The Last Voyage of the Demeter

• Veľká Británia The Last Voyage of the Demeter (viac)

Již několikátá variace Stokerova "Drákuly", tentokrát zaměřená na onen neprobádaný úsek cesty přes moře do Anglie. Děj se odehrává na palubě obchodní lodi Demeter během její plavby z Transylvánie do Anglie a sleduje osud nešťastné posádky této lodi, která převážela rakev hraběte Drákuly. (akisha)

AppleCore

Snaživá režie, výborný obsazení a překvapivě draze působící výprava se pokoušejí udělat z Demetera skvělej film. Scenárista ale bohužel nedokázal přetavit těch pět knižních stran v něco lepšího, než jenom v rutinní, těžce neoriginální a nudnej horor, ve kterym se víc hraje na laciný jump scares než na atmosféru nebo budování charakterů. A tak impotentní scénář celou tuhle plavbu úspěšně sabotuje se stejnou vervou, s jakou Dracula masakruje posádku lodi Demeter. Kdo čeká Vetřelce na moři, či snad 30 dní dlouhou noc na lodi, bude smutnit nad dobře natočenou sračkou. Raději si znova dejte Coppolův masterpiece nebo výše zmíněné. Zamyšlení: Když si člověk uvědomí, že to mohl bejt psychologickej teror po vzoru Master & Commander říznutej brutálnim upírskym infernem - aniž by docházelo k většímu narušení předlohy, je to skoro na odpad! ()

Ratemus

Bohužel, první polovina slibuje řádný lodní horor s příjemnou kamerou a hrou se světlem, ale následně se to celé rozpadne a scénář je tupější a tupější. Škoda. To ten třídílný seriál byl mnohem lepší.. ()

Arsenal83

Mne sa film výnimočne páčil. Presne na taký som mal náladu, mal výbornú atmosféru a znázornené prostredie, hercov takisto lepšie vybrať ani nešlo. Nečítal som, len som si nenáročne užil. Ale pokiaľ mám dobré informácie, tak v knihe posádka lode zahŕňala iba Rusov a Rumunov. Našťastie ale filmári neboli spiatočnícki a aby ich nedolapili lovci rasistov, pridali sem aj čierneho doktora z Cambridge. Aké dômyselné! ()

Chrustyn

Přestože se nejedná o slovenský road trip z Luníku IX, námět filmu se mi zamlouval. Bohužel jsem brzy pochopil, že výrazný hororový zážitek nedostanu ale promarněný potenciál určitě. Po všech směrech nevytěžený a hloupý horor, který mohl být upíří verzí původního Vetřelce, ale vznikl pouze film, který nemá jediný, vyloženě dobrý moment a už si ani nepamatuji jak skončil. ()

Marze

Kdyz mate upira na palube, je velka pravdepodobnost, ze bude mizet jeden clen posadky za druhym. Tento goticky klaustrofobicky horor ma pekne efekty z nalicenych postav, zvireciho Drakulu. Je naladovy , vystylizovany a celkem zajimavy. Postupne se mi ale zdalo, ze se cela produkce ztraci v morim. Par peknych scen je odmena za trpelivost. Ve vsech adaptacich Drakuly jeste nebylo zamereni na lodni plavbu. ()

JASON_X

Nic pro staromilce. Jako by nestačilo, že popkulturně pojatý Drakula (nelidská zubatá příšera) je v příkrém rozporu s pojetím Stokerovým, museli ho tvůrci ještě doprasit odporně "digitálním" vzezřením. A ani to se jim asi ještě nezdálo dostatečně moderní, zatoužili i po nějaké té korektnosti a angažovanosti, tudíž do příběhu zručně zakomponovali i bělošský rasismus a ženskou emancipaci (english speaking transylvánská venkovanka, která ukazuje námořníkům, jak se puškou otevírají zamčené dveře). Bože, spíš než před upíry nás prosím ochraň před podobnými kinematografickými lejny. A před případným druhým dílem. Od rejži Øvredala  jsem dosud viděl čtyři filmy a všechny za čtyři hvězdy, tímhle výpotkem mě ovšem zklamal. ()

luka4615

Vizuálně opojná, avšak v jiných ohledech zoufale nudná záležitost, jejíž děravý a podivný scénář je mnohem děsivější než nehezky digitální Drákula. Přičtěte si k tomu ještě extrémně neúměrnou stopáž a dostanete podprůměrnou jednohubku s nulovým napětím, jejíž ambice opravdu dalece přesahují schopnosti tvůrců. Škoda. ()

Morholt

Výpravu to má parádní a nějaký ten doláč navíc je tu znát. Hrabě je celkem vyfešákovaný a i když tu podobná verze upíra byla několikrát, docela jsem si ho užíval, ačkoliv mohl být trošku brutálnější. A nakonec to nebylo špatné ani herecky. Hawkins tu sice byl nejspíš jen proto, aby se naplnily kvóty, ale s tím už se halt nedá nic dělat. Problém je, že je to vlastně pouhopouhá vyvražďovačka, která má navíc jasně daný konec. Všechny ty pitomosti, které posádka vyvádí, aby upíra zastavila jsou předem odsouzeny k neúspěchu a divák to moc dobře ví. Jediná nejistota spočívá v tom, v jakém pořadí to bude Drákula krosit. Navíc na to, že se vlastně jedná jen o slasher, je to strašně dlouhé. A problém mi dělalo i to se o toho nějak dostat. Pořád jsem čekal na okamžik, kdy mě to chytí a vtáhne, ale ten prostě nepřišel. Je to takový větrník se super polevou, ale ten krém uvnitř je nic moc. 55% ()

ScarPoul

Najviac zamrzí že prvých asi 40 minút je naozaj perfektných. Lenže potom sa tam začínajú objavovať diery v logike a pôsobivá atmosféra začína pôsobiť smiešne. A to aj napriek faktu, že monštrum je vykreslené dobre. Mohla to byť celkom zábavná variácia na Vec. A keď už nič iné, mohlo to mať aspoň atmosféru starých gotických románov a mohlo to priniesť množstvo nepríjemných pocitov. Ale sú tam postavy, ktoré sú zbytočné ( Anna) a samotné vyvrcholenie je pozliepane z klišé, ale bez toho aby rešpektovalo príbeh v tomto filme načrtnutý. Pôsobí to hlúpo a nedotiahnuto. A do toho nerátam aj samotný koniec v Londýne. Začalo to výborne a potom ma to permanentne sklamávalo. Bez dôveryhodnej charakterizácie, bez potrebného napätia a bez mrazivých scén. A tá jediná ( s Tobym) je v zásade dôvod prečo to má tú druhú hviezdu. Taký dobrý film to mohol byť. ()

Astaroth12

Tento film som veľmi očakával, lebo filmy o Draculovi vedia byť slušne krvavé a to mu obeť môže i niekedy ujsť alebo sa skryť, čo na lodi nie je a ani nebolo možné. Takže atmosféra a ponurosť tu fungovali na sto percent, horšie to už bolo s príbehom, ten mal veľké rezervy. Lebo niekto vo vedení si zaumienil, že prastaré zlo musí tu nešťastnú posádku dostáť aj keď logika je celkom proti, len aby to cele slušne odsýpalo a hlavne vyzeralo a aj na úkor toho, že rozum je totálne proti. Napríklad scéna, kde sa viacerí účastníci zájazdu dobíjajú do jednej kajuty a až po nejakom čase niekoho napadne, že majú pri tom aj zbrane. Alebo keď chystajú plány ako eliminovať beštiu a naozaj ich napadnú ťažké kraviny, ale, že objavili spálňu zubatej ohavy, ale vobec to nepretavili k svojmu prospechu sa ukázalo, že tá posadká bola len bezduchý komparz, ktorý mal len rozveseliť tú stáročnú moru. Pravdaže o nich vobec nešlo aj keď to niekto chcel zakryť napínavejšími scénami, ale aj tak výsledok bol jasný už od začiatku. Musím, ale zas pochváliť dokonalú technickú stránku filmu, kamerovo bol tiež úžasný a herci to zvládli tiež bravúrne a dokázali aj na malom priestore zahviezdit. Posledným článkom bolo monštrum, ktoré sa podobalo v niečom na digitálneho Maxima  Schrecka a v niečom na Jeepers Creepers a aj keď v niektorých scénach vyzeral nadupane, tak ako celkový dojem som mal taký, že aj keď do tejto príšerky vložili veľké množstvo efektov, výsledok bol prislabý. Ale kde ma film slabinu, inde má silu a tu bola hlavne vo vynikajúcej atmosfére a časte burky ju ešte viac znásobovali a k tomu sa zo všetkých strán valí tajomne zlo a netušiaca posádka nevie proti komu stoji, to ma vo filme bavilo určite najviac. A aj keď mám viacero negatív, tak pozitíva rozhodne prevládajú, lebo v konečnom dôsledku aj keď film má krutú stopaž, má ani na chvilku nenudil a to je podstatné. Slabé 4* . ()

curunir

,,PREČO LONDÝN?" ,,PRETOŽE V MOJEJ KRAJINE UŽ NEOSTAL NIKTO NA KOM BY SA KŔMIL." __  Nato, že bola Posledná plavba Demeter cez svoju problematickú predprodukciu (o projekte viem aspoň 12 rokov) dopredu vnímaná ako zatratenia hodné dielo, nedopadla až tak zle, hoci menej býva niekedy viac. Previesť dva a  pol stránkový kapitánov denník na plátno v podobe dvojhodinového filmu nie je ľahká úloha a je jasné, že bude na seba baliť mnohé (čitateľovi) zamlčané.  Prekvapivo Demeter na seba nenabaľuje veľa hlúpostí, dokonca so ženským prvkom je tu narábané v rozumnej miere a bez černochov sa už v USA filmy nakrútiť nedajú. Výsledkom je kryštalicky čistá rutina v ktorej je herecky najpresvedčivejší Liam Cunningham, kde je akcia je zahalená hmlou a utopená tmou a ktorú svojim pojatím a atmosférou hravo strčí do vrecka minútová pasáž z Coppolovho Drakulu.  A len tak mimochodom, keď už vedeli načo slúžia bedne s hlinou, prečo ju jednoducho nevysypali do mora a bol by pokoj.   (1333. hodnotenie, 146. komentár k filmu) ()

ledzepfan

Ve své jednoduchosti parádní nápad a obrovský potenciál je zde trestuhodně zabit nedostatkem citu pro tvorbu působivého obrazu, neschopnosti napsat smysluplný scénář a zoufalou absencí jakékoliv tvůrčí kreatvity, touhy po invenci, či snad jen znalosti už ověřených postupů. Tam kde to mohl být tísnivý, syrový, fyzický, survival horor, je to jen něco jako trapná (až parodická) povídačka vesnického ožralce.. Tady se dala tvořit kulervoucí atmosféra zvukem (vrzání lodi, vlny nonstop narážející o její trup, šustění krys..), správnou prací s kamerou (víc do kontrastu a méně do barviček) a smysluplnou prací s interiéry (tady práce s prostorem lodi nedává absolutně žádný smysl).. Namísto toho je to natočené jak nejlenivěji to šlo, někdo shrábnul prachy a námět roku spláchnul do hajzlu. Bravo dementi. ()

maddy

The Last Voyage of the Demeter bol jeden z mojich najočakávanejších tohtoročných hororov. Režisér slušného The Troll Hunter, vďačný námet, aj slušný trailer. Bohužiaľ, nórsky režisér nakoniec nepriniesol do žánru žiaden nový vietor a prakticky natočil iba tuctovú hollywoodsku žánrovku. Demeter síce má fajn dobovú atmosféru, pútavé prostredie lode, aj pár slušných lakačiek (nie som síce ich fanúšikom, ale v tomto filme väčšina z nich aspoň funguje tak ako má), no všetko ostatné je iba obyčajná rutina. Ako tu v komentároch už niekto spomínal, ten film sa mohol vydať rôznymi cestami. Buď na štýl Votrelca budovať dusnú atmosféru stiesneného prostredia lode, kde pomaly mizne jeho posádka alebo v štýle 30 Days of Night sprostredkovať poriadnu adrenalínovú jazdu. Nakoniec však nerobí poriadne ani jedno, ani druhé, pretože postava titulného monštra (Drákulu) sa tu ukazuje až nezdravo často, navyše neraz v pomerne hnusných CGI záberoch, ktoré vôbec neladia s dobovým prostredím a film by vyzeral omnoho lepšie keby sa zameral na používanie iba praktických efektov a masiek; a neponúka ani tú adrenalínovú jazdu, keďže napätie ubíja pomerne prestrelená dĺžka, ktorá chce pár strán knihy natiahnuť na dvojhodinový film (zdraví, Hobbit), navyše s pomerne neuspokojivým záverom. Vo výsledku tak síce neškodná jednohubka, pri ktorej najviac zamrzí pomerne premrhaný potenciál a fakt, že z toho vznikol nakoniec iba takto absolútne obyčajný, neškodný horor. CELKOVO: 5/10 ()

Lokutus

Všechno je na svým místě: Solidní režisér (který aspoň v případě Jane Doe prokázal, že atmosféru umí), ucházející obsazení (sice méně známými/byť ne neschopnými herci), slušná výprava a kamera, kdy je vše pěkně nasvícený a vizuálně občas i dost slušně vypadající; příležitostně schopný skladatel (který ale většinu filmu nejspíš prospal nebo neměl dostatek času, poté co projekt "radši" opustil jeho předchůdce).,, Tak proč je výsledek jen takhle unylá, nudná slátanina? Nejspíš debilní scénař, který spíše jen krátkou epizodku marně/módně rozvádí na celovečerní stopáž + odporně digitální monstrum, co se jen neustále šklebí do kamery a výsledku taky rovněž moc nepřidá. Demeter je tak jen další promarněnou příležitostí, která dost zaostává za (rovněž minimální invencí = stupidní modernizací přecpanou módními trendy) Renfielda. Snad tedy dokončovaný Eggersův Nosferatu bude konečně tím očekávaným a ojedinělým úspěšným přírůstkem do svého 40+ let skomírajícího žánru. ()

Blackhand47

Stokerův Drákula patří mezi mé nejoblíbenější knihy a proto mě příjemně překvapilo, že se někdo rozhodl zadaptovat jednu přehlíženou podkapitolu, která mapuje cestu lodi Demeter, na níž se Drákula coby náklad plavil přes Evropu do Anglie. Film rozhodně táhnou herecké výkony kapitána v podání Liama Cunninghama a prvního důstojníka s tváří Davida Dastalmachiana, u kterého si neustále říkám, že je škoda, že nedostává větší role. Největší chybou celého hororu je ale jeho délka, jelikož pár stránek na dvě hodiny opravdu nenatáhnete. Mohla to být příjemná hodinu a půl dlouhá jednohubka, ale táhne se to opravdu příšerně a nové podzápletky tomu nepomáhají. Tvůrci si totiž řekli, že posádku rozšíří o dítě, ženu a černocha, který to také přežije, aby mohli navnadit na možné pokračování. Začátek byl opravdu solidní, ale po vyplutí to jde z kopce... a o tom přeci celý film měl být... o Drákulově řádění na lodi. Hodnocení: 30 % ()

Trevor

Bram Stoker a jedna z najlepšícch kníh aká kedy bola napísaná(pochopiteľne vec názoru, ale u mňa určite) dostal na frak tento rok už druhýkrát, tak ale aký film priradiť k hodnoteniu s číslom 16.666??? Omen či Antichrist by boli možno vhodnejšie, ale tie som hodnotil už veľmi dávno  a tak som sa vybral na plavbu loďou Demeter ktorej posádku korektne doplnil prvý študent prestížneho Cambridgu z čierneho kontinentu (môže ho tak človek vlastne ešte označiť?). Cestovala s ním aj mladá, pochopiteľne sebavedomá žena ktorej starejšinovia v rodnom valale spravili zo života patriarchálne peklo, nehovoriac o tom že doktor Who si nevedel nájsť ako vyštudovaný medik prácu. Škoda že nepočul o Slovensku, tu lekári akosi chýbajú a aj keď osady v Sečovciach či Žehre produkuje jedného medika za druhým chudáci nedostanú džob, lebo im pred nosom zabuchnú dvere. Presne tieto bludy zabránili tomu aby som s prižmúreným okom tomuto ponurému spracovaniu nadelil aj 5*, nakoľko odhliadnuc od spomínaných (arte)fucktov film nebol vôbec sklamaním, najmä vďaka atmosfére ktorú navodil. ()

Sludger

Nórsky autor sa rozhodol zmapovať časť knihy o Draculovi, ktorá zatiaľ nemala na filmovom plátne priestor – plavbu lode Demeter z Rumunska do Londýna. Síce si André vybral zaujímavú tému, no tá sa mu stala klietkou. Od začiatku sme vedeli o čom príbeh bude, ako film musí skončiť a kto je za všetkým. Karty musel staviť na postavy, monštrum a atmosféru. Atmosféra mu nadmieru vyšla! Osamelá loď na mori v noci počas búrok a s hmlou. Tam sa nedalo nič pokaziť. Väčšina scén funguje skvelo. Dizajn grófa Draculu mal bližšie k príšere ako k človeku. Pripomenul obrovského, krvilačného netopiera. Jednoducho dal najznámejšiemu upírovi hororovú tvár a ja som spokojný. Vyzeral temne a zlovestne. Dokonca musím pochváliť, že nebral ohľad na deti a ženy. Neostali voči nemu imúnne. Škoda ale, že nám monštrum neukázal v drsnejšom poňatí. Mal k tomu viackrát nakročené, no vždy sa stiahol. Po remeselnej stránke bolo všetko zvládnuté na jednotku. Herecky vymakané, prostredie lode vyzeralo autenticky. Postavy mali rozlíšiteľné charaktery a niektoré aj dosť výrazné na zapamätanie. Na konci si režisér sám podkopol nohy. Trochu prekrútil (doplnil?) udalosti a zanechal priestor na pokračovanie. Ale načo? Však príbeh ďalej predsa poznáme. Vôbec som nepochopil tento ťah. Draculova plavba loďou je na jednu stranu remeselne skvelo zvládnutá, so super atmosférou, postavami a strašidelným Draculom, no na druhú stranu jej chýba hororová brutalita a celkový dojem kazí spackaný záver. ()

dubinak

Tohle mělo tak strašně slibný potenciál a ve finále nepřinesl nic. K tomu, aby tento film uspěl měl veškeré předpoklady - super námět, beznadějné prostředí, schopné herce, slušnou řemeslnou stránku. Jediné co epicky selhává je tu ta tak potřebná zručnost nastolit hororovou atmosféru a s ním i umět nasnímat scény tak, aby byly strašidelné nebo alespoň zajímavé. Takhle to na mě zase působilo jak horor pro děti, kde se záměrně drží scénář na uzdě, nabídne absolutně neděsivou CGI zrůdu a vlastně si spíš připadáte jako v nějaké počítačové hře. Ten upír byl fakt špatný vtip. ()

Plavba s Drákulou našla režiséra

Plavba s Drákulou našla režiséra

02.10.2019

Po takřka dvou dekádách příprav to vypadá, že se Drákula konečně vyplaví směr Londýn. Hororový snímek The Last Voyage of Demeter totiž nejspíš našel režiséra. Tím by měl být André Øvredal (Noční můry… (viac)

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

04.09.2012

Tvůrce Pádu do tmy, Soudného dne či Centuriona si loni odskočil do televize a bitevní epizodou Blackwater si vystřihl zdaleka nejlepší hodinku druhé série Hry o trůny. Není divu, že o jeho služby v… (viac)

Neil Marshall a smrtící náklad z Transylvánie

Neil Marshall a smrtící náklad z Transylvánie

14.05.2012

U filmu The Last Voyage of the Demeter je situace taková, že v jeho realizaci uvěříme až u závěrečných titulků hotového filmu v kině. Bragi Schut (Hon na čarodějnice) napsal scénář už před deseti… (viac)

Režisér Zatmění restartuje Daredevila

Režisér Zatmění restartuje Daredevila

17.03.2011

Nebo půjde spíš o pokračování, ale bez Bena Afflecka? Tak nebo tak, studio 20th Century Fox chce, aby se druhé filmové šance slepého superhrdiny ujal David Slade (foto). Ten se prosadil thrillerem V… (viac)