Predvianočná nočná mora

• Česko Ukradené Vánoce (viac)

Kultový animovaný film z produkcie Tima Burtona s vynikajúcou hudbou a pesničkami Dannyho Elfmana. Jack Skellington, smutný kostlivec s tekvicovou hlavou a nekorunovaný vládca Halloweenového mestečka, sa nudí. Veď koho by už vzrušoval permanentný Sviatok Všetkých svätých, ktorý v Halloweentowne trvá celý rok? Ani jeho najmilovanejšiu prácu, strašenie detí, ktorú vykonáva svedomito a invenčne, tento rok nik neocenil. Všetkých pobláznili nové hviezdy, populárni upíri, ktorí vytvorili rekord v pití ľudskej krvi za noc. A dokonca vyhrali aj hokejový zápas na cintoríne s lebkou namiesto puku!

Jedného dňa sa Jack náhodou ocitne v susednom Vianočnom meste. Celkom ho uchvátia vianočné sviatky, ktoré doteraz nepoznal všade vládne radosť detí, Santa Claus, jeho darčeky a šťastie dospelých. Aj Jack by rád obdaroval obyvateľov Vianočného mestečka a prekvapil ich počas sviatkov čímsi, čo nikdy nevideli a nezažili Halloweenom! Rozhodne sa im preto zinscenovať Vianoce v haloweenovom šate. V tom mu majú pomôcť jeho priatelia zo záhrobia. Obyvatelia Halloweentownu, umrlci, kostlivci, netopiere, strašidlá a škriatkovia sa už radujú, ako potešia svojich blízkych susedov. Ale nie je to také jednoduché, ako si predstavovali! Unesú toho odpudzujúceho tlsťocha Santu Clausa, aby neškodil, vyrobia krásne hračky a Jack ich nadeľuje deťom Vianočného mesta zo záprahu ťahanom kostrami mŕtvych sobov. No výsledok nie je uspokojujúci. Deti vybaľujú očarujúce umrlčie lebky, prítulné žravé netopiere či nežné bábiky kostlivcov - ale prečo kričia hrôzou a zamdlievajú z hnusu? Protilietadlové delá už mieria na oblohu a snažia sa zostreliť ten diabolský záprah, rozsievajúci do nechápajúcich detských srdiečok zmätok a strach... (oficiálny text distribútora)

Stanislaus

Krásný animák s poutavou hudbou a písněmi, skvělým námětem a vtipnými postavičkami. Dal bych 5*, ale když to porovnám s dosti podobnou Mrtvou nevěstou, tak musím ubrat, avšak i tak jde o jeden z nejlepších svého druhu. ()

anais

Někde jsem četl, že Tim Burton ve svých starších filmech americkou kulturu spíš kritizoval, ale v Big fish se obrací ke svým původním tendencím zády a láskyplně prostírá divákovi stůl plný amerického kýče... tedy malebná předměstí, kde všechno funguje jak má, věci z teleshopingu jsou tím nejkrásnějším dárkem... něco takového se asi dalo považovat za kritiku ve Stříhorukém Edwardovi, i když, kdo ví? Nightmare Before Christmas je založena na typických amerických kýčích - všechny možné halloweenské masky, Santa Claus... to není tradice! To je banda merchandisingu, spotřební kultura zabalená do lákavého obalu. A právě s těmito prvky Burton operuje s maximální lehkostí, a co hlavně - s láskou. Dává jim historii, charakter... Už to není pouhý kostlivec, který straší děti, už to není jen dívka sešitá z kusů lidských končetin - už to nejsou jen šklebící se dýně. Krásné výtvarné zpracování je nedílnou součástí děje. Každý záběr je pečlivě promyšlený do té nejmeší kůstky. Je to napínavé, je to temné a přitom veselé. Je to strašidelný dům, ve kterém se člověk bojí i raduje... Neváhejte do něj vstoupit. ()

Jinny

Stovka dobrých nápadů v příběhu o Vánocích, které byste určitě chtěli zažít (napíšu Ježíškovi o toho plyšového hada!). Je ovšem tenhle kouzelně bizardní svět pro děti nebo pro dospělé? Já odpovím, že pro všechny milovníky filmu. ()

GigaPudding

V halloweenském městečku největší show za celý rok dělá Jack Skellington, ale dělá to už tak dlouho, že ho to vůbec neba, ale všechno se změní ve chvíli, kdy náhodou objeví cestu do vánočního městečka a rozhodne se, že tentokrát bude vánoce dělat on. Nakonec je z toho jedna z těch nejzábavnějších a nejbizarnějších vánočních animovaných pohádek a ještě k tomu je to muzikálová pohádka s vtipnými písničkami :). Příběh je docela krátký a přímočarý, ale díky skvělé práci s loutkami, výtvarnou stylizací a detaily ve scénách je z toho nakonec velká zábava, protože bez jakýchkoli zbytečných nebo natahovaných scének se k divákovi dostává do detailů propracovaná vtipná pohádka o strašidlech, co si chcou udělat vánoce a do toho si ještě zazpívají velmi pěkně zvolenými hlasy, zvlášť pokud jde o Jacka Skellingtona, Oogie boys a Oogie Boogieho. Pokud jde o ty detaily ve scénách, tak to nejsou žádné drobnosti, které by musel člověk nějak zvlášť pozorně hledat, ale spíš jde o to, že výtvarná podoba scén je někdy třeba i úplně jednoduchá a přitom obsahuje různé zajímavé nebo vtipné detaily v dekoracích nebo činnostech postav. Písničky jsou vtipné a plno jich má i silné melodie, co by si člověk mohl hmmkat :). Nightmare before christmas je totiž úplná pecka, kterou stojí za to koukat na každé vánoce, protože se nikdy nemůže okoukat už jen díky té své úžasné výtvarné stylizaci a kvůli loutkám a do toho navíc ještě přidává plno vtipů a zábavných songů, takže to nemůže nedostat pětku. :) ()

Othello

Zápletka stavící na neustálých kontrastech je dneska už trochu ošahaná, ale vizuální stránka, plastičnost a až sebemrskačský perfekcionismus (stop-motion animaci do zběsilých pohybů kamery bych fakt chtěl dělat) z toho dělají pořád skvělou pohádku. Oproti dnešním trendům navíc významově celkem výjimečnou, protože hrdina zde dojde k prozření sám a ono prozření má konzervativní podobu názoru, že každý má prostě své místo ve světě a nemá cenu se to pokoušet měnit. No a to samotné proběhne skrze proces "No tak jsem si to zkusil, vim už, že to byla píčovina, tak držte hubu." ()

Scrytcher

Perfektní vánoční podívaná! U animáče tohoto typu jsem se už dlouho takhle nepobavil. Vynikájící postavy, u kterých jsem si nejvíc oblíbil Jacka:) Jack je kostlivec, který žije v Halloweenovském městečku. Jeho život mu už přijde nudný, Halloween mu už nepřijde ani zábavný a je to pro něj spíš jen rutinní záležitost. Náhodou se propadl do Vánočního města, které ho uchvátí a chystá se Vánoce uspořádat i v Hallowenském městečku. Jack je neuvěřitelně vtipný a po celou dobu má ztřeštěné nápady, u kterých se budete příjemně bavit. Provedení obou měst je vizuální bomba! Musím vychválit také stopáž, která je dlouhá přesně akorát. Vánoční animák pro každého, na který se ještě rádi podíváte znovu a znovu a znovu, ať už díky humoru a vtipným situacím a nebo kvůli zdařilým písničkám.... ()

Xeelee

♪Uneseme Kalouse, zmlátíme ho tyčí. Zavřeme ho do díry, jen ať si tam křičí.♫ Kreativitě se u Burtona a Selicka koukám meze nekladou :-) Tohle je prostě hravá bizarní černočerná lahůdka pro divný existence se stejným postižením jako sami tvůrci. Napodruhé už na mě ale moc nefungoval primitivní příběh. A jestli mohu mluvit za sebe, tak já bych Satana Kalouse taky moc rád unes a trošku potýral. Hou hou hou! Hezký Halloween! ()

SOLOM.

Přestože jde o jeden z nejlepších animovaných muzikálů všech dob, tak na plný počet to nevidím. Děj filmu je velice zajímavý, ale našel jsem zde i několik naprosto hluchých a zbytečných pasáží, které mě docela nudily. Posledních zhruba 20.minut je však naprosto dokonalých a na vánoční dárky od Jacka děti jen tak nezapomenou!80% ()

eraserhead666

Předností tohohle burtonovského animáku je rozhodně animace a smysl pro drobný detail a barvitou výpravu. S příběhem to totiž už zrovna dvakrát valné není a i ty písničky občas děj spíše natahují, než vyplňují, o textové stránce nemluvě. Hned ta pvodní píseň je skvělá, ty další už jsou ale slabší. Ale kouká se na to krásně. ()

kajda.l

Spousta nápadů, záplava zajímavých charakterů, nádherná diváka naprosto pohlcující hudba "This is Halloween", sympatický(smutný) príběh a to vše na tak malém prostoru. Opravdu moc krásně morbidní a toto dílko se právě stalo, spolu s Gremlins, mou soukromou filmovou záležitosti Vánoc, která nesmí chybět. ()

Mgb21

Před chvilkou to dávali na polácích. U nás se dokola točej o Vánocích pořád ty stejné pohádky a přitom takový krásný snímek s vánoční tématikou je opomíjen. Film mě naprosto uchvátil a to i přes to, že byl polsky nadabovaný(ne simultální překlad). Krásný Vánoční příběh. Doufám, že se české televize probudí a příští rok ho uvidim v češtině:-) ()

Mikah

„Nevhodné pro děti a mládež“? Mně to připadá jako neodolatelná, rozkošná pohádka, která se zavděčí všem dětem, co mají dost spanilých princezen a ušlechtilých rytířů. Je to výborný film, úžasná vizuální podívaná s originálními nápady, které mohl mít jen můj oblíbený Tim Burton, plná bizarních postav. Navíc je okořeněna skvělou hudbou Dannyho Elfmana, jež vždy pobaví. ()

duklak2

Jo, jo, jo. A je to tady. Po výborném filmu Mrtvá nevěsta jsem se rozhodl, že zkouknu další chválený snímek, mou osobou ještě neviděný a to tento. Teprve nyní, v létě, léta páně 2008 si pouštím tento muzikál. Je to asi první film, který vidím s CZ titulky. Ani si nedovedu představit, že by to bylo nadabováno. I když mohli by to zkusit a obsadit tam „naše“ Superstáry. To by byla sranda. Od žánru horor, by se snímek přesunul do kategorie komedie. Písničky jsou nádherné a když se pořádně zakoukáte, navodí to ve vás pocit, jako byste byli na „druhém“ břehu, který možná existuje. Já osobně věřím, že posmrtný život je. Nádherná scénka, jak hraje muzika a Santa-kostlivec rozváží dárky, mě způsobila husí kůži. Tento animáč si podruhé pustím o štědrém večeru. ()

mm13

Nádherne urobený animák. Tvorcovia vykresľujú svet príšer nápadito, vkusne, ale bez zábran. Žiadne ústupky, ani len ucuknutia, sú to príšery so všetkým čo k nim patrí. Škaredé, žiadne miloty, chvíľami naozaj strašidelné, krásne. Samotný muzikálový pohľad do ich sveta je za plný počet, lenže ono to má ešte príbeh, aké sa nerodia každý den. Pretože základný konflikt v ňom je nevyhnutný, hlavnému hrdinovi sa nedá v jeho omyle nerozumieť a nechýba ani veľmi silný, myšlienkovo výživný podtext. Tu je všetko presne také, ako má vo vynikajúcom filme byť - plné fantázie, poctivé, k divákovi (aj detskému) otvorené, bohaté a múdre. ()

luka4615

Nesmrtelná vánoční klasika, k níž se každý rok vždy velmi rád vracím. “Divnotvorba” Tima Burtona je zkrátka něco, co má trvalé umístění v mém filmovém srdci. Výborná práce! „Merry Christmas!” ()

Sawy

Krásný a správně ujetý film.I když jej Burton nerežíroval,je v něm cítit jeho rukopis jako snad z žádného jiného.A právě proto se bude už navždy říkat,že nejburtonovštějšího Burtona nenatočil Burton.Danny Elfman byl na vrcholu a písničky co tu zní si budu pobrukovat až do smrti.Zajímavé ovšem je,že víc než Noční můra před Vánoci a víc než Mrtvá nevěsta se mi z nějakého důvodu líbil samostatný Selickův počin Koralína.To je právě ten důvod,proč mi u obou těchto filmů něco málo chybí k maximálnímu hodnocení. 85 % Update: Nevím čím to je,ale Vánoce se mi s každým dalším zhlédnutím líbí míň a míň.Tak s tím dalším počkám,abych nakonec nemusel jít ještě o hvězdičku dolů. 75 % ()

Ron Howard a Gaimanův hřbitov

Ron Howard a Gaimanův hřbitov

24.01.2013

„Kniha hřbitovů“ populárního fantasy autora Neila Gaimana je tak trochu hororovou variací na slavnou Knihu džunglí. Jak už název napovídá, neodehrává se v džungli, ale na hřbitově, kde sirotu jménem… (viac)