Gravitácia

• Česko Gravitace (viac)

Sandra Bullock vo filme hrá doktorku Ryan Stoneovú, skvelú lekárku - inžinierku na jej prvej vesmírnej misii. George Clooney stvárnil vesmírneho veterána Matta Kowalskeho, ktorý velí svojmu poslednému letu pred odchodom do dôchodku. Lenže počas zdanlivo rutinnej výpravy do kozmu dôjde ku katastrofe. Loď je zničená a Stoneová a Kowalsky zostanú vo vesmíre sami, odkázaní jeden na druhého. Hlboké ticho dáva obom jasne najavo, že stratili akékoľvek spojenie so Zemou... a tým aj akúkoľvek šancu na záchranu. Strach sa pomaly mení v paniku, najmä keď si obaja uvedomia, ako málo kyslíka im zostáva. Pritom paradoxne jediný možný spôsob návratu je pokračovanie v ceste do hlbokého vesmíru. (TV Markíza)

gutshoter

Začnu u pozitivní kritiky. Vizuálně je to bomba. Pohled na matičku Zemi byl jedinečný, nic takového jsem ještě neviděl. Že by miliony dolarů? ... xxxxxx ... Jak tohle proboha mohlo vyhrát Oscara? Bohužel Američani měli opět zapotřebí vyzdvihnout svoje "zásluhy" světu, vyhrknout do světa v čem jsou třída. Kolikrát už jsme tady měli filmy na toto téma? Xkrát! Objektivně tenhle kousek oscara vyhrát prostě nemohl. Nechápu.. vlastně chápu.. komedie! ()

sedm.1

Ohromující, strhující, přelomové, ultimátní. Všechny tyto výrazy musím použít při charakteristice této podívané, která mě skutečně posadila na prdel. Čím začít? Gravitace tedy rozhodně není o obsazení. Sandra Bullock a George Clooney jsou sice top herci a hvězdy první velikosti, ale zde jednak svůj um ani nemohli příliš předvést a jednak, Gravitace je především o vizuálu a technické stránce a v tomto ohledu to je prostě revoluce jako kráva! Každý záběr je dechberoucí, každá vteřina přináší monumentální obrazový skvost, těžko vůbec popisovat, to se prostě musí vidět. Krom toho je ovšem nutno i obdivovat režii mistra Cuaróna, který z téměř nulové zápletky dokázal vytřískat neuvěřitelně struhující, atmosférický zážitek, s nečekaně velkým množstvím napínavých a emočně vypjatých scén, kdy hlavním postavám nelze nic jiného, než držet palce, úplně jsem cítil tu jejich neskutečnou bezmocnost a touhu přežít, a zároveň i neuvěřitelnou sílu vesmíru, kde je až hmatatelně patrné, jak miniaturní složkou ta naše planetka a naše vlastní existence na ní je, zkrátka celé to je neskutečně intenzivní mazec. Gravitace je zkrátka neuvěřitelně působivý zážitek, dovolím si ho označit až za filmový zázrak, který se objeví jednou za mnoho let, veškeré ty ovace a obrovský komerční úspěch je naprosto zasloužený, prostě jedno obrovské WOW. ()

James87

Musím se přiznat, že film moje očekávání nenaplnil. Pro Sandru to byla určitě větší zábava:) je pravda, že tam nahoře toho moc dělat nejde, ale není to úplně ono. Ale ty tři dostane. ()

Dromed

Snem snad každého malého chlapce je podívat se do vesmíru. Při sledování Gravitace jsem si řekl, že by mě tam nedostali ani párem Saturnů V. Pak ale stačil jediný pohled na naši krásnou matičku Gaiu, a asi bych to Riskl. Stačí jenom našetřit 20 mil. $ pro Vladimira Vladimiroviče, naučit se anglicky, rusky a pro jistotu taky čínsky. Osvojit si znalosti aviatiky, fyziky, chemie, medicíny, biologie, techniky, orientace, navigace, komunikace, geografie, astronomie... Dostat se do vynikající fyzické i psychické kondice. Pak se posadit do kovové 2 metry široké kapsle na vrcholek 45 metrů vysoké, 50 let staré sovětské rakety a na 270 tun kerosinu. A vydat se rychlostí 11 km/s, s přetížením 5G kdy vaše tělo váží asi půl tuny, aby za pár minut nevážilo vůbec nic, vstříc nekonečnému prázdnému prostoru, kde neexistuje nahoře ani dole, nejde slyšet Váš křik, bez vzduchu, tlaku, Gravitace, zato plný radiace a teplotou příjemných - 270 °C. Nebojte se, zima by vám nebyla, vakuum teplotu nepřenáší. Naopak při nulovém tlaku by se vám bez skafandru začaly vařit tělní tekutiny a vypařovat se skrz kůži. To už vám ale dávno dekomprese protrhla ušní bubínky, plíce, a velké tělesné trubice. Nebude to bolet, při okamžité hypoxii ztratíte vědomí během několika vteřin a zemřete během pár minut. I kdyby ne dostanete takovou dávku záření, které naruší vaší DNA tak, že se začnete rozpouštět dřív než se vám udělají nádory. Ale vraťme se domů. V naší malé kovové plechovce z výšky 400 km, rychlostí 28000 km/h. Při vstupu do atmosféry je tření tak vysoké, že se okolní vzduch začne měnit na plazmu a povrch vašeho vibrujícího a rotujícího modulu rozžhaví na 1600 °C až začnou okýnka zářit jasně žlutou barvou. Při této fázi nefungují přístroje ani komunikace. Ale stejně nemůžete ani dýchat natožpak mluvit. No trvá to jen chvilku, asi 50 minut. Když už konečně přestanete hořet, otevřou se padáky a vy prudce zpomalíte ze 7000 km/h na 700 km/h a čeká vás krásných -8G. Jestli nemáte Anti-G oblek, který drží krev v nohou, praskne vám hlava. A konečně přistání hladké, asi jako autonehoda, v rychlosti 6 m/s a pro změnu +12G! Do oceánu nebo do pouště. Na to vás však chvíli před tím sofistikovaný Sojuz upozorní, to aby jste si náhodou neukousli jazyk. Naraženiny, zlomeniny, popáleniny, otřes mozku či bezvědomí je v normě. Hlavně hned neotvírat! Mohli by jste vdechnout toxické výpary z ještě horkého Sojuzu. A je po výletě. Všude dobře doma nejlíp. A po tom co už nelítají raketoplány, protože pořád vybuchovaly se do vesmíru jinak lítat nedá! ()

Circumscriptor

Cuarón natočil pomerne dobré filmy, ktoré ma však ničím zvláštnym neoslovili, ale týmto sa latka nasadila poriadne vysoko. Strach z odlúčenia, samoty a stiesnených priestorov vesmíru, ktoré som cítil naposledy pri Apolle 13 sa konečne vrátil. Veľa hercov si tu rozhodne nezahralo, ale Sandra Bullock tu hrala veľmi dobre a jej nominácia na Oscara na hlavnú herečku je naozaj zaslúžená. Spolu s Vlkom z Wall Street najlepší film roku 2013. ()

Kuny27

no... Tak jako žádnou zápletku nečekejte. Čekejte jeden průšvih za druhým ( ne filmových, ale jako pro hlavní hrdinku v "ději")... Dávám slabší 4 hvězdičky... ale co jsem miloval, bylo FILMOVÉ TICHO! Fajn film. PS : Zajímavé je, že v podstatě Bullock hraje valnou většinu filmu úplně sama. Což mě zaskočilo, ale rozhodně se osvědčila její kvalita. Nikterak extra film to zas nebyl. Ani to 3D na mě neudělalo extrémní dojem. ()

Kanibal

Tohle vám sebere dech. Skutečně první opravdové 3D. Ještě nikdy jsem v kině neměl tak úzkostné pocity, nikdy mi žádný film nepřipadal tak revoluční a technicky nepochopitelný. Sandra má na hlavě většinou blembák, George taky, ale i tak hodnotím jejich výkon jako skvělý. Cuarón je neskutečnej, takhle uchopit chladné téma vesmíru a stvořit v něm tolik intenzivní drama, to je prostě majstrštyk. ()

charlie_ando

Díky Alfonso za tuhle dech beroucí pekelnou jízdu, která mě vmáčkla do sedačky jako vysoké přetížení, mocně sevřela můj žaludek a na konci mě bez skafandru vyplivla ze sálu kina. Režisér Alfonso Cuarón ukazuje úžasný smysl pro nejmenší detail a dokazuje svoje řemeslné mistrovství. Vše je pečlivě propracováno od velkých celků, jako je vesmírné stanice až po nejmenší střípek zničeného satelitu. Skvělý je i hudební doprovod od Stevena Price, který věděl, kdy mlčet a kdy naopak přidat decibely, aby znásobil napětí a dokonalý vizuální dojem, který mě naprosto strhl. V jednoduchém příběhu o přežití je síla tohoto filmu, protože dává vyniknou lidské vůli, která se pere o právo na život s nekonečnou prázdnotou vesmíru. Přímočarý děj nešetří emocemi a tak nechává spoustu prostoru pro vyniknutí nádherných obrazů, které se dotýkají hvězd. Pro mě bezkonkurenčně nejlepší film tohoto roku, který mi způsobil husí kůží a vytáhl na povrch pocity, jenž jsem v kině už hodně dlouho nezažil. V některých scénách, kdy divák společně s hlavní hrdinkou rotuje, černo černou mrazivou pustinou jsem měl nutkání, že sedačka přede mnou zjistí, co jsem měl k večeři. Nejde nezmínit Sandru Bullock, která s i bez skafandru podala nadstandardní herecký výkon jako astronautka Ryan Stone. Parťáka jí dělá vesmírný kovboj Matt Kowalsky v poddání hláškujícího Georga Clooneyho vzbuzujícího můj respekt. Film s ohromným přesahem a ještě teď, když píšu tyhle řádky tak cítím to napětí a chvění. ()

Wicky

Ten vysokej HYPE většiny samozřejmě chápu, ale já se ho tentokrát bohužel úplně tak neúčastním. Bezchybná práce kamery, perfektní režie a vizuál (od doby Snyderovýho Supermana). Jen mě někdy trochu nepřesvědčovala ta Sandra ke které jsem si samozdřejmě postupem času našel nějaký ten vztah. Clooney skvělý. Více ve videorecenzi. 70% ()

Lukoboss

Je potřeba si říct, že tenhle film stojí zcela jasně na audiovizuálu, takže pokud půjdete do kina na 2D, možná sice ušetříte, ale připravíte se asi o 2/3 zážitku. Další věc, která stojí za zmínku, je výborně zpracovaná "noční můra" z toho, že bezvládně letíte vesmírem kamsi do neznáma a nemůžete s tím nic udělat - pocit stavu bez tíže je ohromující. Tady se tají dech a 3D hrátky jedou naplno, což platí zejména pro první třetinu filmu. Soundtrack zde taky hraje nemalou roli a v kontrastech hlučné akce s hluchýma orbitálníma pasážema to má sílu. Ovšem důvodem, proč nemůžu dát plnej počet, i kdybych se měl rozkrájet, je naprosto pohádkovej příběh, kde je potřeba všechno vyvážit (postupně se vystřídá USA družice, ruská družice a pochopitelně čínská - no přece by ta závěrečná naděje nemohla ležet na Rusku, že?!) a hlavně podotknout, že Mother Earth je prostě nej. Opět se divákovi připletou do cesty nějaký scénáristický berličky a rádoby náhody, který se snaží děj posunout, je to ovšem trochu násilný a trochu narušující jinak velice solidní, minimalisticky obsazenou podívanou. Závěr je z tradičního pera USA produkce, kde už snad jenom chyběl proslov a aplaus včetně gratulace od prezidenta. Naštěstí však klady převažujou nad tím horším, a tak je hodnocení 4/5* z mýho pohledu zcela adekvátní. ()

M.Niccals

Nemám rád hollywoodské šablony | Nemám rád klišé | Nemám rád 3D | Nemám rád digitální efekty | Nemám rád ceny lístků v multikinech | Nemám rád fronty ||| Ale! Mám moc rád filmy o vesmíru a ve vesmíru. Mám rád Alfonso Cuaróna. Sandru Bullock mám teď už taky rád.. ||| Film, který se do 3/4 stopáže tvářil, že bude něčím jiným a možná překročí vyšlapané scénáristické postupy, svému slibu dostál tak trochu napůl. Přesně v ten moment, kdy jsem si říkal: "Ano toto by byl nejdůstojnější konec. Toto je ta opravdová poloha. Takhle se mi to líbí.", se děj láme a odvrací tvář od hranic a vrací zase hezky 'malou domů'. Asi bych chtěl naivně moc, aby bylo vesmírné drama reálné a úplně se vyhnulo životním klišé a neuvěřitelným náhodám. To by totiž tento film musel skončit hned po prvním sedmnáctiminutovém záběru. A to by pak asi nikdo takové filmy netočil. Jakmile si toto v sobě dokážu trochu srovnat, nic mi nebrání hodit to za hlavu a ...just let it go. Naštěstí to nakonec nebyla taková nálož, jak jsem se bál. Nakonec jsem doktorce Stone fandil jako nikomu. A patřičně jsem si to užil. Přežít a mít trochu štěstí, to je vše, o co tu šlo. Tak já tedy dám za pět. It was a one of a hell story! ||| PS: Už podruhé se mi stalo že Sandra Bullock sama na svých bedrech táhla dojem z nějakého filmu nahoru. Musím říct že nikoho z ostatních zvažovaných hereček si tam nedovedu představit líp než ji. A ok uznávám - tady opravdu nemá cenu vzdorovat 3D. Tento film je totiž pro tuto technologii jako stvořený (na rozdíl od jiných). ()

wooozie

Jestli z nějakého důvodu vznikla technologie 3D, tak to bylo právě kůli Gravity. Nikdy a ještě jednou zdůrazním nikdy jsem v kině neviděl tak audiovizuálně vybroušený film, jako právě u Gravity. 90 minut jsem jenom seděl a díval se na tu nejúžasnější podívanou, co vám může současná technologie nabídnout, přičemž jsem se asi třikrát během filmu sám nachytal, jak ani nedýchám a jenom pozoruji plátno. Filmařský kouzelník Alfonso Cuarón tímto snímkem přesvědčil i ty nejzarytější odpůrce technologie 3D, jako nějaké laciné kudrlinky pro vytřískání více peněz, ty dlouhé, uchvacující záběry (každá smršť úlomků satelitů a tahání modulu na lanech padáku sem a tam jsou asi ty nejdokonaleji natočené scény v historii) prostě nikde jinde než v kině neoceníte. Kamera, zvuk(!!!) vše naprosto (ne)uvěřitelné. Clooney jako ostřílený vesmírný veterán a hlavně Bullock, před jejímž výkonem opravdu smekám, tady hrají jak o život. Ve všech ohledech dokonalost sama a jednoznačný kandidát na film roku! ()

see_sawandrew

Po dlouhé době jsem vyrazil do kina na 3D a Gravity jsem si pečlivě vybral s tušením, že Cuarón mě nezklame ani tentokrát. Ale že moje očekávání předčí, to jsem opravdu nečekal. Gravity je vynikající a pozoruhodně silný film, který funguje jak audiovizuálně - konečně pořádné hrátky se zvukem - tak emocionálně. Scény se salvami úlomků jsou spektakulární, hudba se nebojí kulervoucí hlasitosti a kamera pluje i bleskově létá prostorem, stejně jako těla kosmonautů. V jejich situaci jde právě o čas, který na jednu stranu neúprosně letí, ale zároveň se nekontrolovatelný pohyb vzduchoprázdnem zdá jako nekonečný. Cuarón opět chytře zvolil minimum střihů - celý setup filmu se vešel do sedmnáctiminutového záběru! - a funguje to bezvadně, od filmu téměř nelze odtrhnout oči. Boj o přežití se ale odehrává také v hlavách postav, zejména doktorky Stoneové, která do vesmíru utekla před steskem po mrtvé dceři, ale propadla se do ještě hlubší samoty - odtržená od Země, matky. Minimalistické výkony herců přesně zapadají do konceptu filmu, Sandra Bullock po dlouhé době exceluje a místy by diváka i rozplakala. Přičteme-li nepřeberné množství dalších detailů, jako "znovuzrození" Ryan v poloze dítěte, nebo parádní slzu ve stavu beztíže, není moc co řešit. Cuarón sice příběh pošťuchuje několika berličkami, ale čert to vem, když fyzice, psychologii a především logice věnoval tolik pozornosti. V žánru vesmírných sci-fi je takovýchto filmů asi jako šafránu na skládce toxického odpadu. Těžko letos uvidím lepší film. 90% ()

HiddenDragon

Bombasticke triky a vubec podani realneho vesmiru. Myslim ze nebudu mit klid, dokud neuvidim "film o filmu", abych zjistil jak vsechny ty finesy se stavem bez tize delali. Skvele napeti, zvuk davkovany akorat tam, kde je treba, a svym zpusobem defacto horor, misty diky hlavni predstavitelce trochu podobny zaveru Aliena...porucik Ripleyova, jediny prezivsi z lodi Nostromo:-) respektive Stoneova z STS :-) Nemuzu se vsak pres vsechny klady zbavit dvou veci, kvuli kterym nakonec nedavam pet hvezd. Za prve: je to trikova lahudka, kterou si doma asi neuzijete ani s aparaturou za sto tisic. Jednoduse proto, ze vam bude chybet platno pokryvajici cele zorne pole, aby vas tento "film bez deje" pohltil. Az budou prodavat domaci verzi IMAXu, tohle by meli povinne pribalovat. A za druhe: zapletka. Cely film pusobi opravdu velmi realisticky, a prave proto mi prvotni hybatel deje jaksi nejde do hlavy. (spoiler) Vse zacina, kdyz Rusove znici nejaky nefunkcni satelit (uz tady moc nechapu, proc by se to delalo, na obezne draze je harampadi a starych druzic mraky...plus jeden George Clooney), ale i kdyz to tedy udelaji, nechapu jak takova vcelku banalni vec, zpusobi retezovou reakci, ktera z oblohy sunda dve nejvetsi a nejdrazsi stanice, co kdy lide vyrobili (resp. vyrobi v pripade Cinanu), vcetne raketoplanu a Hubbleova teleskopu... Jinymi slovy, jestli zniceni satelitu muze mit takove nasledky (a jsme zase na zacatku me uvahy), vubec nechapu, proc by se to delalo. Nejde o studenou valku, nejde o mimozemstany, ani meteor (to by podle me byla mnohem logictejsi alternativa)...jak jsem to pochopil, nechtena lidska chyba zapricinila destrukci zarizeni za miliardy dolaru a nekolik mrtvych. Docela by me zajimalo, jak by se tohle vysvetlovalo v mediich. A i kdyz vim, ze u filmu by clovek nemel moc dumat, u tak realne podaneho projektu, jakym je Gravitace, mi tohle aniz bych to chtel, ovlivnuje pocity z jinak dokonaleho zazitku. (ze jsem mel opravnene pochybnosti ohledne satelitu, svedci tohle: http://technet.idnes.cz/gravitace-ocima-astronautu-a-expertu-dwz-/tec_vesmir.aspx?c=A131028_202934_tec_vesmir_pka) ()

Syn Alfonsa Cuaróna natočí komiksárnu pro Sony

Syn Alfonsa Cuaróna natočí komiksárnu pro Sony

05.10.2022

Jonás Cuarón, scenárista, režisér a taky syn slavného Alfonsa Cuaróna (Potomci lidí, Roma) dostal na starosti chystaný komiksový spin-off Spider-Mana El Muerto. Cuarón mladší má za sebou zatím jen… (viac)

Venom je rekordní

Venom je rekordní

07.10.2018

Přestože kritici mají z nového komiksového filmu Venom s Tomem Hardym (Dunkirk) v hlavní roli spíše smíšené pocity, snímek sám o sobě v kinech překvapil. Za víkend si totiž z amerických kin odnesl 80… (viac)

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Cuarón mladší oživí Zorra

Cuarón mladší oživí Zorra

05.02.2016

Jonás Cuarón sepsal se svým otcem Gravitaci a režíroval spřízněný kraťas Aningaaq. Loni pak vyslal do kin svůj celovečerní debut Desierto, který se líbil minimálně produkčním společnostem Lantica… (viac)