Žid Vinz, Afrčan Hubert a Arab Saïd bezcieľne trávia svoje dni v betónovom prostredí predmestia a dávajú francúzskej imigrantskej populácii ľudské tváre. Nenávisť, míľnik francúzskej kinematografie, je odvážnym, znepokojivým a vizuálne výbušným pohľadom na štvrť „banlieue“ na predmestí Paríža. (Film Europe)

VictorMartel

Film vyniká zprostředkováním prázdnoty v bezcílně rozmělněné životní perspektivě francouzské periferie. Herci jsou na svém místě a především výborný Cassel vyčaroval dokonalého delikventa, přesně tak zranitelného, v drsňáckých hláškách zacykleného, jak jsem jich kdysi několik poznal. / TEMATICKY PODOBNÉ: Athena (2022) ()

kowalski

Výborný příběh a výborné herecké výkony v čele s Casselem. Ten záběr letící kamery od DJeje mezi paneláky na zajímavlém předměstí Paříže pak asi okopírovali ve videoklipu Massive Attack - Protection. :) ()

jorgus

pribh zprominutim tri debilku ktere zachycuje tento film jednoho dne pri potloukani se Parizi, kteri nenavidi vse co jim prijde do cesty..bohuzel i takovych lidi je v soucasne spolecnosti hodne kteri jenom skodi a nicim spolecnosti neprispivaji, potkavam je denne. Herci predvedli vyborne vykony, opradu jsem k nim citil averzy...takze bravo:)..posledni pul hodina filmu je rozhodne mnohem lepsi nez vlazny rozjezd ale prave ta katarze dava i predchozim minutam nakonec jiny obraz:) ()

Mackoun

Dnešek se zvrhl ve jménu festivalu francouzských ulic… nejdřiv Bídníci, u kterých jsem si vzpomněl na snímek The Stronghold a teď mi spadlo do klína tohle. Artovější pojetí stejného tématu, kterému se věnují i modernější zmíněné kousky. ()

BOURQUE

Teraz len stručne, pretože tento film musíte vidieť. Prečo? Lebo problematika, s ktorou sa zabýva a zobrazuje, je aj dnes veľmi aktuálna a bude dovtedy, kým sa to nejako nevyrieši. Ešte niečo: okrem skvelej réžie a práce kameramana máme tu jednu výnimočnú postavu. Herca, ktorý veľmi dobre pochopil charakter postavy a 100% sa stotožnil s „fiktívnou osobou“. His name is Vincent Cassel. Osobné hodnotenie: 78% (***) ()

Heroine

Nevím jestli je to úplně příběh společnosti, protože je to velice soustředěné jen na agresivní a vypatlanou část společnosti, na obou stranách zákona. Což je za chvilku nuda, ale scéna v galerii se mi líbila. ()

Razzor_82

"Nenávist plodí nenávist." Francie se s kriminalitou menšin potýká do dnes. Kassovitz to zfilmoval tak nadčasově, že i po mnoha letech je to stále aktuální. Na kterou stranu se přidáte je čistě vaše rozhodnutí. Pro mě bylo těžké sympatizovat s touhle trojkou ukřivděných ztroskotanců, kteří ukazující vztyčený prostředníček francouzskému systému. Sígr Vincent Cassel s revolverem si chce získat respekt. Syrové a realistické drama s velmi tuhým koncem. 8/10 ()

ecis

Pre mna jeden z najlepsich vytvorov francuzskej kinematografie. Kassovitz vytvoril ciernobiely pribeh troch chlapcov roznofarebnej pleti z ulice o ich priam bezcielnom prezivani. Vynikajuce herecke vykony a mimoriadny zazitok. ()

Mira90

Jeden den ze života na předměstí Paříže. Je vám 20 až 25, o práci jste ani nezavadili, jediné, co vás žene vpřed je hulení a nenávist k policajtům a systému. Závěr ani není šokující, nemůžete čekat, že by to dopadlo nějak jinak. Skvělý film - dokument, protože tohle je zatraceně reálné. ()

1985lula

"Dôležitý neni pád, ale dopad..." Počas sledovania som mala pocit akoby som nepozerala na film, ale na priamy prenos pouličnej bandy, ktorá nenávidí všetko a všetkých. Ušatý a nasratý, v tej dobe ešte neznámy Vincent Cassel, ukázal, že už vtedy vedel obstojne stáť pred kamerou. ()

junxi91

Tak to teda pozor, už podle názvu mě film zaujal a nakonec mě také mile překvapil! Pologramotný arabský přistěhovalec, rozumný negr a především všemi mastmi mazaný Vincek, kterého fakt nechcete nasrat, protože by vám rozbil ksicht, ale SPOILER by vás stejně neměl koule zastřelit. Více nesourodou trojici aby člověk pohledal, přesto si skvěle rozuměli a navzájem se doplňovali. Ovšem den se má končit v pozdních večerních hodinách, ne až v brzkých ranních, protože to pak někdo může snadno přijít k úrazu. Tak nebuďte ovce, nenechte se vozit eskalátory, ale také nezapalujte auta a nebijte se s policajty! ()

GTS_PUNK

Film La Haine režiséra Mathieuho Kassovitza z roku 1995 zvykne bývať označovaný ako jedno z najvýraznejších diel francúzskej kinematografie. Príbehovo ide o počin, ktorý mapuje jeden deň na parížskom predmestí v komunite imigrantov, kde vládne násilie a zdanlivo bezcieľne pretĺkanie sa životom. Ako zosobnenie tohto času a priestoru vystupuje trojica protagonistov z troch rôznych nábožensko-kultúrnych sfér, ktorí zvýrazňujú diverzitu meniaceho sa súdobého Francúzska. Snaha o "daní tváre" týmto často homogénne pôsobiacim skupinám obyvateľstva však v prípade Kassovitzovho filmu z diváckeho pohľadu neprináša pozitíva. Vďaka príbehu, postavenom na pozadí nočných nepokojov, sa v konečnom dôsledku do popredia derú skôr negatíva späté s imigrantmi. Príbehové dianie a postavy v ňom vôbec nepôsobia pozitívnym a už vôbec nie sympatickým dojmom. U diváka voči nim s pribúdajúcimi minútami skôr čoraz viac rastie odpor. Ich zmýšľanie a vystupovanie je takmer až nepríjemné a divák túži po tom, aby čím skôr zmizli. Je zrejmé, že Kassovitz sa nesnaží ľudí ani život vo filme prikrášľovať, pričom ich vykresľuje v surovej podobe. A hoci to na jednu stranu môže v niekoho očiach fungovať, na stranu druhú to príbehovo ovplyvňuje celú snímku, čo sa nakoniec negatívne podpisuje aj na jej kvalite. Pozor však! Film totiž disponuje niečím, čo ho nielen kvalitatívne zachraňuje, ale dokonca robí (aj napriek nepríjemnému príbehu) lákavým. A tým niečím je jeho vizuálna a technická stránka. Ak by Kassovitz pristúpil k dielu "tradičným" spôsobom, je takmer isté, že by mohlo ísť "do kytek". Čiernobiela kamera však podtrhuje celkovú atmosféru a bezstrihové prechody, často spájajúce aj viacero scén, sú majstrovsky zvládnuté. Veľmi dobre zakomponovaná a zvládnutá je aj práca so "štvrtou stenou", ktorá sa miestami otriasa, ale nikdy nespadne, čo ju ešte viac zvýrazňuje. V tomto smere ide o skutočne výborne zvládnutú robotu. La Haine je preto jedným z filmov, ktoré sa oplatí vidieť iba pre ich technickú stránku a vizuálny zážitok. Príbehovo totiž ide o nesympatický exkurz do prostredia, v ktorom sa divák necíti príjemne. ()