyslíku abyste hledali baterkou a na zahrádce vám nevypučí ani kaktus. Být na Matově místě já, asi byste na plátně sledovali upoceného tlouštíka, jak dvě hodiny masturbuje nebo brnká na ukulele a pak byste pošli nudou. V pojetí pana Skotty je ale astronautův nelehký úděl náramná zábava. Film je v podstatě o tom, že Mat sere do záhonu na brambory, stejně jsem ale hltal každou vteřinu. Pan Démon je sice stále od krku nahoru ochrnutý, podává ale na své poměry odzbrojující výron a prostě nelze tomu joudovi nedržet pěsti. Stejně tak strhující je i dějová linka odehrávající se doma v Houstonu. Sean Bean hraje letového ředitele a nezemře, přesto Národní úřad pro letectví a kosmonautiku není zlý a jeden skoro posmrkává, když se všem těm konstruktérům, inženýrům, fyzikům, astronomům a astrologům z NASA vaří závity, aby dostali chudáka trosečníka zpátky na rodnou hroudu. ()

GeusX

Nejspíš to někdo již připodobnil, ale mne ihned napadl Robinson Crusoe na rudé planetě. Damon hraje výborně a celkově mám z filmu o odvaze, odhodlání a překonávání nemožných překážek, dobrý dojem. Jediné, co mi trošku kazilo dojem a snižovalo obavy o hlavního hrdinu, že bylo více-méně jasné (vždyť je to americký film...), jak to všechno nakonec dopadne. I přesto dám pět hvězd. Proč ne, já s nimi moc neškudlím... :) (kino 2D) PS: Podařilo se mi před shlédnutím filmu vyhnout se ukázkám, nečetl jsem recenze a v podstatě ani obsah, takže o to zajímavější prožitek jsem měl. edit: ano, Enšpígl má pravdu, že tolik Maďarů v titulcích mne také málem vyděsilo :-D (viděno: 2x / eng i cz dabing) ()

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

20.04.2024

Čeká nás další film, jenž mnozí z nás budou možná s nadějí vyhlížet jako jeden z nejočekávanějších v daném roce. Alespoň to tak vypadá na papíře. Studio Amazon totiž sune kupředu svůj snímek Project… (viac)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Lord a Miller poletí do vesmíru

Lord a Miller poletí do vesmíru

18.05.2020

Režiséři Chris Miller a Phil Lord si konečně vybrali svůj příští režijní projekt. Bude jím sci-fi od autora Marťana Andyho Weira. Hlavní roli v dosud nepojmenovaném snímku pak ztvární herec Ryan… (viac)

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

18.11.2019

Originální. To je slovo, kterým se v Hollywoodu příliš neplýtvá, o to zajímavější jsou ale případy jeho užití. Proto nám dělá radost, že vás můžeme informovat o novém originálním projektu autora… (viac)