Jerusalema

• Južná Afrika Gangster's Paradise: Jerusalema (viac)
všetky plagáty

Nový snímek uznávaného jihoafrického režiséra Ralpha Zimana se ve šlépějích šokujícího Města bohů vydává do ulic nejlidnatějšího města v zemi, Johanesburku, kterému vládne pouliční násilí, kriminalita a gangy chudáků, kteří už dávno ztratili ambice chovat se lidsky. A patří mezi ně i Lucky Kunene, téměř negramotný mladík pracující na benzinové pumpě, jehož životním snem je vlastnit sérii nablýskaných bavoráků, dům s výhledem na moře a mít za manželku chytrou a vzdělanou ženu. Jenže cesta k naplnění těchto představ vede pouze skrze peníze. A když padne poslední možnost, jak se dostat do školy, rozhodně se Kunene uspět jinak. Proto začne se svým nejlepším kamarádem Zakesem krást auta. Za Datsun si pořídí nový oblek, za zcizenou Toyotu novou lednici, za Mazdu velkou hi-fi soupravu a než se oba nadějí, trčí Kunene a Zakes až po krk v organizovaném zločinu. A navíc se vinou marxismem zaslepeného Nazaretha připletou i k ozbrojené loupeži. Pak už je pozdě chtít utéct a skrýt se jinde. Komu se jednou dostane snadno nabytý luxus do krve, nikdy se touhy krást již nezbaví. A proto i v Hillbrow, kam oba muži odejdou, je jim v patách stále jen překračování zákona a podvádění. Nakonec si vyšlápnou i na místního narkobarona. Ulice se začínají měnit na válečnou zónu. (oficiálny text distribútora)

nascendi

Takmer celý čas projekcie som uvažoval, či je to zase jeden z filmov o vzostupe a páde nejakého gaunera, kde iba vymenili kulisy, osoby a obsadenie, alebo je to niečím nový, zaujímavý, zapamätateľný a teda aj užitočný film. Po záverečných titulkoch mi bolo jasné, že ide o druhú možnosť. Trochu ma mrazí pomyslenie, že problematika filmu nie je v našich súradniciach taká cudzia, ako by sme si priali. ()

gogo76

"Za každým veľkým majetkom je nejaký zločin..." Podobnými citátmi a výrokmi je film prešpikovaný celý a čo môže byť viac inšpiratívne pre mesto plné násilia a gangstrov ako výrok Al Caponeho o tom, že s úsmevom zájdeš ďaleko, ale s úsmevom a revolverom ešte ďalej. Je to pre nás európanov trochu netypická gangsterka z Juhoafrickej republiky z prostredia slamu a chudobných štvrtí, plných feťákov a priekupníkov. Hlavný hrdina sa síce dá na zlé chodníky, ale je to trochu iný gangster. Gangster na úrovni, ktorí vo svojej štvrti nestrpí feťákov a žiadne drogy. Príbeh jeho vzostupu a pádu je natočený slušne, ale vedel by som si predstaviť i drsnejší prístup. Film je atraktívny hlavne prostredím, herecké výkony mi prišli skôr priemerné a angličtina miešaná s miestnym dialektom otrasná. Niekedy som doslova napínal uši, aby som rozoznal či herci hovoria vôbec anglicky. U väčšiny užívateľov asi najviac zarezonuje scéna prepadu auta s peniazmi, odkukaná z filmu Heat. Hollywood školí gangstrov...80%. ()

kareen

Krádež je sprosté slovo. Říká se tomu pozitivní odnětí. Na nějakou syrovou výpověď zločineckého života v JAR bych to až tak neviděla, na to byl ústřední (anti)hrdina příliš velký sympaťák (dalo by se říci, že dokonce se silným sociálním cítěním), ale jako gangsterská žánrovka je to hodně povedené. Střílecí akce mají spád, díky dobře zvolené muzice i slušnou dynamiku a obejdou se i bez zběsilých střihů, ale napínavé jsou i klidnější pasáže, ve kterých Lucky Kunene svou mazaností přečůrává policii i systém. Navíc je to vzhledem k námětu o dost méně klišovité, než bych čekala a úspěšně se to vyhýbá i jakémukoliv náznaku patosu. Možná malinko nadhodnocuji, ale vzhledem k tomu, že mě to dokázalo na dvě hodiny zcela vtáhnout do děje i do odvrácené strany života v Johannesburgu, to neřeším. Viděno v rámci Challenge tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií. ()

Aky

Zpočátku jsem měl obavy, že to bude zase jeden z těch pravdivých, ale otřepaných příběhů o tom, že chudoba plodí zločin. Ale jak se děj nepředvídaně, ale logicky čím dál víc proplétal a hlavní hrdina si získával sympatie i přes všechny vraždy a podrazy, začalo svítat, že půjde o něco mnohem hlubšího. Moc pěkný film se širokým i hlubokým záběrem, řemeslně bechybný, drsný i úsměvný, člověk uvěří, že tak prostě šel život. ()

Happens

Zpověď dalšího zločineckého života v Jo'burgu v Jižní Africe. Trochu parafráze na Město bohů, ale tady máme dobrou duši, co nechce, ale občas uklouzne z donucení za hranu zákona. Robin Hood v černém podání. Do telecího děje akčního thrilleru je vsunuta love story zápletka, která film zvelebuje. Konec byl pro mě uhrančivý. ()

• Přepadení obrněného vozu je inspirováno filmem Nelítostný souboj (1995), na který se postava Nazaretha (Jeffrey Zekele) ve filmu dívá. (Caaslav)
  • Jméno Jerusalema vzniklo z myšlenky, že oblast Hillborow ležící na kopci při pohledu z dálky připomíná Nový Jeruzalém. (Caaslav)
  • Film byl předložen jako kandidát na nejlepší cizojazyčný film Ceny akademie, avšak nebyl vybrán. (Pesosek)