Walking Dead

• Česko Živí mrtví (viac)
USA, (2010–2022), 134 h 18 min (Minutáž: 40–67 min)

Tvorcovia:

Frank Darabont

Réžia:

Frank Darabont, Ernest R. Dickerson, Greg Nicotero, Michelle MacLaren (viac)

Predloha:

Robert Kirkman (komiks), Tony Moore (komiks) (viac)

Circumscriptor

Walking Dead bol pre mňa obrovským prekvapením. Seriál so zombie tématikou by bol všeobecne veľkým úspechom (a aj samozrejme bol), ale smer, ktorým sa Walking Dead poberá, je neskutočne svojský a originálny. Rozhodne lepšie, než väčšina zombie filmov, len je veľká škoda súčasného úpadku, ktorý však viac-menej postihne asi všetky seriály. ()

pavcas

The Walking dead je zombie apocalypsa a taky je to těžká závislost. Ze začátku to vypadá nenápadně, říkáte si proč bych to nezkusila, i když nemám nijak zvlášť ráda zombie filmy, plno lidí říká, že je to dobrý. No a tak koukáte a nenápadně tomu propadáte. V 1. serii se seznamujete s hlavním hrdinou Rickem, policajtem, co má slovo spravedlnost vytetováno na čele, charisma, že byste pro něj taky někomu zapíchli sekeru do hlavy a co je odtržen od své rodiny díky nehodě. Po probuzení v nemocnici zjišťuje, že tam moc živých nezbylo a že svět co znal už není jak dřív. A tak se s ním vydáváte na strašidelnou výpravu za nalezením jeho ženy a syna. Po cestě kromě "chodců" potkává další přeživší a postupně se po šťastném shledání jeho rodina začně rozrůstat o další lidi. Každý den je těžší a těžší, protože i největší charakter časem zjistí, že pokud chceš žít, musíš zabíjet a nejenom ty už mrtvé. A dřív než si to uvědomíte, jste v tom. Zajímá vás co bude dál s lidma, který se dostali do situace, do který se dostat nechtěli ani v nejhorší noční můře a zajímá vás, jestli je to nakonec zlomí a kdo umře a kdo bude žít. Protože ono toho není moc k žití ve světě, kde si vytvoříte Pavlovův reflex ve smyslu někdo chrčí, zasekni mu sekyru do hlavy a tvař se že to je normální, kde se po ulicích plazí mrtvoly s uhnívajícími částmi těla ( to v tom lepším případě pokud ještě držej pohromadě) a kde nemůžete věřit ničemu a téměř nikomu, kromě lidí, kteří jsou v tom s vámi a pro který jste ochotni umřít. Nejvíc mně na tom asi dostává ta atmosféra a hlavně přerod hlavního hrdiny, chlapa vysokých morálních hodnot, který ztratil skoro všechno co miloval,ale vždycky našel další motivaci k tomu jak přežít, za cenu vyšší než si kdy uměl představit. Chlapa, kterej zjistí, že rodinu si můžeš i vybrat a že ve chvíli kdy to nejmíň čekáš, pro Tebe budou druzí ochotni položit život, stejně jako můžeš dostat kudlu do zad, pokud se včas neotočíš a nepoužiješ ji první. A naopak mně děsí, že po několika seriích jsem schopná si u dalšího dílu dát i něco k jídlu, protože je to tak nějak normálka. Aktuálně 6. serie neztratila nic ze svých předešlých kvalit, napětí v některých dílech graduje úplně stejně jako na začátku a úvodní znělka seriálu mi pořád nahání husí kůži, protože show must go on a závislák potřebuje další dávku mrtvol. ()

Forsberg11

Season 1: Veľmi dlho som odkladal túto zombie sériu od AMC, ale niektoré hodnotenia mojich obľúbených užívateľov ma predsa len presvedčili sa na to mrknúť. Prvá séria má (chválabohu) len 6 častí, takže to nebol žiadny veľký záťah. A musím povedať, že nie som nadšený, no ani sklamaný. 80 % mojej pozornosti púta hlavne veľmi dobre zvládnutý postapokaliptický svet. Tých zvyšných 20 stačí na to aby som vnímal samotný príbeh, ktorý nie je nijak sofistikovaný či zamotaný. Miestami to bohužiaľ pripomýna skôr telenovelu ako seriózny namakaný počin, ktorý by si takýto námet rozhodne zaslúžil. Zväčša nesympatické postavy vedú zreteľne papierom šuštiace dialógy o hovne, chovajú sa (ako inak) ako úplni dementi. V podsate som tu nenašiel nikoho komu fandiť... možno Micheal Rooker ako Merle, ale inak je to taká sebranka pekných pacientov, ktorý vám budú liesť na nervy už po druhej časti. A čo sa týka toho na čo som sa po post-apo scenérii tešil najviac, samotných chodcov tak sa musím až trochu začudovať. Seriál nakrúcaný v roku 2010, ale niektoré masky boli podľa mňa lepšie v Romerovom kulte zo 68-ho. Pri niektorých ksichtoch som sa musel až smiať, pretože vyzerali skôr ako nepodarené masky na študentskom maškarnom plese. Je len veľká škoda, že sa takéhoto námetu neujal niekto s väčším rozpočtom a produkčnými schopnosťami, ako napríklad HBO alebo Netflix. Vyzará to tak, že AMC bude seriál viesť aj naďalej v zavedených koľajách telenovely na pozadí zombie apokalypsy a nijak viac prepracovaného deja sa asi nedočkám. Bodaj by som sa ale mýlíl. Dám tomu ešte jednu šancu v druhej sezóne a uvidím. Možno prekvapí. Najlepšia epizóda: s01e01 Days Gone Bye. 60 %!! SESON 2. Tak som nakoniec rád, že som dal tomuto seriálu ešte jednu šancu. Druhá séria, aj keď rozťahanejšia ako prvá, bola ale zaujímavejšia, krvavejšia a hlavne akčnejšia. Dej sa presunul na farmu, kde sa udialo množstvo pamätihodných udalostí (studňa, stodola, finálny nájazd "hordy"). Postáv nám najprv rapídne pribudlo ale v posledných častiach série mnoho ubodlo. Škoda však aj napriek veľkej snahe len minimálneho postupu v deji. Od nejakého happy endu sme ešte veľmi ďaleko, ak je vôbec nejaký v pláne. Teraz však aspoň môžem s radosťou vyhlásiť, že sa teším na ďalšiu sériu... 75 %!! Najlepšia časť: E07 Pretty Much Dead Already. SEASON 3: Zatiaľ jednoznačne najlepšie sezóna. Všetko šlapalo na plné gule a ja som sa bavil ako kráľ. Rick je kurva BOH!! 80%!! Začína to dostávať už poriadne grády. SEASON 4: Štvrtá sezóna je ešte lepšia ako tretia a ja mám pocit, že Chodiaci mŕtvi zrejú ako víno /kurva to znie dosť divne/... Hlavne konečne to chytilu takú poriadnu hororovú, bezútešnú a drsnú atmosféru. Nikto sa tu s nikým nesere a ľudia vedia byť väčšie svine ako tie mäsožravé kurvy. Skvele sa nám to rozbehlo. Sem s "päťkou"!! 85 %!! SEASON 5: Po skvelej predcházajúcej sezóne je to síce kvalitatívne mierne nižšie, ale tie 4* si to bez problémov ustráži. 75 %!! ()

Knoryblue

Živí mrtví V nejtemnějším období mojí existence jsem objevil tenhle seriál a musím říct absolutně toho nelituji ten seriál má něco co vás nadchne ať už to jsou ty postavy nebo to je samotné prostředí či geniální scénář? Kdo ví i přes to že mi dost lidí říkalo "knory moc to nadhodnocuješ" fuck it je mi to úplně jedno    je mi jedno že to má svoje chyby nic není dokonalé a to ani the walking dead ale pro mě to je to co jsem potřeboval úžasný rick grimes senzační daryl geniální zaporak negan a mohl bych jmenovat dalších 30 postav a i tak bych o nich mohl vyprávět celé hodiny! A ano moc jsem tady o tom nenapsal neumím se moc rozepisovat o takových věcech takže pokud vás moje recenze vůbec nenavnadila nevadí ale prosím 🙏 dejte tomu šanci a nebudete litovat ()

Spike23

Nejvíc přeceňovaný seriál, co jsem kdy viděl, je mi až líto, kolik existuje lidí, co tohle považují za to nejlepší, co může televize nabídnout. Jestli chcete orpavdový zážitek ze světa Walking Dead, zahrajte si Walking Dead The Game a zapomeňte na tenhle paskvil plný retardace a dementního chování všech, co se tam někdy objevili. ()

Dánek

Po shlédnutí pilotu musím dát plný počet. Hlavně se na to nedívejte za tmy! Jinak budete mít problém dojít na záchod... :) ()

Dargel

Dávám 5 a zvažuji proč. Možná proto, že se Walking Dead nesetkává s bojeschopnou konkurencí nebo prostě proto, že jsem fandou zombie žánru. Doufám, že si tenhle seriál udrží co nejdéle tempo a zůstane nadále zajímavým. Viděl jsem zatím jen dva díly, (asi taky proto, že třetí ještě nevyšel) ale stejně si myslím, že se hodnocení u mě už moc měnit nebude. Parádní záběry postapokalyptického světa. Jedním z nich je bez pochyby šerif na koni uprostřed vyprázdněné silnice do města, kde na druhé straně vidíme nekonečnou zácpu aut směrem ven. Zombí žánr mám už docela v paži. Od her k filmům a dále. Vždycky mě potěší nový námět. Většina lidí říká, že jsou přesyceni, že toho už bylo moc a že toto téma je už vyčerpané. Nedovolím si odporovat, tohle mě jednoduše baví. Nešetří se na záběrech zombíků a na záběrech až brutálních, to se u hororů cení. Možná je přece jenom těch 5 přehnaných, ale tak co, někdy si člověk musí vyhodit z kopýtka xD. ()

DavidS.

Darabont mě mimo vězeňské zdi nechává zcela chladným. Předchozí Mlhu považuji za velmi nepodařený horor a nejapný, nepovedený žert... A jak to zatím vypadá s The Walking Dead? Na televizní produkci tomu v každém případě nelze upřít zcela otevřenou řezničinu, takže fanoušek zombie vybíječek dostane svou porci rozšklebených tlam, krve i headshotů...Neurazí atmosféra ani rozpočet...Bohužel seriály jsou založeny i na sdílení osudů jednotlivých hrdinů, které vás nutí si je v daný čas znovu zapnout. Tady mi casting nesedí a jedná se z mé strany spíše o antipatie nebo lhostejnost...Navíc už od pilotního dílu selhává v řadě momentů elementární logika. Postavy se chovají mnohdy neuvěřitelně hloupě nebo neadekvátně pro danou situaci... ()

cachina

Z tohoto seriálu se dalo vytežit více. První díl mě navnadil (i když se jednalo o vykrádačku 28 dnů poté), ale i přesto jsem se těšil co bude dál. Ale dál už nic nebylo. Vůbec se nedivim, že Darabont vyhodil scénáristy, páč se za celou dobu skoro nic nestalo, absolutně bez nějakých výraznějších nápadů. Vše jaksi vyšumělo do prázdna. SPOILER: co se stalo se zachránci Ricka z prvního dílu?, co se stalo s Marvem (nebo jak se jmenoval) potom, co si uřízl ruku? Doufám, že se to jen ,,odložilo´´ do druhé řady. Co dalšího mě zklamalo byl závěr. Byl vlastně takový nijaký. Nic se nestalo, jen odjeli někam. Co musim ale pochválit je vizuální stránka. Ta je aboslutně bezchyby. Kam se v tomto ohledu hrabou leckteré filmy. A zombíci vypadají fakt hustě, paní kostymérky se činily!!! Dal bych aspoň 4*, páč první díl byl na 5*, ale pozbytek seriálu jsem se nudil... ()

Rudinsky

Zatiaľ celkom dobré - Darabont to tam má zrejme celé pod palcom. Jeho rukopis je jasne cítiť v hutnej atmosfére, a hoc to celé zabalili do cool balenia, stále si to drží odstup od prehnanej seriálovej monotónnosti a verím, že to do cieľa dorazí v slušnom tempe a úrovni, ktorú nastolili prvé časti. Šesť dielov je naopak číslo, ktoré poteší a naznačuje, že predsa len tvorcom išlo o čosi iné ako silená sledovanosť. Na druhej strane, som odporcom seriálov práve pre to, že NIKDY (okrem Bratstva neohrozených) sa mi nepodarilo zmáknuť všetky časti. A v čase absencie internetu a podobných možností to bol priam psychoteror. Som rád, že sa seriálová produkcia v poslednom čase uberá týmto smerom, a som zvedavý, čo nám Frankie pripraví v avizovanej druhej sérii. Po dopozeraní posledných častí zaktualizujem hodnotenie. PS: niečo z pozadia filmu, čo zaujme hlavne milovníkov filmového výtvarného a maskérskeho umenia http://www.youtube.com/watch?v=Wa0tRQ2Q0Wk&feature=related ()

-Dawe-

1.série 1/2 - 90%, 2/2 - 80% ... 2.série 1/3 - 75%, 2/3 - 60%, 3/3 - 80% ... 3.série 1/2 - 85%, 2/2 - 75% PS: finále je docela směšné... 4. série - 75% (8. díl rozhodně nejlepší) 5. série - 50% - v seriálu je strašně moc chyb a nedáva to smysl, proto snižuji hodnocení na 3* PS: scénáristi maj v hlavě nasráno... 6. série - 80% - O hodně lepší, než předchozí série, rozhodně překvapí nepředvídatelnost a poslední scéna je totální náser, kterej TWD ještě nezažil :) ()

dj-chrosto

Za prvu seriu by to bolo za 4*, ale druha seria je neskutocne roztiahnuta a nudna, nic sa tam v podstate nedeje a to "nic" dokazali natiahnut na hodinu... tretia seria vsak nema chybu, genialne, cely cas sa nieco deje, aj nesympaticke postavy su sympaticke (az na Michonne a ktokolvek vo Woodbury, ale "nasi" su super), skoda, ze do midseason bude uz len jedna cast a potom dalsie casti az vo februari... kazdopadne, tretia seria je rozhodne najlepsia a kto vahal po druhej serii skocit na tretiu, mozem len a len odporucit, jednoznacne najvacsia pecka tejto serialovej sezony, takze tu hviezdicku naspat si urcite zasluzi :) ()

Ragdoll

Udržet si stejnou kvalitu po několik sezon se povede málokterým seriálům, ale přeci existují. Tak proč se to tady muselo zvrtnout po pouhých několika dílech? Abych byl přesnější, po dvou. Nejdříve tajemný úvod, člověk ještě úplně netuší, jak se celá situace bude vyvíjet, první střetnutí s ''chodci'' je strašidelné a jakmile poprvé spatříte obrovskou masu nemrtvých v Atlantě a následující únik do tanku, napnutí a nedočkaví budete každopádně. Člověk si na tyto okolnosti však rychle zvykne, a jelikož seriál po další čtyři díly ničím nepřekvapí, začne to být ihned nudné, iracionální, nebo rovnou mohu říci hororové chování postav také nechybí a nakonec vám bude připadat, že jen znovu hrajete Left for Dead (PC hráči pochopí). Na druhou sérii se sice těším, ale zároveň se hodně bojím, že se těch klišé nakupí ještě víc. 60%. ()

honzii

Seriál Walking Dead možná není přiběhově strhující, nelze mu ale upřít velkou tematickou rozmanitost. Nejsilnějšími momenty zde nejsou krvavé boje s infektovanými, nýbrž proměna těch, kteří jsou k těmto aktům nuceni. Andrew Lincoln jako Rick sice možná trochu přehrává (i ten svůj americký akcent), na druhou stranu ale perfektně ztvárňuje tu hrůznou proměnu racionálního policisty ve vůdce přeživší skupiny, který s těží (a já bych se mu nedivil) dokáže unést tíhu svých rozhodnutích a který přestává mít pojem o tom, co je správné a co ne. A to vše ve chvíli, kdy má vychovávat svého syna a zachránit své manželství. Právě tato ne-jednoznačná témata o lidskosti jsou středobodem seriálu a jsou přesně tím prvkem, který mě na Walking Dead neuvěřitelně baví. Pokládá totiž divákům otázky, na které se těžko hledají správné odpovědi, a tím je dráždí. A takové dráždění já si nechám líbit. ()

Mistickzz

1.séria: 80%, 2.séria: 90%, 3.séria: 90%, 4.séria: 92%, 5.séria: 85% Prvá séria je len taký slabý odvar toho čo príde v druhej, ktorá je o triedu lepšia. Triviálna zápletka ideologického a zásadového šerifa, ktorému ženu klátil jeho najlepší kamarát už neznie ako klišé, postavy sa vyvinú a triviálne zápletky zanikajú, seriál dostane spád a tempo a ani zombíci už nevyzerajú tak umelo a tomu pribudnú zaujímavé postavy. A vyvrcholenie druhej série je strhujúce.Po prvej sérii, by som nepovedal, že by so si názor na WD mohol zlepšiť, po tretej sa pohrávam s myšlienkou, že si ho bachnem do TOPky, ale uvidíme po 4.sérii, fakt som zvedavý čo príde. 4. séria sa mi páčila najviac, premakanejšia psychológia postáv, lepší soundtrack, napínavejšie, menej predvídateľné, dajte mi už 5. prosím. ()

joora1

Seriál není úplně bez chyb, to je bez debat, ale ukažte mi nějaký podobný počin ve stejném žánru, který snese srovnání. Podle mě nic takového není a myslím, že seriál Walking dead je jedním z nejlepších zpracování "zombie" žánru, jaký vůbec může být a společně s remakem filmu Úsvit mrtvých je opravdu v žebříčku na vrcholu. Je zde napětí, akce, dramatické chvilky, zajímavě natočené scény a proto můžeme prominout občasnou topornost herců a jejich divná rozhodnutí nebo často předvídatelné situace a patos, ale prostě jako celku bych dal určitě minimálně 85 procent, jelikož mě seriál přikoval na 2 dny v kuse před mé PC. Hvězdičkově je to asi na max, ale jak jsem psal, není to zase extra třída. Nicméně, kdo má rád zombie žánr (je zajímavé, že slovo "zombie" ve filmu nikdy nezazní, jelikož jim protagonisté říkají "chodci", nebo-li "walkers"), tak se mu to musí prostě hodně líbit. Pokud se povede třetí, chystaná řada, tak se vše jen potvrdí. Nejoblíbenější postavy - Daryl, Glenn ()

see_sawandrew

První série: Ajajaj, tady se nám klady a zápory pěkně třískají. Řemeslo je to dobré, videoklipové vložky většinou fungují a občasné CGI taky není nejhorší. Gore papání k dobré atmosféře zas tak nepotřebuji, takže mi vůbec nevadí, že zombíci jsou upozaděni a pozornost je vedena právě k přeživším postavám - takhle to prostě být má. Občas je Walking Dead i schopné věrně znázornit psychologické zhroucení několika postav. Plusové body si zaslouží také za poslední díl, u něhož sám divák začne přemýšlet, jestli by ta sebevražda opravdu nebyla lepší. Bohužel, světlé momenty jsou (většinou záhy) zabity patetickou hláškou. Ano, seriál zaměřený na vztahy mezi postavami by si opravdu zasloužil nápaditější scénář. Téměř v každém díle je důvod očekávat trest za hlouposti, které postavy provedou. Jejich haluzové přežití, naoko vložené do twistů, je předvídatelné dvě minuty předem. Když už se seriál snaží oblbovat rychleji, vůbec mu to nejde. Scéna z pilotu, kdy Rick nejdřív vzkáže rodině "sorry", přiloží si revolver k hlavě, a pak v téže vteřině zaleze do tanku a přežije, je tak debilní, že jsem musel video stopnout a rozdýchat se. Tohle prostě NEMŮŽE být v jednozáběrové montáži. Vztahy mezi postavami také žádné překvápko nechystají. Vše je uměle propojené v očekávaném celku. Snaha dohnat vazbu postava-divák se velmi smutně projevila nelogickým zachováním rytířských hodnot. Postavy samozřejmě ani napočtvrté nepochopí, že v "novém" světě mohou jít do háje s takovými anachronismy, jako je humanismus nebo soucit. Seriál bohužel nenechává prostor pro vlastní interpretaci. Praktické postavy se potýkají s negativním nálepkováním a pozérské postavy, které opakovaně riskují životy všech okolo, jsou v pořádku, protože mají srdce? Zajímalo by mě, kolik lidí je průměrný hrdina schopen obětovat, jen aby vypadal dobře. Částečně to zachraňuje Daryl (můj oblíbený herec Norman Reedus) - fandím ti, kámo, já bych se taky pěkně vztekal, kdybych měl kolem sebe podobně neschopné pitomce. Walking Dead si může hrát na realistickou stylizaci, ale desítky let stará korektnost je z něj cítit víc než hnijící maso. 55% Druhá série: No výborně. Polovina štábu z první série vyletěla a hned je znát kvalitativní posun. Scénáristická posila si uvědomila, že píše pro kabelovku, a rozhodla se posbírat všechny zápory první série a udělat z nich hlavní téma série druhé. Pitomých dialogů znatelně ubylo, charaktery jsou uvěřitelnější a konečně adekvátně reagují na své okolí. Všichni si začínají uvědomovat, že civilizace už neexistuje, a postupně odhazují společenské konvence. Rick prochází obdobím těžkého vystřízlivění, ze Shanea se stává pěkně podvratná kurva a zpočátku plochý a agresivní Daryl se k mé velké radosti vybarvuje jako ten nejsprávnější a nejuvědomělejší chlap ve skupině. Každá hovadina, kterou libovolná postava udělá (stále je jich dost), je konečně trestána, pilíře loajality se těžce viklají a chladnokrevná vražda už vůbec není nemyslitelná. Zkrátka nic není zameteno pod stůl. Také emoce fungují o poznání lépe - téměř dokonalý závěr sedmého dílu je až nacuckytrhající. Milou novinkou je obohacení o westernové odkazy (scéna v baru je výborná). Přibylo velké množství příjemných detailů i způsobů narace (lostovské vyprávění epizody jako flashback, odlehčené scény - z chodců se stává stereotypní samozřejmost, atd). Pozadu nezůstává ani téma práva na sebevraždu, příjemně naťuknuté v první sérii. Některé postavy sice zůstávají protivné (zabte někdo toho kluka), ale v interakci s celou skupinou jejich role zapadá. Doufejme, že třetí série přinese ještě temnější a vyhrocenější svědectví o zániku civilizace. "This is not democracy anymore!" 80% Třetí série: Jako na horské dráze. Některé audiovizuální vychytávky, dialogy a dramatické oblouky jsou parádní, jindy se z toho vyklubávají zbytečně nevyužité dějové odbočky a nepříjemné faily. Třetí série není tak hravá jako série druhá a v podstatě od ní přejímá pouze videoklipové recapy emocí v závěrech dílů. Ze všech dosavadních sezón má naopak zdaleka nejlepší setup - rozvrstvení sil mezi dva znepřátelené tábory a regulérní válka živých s živými dokáže až do season finale udržet pozornost. Bohužel ani Guvernér není zrovna uvěřitelný záporák, některé z postav - hlavně Andrea nebo Glen - začínají opět dělat nesmyslné kraviny a jediný, kdo opět vyčnívá, je skvělý Daryl, tentokrát v konfrontaci se znovuobjeveným bráchou Merlem. Uvidíme, co přinese čtvrtá série, ale po včerejším mizerném finále už od Walking Dead neočekávám nic než občasné zamlaskání nad svými oblíbenými postavami. 70% a hvězdu nepřidám ani teď. () (menej) (viac)

terin.manka

Nejsem do tohohle seriálu zas tak moc zažraná, ale koukám na to ráda a teším se až vyjdou další díly. Neměla jsem v plánu vůbec na to koukat ale začalo mě to i celkem bavit. Nejvíce se mi líbí třetí série, jak jinak. Škoda Shanea, bez něj to je možná o trochu nudnější. Zajímavé scény, kostýmy, hlášky a různé situace. Nemůžu se dočkat až zjistím co se stane s Darylem a Merlem. ()

Kevin Costner kraluje televizním ratingům

23.07.2022

Živí mrtví se dočkají dalšího spin-offu

Živí mrtví se dočkají dalšího spin-offu

08.03.2022

Dočkáme se Fortnite filmu?

Dočkáme se Fortnite filmu?

12.10.2021