Saturn 3

• Veľká Británia Saturn 3

Osamělý měsíc planety Saturn, osamělá laboratoř a dvojice vědců, kteří si tu bezstarostně výzkumnicky žijí. Když se k nim ale nečekaně přidá cizinec se svým robotem, jsou oba nuceni bojovat o holý život. Robot se totiž vymkne kontrole, začne vraždit - a výběr není velký. Britský science fiction horor natočil v roce 1980 režisér Stanley Donen, který se proslavil žánrově zásadně odlišnými filmy jako muzikál Zpívání v dešti nebo hitchcockovský thriller Šaráda. Saturn 3 se nechal inspirovat extrémně úspěšným Vetřelcem, který měl premiéru jen o rok dříve... (Filmhouse)

LION-MR.T

Jako malej jsem to viděl jednou a pak později to ve mě zanechalo stejný pocit. Prakticky žádná typická béčková vyvražďovačka,film s třemi herci,kteří mají talent a dá se z toho udělat skvělá napínavá až hra kdo z koho. Škoda,že film posbíral ceny za nejhorší film,herce-Douglase a herečky Fawcett. No v podstatě je to trochu ukecaný,ale co naplat,4 hvězdy dávám já. ()

kinej

Je škoda, že se ke scénáři nedostal jiný režisér. Někdo jiný mohl ze stejného námětu vyrobit podstatně kvalitnější záležitost. Rozpočet určitě nebly nejnižší a s hereckým obsazením se z toho dalo určitě vyvařit víc. Přitom prvních pár minut celkem ujde, díky tomu, že speciální efekty jsou vzhledem k době vzniku na slušné úrovni. S příletem na stanici Saturn 3, se však vše zajímavé vypaří. Když jsem zmínil obstojné triky nutno dodat, že to určitě neplatí pro robota samotného. Do plechu obalený herec je děsivý asi jako číslo 5, možná míň, což je u hororu tristní. Tragické jsou také zvukové efekty. To, čím film vybavili ruchaři je špatný vtip, který jen korunuje směšnost pochodujícího robota. ()

darkrobyk

Nijak převratný film ani po stránce příběhové, ani trikové - vznikl až po 2001: Vesmírná odyssea, Vetřelci i Hvězdných válkách. Přesto má podmanivou atmosféru, na které se nejvíce podílí hudba ( Elmer Bernstein) a výprava. Efekty na tehdejší dobu velmi dobré ( R.Spencer, J.Luff, C.Chilvers, T.Schubert), dnes působí zastarale. Zatímco interiéry stanice jsou věrohodné v temných, modrých a rudých barvách, vesmír vyznívá značně nerealisticky. Až příliš snadno odhalíte, že je malovaný na skle, což je nejlépe vidět na Saturnu. Přitom stejnou techniku malby na sklo použil Lucas v témže roce v Impérium vrací úder s daleko lepším výsledkem. Gore efekty připomínají spíše italskou školu, robot zase trikově dokonalejší o rok starší Černou díru. V závěru horrový snímek uteče jako voda... ()

-bad-mad-wolf-

Jedno z klasických osmdesátkových sci-fi béček, které i přes hvězdné obsazení nabízí standartně prkennou psychologii a dialogy. Největším nedostatkem je zoufalá absence atmosféry, největším kladem vcelku zajímavá hudba. Základní premisa učícího se stroje, tak trochu převzatá z filmu 2001: Vesmírná odysea, zůstává nevyužitá v záležitosti, jíž nejlépe vystihují slova vidět a zapomenout. ()

SeBig odpad!

Jeden velkej omyl. Čekal jsem scifi béčko na aspoň trochu zábavné úrovni v prostředí u saturnu, který miluju, ale všechno prostě špatně. Efekty a vizual jak z šedesatek (outland co vyšel chvíli po tomhle skvostu vypadá mnohem líp) tohle působí strašně levně..hlavně, že tam je Kirk, kterej mě akorát nudil, Keitel byl divnej chtěl furt šukat a celý to bylo takový divný drama na (nechutně udělaný) kosmický stanici. Řeší se tam nejakej robot a je to prostě ztráta času. ()

• Film obdržel 3 nominace v historicky prvním ročníku (1980) Razzie Awards (Zlaté maliny), udělované nejhorším filmům. (Caszidy)
  • Film zpočátku režíroval John Barry, byl ale propuštěn a nahrazen Stanley Donenem. (Caszidy)