Indiana Jones a Nástroj osudu

• Česko Indiana Jones a nástroj osudu (viac)

Harrison Ford sa vracia do úlohy legendárneho hrdinu Indiana Jonesa – archeológa v tejto očakávanej záverečnej časti kultovej série – veľkolepom a dravom filmovom dobrodružstve. (Cinemart SK)

Rayen1

Rozhodně lepší než křišťálová lebka. První pulhodinka nemá chybu, vidět zase mladyho Indyho, je pastva pro oči. Zbytek filmu je taky fajn, akční scény over-the-top jsou taky supr. Je to nostalgie a to je hlavní, alespoň pro mě. ()

hrumsrt

Při představě, že by do toho Steven Spielberg šel ještě i popáté by možná leckdo čekal, že dostaneme něco podobného jako v případě předchozího čtvrtého filmu.. Jenže legendární režisér a strůjce téhle nejlepší dobrodružné filmové série už si moc dobře spočítal, že on nemá Indiana Jonesovi, co jiného dát a bylo podle něj na čase předat značku do mladších rukou. Anebo taky u čtvrtého filmu, na kterém se podílel poprvé bez vize svého kamaráda George Lucase, který pokud to nevíte, je skutečným duchovním otcem celé téhle brilantní série, poznal, že on sám na tuhle matérii nestačí.. Proto bylo nutné najít pro Indiana Jonese novou vizi. Původně se uvažovalo, když celý předchozí film byl o předání pochodně (kterou ale pověst Shia LaBoufa sama utnula), že by se už pátého Indiho ujala jiná mladší herecká figurka.. Zajímavý nápad, který by sérii sice dovolil vrátit se v plné síle, ale fanoušci by to bez ikonického Harrisona Forda možná nezvládli a navíc nikdo neměl sílu na to sebrat dostatečnou odvahu to zjistit. Takže vize, kdy se namísto Forda žene za všelijakými artefakty třeba takový Bradley Cooper nevznikne, rozhodně ne pod záštitou Indiana Jonese... Nakonec se k sérii dostal v současné době ohromně chválený James Mangold, který v posledních letech skutečně řádil a kromě fantasticky dopsané kapitoly Logana, představil ještě další životopisnou parádu ze závodního okruhu.. James Mangold měl našlápnuto dobře a je otázka, zda ho pátý Indiana nemůže z téhle cesty na čas svést, jelikož režisér si sérii pojal natolik po svém, že naservíroval Indiho variaci na Logana, tedy tragickou poslední tečku, kde vidíme svého hrdinu klesat na dno a z něj se odrážet.. A ano v případě série s Indiana Jonesem dochází k největšímu originálnímu posunu, co se jeho pojetí týká, ale v mých očích šlo v prvních třech případech o naprostý vrchol dobrodružného žánru a o jednu z nejikoničtějších postav a sérií v rámci celé filmové historie. Neuměl jsem si tuhle zábavnou sérii nikdy představit v takovém podání a  taky vidím, že mi to vůbec nesedí. Mangold sebral z Indiana Jonese veškerou energii a se sentimentálním Fordem představuje jeden z nejtragičtějších příběhů v rámci dobrodružné blockbusterové zábavy, jaký jsem kdy viděl... Zápletka původních tří dílů se pokaždé točila okolo nějakého legendárního předmětu, jehož samotná podstata ve mně probouzela zaujetí a já plně chápal touhu se za ním hnát. Tenhle zajetý princip přeměnil až čtvrtý díl, jehož křišťálová lebka je nudným a nezajímavým předmětem. No a v případě "nástroje osudu" je tomu úplně stejně. Tohle není předmět, který vás činí neporazitelným, nebo vám daruje sílu a život, "nástroj osudu" je úplně trapně zinscenovaný artefakt, jehož mytologie v hrobě otáčí všechny antické filozofy, kteří se nakonec stávají samotnou atrapou celého příběhu.. A úplně stejně jako v případě čtvrtého filmu mám problém, když se do Indiana Jonese a vůbec do podobného dobrodružného filmu cpou fantazijní prvky. Nemá to tady, co dělat! Nemám sílu obhajovat solidně provedené hledání onoho tajuplného předmětu, když vzápětí naprosto ignorujete pravidla cestování časem, kdy přesně tahle odbočka by v normálním měřítku měla podle některých jiných filmových představ zničit celý vesmír.. S návratem už osmdesátiletého Harrisona Forda bylo jasné, že akční scény budou muset vypadat úplně jinak a vůbec v celém samotném filmu se bude muset více povídat než běhat (paradoxně živější flashback s omlazeným Fordem je vrchol příběhu, i když je tam úplně zbytečný). A to se taky potvrdilo v samotném natáčení, které si Harrison Ford, jak je u značky vlastně už i zvykem, zase protrpěl. A s každým dalším bolestivým zraněním se natáčení muselo prodlužovat a pátý Indiana Jones odkládat, až se dalo nabývat pocitu, že se projekt zasekne v produkčním pekle.. Díky logického nedostatku sil hlavního hrdiny více prostoru dostávají vedlejší postavy, které někdy kompletně přebírají otěže celého příběhu. A třeba Indyho kmotřenka je asi nejotravnější a nejumělejší postava v rámci celé série, že oproti ní protekčně nastrčená ukřičená Kate Capshaw v druhém díle je skoro okouzlující dívenka.. Proti našim klaďasům samozřejmě už počtvrté (!) stojí nacisti, na to kolikátá léta ve filmu máme, se teda civilizace a fantazie tvůrců moc neposunula... Nečekal jsem lepší film, než byla pro mě už tak slabší čtyřka, ale že dostanu něco takového. Tohle není Indiana Jones ale příběh bláznivého dědka v kulisách loňského Uncharted.. Jestli někomu stačí dostat jeden z mála dobrodružných filmů roku v takovém podání a ignorovat v čem bylo kouzlo původní trilogie, závidím vám.. Mně to láme srdce a jen při vzpomínání na tuhle stopáží přeleželou nudu mám chuť tomu snížit hodnocení... Ale konečně se fanoušci dočkali a pátý Indiana Jones spatřil světlo světa... Jen na závěr doplním, že první film je nejlepší dobrodružný film všech dob a dokázal si dokonce hrát s historií, aniž by si ji jakkoli ohnul. Tady jsou tvůrci tak neschopní, že do série, kde ožívaly mýty a pověsti, cpou dědka Archiméda a diváci sledují námořní bitvu ve starověkém Řecku... Nesoudnost! 40% () (menej) (viac)

FortKnox

Začátek průměrný, pak se to lehce zlepšilo, ale ta scéna ke konci mě naprosto dohnala k slzám. Jak jsem byl ve čtyřce koncem znechucen, tak na tenhle konec budu ještě dlouho vzpomínat. ()

curfew77

Pravdou je, že já vlastně nepatřím ani mezi uctívače původní trilogie, kterou jsem od dětství neměl nejmenší potřebu vidět znovu - a tenhle pátý díl je prostě zhruba totéž, akorát se čtyřicetiletým zpožděním a tudíž notně demóde, přičemž paradoxně zároveň technologicky tak hypermoderní, až je to všudypřítomně rušivé. Prakticky totéž jsem vytýkal už čtyřce před patnácti lety a ne, nikam se to neposunulo. Zbytečný film, který okamžitě zapomenete. 40 %. PS: Shodou okolností viděno v týž den jako žánrově zpřízněné Dungeons and Dragons - Honor Among Thieves, a jakkoli to není žádná pecka, přeci jen řemeslně i scénáristicky o třídu výš. Což je vzhledem k neporovnatelné filmové tradici obou značek dost smutné konstatování. ()

Hawaj

Fandové Indiany Jonese budou chtít vidět ještě i jeho práchnivějící kosti běhat po nesmyslnejch eskapádách a producenti budou chtít vidět další prachy vydojený z dalšího šestákovýho scenáře. To kouzlo co funguje u mladších herců fakt nefunguje u gerontů vržených režisérem ze schodů. Už se to začíná blížit mlácení klacem do mrtvýho koně. Kult je nesmrtelný, ale jeho představitelé jsou staří a smrtelní. Výsledkem je zneužívání seniorů a vykrádání vykradeného. ()

stone

Tohle už není Indy. Nedivím se, že od tohoto dílu, mimo Harrisona, všichni prchli. Magičnost prvních tří dílů už totálně odplula a nahradilo ji tlačení na pilu. Nemluvě o zbytečných absurditách. ()

Dinsberg

Jelikož nejsem fanouškem kanonické trilogie, pak musím posledního Indyho hodnotit vesměs kladně. Od osmdesátiletého Forda už se nedají čekat krkolomné skoky z vlaků ani zanícené pěstní souboje, i když obojího se divákovi dostane. Finální rozuzlení mi přijde zajímavé, ale trestuhodně odfláknuté. A tvůrce prosím, nechte Indhyo už odejít do důchodu. ()

Klat

Šel jsem do tohoto filmu, ne moc s velkým očekáváním a vůbec mi nevadilo, že stařík Indy se umí pořád ohánět bičem i přesto, že už nemá tu jiskru v oku. ()

MartinTerran

Podle ohlasů jsem to čekal horší, takže vlastně nakonec pohoda. Jasně je to přestřelené, ale Indy vždy byl takový a je starý, což taky víme a tak mě snad jen překvapil výběr artefaktu o kterém jsem ale vůbec neslyšel. Jinak je to klasika, je to vtipné až ztřeštěné, dobrodružné a konec i začátek byl dobrý i zajímavý. Spojenkyně Jonese mi moc sympatická nebyla a její chování k tomu nepřidalo a mladej taky moc ne. Záporáci byli v pořádku, na nacisty je holt vždy spoleh. Hodnocení: 58/100. ()

Seal269

Nemůžu říct, že bych se u filmu vůbec nebavil a Mads Mikkelsen jako klasický záporák funguje dobře, nicméně těch logických chyb a nesmyslů je tam už fakt příliš a závěrečný skok do minulosti už vzbuzuje spíš udivné pobavení než wow efekt, i když pohled na starověké Syrakusy uprostřed bitvy je epický. ()

Gamekeeper77

Film nenabízí vůbec nic z původní série. Není tu nic vyjímečnýho, CGI v každý druhý scéně a to i při honičkách v autech. Navíc bohužel ne na moc dobrý úrovni. Nejsou tu už žádný sofistikovaný pasti pro Indianu tak nezbytný, jen přehnaný honičky a neustálý míření na sebe zbraněma. A hlavní myšlenka? No to si snad dělaj prdel?! I tolik haněná Křišťálová lebka (mě se líbí) má 10x větší charisma než tahle fádní břečka. Jen kvůli relativní koukatelnosti nejdu s hodnocením ješte níž. 50%. ()

JackBurda odpad!

Tak tohle by nešlo. Indy stojí za prd, postavy jsou buď nijaký nebo otravný, příběh je stupidní, efekty jsou oškliví a celkově jsem měl pocit, jako bych sledoval Seagalovku. Calkově nuda s ničím zajímavým. Jo a ten climax kde střílej kulometem z letadla na římany? WTF?! ()

iz67

Klasický, podle pradávného vzoru, který ničím nepřekvapí, kromě omlazeného Forda. A za konec bych měl chuť dát hvězdy jen 2. ()

Vont

Rozhodně jsem nečekal, že bych mohl být v hodnocení tak štědrý, ale z kina jsem vycházel se slzami v očích, takže to na mě udělalo dojem. Indy odešel ve velkém stylu a Ford to zvládl na jedničku. Příběh byl zajímavý, konec krásný a akce byla stejně dobrá, jako před 40 lety. U hodnocení filmu, přestože asi první 3 nepřekoná, jsem se rozhodl dát 5 hvězd v kontextu se současnou kinematografií, kde dle mého názoru, jen tak nějaký film konkurovat nemůže. Pomyslnou třešničkou na dortu je pro mě slyšet v roce 2023 v kině tak nádhernou hudbu Johna Williamse. Viděl jsem v IMAX. 90% ()

TR4XY_CZ

James Mangold se snažil, ale zároveň dokázal, že Indiana Jones bez Spielberga a Lucase prostě není to pravé ořechové. Křišťálovou lebku zkazila špatná zápletka, která se až moc odchýlila od původní myšlenky série. Nástroj Osudu je sice na povrchu fajn dobrodrůžo a rozlučka s Indym, ale už to prostě není taková zábava. Sem tam se u filmu párkrát pousmějete, ale to nic nemění na tom, že oproti prvním třem filmům je to dost... suchý. Přepálená stopáž taky dost filmu ublížila. Ty 2 hodinky pokaždé bohatě stačily, tak nevím proč to tady tak natahovali. Když se totiž u dobrodružného filmu o slavném archeologovi začnete v polovině nudit, tak ať už to skončí jakkoliv, víc jak tři hvězdy tomu nejspíš nedáte. Zrovna když prvních a posledních 30 minut je tak svěžích, příjemných a zábavných. Achjo! 6/10 ()

petrsponar

James Mangold je veliký fanoušek Indyho jako já a je to vidět, poslední Indyho dobrodružství  je mým splněným snem,a já konečně viděl mého oblíbeného hrdinu na velkém plátně,22 let čekání než jsem to mohl vidět,ano je to velká nostalgie,sice to skřípe,ale zahřeje to u srdíčka,děkuju 7,5/10 ()

Kebabkony

Pátý díl této legendární série nám konečně dorazil a já mám z něj hodně smíšené pocity. Na jednu stranu jsem strašně rád, že tu máme další díl, protože miluju tuhle série a i postavu samotnou, ale na druhou stranu kdyby film nevyšel, tak by to všem bylo jedno a i vlastně mě. Film je nadupaný různými styly akce. Máme tu koně, vlaky, naháněčku v autech, sekvence pod vodou a v jeskyních. Je tu snad všechno, co bylo v předchozích dílech. Akce tady fakt nechybí a jenom ta úvodní s náckama je skvělá. Postav je zde taky mnoho. Samozřejmě v čele je Harrison Ford, který je furt ten stejný sympaťák jako před 40 lety. Hlavní záporák, kterého hraje úžasný Mads Mikkelsen sice nepředvádí to nejlepší, ale není k zahození. Ovšem Phoebe Waller-Bridge jakožto kmotřenka Indiana mi pila krev už od první minuty, kdy se objevila. Totální píča, která dělá, že je bůhví jak chytrá. Ze všech dělá kretény a chce hlavně vytřískat prachy z celé výpravy. Občas mi přišlo, že je tu víc než Ford, protože on už má svůj věk a nemůže dělat ty věci jako dřív, ale i tak je to o něm ne o téhle pizdě. Ke konci sice trochu změní myšlení, ale to už nám je k ničemu. Vsadím se, že nejvíce probírané bude cestování v čase, které se zde opravdu uskuteční i společně se Star Wars easter eggem. Upřímně se mi hodně líbilo, že nebylo udělané jako v každém filmu za posledních pár let, ale bylo tak nějak přirozené a to kam se dostanou bylo úplně šílený a za mě to je asi nejlepší část filmu i když krátká. Je to rozhodně lepší než čtyřka, která měla ok příběh, ale hlavní zápletka byla úplně kreténská a celý film zkazila. Celkově jsem docela spokojený, protože jsem od toho čekal míň a dostal jsem víc. 6,5/10 ()

senecek

U mě dobrý, výborně jsme se s rodinou bavili. Po nepříliš (u mě) vydařené ,,Křišťálové lebce" to byl opět ten ,,starý dobrý Indy". A tentokráte mi ani moc nevadilo, že to bylo ,,počítačově upravováno" ! Za mě velmi dobrý závěr etapy Harisonových dobyvatelů! Dle oblíbenosti bych díly seřadit asi takto: 3, 1, 5, 2 ... 4 ! ()

White-Man

Musím říci, že pro mě byl nový Indy velkým zklamáním. Jediná věc, co jsem si z kina odnesl, byla chuť pustit si první tři díly. Doufal jsem, že se scénáristé poučí a vyhnou se tentokrát sci-fi tématu, ale oni ne, zase tam to sci-fi dali a teď nevím, co bylo horší, jestli ufoni, nebo cestování časem. Čím více jsem nad novým Indym přemýšlel, tím více – a teď budu za kacíře – se mi líbil díl čtvrtý. Ano je to tak! Čtvrtý díl považuji za lepší, než tento. Upalte mě! Příběh je mizerný a vlastně už ani nevím, o čem to pořádně bylo. Postavy nezajímavé a ač se Harrison Ford snažil ze všech sil, sám to utáhnout nedokázal. K mizernému příběhu si dále připočtěte slabé CGI, které je hlavně během průvodu opravdu otřesné a ta kvalita je do oči bijící. Hlavně nasvětlení scén je úplně mimo. Z kina jsem odcházel zklamaný a možná by bylo lepší, kdyby pátý Indy vůbec nevznikl. ()

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

včera

Pohled na celosvětové tržby kinařů je tento rok týden od týdne smutnější. O potenciální blížící se krizi kin i velkých filmových studií se mluví už poměrně dlouho a důvody jsou nasnadě. Vzestup… (viac)

Guillermo Del Toro málem natočil Star Wars

Guillermo Del Toro málem natočil Star Wars

23.09.2023

Scenárista David S. Goyer (Muž z oceli, Terminátor: Temný osud) čerstvě dělal rozhovor v podcastu Happy Sad Confused a kromě jiného taky potvrdil jednu dlouholetou Star Wars spekulaci. Totiž že v… (viac)

Další Star Wars seriál má obří cenovku

Další Star Wars seriál má obří cenovku