Žiť v krajine Barbie znamená byť dokonalou bytosťou na dokonalom mieste. Pokiaľ nemáte existenčnú krízu. Alebo nie ste Ken. Barbie a Ken si užívajú bezstarostný život vo farebnom a zdanlivo bezchybnom Barbie Svete. Keď však dostanú príležitosť ísť do skutočného sveta, čoskoro objavia radosti a úskalia života medzi ľuďmi. (Continental film)

reccal

Tohle byl pekelný úlet a člověk prostě jen sedí a otvírá hubu nad WTF momenty. Děj? Nula. Jo, je to totální 3,14čovina. Ale vo to šlo, že. Povedlo se to dokonale, tanec Kenů dostal pod sedačky skoro celý kino. Gosling je tady na Oscara. Škoda, že druhá půlka je už moc kecání, vysvětlování, poučování a tak dále. Nicméně i tak naprosto ujetá jízda. ()

charles3

Trochu zmatek. Jako zcela nedotčený panenkovým fenoménem jsem očekával něco jako satiru či parodii a kromě tohoto jsem dostal i jakousi fantasy a ke konci i muzikál a téměř existenciální drama. Úvodní scéna ve stylu 2001: vesmírné odysey + některé hlášky a narážky (zejména verbální doporučení tvůrcům k obsazení hlavní představitelky) + oba hlavní představitelé byli fajn, naopak celá linie s Ferrellem a celým vedením Mattelu mi přišla zbytečná a hloupá, ale možná jsem ji jenom nepochopil. Gosling překvapil svým sebeshazováním a současně svými pohybovými i pěveckými kreacemi. Potěšily mě česky psané nápisy, vyvedené přímo v obraze, ale ne až tak důsledně - cca třetina jiných nápisů je zase anglicky a přeložená českým podtitulkem. Na filmu si každý jistě najde to svoje - něco malé holčičky, něco teenageři, něco dospělí, něco senioři, samozřejmě něco jiného muži a něco jiného ženy, ale obávám se, že každý z těchto diváckých segmentů "pobere" tak 20 % děje a zbytek pro něj bude nuda, příp. "španělská vesnice". Fakt, že závěrečnému vtipu se většina diváků začíná smát až cca po 2 vteřinách, mluví za vše. Docela nechápu, že právě tento snímek má být zřejmě světovým hitem roku... ()

bublinka4

Pro mě po stránce procent strašně špatně hodnotitelný film, protože jel na vlně totální pecky, která byla intermitentně přerušovaná totálním klišoidním patosem. Se kterým sice souhlasím do posledního slova, ale už mě to prostě nebaví a to, co mělo být šokujícím otevřením očí, začíná být trochu otravné. ()

rashnomon

19.7.2023 Tohle byl za mě můj nejočekávanější film roku a vůbec nezklamal. Šlo to určitě vidět na mých pocitech, které jsem prudce projevovala během celé projekce. Dosti scén ve mně nechalo bouchat naprostou radost spolu s nadšením, které jsem pociťovala od začátku, co se zjevil název „Barbie”. Je to film, který podle mne bude takovou lehkou kultovkou. Určitě by se ale jeho předpremiéra/premiéra dala nazvat kultovní událostí. I když přesné slovo „kultovní” nemá tak jaksi přesnou definici, v tomto pojetí by se to dalo popsat jako jeho stereotypická definice něčeho, co ovlivnilo dav a určitou část diváků (v tomto případě z většiny gaye, ženy a queer komunitu, jelikož kdo by nechtěl vidět Barbie, která je něco jako jídlo pro queer komunitu). Samozřejmě, že většina publika měla na sobě Barbie tematické modely či dokonce celé růžové a jaksi se přidala k tradici Barbie. Nejen pomocí tohoto, ale pomocí reagování na určité scény. Zní to jako divadelní hra a možná, že i tak polovičně je. Rozhodně se to ale nedá srovnat s Fassbinderovým snímkem Hořké slzy Petry von Kantové, který je celý jedna divadelní hra na velkém plátně a ani s kultovním filmem The Rocky Horror Picture Show, který se do kategorie „divadelních her na velkém plátně” zařadit až tak úplně nedá, ale funguje na podobný (momentálně) interaktivní způsob, jako Barbie. Jestli to ale bude jako Minions: The Rise of Gru, to nikdo neví. Ale můžeme doufati, že to tak nedopadne a tento hrdě feministický a příjemně reprezentativní film najde svoje místo pod kultovním štítkem. Začala bych od hlavního bodu, čímž je feminismus, na kterém je celý snímek vlastně postaven. Ze začátku (který býval kvůli prvnímu traileru hodně kontroverzní), se vyklubalo něco, co se dá považovat za kladnou feministickou reprezentaci. Je to něco, co je momentálním tématem a s čím se potýkají všechny ženy jak od těhotných, těžce pracujících, na mateřské, transgender, queer až po prostitutky, farmářky a nebo i úřednice. Vlastně něco na stejný způsob, ale srozumitelněji a jasněji, řekla Gloria, matka Sashy. Tím vlastně pomohla nastolit pořádek v Barbielandu a probudila barbíny z jejich věčného kenovského snění. Jenom jim řekla pravdu o tom, jak muži, které vyobrazovali Kenové, vnímají ženy v dnešní době. Všechno je tam vlastně tak momentální a důležité. Všechny tyto nechutě tu byly vystaveny ihned, jak se Barbie dostala do reálného světa spolu s Kenem. Samozřejmě, že ze začátku si prošla (bohužel) běžnými situacemi, které se ženám stávají a to je sexualizování muži. Následně to ale typicky šlo více do hloubky, kde Ken, který se cítil hodně vynechaný, byl zmanipulován okolním světem, něčím, co si dnes říká „sigma muž”. Šlo to až tak daleko, kdy začali zneucťovat ženy a používat je. Úplně ke všemu. Jenom, aby dosáhli mužského světa, co Barbieland vlastně tak i tak od začátku nebyl. Jenom Kenové nebyli schopni si uvědomit, že si mohli býti viditelnějšími, pokud by chtěli. Moc hezky to reflektovalo dnešní dobu v tom, že se muži opravdu v našem, reálném, světě snaží a taky že používají ženy, shazují je dolů apod. Je to problém, o kterém by se přesně takto mělo mluvit. Ale ne, že nakonec ženy dostanou celý Barbieland. Tak tomu ani nebylo. Spíše takovým způsobem, že se Kenové a Barbíny shodnou na tom, že postupem času budou na stejné úrovni a vládnout Barbielandu spolu. Přesný typ rovnoprávnosti. Samozřejmě to ale celou dobu neshazovalo muže, shazovalo to sexisty. Muži tu měli příjemnou reprezentaci v čele s Allenem . Nejen ale cishet hetero muži, ale i Kenové, kteří byli jasnou queer reprezentací pro celý snímek. I když se jasně odlišovali od cishet hetero Kenů, brali Barbies jako své nejlepší kamarádky a oni sami byli bráni jako Kenové a ne nikdo jiný. Též nebyli úplně stereotypní. Vlastně celý ten fakt, že se tu míchal Barbieland a reálný svět oddělalo jakékoliv aspekty klišé, takže to vůbec stereotypní klišé nebylo. Právě naopak. Každý tu byl sám sebou i když tu bylo třeba 20 Barbín. Všechny tyto fakty ohledně feministické reprezentace mne sunou retrospektivně na celý začátek snímku, který byl (již zmiňovaným) trailerem, kde malé dívky hází s obyčejnými panenkami. Nejprve, když jsem trailer viděla, bylo to něco kontroverzního a v mém případě se to přiklánělo spíše k negativu. Teď, dohromady se všemi scénami to je ale naprosto geniální myšlenka a věc, která je pouze vyobrazena satiricky, jako celý film, který má ale reálnou myšlenku. Když byly populární obyčejné miminka panenky, holčičky byly „maminky”, takže připravovány na to, být matkou a vlastně sloužit muži. Ale pak se vyskytla Barbie, která byla astronautka, prezidentka apod. a dokázala dětem, převážně v tomto případě dívkám, že mohou být, co chtějí. Je to krásná myšlenka a tento film jich má hodně. Jenom jsou vždy zakomponované pod nějakou extra vrstvou satiry či vtipu. To mne přivádí k vtipnosti filmu, který doopravdy ten humor měl, ale jak už jsem říkala, pořád za tímto naprosto bizarním humorem byla jakási hluboká myšlenka. Toto je celá pointa firmy Mattel. Barbie symbolizuje ženu, která měla práva v době, kdy je ještě ženy neměli. Mohla býti, čím si usmyslela a nikdo jí v tom nezabránil. Byla silnou ženou a dokonce jich bylo několik. Různých ras, s různými diagnostikami, s různými povoláními a toto představuje sílu, kterou ženy mají. Celková scéna všech Barbín, spolupracujících spolu, dokazuje, jak ženy jsou pospolu ještě silnějšími.  Dalším obrovským motivem, který člověku plně buší do očí, je mateřství. Máme si vážit svých matek, jelikož toho taky hodně dokázali. To vysvětluje zcela scénu s Ruth a Barbie, kde se dozvídáme, že jí Ruth dává život. Dává jí ho, protože je pro ni Dcerou. Vymyslela Barbie za účelem, aby udělala svoji dceru šťastnou. Vymyslela ji tak, aby se samotné dceři Ruth podobala. Toť je i důvod, proč ve filmu máme matku Gloriu a dceru Sashu. Diskutovala jsem y kamarádem o tom, že Sasha byla naprosto zbytečná, ale na tom není nic pravdy. Dokazovala, jak silné může být (a jak se může napravit) pouto, mezi matkou a dcerou a znovu tímto symbolizovala celé mateřství. Barbie trpěla existenciální krizí, což šlo poznat brzy na začátku snímku, když Barbie dostávala takové lehké elementy pocitů úzkosti. Krásně to portrétovalo existenci člověka a jak jsme naučeni žíti v dokonalých cyklech, ale přesně toto nám může ublížit. Jenom myšlenka toho, o takový „perfektní život v cyklu” usilovat. Tento motiv existence nemusíme pouze reflektovat na obyčejný život, ale rovnou i na profesi modelky, což je definice perfekcionismu a cyklu. Někdy z toho ale člověk musí vybočit, aby nebyl doslova po celý zbytek života na dně. Je to žití podle pravidel, co propojuje modeling industry a normální život. Dokazujeme si ale, že někdy to bez pravidel může býti lehčí. O čem bych se chtěla z velkého obdivu zmínit, je celková vizuální stránka snímku. Kamera byla nejčistší věcí, co jsem viděla, ale jak jsme se přesunuli do normálního světa, kamera by se dala popsat obyčejnou a nespeciální. Toto není jediný element, který odděloval reálný svět a Barbieland. Mizanscéna tu převzala velkou roli a splnila ji úspěšně. Barbieland obsahoval snad všechny typické odstíny růžové pro Barbie a taky teplé femininí barvy, které jsou často používány jako pastely. Mizanscéna se též dala zařadit do cyklu perfekcionismu, kterého se tvůrci snažili dosáhnout zřejmě zplna. K těmto naprosto detailním architekturám, obsahující dokonce nádobí, pocházející z Česka, nesměly chybět animaci. I když se vyskytly málokdy, dodaly Barbielandu jeho autentičnost, zábavu a umění. Titulky byly za to plné animace a stopmotionu a dokonce i titulky jsem si užila, jelikož byly tematicky zbarveny a postaveny na zábavě, jako celý snímek. Celý film díky těmto pečlivým pracím pak působil plasticky. () (menej) (viac)

TurboTryhard

Na začátek bych chtěl podotknout, že nejsem hater tohoto snímku, na rozdíl od mých spolukritiků... ovšem i tak jsou věci které mi vadí a je jich víc než těch které mi nevadí. Je jasné že jako kluk nejsem cílová skupina tohohle filmu a tím pádem ho vidím trochu jinak, rozumím že některé holky v tom najdou to své a budou se cítit že konečně někdo vyslovil jejich problémy. Tím se ovšem dostáváme k první věci která mi vadí. Film je jedna velká groteska a kdo říká že ne tak lže, a samotné "grosteskování" je sem tam podloženo problémy společnosti. A to pro mě právě nefungovalo, protože když si teď až satiricky děláme z něčeho srandu a hned v další scéně mluvíme o tom jak jsou ženy ve společnosti utlačované (a ještě to řekneme přes puberťačku) tak to pro mě úplně nefunguje. Další věc je, že ten film nemá úplně děj, přechází z extrému (Barbielandu) do dalšího extrému (Kendom) kde je mimochodem podle filmu vše špatně (ikdyž třeba barbíny a kenové žijí spolu v domech, což v Barbie landu neplatí. Tam keni žijí bůh ví kde) zpět do extrému. Takže nepřijde žádné ponaučení nebo řešení, což je podle mě škoda. Protože místo toho aby nám film ukázal jak by společnost mohla fungovat, tak si zase udělá srandu z toho jak to je. Samotné problémy společnosti jsou jenom tak řečené a dál je už nikdo nerozebírá, celkově je to nevyužitý potenciál. Gosling úžasný, Robbie dobrá (bohužel její výkon shazuje nastavení filmu), hudba, kostýmy a kulisy úžasné. Je to taková blbinka která se bohužel nedá brát vážně (nechápu jak to někoho může až naštvat). Celkově 5/10 ()

CinemaScope

Když jsem vyrazil do kina, nic jsem od Barbie vlastně nečekal a musím přiznat, že jsem byl nakonec docela příjemně překvapen. První polovina filmu uběhne díky kvalitnímu humoru, rozmazleným scénaristickým nápadům, svěžímu střihu a režii jako nic, v té druhé... V té druhé je to poněkud složitější. Úplně se zde vytrácí dějová linka s Willem Ferrellem a společně s linkou matky a její dospívající dcery (která díky své předchozí, leč poněkud krkolomné nádstavbě, mohla být pro příběh opravdu stěžejní) je zametena pod koberec a pro výsledné vyznění celého příběhu, pro konečné osudy Barbie a Kena, nemají obě tyto dějové linky takřka žádný efekt. Nepomáhá ani další předhazování feministických témat, která sice neztrácí svou důležitou výpovědní hodnotu, nicméně oproti první polovině filmu, v níž jsou přirozeně zabudována do struktury příběhu, zde jsou již v mnohých momentech prezentována poněkud na sílu a celé to občas působí až příliš okatě. Naštěstí ale film neztrácí svůj růžový nadhled, sebereflexi nad svou vlastní ujetostí a především, především neztrácí Ryana Goslinga, jehož komediální herecké načasování, taneční a pěvecké umění v samotném závěru tak trochu nechtěně upozadňuje hlavní hrdinku v podání až příliš dokonale obsazené Margot Robbie (viz poznámka produkce). To vše stále doplňuje skvělá hudba a šíleně růžové kulisy, kvůli kterým budou studia muset doplňovat zásoby růžové barvy ještě hodně, hodně dlouho. Jako celek tedy Barbie funguje poměrně dobře, je to vtipná odlehčená záležitost s originálním příběhem protkaná důležitými společenskými tématy, škoda jen toho uspěchaného kostrbatého konce. ()

Qer

Místama fakt chytré, vtipné a nápadité, se skvělou výpravou. Od půlky dál hloupá óda na feminismus, který ke konci jede úplně na dřeň. K totálnímu posrání jinak docela dobře fungujícímu snímku už chyběl jen závěrečný Barbie lesbický cumming out a fakt, že Margot není tlustá černoška. ()

Hunnemia

1. Margot krásná 2. Ryan mi tam vůbec nevadil. Naopak, vyzdvihuju jeho pěvecký talent.  3. Poselství a záměr z filmu přímo crčí 4. Výbornej humor 5. Spousta pojmů, kterým většina publika určitě nerozuměla 6. Konec takový utahaný a asi snažící se hrát na dojemnou notu  7. Barbieland podle mě moc hezky zpracovaný do posledního detailu. ()

diax3

To, že si ještě půl roku po absolvování promítání budete ve sprše zpívat "I have feelings that I can't explain, driving me insane", je fajn, pokud se chcete pomstít sousedům, jejichž kocour vám chodí kadit na rohožku. A to, že jakýkoliv odstín růžové vás kvůli asociaci s tímto filmem a principu spojení v mozku, které zkoumal Pavlov, budou už navždy vytáčet... to si zvažte sami. Každopádně: feministická myšlenka o patriarchátu se dá dle mého rozhodně vyjádřit lépe, nežli tímto - a pokud tímto, pak to měli udělat krátkometrážně, protože, bohužel, nebyly jiné myšlenky přítomny nějak hojně. Příběh, který docela hezky začal, se krátce po vstupu do světa lidí zvrhl akorát tak v tlačení na pilu, aby jakože tu extra myšlenku (kterou zde já osobně vnímám pouze jako jeden z nejúčinnějších lepů na sledující) každej pochopil, a ve výsledku mi film kromě materiálu na pár memů a migrény z toho, jak se stalo, že je vyhypovaný až do nebes, nic nedal, protože v panenkách od Mattelu se popkulturně neorientuju natolik, abych pochopila už ten první vtip o Allanovi, anebo třeba postřehla a ocenila, že holčička Sasha a její gang kamarádek reprezentují 4Bratz, které Barbie historicky konkurovaly. Margot Robbie, Ryan Gosling a Kate McKinnon byli ale herecky boží - za to dávám 1 hvězdu. Ta druhá je za tu Kenovu písničku (zpíváme si ji teď se sousedy sborem). ()

Anul

Z tohoto filmu jsem byla zklamaná. Čekala jsem něco víc jak dějově, tak pointou. Ano, chápu, v Barbie landu vše funguje obrázeně, “vládnou” ženy, Ken přitáhne do Barbie světa smýšlení, že “vládnou” muži a nakonec si všichni uvědomí, že jsou si rovni. Super. A to je vše? Stále jsem čekala, kdy se něco stane a ono nic. Zbytečně ztracený čas. ()

keeinka

Vizuálně nabušené a myšlenkově plytké a nevyvážené, místy až hloupé. V jednu chvíli vám hrají na city a v zápětí si ze sebe 'dělají legraci' a tyto jediné dvě polohy střídají tak nešikovně, že je to na levelu Thor Love and Thunder. V celém filmu si navzájem kradou čas na plátně dvě linky - jedna linka je Barbie a matka s dcerou (která měla potenciál rozehrát příběh o nevyhnutelnosti dorůstání a neústálé nutnosti změn, které mají mimo jiné za následek oslabení vazeb nejen mezi matkou a dcerou ale lidmi vůbec) a druhá linka je Barbie vs Keni (to můžu shrnout jako absolutně prvoplánovou propagandu feminismu, jak ho vidí 'moderní ženy'). Dějové linky není to jediné, čeho je ve filmu o jednoho více - jsou tu i dva antagonisti - Ken a ředitel Matellu. Když se navíc Barbie ke Kenovi chová jako bezcitná mrcha, dělá mi z nějakého důvodu problém zjihnout nad patetickými monology o tom, jak to mají ženy včetně Barbie těžké, a jak je vlastně nemožné být ženou (to je přímo věta z filmu). Místo velkého finále v podobě charakterního růstu u Barbie i Kenů a dosáhnutí společného konsenzu, o který to přímo žadonilo, se všechno vrátí zpátky do zajetých kolejí Barbiearchátu, protože je asi nejlepší nebo co. Ačkoli jsem si s Barbie jako malá ráda hrávala, očividně nejsem cílová skupina - nemám mindrák z úspěchu ostatních ať jde o muže nebo ženy. Jestli budu mít někdy dceru, tak jí radši pustím Legally blond, kde hrdinka skutečně maká a vzdělává se, než aby se se svými kamarádkami vzájemně ujišťovala v tom, že si přece všechno zaslouží, protože je žena a má to taaaak těžké. Ještě postřeh - tento film je prý rafinovaná kritika našeho maskulinního světa. Zaprvé, ta kritika rozhodně není ani jemná ani rafinovaná. Od začátku vás s tím přímo mlátí přes hlavu. Zadruhé, nemůžete kritizovat patriarchát v reálném světě a vzápětí to doložit to na tom, že si Ken není schopen najít práci bez patřičného vzdělání a praxe. Tím tu kritiku naprosto popřete. To tedy není moje definice 'chytré satiry'. A rozplývat se nad filmem, protože přitáhl lidi do kin, mi přijde jako slabé kritérium pro hodnocení. ()

c.mravenciar

Karikatúra feminizmu. Triviálna, heslovitá, falošná. Dúfal som v skutočne satitickú a trefnú výpoveď doby, film, ktorý by bol akosi... sofistikovanejší. Vizuál je vskutku krásny, kostýmy, výprava, dokonca aj herecké výkony film ťahajú, ale Gerwig zlyháva nie v réžii samotnej, ale v neschopnosti rozprávať hoc aj komerčný film s istou hĺbkou, skutočnosťou. Scenár je mimoriadne slabý, nelogický a remeselne nedotiahnutý. Obávam sa, že o desať rokov ostane Barbie jedným veľkým trapasom. Im just Ken však bude zaslúženou klasikou! ()

mrway

Co se filmu nedá odepřít je jeho naprosto úžasná stylistika. Růžové prostředí působí krásně pro oči a každý jeden detail je hezčí než druhý. To je tak vše dobré na tomto filmu. Takzvaný Barbieland je matriarchát a vcelku dobře zachycuje (což byl účel) jak těžké to měli ženy před získání práv. Problémem celého filmu je samotný konec. Člověk by si představoval, že po uvědomění v Barbielandu, že Kenové nemají práva, budou uděleny stejná práva i Kenům. To se však nestane. Dokonce ve filmu nastane bod, kdy je přímo řečeno, že Kenové nesmí být ústavní soudci, ani jiné vysoké posty. Může člověk pocítit nespokojenost, že vlastně všechny problémy se nevyřešili a naopak budou pokračovat. Toto naprosto podkopává všechny principy feminismu. Tahle radikální myšlenka dává možnost znechucení myšlenek rovnosti práv a příležitostí lidí. Dále to dává za částečnou pravdu odpůrců feminismu (jeho základních premisí), že těmto lidem jde opravdu jen o to, aby muži byli vytlačeni ze společnosti. Bylo tohle záměrem režisérky filmu? Asi ano, protože tato režisérka spadá do skupiny radikálních lidí, kteří by neměli vytvářet filmy s podobnou tématikou. ()

bigmatko

navzdory snahám rôznych sociálných mentorov AKA influencorov ba dokonca aj určitých predstaviteľov verejného života, ktorí sa snažili širokému publiku vysvetliť hĺbku myšlienok vo filme BARBIE, musím konštatovať že závity mojej mentálnej ústredne nedokázali spracovať ani len náznak pointy, deja, humoru, drámy, vtipu, a už vôbec nie nejakej formy satiry. Barbie má v podstate iba farby. Inak je to zmes absurdít kde sa od počiatku kumuluje priam teatrálna nezmyselnosť. Všetko to podčiarkuje už iba snaha ľudí prezentovať sa vlastnou prítomnosťou v ružových farbách ako keby od toho záviselo posúdenie ich vlastného statusu. BARBIE je naozaj totálna blbosť. Má však svojich fanúšikov a keď niekto v deji objavil hlboké myšlienky tak si zaslúži určite vyššie hodnotenie on sám ako divák než samotný film. ()

monvel

Nemala som záujem ísť na tento film do kina, ale nakoľko Barbie na mňa vyskakuje na každom rohu a už ani dámske ponožky si neviem kúpiť bez nápisu Barbie, tak som sa rozhodla kúpiť lístok do kina a zistiť na vlastné oči, prečo je Barbie taký BOOM. Páčila sa mi hlbšia myšlienka filmu k postaveniu žien v spoločnosti, ale nemôžem ho nazvať ani feministickým filmom, pretože v ňom nešlo o úplne zrovnoprávenie oboch pohlaví, ale o vykreslení mužov, ktorí si porovnávajú výšku testosterónu. Musím pochváliť vizuál, ktorý ma bavil a nepotrebovala som teoreticky ani text k filmu. Ryan Gosling bol výborný a zvládol to aj s improvizáciami na 1*. Margot tiež nebola na zahodenie. Scénar bol slabší, ale nemôžem povedať, že by film nudil. Veď niekedy si potrebujeme nasadiť aj tie rúžové okuliare a len tak sa zabaviť. Bolo to príjemné osvieženie a hodnotím na 4*. ()

Idenatoys

Taková propagace, velká reklama, obrovské zisky skvělí herci a film je v jádru úplně hrozný. Jít na to do kona asi bych se proklínal. No holt i ta kimematografie jde do haje. Za herecké obsazení a celkové zpracování dám 60% a doufám že už to nikdy neuvidím. ()

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování