Gravitácia

• Česko Gravitace (viac)

Sandra Bullock vo filme hrá doktorku Ryan Stoneovú, skvelú lekárku - inžinierku na jej prvej vesmírnej misii. George Clooney stvárnil vesmírneho veterána Matta Kowalskeho, ktorý velí svojmu poslednému letu pred odchodom do dôchodku. Lenže počas zdanlivo rutinnej výpravy do kozmu dôjde ku katastrofe. Loď je zničená a Stoneová a Kowalsky zostanú vo vesmíre sami, odkázaní jeden na druhého. Hlboké ticho dáva obom jasne najavo, že stratili akékoľvek spojenie so Zemou... a tým aj akúkoľvek šancu na záchranu. Strach sa pomaly mení v paniku, najmä keď si obaja uvedomia, ako málo kyslíka im zostáva. Pritom paradoxne jediný možný spôsob návratu je pokračovanie v ceste do hlbokého vesmíru. (TV Markíza)

Hrabka

Obrazově uchvacující, příběhově a herecky průměrné, kino efekt nezapůsobil, protože jsem to v kině bohužel neviděl, takže to vidím na pěkné čtyři hvězdičky. 75% ()

Jamal

Gravity je film s krásnými scenériemi, film plným emocí jedné ženy a to bez nějakého podstatného příběhu. Hudba tomu vše dodává kouzlo a efektem je zde i vesmírné ticho. Sandra hrála dokonale a za to jsem jí vděčen, jinak by to mělo o hvězdičku méně. IMAX dodává tomu všemu další krásný efekt a tento film zde působí přirozeněji než kterýkoliv jiný 3D film. Ani ty brýle necítíte, jak se vznášíte v beztíži společně s astronautama. Ale něco tomu málo chybělo k dokonalosti, jen jsem nepřišel na to co to je :) ()

juta

Po velmi dlouhé době, no bude to tak přibližně 10 let, co jsem naposledy byl v kině na 3D filmu, jsem se rozhodl, že si podobný zážitek s brýlema nasazenýma na uších chci zopakovat a tak trochu mě k tomu dokopala právě Gravitace, tedy trailer, který sliboval obrovskou podívanou. Musím říct, že Cuarón to natočil hodně dobře. Když dojde k střetnutí s úlomky... to byla paráda na to koukat. To se mně asi líbilo ze všeho nejvíc, i záběry z pohledu první osoby byly parádní. Atmosféra ve filmu byla parádní, pohled na Zemi a na blížící se úlomky byl dechberoucí a opravdu nezávidím Sandře, že měla takovou smůlu skoro na všechno, na co sáhla. :-) Ve 3D to je opravdu o něčem jiném. Bez toho by takový zážitek určitě nebyl. Ta beznaděj ovlivní nejen kosmonauty, ale i diváky a v duchu hlavním postavám fandíte, což je dobré znamení v každém filmu. Říkám, že to není stoprocentní kousek, ale těch skoro 90% co má na čsfd si zaslouží. ()

paascha

Skvělý vizuál, hodně slabý děj. Ale i tak jsem si to užil a zapisuju si tenhle zábavný kousek na svůj soukromý seznam filmů, na které přepínám:-) ()

nunka

Intenzívny zážitok z vesmírnych sfér, kde ticho, Sandra a krásne zábery hrajú prvé husle. To, že vo filme nie je skoro žiadny dej mi ani sekundu nechýbalo. Áno, som kritická k scénam, kde sa všetko metalo hlava nehlava a hlavná hrdinka to všetko víťazoslávne ustála, no ako celok to bol pre mňa nevýdaný zážitok. A to po stránke audio-vizuálnej, dynamika filmu bola výborne vystavaná a všetko to ubehlo tak rýchlo, že som sa ešte na chvíľu chcela vrátiť tam hore. ()

CrypzzXD

Technologická špička? Ano. Intenzivní zážitek? Rozhodně ne. Mimo strhující vizuální stránku to je ve všech ohledech drtivá nuda. Clooney se na plátně moc neohřeje (čímž Cuarón zahazuje svůj největší trumf) a Sandřino žvanění do prázdna je každou minutou více otravné. Nedokážu slovy popsat, čím to je, ale tomu jejímu survival story jsem příliš nevěřil. V paměti mi tví pouze vizuál do jehož popředí se staví vrcholová hudba a kamera, jejíž koordinátor si oscara odnesl zaslouženě. Danny Boyle dokázal před několika lety příběhově podobně prázdný film prodat o třídu lépe. PS: Neměl jsem štěstí tento snímek shlédnout v IMAX. To možná bude ten problém :-) 5/10 ()

Fiftis

Všetky filmy odohrávajúce sa vo vesmíre majú rovnaké pravidlo - na čím väčšom plátne to pozeráte, tým väčší je zážitok. Nebolo to zlé, len nesúhlasím s názormi, že čas pri sledovaní plynul ako divý. Chvíľami som film chcel posúval dopredu, niektoré pasáže boli zdĺhavé. Vizuálne ide naozaj o nádherný film. Uveriteľný. A Sandra Bullock? Nikdy som túto herečku nemal príliš v obľube, na filmy s ňou som sa rád nepozeral, pretože ma uvádzali takpovediac do šialenstva. Tu ma ale celkom prekvapila. Civilná, milá a uveriteľná. Pôsobila na mňa vyzreto a ľudsky. A George Clooney mal skvele napísanú postavu. ()

filmfanouch

Málokterý kinozážitek v kině zvládl být za uplynou dekádu tak intezivní jako Gravitace. Nejen v IMAXU, ale dokonce i při opětovné návštěvě v tak trochu přízemnějším kině. I proto by mělo být nemoudré váhat nad opětovnou návštěvou Gravitace v kině v moment, kdy se taková příležitost nabídne. Alfonso Cuáron se chtěl stát astronautem od přistání Apolla 11 na Měsíci, natočil poté zcela určitě jeden z nejintenzivnějších filmů, který se odehrává ve vesmíru. A nutno podotknout, že i jeden z nejrealističtějších v případě, že je někdo ochoten výrazně přimhouřit oko. Technicky vypiplaná Gravitace se s ničím dlouho nepáře, ihned v úvodu dojde na katastrofu, která dvě hlavní postavy dovede ke snaze o přežití ve vesmíru. Intenzivní film je především díky očividně detailně propracované choreografii kamery Emmanuela Lubezkiho, který výhrou Oscara v roce 2014 odstartoval období, kdy následně díky filmům Birdman a REVENANT Zmrtvýchvstání získal Oscara hned třikrát po sobě. Stejně tak je film intenzivní díky výtečné práci se zvukem (ve filmu platí pravidlo o tom, že ve vesmíru není nic slyšet a ve filmu jsou tak slyšet pouze promluvy postav a výtečná Oscarovem ověnčená hudba Stevena Price). Film přitom nefunguje pouze díky technické stránce, ale především po stránce příběhu. Původní plán pro film byl, že se původně vůbec neměla odehrávat ve vesmíru, Alfonso Cuáron a jeho syn a spoluscenárista Jonás Cuarón chtěli zpracovat film, který by pojednával o nepřízni osudu. Z různých možností ohledně toho, kam by mohl být survivor thriller otce a syna zasazen, nakonec došlo k rozhodnutí o tom, že místo pouště nebo izolovaných lokací dojde na příběh ve vesmíru. Je ovšem poznat, že samotný film není pouze o přežívání ve vesmíru. Jde o drama, které se ve vesmíru odehrává. Gravitace tak využívá známé motivy o trosečnictví, psychické odolnosti a nutnosti improvizace, které fungují i díky naprosto oddanému výkonu Sandry Bullock. Kowalski v podání George Clooneyho je výtečně napsanou postavou, postava Ryan Stone je ovšem zajímavější. Scénář nějak pracuje s jejím traumatem, které jí zároveň dodává odhodlání boj o přežití nevzdávat.  Prostředí vesmíru zvládá být nepříjemné, některé momenty jsou funkčně klaustrofobické. Dlouhé záběry funkčně tahají diváka do celého dění, kdy je jasné, že za Gravitací stojí přemýšlivá tvůrčí vize, která je po celou dobu výrazně cítit. Intezivní díky tomu všemu zvládá být i jeden hovor na míle vzdálený s postavou Aningaaga, záběr, kterým postava Stone evokuje embryo nebo záblesk doslova z nebe, který Stone odhodlá poslední nosnou energii. Gravitace tak zvládá být za svých 90 minut různá. Intenzivní, vtahující, ohromující!  Do velké míry vypravěčský experiment, do velké míry dost možná jistota, přesto v součtu působivý zážitek, který možná doma nestrhne tolik jako na velkém plátně, přesto se jeho největší síla náhle nevytratí. Gravitace je ostatně i po letech radost, kdy málokterý film dokázal v historii kinemotagrafie způsobit, aby šel z nebezpečí vesmíru respekt. I to dokazuje sílu Gravitace, která si právem došla pro Oscara za mix i střih zvuku, vizuální efekty, střih, hudbu, kameru i Cuarónovu režii s jasnou vizí, zároveň si obhájila nominace za výpravu, výkon Bullock i samotný film. Gravitace po letech totiž pořád neztratila své kouzlo. A mezi nejintenzivnější filmové zážitky bude patřit i dávno po svých 10. narozeninách.... PS: Krátký film postavy Aningaaga v režii Jonáse Cuárona, zcela mění perspektivu na jeho přítomnost v Gravitaci . () (menej) (viac)

Hunt

(1.10.2013)Výborná atmosféra, vystavěné vyprávění, skvělá kamera i hudba. Doma u tv by to určitě nebylo ono, ale v kině super - nejsem obdivovatel 3D, ale u Gravitace mne mrzí, že jsem zašel na 2D - mohl to být ještě větší zážitek. (6.11.2013) neodolal jsem a do kina na 3D zašel, mnohem lepší než-li 2D, palec nahoru! (20.12.2023) CSFD projekce 3D a byla to opět lahůdka, která "chutnala" opět skvěle! ()

Kass

"Well, you've gotta admit one thing: can't beat the view." Příběh se zde v pravém slova smyslu nekoná. Jde o adrenalinovou jízdu se silným humánním přesahem. Emocionální óda na život. ()

DJ_bart

"So, what do you like about being up here?" "The silence." ___________ Snímek Gravitace by se dal definovat do celkem třech primárních bodů: 1) snímek který posunuje hranice vnímání a divácké percepce, jehož primární devizou je atakování intuitivních vjemů diváka; 2) survival-horror o přežití v nekonečné prázdnotě vesmíru při stavu beztíže stylizovaný do adrenalinové žánrové krasojízdy pod geniální řemeslnou taktovkou vizionáře Alfonse Cuaróna; 3) intenzivní zážitek který etabluje thrillery z kosmické vysočiny do dosud vizuálně neprozkoumaných metafyzických luhů a hájů - to už ale v podstatě opakuju bod první...... Co dodat? Jiří Kůlna si tu úvodní půlhodinu zcela zaslouženě ukrad pro sebe! Bravisimo maestro Alfons! Takhle fascinující, hypnotický a nervydrásající film nevidíte ze dne na den. ()

Shakers

Luxus. Tak perfektnú hutnú atmosféru ma snáď len prvý Alien a Aronofského filmy. Technická stránka je skutočne brilantná a iný slovami ako - dokonalá symfónia obrazu a zvuku - sa to presnejšie ani nedá vystihnúť. Taktiež sa podarilo aj herecké obsadenie. Cuarón stavil na osvedčené "staré páky", len škoda, že Clooney, ktorý ma rozhodne lepšie napísanú postavu ako Sandra si vo vesmíre neodlieta celý runnigtime. Za zmienku stojí aj hudba Stevena Pricea, ktorý dodal filmu istú dávku napätia a emócií. No predovšetkým najväčšie plus patrí Emmanuelovi Lubezkimu, pretože jeho kamera je skutočne brilantná a ešte viac vás stiahne do vesmíru. Alfonso Cuarón natočil Gravitáciu skutočne perfektne a v tomto smere nie je čo vytknúť. Jedine na čom by sa dalo zapracovať je ten príbeh, ktorý tam vlastne ani nie je. 89% - 4* ()

lamps

Na Gravitaci je toho hrozně moc k obdivování - na první pohled samozřejmě hlavně z hlediska stylu - ale nejlepší na ní je, že v součtu žádná složka nevystupuje nebo nezakrývá jinou a vše je v tak báječné rovnováze, jak jsme u špičkového hollywoodského filmu zvyklí. Délka záběrů a hluboká prostorová inscenace, tedy dva stěžejní postupy úvodního třináctiminutového záběru, se postupně mění ku potřebám vyprávění a vždy plně podporují jak plynulý vývoj příběhu, sestaveného právě kolem nutných přesunů a zastávek v neomezeně hlubokém prostoru, tak i maximální vtažení diváka, jehož pozornost je nenápadně vedena od záměrné fascinace prostorem (nejen díky kameře, ale zpočátku i skrze upřímně poetického řečníka Clooneyho, který dodává jinak neorganizovanému pohybu řád a směr) k pocitům protagonistky a k obavám o její život. Na 90 minutách není prostor pro jediné škobrtnutí a vše perfektně navazuje, nemluvě o bezchybném využití dalších stylistických prostředků jako zvuk, hudba a samozřejmě mizanscéna, která v Cuarónově podání vypráví z velké části sama. Nevidím jediný důvod, proč nenazývat mistrovským dílem takhle drahý ateliérový velkofilm, který do puntíku účelně, organizovaně a s ozvláštňující inscenací manipuluje s divákem, jenž ostatně někde uvnitř po ničem jiném ani netouží. Závěrečných deset minut = husina jak prase. Moc se těším na obnovené uvedení v kinech. 95% ()

Pepinec

Letos je ta pravá chvíle na to, aby velevážený akademický domov důchodců zavedl novou kategorii - Nejlepší ticho. Dlouho jsem se v kině nepotkal s filmem, který by měl takovouhle moc, a to že do kina nechodím jako na manikůru. Gravitace dokázala umlčet i plný sál těch, co místo do ložnice chodí šustit do kina, a navíc moji hubu, obyčejně plnou samých blbých keců, dokonale přilepila k podlaze. Obsazení Drsňačky Sandry a hezouna v obleku George se může zdát být stejně dobrý tah, jako před cestou autobusem vypít na ex půllitr moštu, ale když vám říkám, že na téhle nadpozemské podívané není nic, co by mělo kazit zážitek, mám tím na mysli skutečně nic. Jestli jsem z Rivalů ve 4DX odcházel s výrazem "no nevím, holka, zítra už asi něco mám", tak Gravitaci jsem si dal v IMAXU hned dvakrát za sebou a při východu ze sálu jsem pokaždé samou radostí uvaděčce vlepil pusu. ()

KlárkaS

Neskutečnej nářez, kterej rozdejchávám ještě několik hodin po projekci a plánuju jít znovu, klidně třeba 3x. Pro mě rozhodně film roku. ()

Big Bear

Je to podivná náhoda. Před nedávnem jsem dokoukal Vše je ztraceno, kde Robert Redford zcela sám na potápějící se lodi a posléze v záchranném modulu bojuje o život uprostřed Indického oceánu. Tento příběh se odehrává o tisíce kilometrů výše, jen ten oceán má stejně úžasnou modř... Také zde se potápí loď do hlubin atmosféry a astronauti se snaží dosáhnou záchranného člunu. --- Sandru jsem nikdy moc nemusel snad jen kromě toho odbržděného autobusu, ale tady celkem mile překvapila. George je skvělej vždy a všude. Tohle zkrátka byla naprosto neskutečná jízda vesmírem a vizuální orgie v jednom. Ve 3D jsem to neviděl a moc mne to mrzí. Zážitek musel být ještě o několik levelů jinde...Už dlouho jsem se u filmu netřásl. Tohle je jednoznačně na 4 kapky vodky z ruského modulu. * * * * * ()

JohnnyD

Niekde uprostred medzi videohrou, IMAX exhibíciou a áčkovým scifi. Určite napínavé, určite originálne, remeselne neskutočne premakané a obdivuhodné (najmä vizuál je dychberúci) - no niečo tomu chýba. Mimozemšťania, cestovanie v čase, alternatívna realita či ... aspoň akési jednoduché vytrhnutie z videohernej mašinérie, ktorá sa ako kameň strnulo ženie od cca 10. minúty po posledný záber. ()

Niles

Už ako malý som sníval o tom, že raz poletím do vesmíru a teraz sa mi to konečne podarilo. Ďakujem Alfonso, it was one hell of a ride! ()

playboxguest

Dobré na patnáctimitovou krátkometráž, nikoli na celovečerní film. Osobně se mi chtělo brečet a nebylo to ze souznění z hrdiny, o které se Cuaron snažil evidentně, nýbrž ze strachu, že budu ještě o pár minut dýl muset vydržet ve stejném vesmíru se Sandruškou a Georgíkem. V obýváku by možná mezi náma vzniklo větší napětí, než ve vesmírku, kdy herci nehráli a jen na pokyny režiséra máchali rukama před zeleným plátnem. Když jsem šla v půlce filmu koupit petku, řekl mi kluk sedící opodál: "slečno, vy jste zajímavější jak celý film..." Souhlas, příště zůstanu u zrcadla. 30% ()

Syn Alfonsa Cuaróna natočí komiksárnu pro Sony

Syn Alfonsa Cuaróna natočí komiksárnu pro Sony

05.10.2022

Jonás Cuarón, scenárista, režisér a taky syn slavného Alfonsa Cuaróna (Potomci lidí, Roma) dostal na starosti chystaný komiksový spin-off Spider-Mana El Muerto. Cuarón mladší má za sebou zatím jen… (viac)

Venom je rekordní

Venom je rekordní

07.10.2018

Přestože kritici mají z nového komiksového filmu Venom s Tomem Hardym (Dunkirk) v hlavní roli spíše smíšené pocity, snímek sám o sobě v kinech překvapil. Za víkend si totiž z amerických kin odnesl 80… (viac)

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Cuarón mladší oživí Zorra

Cuarón mladší oživí Zorra

05.02.2016

Jonás Cuarón sepsal se svým otcem Gravitaci a režíroval spřízněný kraťas Aningaaq. Loni pak vyslal do kin svůj celovečerní debut Desierto, který se líbil minimálně produkčním společnostem Lantica… (viac)