Červená planéta

Země je již natolik znečištěna, že lidstvo hledá útočiště na Marsu. Po prvních pokusech s vysazením řas tam však začne klesat hladina kyslíku. V roce 2025 se vydává k rudé planetě vesmírná loď Mars 1 se šestičlennou posádkou, jíž velí první pilot Kate Bowmanová. S sebou si veze i robotického univerzálního průzkumníka Amee. Druhým pilotem je poručík Ted Santen a údržbářem lodi inženýr Robby Gallagher. Posádku tvoří i bioinženýři Quinn Burchenal a Bud Chantilas a Chip Pettengill, expert na umělý růst rostlin. Před přistáním na Marsu je vesmírná loď vystavena masivnímu solárnímu záření, které ji porouchá. Bowmanová zůstává na lodi, aby se ji pokusila opravit, a ostatní s potížemi přistanou v modulu na neznámém místě rudé planety. Robot Amee a vědecký balíček museli při přistávání odhodit. Chantilas je těžce zraněn. Rozhodne se zůstat v místě přistání, kde ho čeká jistá smrt, a pošle ostatní čtyři muže, aby misi dokončili. Muži však najdou základnu zcela zničenou. Robot Amee se sice vzpamatuje a lokalizuje je, ale náraz o povrch ho přivedl do vojenského režimu a začne muže ohrožovat. Posádka nenalezne ani řasy, které tam byly vysazeny, ani zásoby kyslíku. Čeká ji smrt udušením. Santen s Pettengillem se vzdálí a pohádají se. Během rvačky se Santen zabije pádem do propasti a Pettengill ostatním řekne, že Santen spáchal sebevraždu. Jako první se začne dusit Gallagher. Strhne si skafandr a zjistí, že může volně dýchat. Kate Bowmanové se podaří opravit loď, a protože nemůže svou posádku vysílačkou ani detektory najít, je přesvědčena, že jsou všichni mrtví. Vesmírné středisko v Houstonu jí nařídí, aby se přichystala k odletu na Zem. Mužům se mezitím podaří najít starou radiovou vysílačku a zprovoznit ji. Spojí se s Houstonem na padesát let nepoužívané frekvenci. Houston poté sdělí Kate, že jsou muži naživu, a ona se rozhodne je zachránit. (oficiálny text distribútora)

genetique

Celé mi to skôr príde ako predbiehanie sa s originalitou scenára s filmom 'Mission to Mars', ktorý prišiel na svet tesne pred týmto, čo však bola škoda určite pre obidva filmy. Tento má až do sporného momentu celkom zaujímavý priebeh, technické spracovanie je na dobrej úrovni, ale tá záverečná polhodinka je na zaplakanie. Za každú cenu priviesť diváka do omylu pomocou všelijakých nemožných zvratov bolo naozaj na obtiaž aj mne, škoda, že bol ten potenciál až tak nevyužitý. 60%. ()

honajz2

První polovina byla dost nudná a bůhvíjak mě nezaujala, ale naštěstí se to v té druhé vytáhlo a posledních tak 30 minut bylo dost napínavých (a čím blíže konci, tím víc). Děj na mě působil tak, jako by tvůrci nevěděli, co s Marsem dělat, tak tam nahodile naházely víc hrozeb, víc toho, co by postavy mohlo ohrozit, přičemž by bohatě stačil nedostatek kyslíku a později objev - víte čeho. Zručný filmař by z toho udělal dechberoucí a napínavou podívanou už od samého začátku. Takhle to je průměrná scifárna, možná fakt jenom lehoulince nadprůměrná, která kdyby v první polovině nebyla tak nudná, možná by na mě i zapůsobila víc. Takhle jenom 3* A ten, komu jsem tady fandil, zase umřel. A zase jako jeden z prvních. Jako vždycky. ()

Malarkey

Vesmírná jízda debutujícího režiséra, která trpí hlavně na častém srovnávání s Misí na Mars. Mars, Rudá planeta za to ale nemůže, když lidé zamoří svojí Zemi a co mají jiného dělat než navštívit zrovna jí. Akčních scén je relativně pomálu, stejnak ale jsou efekty překvapivě povedené. Přesto když na Marsu přistanou začíná pravé vyvražďování, což je jedna z věcí, která se mi nelíbila a chvílemi i připomínali další sci-fi, novější, Sunshine. Nejde o to zaujmout diváka tím jak kdo umře, komu se dřív rozbije sklíčko na svým obleku, kterému hrdinovi dřív jebne aby povraždil půlku posádky, jde o to diváka šokovat příběhem, a ve sci-fi takovéhoto charakteru minimálně to. Samotný průběh příběhu se příliš nepovedl, už jen fakt, že konec znáte během půl hodiny sledování nic nemění na tom, že má povedenou svízelnou atmosféru, které dopomáhá parádně nasnímaná krajina Marsu a řada slušných hereckých jmen. A ti ho drží nad vodou od čisté průměrnosti. --- A co víra? Opustíme i Boha? - Ale vědeckou dráhu jste neopustil, že ne? - Ted´ vím, že věda nezná odpověd´ na ty nejzajímavější otázky. Tak jsem se dal na filozofii a od tě doby hledám Boha. ()

m.krudenc

Velmi dobrý film. Pár skutečně dobrých nápadů a celkově dobře zvládnutý obraz technologie v blízké budoucnosti. Co se tak jako příběhu týče, není to sice asi žádná perla, ale rozhodně neurazí a místy i zaujme. V poslední části mi přijde celkem vtipné zacházení s tím ruským vehiklem. Krásný je konec kdy trinity povídá - musím lépe poznat údržbáře. ()

Tommassi3

"Kdoví.. Třeba jednou zvednu kámen a na něm bude napsáno vyrobeno Bohem.. Vesmír je totiž plný překvapení.." Tak s takovou se na Marsu rozhodně bát nemusí !! ;) Vyrobeno ?? Proč vlastně ?? Bohem ?? To dost těžko.. Spíš asi sbohem.. Sbohem navždy, pane Hoffmane !! Jen škoda, že si režisér tohohle skvostu na svou cestu do zapomnění nevzal i škrábala Lemkina, Chucku Pfarrerovi budiž odpuštěno, ta prvotní myšlenka totiž vůbec nebyla špatná, i s těmi jeho nadpozemsky křečovitými dialogy, to by nás vlastně ušetřil i Odstřelovače a do budoucna jistě ještě několika dalších taškařic.. Chudák Tom Sizemore !! I když on nakonec prostě jen asi bere všechno.. ()

• "Devatenácté nervové zhroucení" je skladba od Rolling Stones z roku 1966. (Beer Ceps)
  • Vetšina scén na Marsu se natáčela v lokacích Wadi Rum v Jordánsku. Dále se natáčelo v Austrálii. Točilo se se od 30. srpna do 24. prosince 1999. (Pumiiix)
  • Ruský modul vo filme obsahoval konektor označovaný ako 4-pinový Molex používaný na napájanie komponentov v starších počítačoch triedy PC AT/ATX. (Autogram)

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore