Fringe

• Česko Hranice nemožného (viac)
Ukážka z filmu 17
Mysteriózny / Sci-Fi / Thriller / Horor
USA, (2008–2013), 74 h 31 min (Minutáž: 43–81 min)

Anna Torv, Joshua Jackson, Lance Reddick, Blair Brown, Jasika Nicole, John Noble, Kirk Acevedo, Seth Gabel, Michael Cerveris, Mark Valley, Leonard Nimoy (viac)

Příběh se točí kolem tří nepravděpodobných spojenců – půvabné a odhodlané agentky FBI, geniálního, ale duševně chorého vědce a jeho jízlivého syna s poněkud bouřlivou minulostí – kteří vyšetřují sérii bizarních úmrtí a katastrof, známých jako "Vzorec". (Warner Bros. CZ)

Recenzie používateľa Milano33 k tomuto seriálu (101)

Hnědá Betty (2010) (S02E20)

Tak máme za sebou muzikálový diel , ktorý esenciálne obsahovala i určité proporcie noirovej epizódy. Celé to bolo štylizované do tridsiatich rokov, aj keď sa tu nájde niekoľko moderných prvkov. Atmosféra, kostýmy i podaktoré kulisy vyžarovali tým správne sviežim retro vibeom. Čo musím žiaľ tejto epizóde vytknúť, jr jej nesúrodosť a nenaplnený potenciál. Máme tu mnoho skvelých momentov, o to. žiadna, ale ja osobne som si predstavoval, že sa pokúsia z jednotlivých hudobných aspektov vyťažiť čo najviac. Muzikálový element tejto epizóde skrátka zostal nevyužitý, nepodarilo sa z neho vytrieskať maximum, čo ma mrzí. Chcelo by to omnoho viacej chytľavejších piesní a tanečných čísiel, hoci tanec Olivie a Petra veľmi potešil. Naratívna štruktúra bola značne nekonvenčná, experimentálna a meta. ()

Peterova cesta (2010) (S02E21)

Je celkom smutné, akým spôsobom sa Peter dozvedel o Walterovom tajomstve, a preto sa mu ani nedivím, že takto bez poriadnej rozlúčky opustil svojho otca a blízkych. Peter sa zase ocitá na cestách a očividne sa znova dáva na nomádsky štýl života. Miesto, ktoré sa po dlhých rokoch odhodlal nazvať domovom, tam sa po novom už cítil byť zradený. A tak pre tentokrát zavítal do Washingtonu, kde chce všetko do seba vstrebať, prísť na nové myšlienky i dopriať si trochu času pre seba. Zmenu prostredia som milo uvítal a scenéria utvorená z ihličnatých lesov bola skutočne nádherná. Lenže do cesty sa mu pripletie Newton, ktorý mu nedá oddychu, a tak sa dobrovoľne ponúkne ako výpomoc pri vyšetrovaní s ním súvisiaceho prípadu, A na konci sa prekvapivo stretáva so svojím biologickým otcom z druhej strany. ()

Na druhé straně 1 (2010) (S02E22)

Od prvých nabušených minút sme vhodený priamo do diania, ocitáme sa rovno na druhej strane, kde sa naši hrdinovia stretávajú so svojimi alternatívnymi verziami. Avšak skôr než máme možnosť dlhšie pobudnúť v paralelnom vesmíre, ručičky na hodinách sa pretočia do minulosti, aby sme sa pozreli na to, ako sa tam naše postavy vôbec ocitli. Určite by sme nechceli prísť o ten moment, kedy Broyles so svojimi agentmi napochodoval do Massive Dynamic. Táto promenáda však netrvala príliš dlho, keďže bolo potrebné, aby Olivia svojou psychologickou energiou otvorila dvere do iného vesmíru. Tam Olivia konečne narazí na Williama Bella, ktorý jej prísľuby pomoc, zatiaľ čo Walter bol postrelený. Medzitým sa Peter snaží naviazať vzťah so svojou biologickou matkou, čo prinieslo zopár dojemných chvíľ. ()

Na druhé straně 2 (2010) (S02E23)

Opulentné zavŕšenie plné očakávaných, až osudových stretnutí. Ako prvý si nájdu k sebe cestu Walter a William, ktorí sú nútení spojiť svoje sily. Títo dvaja parťáci majú medzi sebou úžasnú dynamiku a ich spoločnú históriu im skrátka veríte. Olivia v nádeji sa znovu spojiť s Petrom vyhľadá svoje alternatívne ja, s ktorým sa však akurát tak pobije. Keď sa napokon Olivii podarí nájsť Petra, už bez najmenšieho otáľania vyzná pred ním svoje city a lásku. Liv sa konečne otvorila Petrovi, toto bol ten moment, na ktorý sme všetci tak dlho čakali. Livvy nielen Petrovi, ale aj sama sebe si priznala, že k nemu jednoducho patrí. Už nasledovala iba bozk, ktorým sa to všetko nadobro spečatí. Vskutku neskutočná emocionálna jazda, že až do plaču mi bolo. Bellyho obetovanie na konci takisto veľmi zabolelo. ()

Olívie (2010) (S03E01)

Velice sofistikovane prepracovaná epizóda po psychologickej stránke, kedy sa skrz Oliviine mentálne stavy zakorení paranoja i v samotnom divákovi. Olivia nielenže je väznená v paralelnom svete proti svojej vôle, ale takisto ju podrobujú nepríjemný psychologickým experimentom. Snažia sa v nej vzbudiť pochybnosti o vlastnej identite tým, že jej vnucujú falošné spomienky. Liv tomu samozrejme zo všetkých svojich síl vzdoruje, čo sa však podpísalo na jej psychike, keďže začína prejavovať príznaky schizofrénie. Aj keď sa jej podarilo utiecť a dokonca sa dočkala aj pomoci od milého taxikára, nakoniec sa však zrútila natoľko, že presvedčila sama seba o tom, že je tou Oliviou z alternatívnej reality. Medzitým v našej realite Peter žije v klame, že žena, ktorá stojí pri ňom, je tá, ktorá ho miluje. ()

Kufřík (2010) (S03E02)

Peter, Walter i alternatívna verzia Olivie narazia na obete záhadného útoku, ktoré sa podľa všetkého dostali do nejakého vegetatívneho tranzu predtým ako zomreli. Ako Dr. Bishop neskôr objasnil, bol to sluchový vnem, ktorý dosiahol svojho ultrazvukového extrémnu, čo ich všetkých nakoniec zabilo. Aby Peter bol schopný odstaviť zdroj tejto vysokej zvukovej frekvencie, tak musel byť na určitú chvíľu nahluchlý, v čom mu ochotne pomohla Liv. Lenže Peter nemal na deaktiváciu zariadenia hojnosť času a každú chvíľu hrozilo, že sa mu jeho sluch vráti. A keď sa Olivia vrhla ho zachrániť, bol som milo prekvapený. Nemé sekvencie v tuneloch metra boli po zvukovej stránke ohromujúce. Okrem iného došlo aj na čítanie závete Williama Bella, ktorý odkázal Walterovi svoje životné dielo, Massive Dynamic. ()

Stabilizace (2010) (S03E03)

Liv sa pomaličky prispôsobuje životu na druhej strane, dokonca už dospela do takého štádia, že je schopná sa vrátiť späť do terénu a riešiť prípady. Nejakým záhadným spôsobom guľôčkové pero naštartovalo reťazovú reakciu, ktorá viedla k zrážke vytýčenej osoby s autobusom. A veru musím povedať, že tento incident bol teda vysoko nepravdepodobný vzhľadom na jednotlivé premenené, ktoré museli do deja vstúpiť, aby samotný jav vôbec nastal. Lenže to sa aj stalo, nakoľko sa po uliciach mesta pohybuje človek, ktorý dokáže spočítať všetky tieto premenné. Túto pozoruhodnú schopnosť mu umožnili chytré drogy, ktoré exponenciálne zvýšili jeho inteligenciu. Taktiež keď sa Olivii pred očami zjaví Peter, začne opäť spochybňovať svoju príčetnosť. A ešte viac ju rozhodí ten bozk, ktorý na konci pocítila. ()

Počítají měňavci elektrické ovečky? (2010) (S03E04)

Táto epizóda vzniesla úplne novú perspektívu na Shapeshifterov, ktorých sme doteraz vnímali ako chladné stroje, ktoré neboli schopné emócií. Walter a Astrid mali medzi sebou opäť báječné konverzácie, ktorým som hneď prišiel na chuť. Peter a Olivia z druhej strany naďalej pokračujú v randení a aj napriek tomu, že je ich vzťah založený na lži, tak sa po konci zdá, že sa posúva na vyššiu úroveň. Trochu som dúfal, že ju Peter do tej doby prekukne, obzvlášť keď sa pozrieme na ten nábeh, aký mal ich predošlý rozhovor, keď Peter zmienil, že sa vrátila z druhého sveta ako úplne iný človek. Kolaborácia Olivie a Newtona ma tiež mimoriadne bavila a bolo ozaj pôsobivé, s akou istotou si Newton myslel, že má Oliviu kompletne prečítanú. Koniec koncov je mi ľúto, že nás Newton opúšťa, bol naozaj skvelý. ()

Jantar (2010) (S03E05)

Tentoraz sa bližšie pozrieme na oblasti pokryté jantárom, na ktorých bola vyhlásená karanténa. Ako sa však ukázalo, jantár dokáže udržať svoje obete stále nažive, nakoľko ich životné funkcie iba spomaľuje, a z tohoto presného dôvodu natrafíme aj na prípad, kedy sa niekto pokúsil z jantáru dostať blízku osobu. Medzičasom sa Olivia necháva dobrovoľne podrobiť experimentom, ktoré majú prebudiť jej skrytú schopnosť teleportácie medzi oboma vesmírmi. Na prvý pokus sa jej podarilo astrálne premiestniť na druhý svet, čo v nej vyvoláva mnohé otázky. Takisto opäť vída Petra, ktorý sa ju snaží zobudiť z ilúzie a presvedčiť ju o jej skutočnej osobnosti. Nakoniec sa Petrovi predsa len podarí primäť Oliv k tomu, aby sa presvedčila o týchto jednotlivých skutočnostiach na druhej strane. ()

6955 kHz (2010) (S03E06)

Skutočne vynikajúca mytologická epizóda, ktorá vynikla svojou mysterióznou atmosférou. Príde na tému rozpínania a zmršťovania vesmíru, čiže na tú skutočnosť, že vesmír podlieha nekonečnému cyklu vzniku a zániku. Tiež nám boli popísané akési záhadné číselné stanice, ktoré vysielali pulz, ktorý v konečnom dôsledku spôsobil kolektívnu retrográdnu amnéziu. Pri tomto prípade sa výrazne vyznamenala Astrid, ktorá využila svoje znalosti ohľadom šifrovania, na rozlúsknutie tohoto kódu. Prišla totiž na to, že ide o systém súradníc zemepisnej šírky a dĺžky. Olivia sa ustavične snaží po sebe zahladzovať stopy, avšak jej emócie ju postupne zrádzajú. Hoci Olivia strávila noc s Petrom a získala si jeho dôveru, stále však nedokáže zabrániť chvíľam, kedy si Peter na nej všimne, že niečo nie je v poriadku. ()

Únos (2010) (S03E07)

Paralelne s tým, ako sa Olivia snaží nájsť cestu späť domov, sa podieľa aj na prípade, ktorý sa týka únosu detí, z ktorých je následne vytvárané sérum proti starnutiu. Liv dokonca obetovala svoju prvotnú príležitosť na úteku na úkor varovania Broylesa o tom, že nebezpečenstvo ešte úplne nepominulo. Na oplátku za jej pomoc, sa Broyles zachoval ako charakter a neprezradil ju, aj keď si bol vedomý toho, že vie o svojom pravom ja. Nakoniec sa pod rúškom noci Livvy stretáva s Henrym, ktorý jej pomôže sa dostať domov. Oliv sa síce bola schopná spojiť so svojou domovskou realitou, ale žiaľ sa jej nepodarilo opustiť alternatívnu dimenziu, v ktorej naďalej zostáva uväznená. Avšak celá jej vynaložená námaha nebola úplne márna, keďže sa jej podarilo prísť na spôsob, ako kontaktovať Petra. ()

Vchod (2010) (S03E08)

Príbeh sa prelína medzi oboma dimenziami a tie jednotlivé prechody boli vizuálne skutočne fascinujúce. V našom svete sa Peter konečne dozvedá o Oliviinej skutočnej identite, avšak prílišne dlhé otáľanie viedlo k tomu, že si Liv uvedomila, že jej krytie bolo kompromitované. A tak požaduje od druhej strany naliehavú extrakciu, na čo oni reagujú s plánom vymeniť obe verzie Olivie medzi sebou, avšak s tým dodatkom, že tú našu nemajú v pláne nechať nažive. Predtým ju však ešte stihne navštíviť alternatívny Broyles, ktorý dá na jej slová a oslobodí ju, za čo však zaplatí svojim vlastným životom. Broyles si takýto smutný osud rozhodne nezaslúžil. Našťastie však získal čas pre Liv, aby sa premiestnila späť domov, kde na ako prvú narazí Astrid. Scéna z nemocnice medzi Oliv a Petrom bola dojímavá. ()

Marionetta (2010) (S03E09)

Zápletka ohľadom reanimácie, ktorá bola ako vystrihnutá z gotického románu o Frankenstainovi, bola síce slabšia, ale tie jednotlivé citové a emocionálne podnety, ktoré sa na nás valili zo všetkých možných strán, neskutočne nadzdvihli túto epizódu. Olivia si osobne vyžiadala, aby sa mohla vrátiť späť do práce, takže krátko nato došlo i na znovu zjednotenie našej rodinky. Medzi Oliv a Petrom ihneď prebehol očný kontakt s neuveriteľnou intenzitou, pri ktorom by sa ako čas zastavil. Tento moment navodil aspoň krátkodobý pocit harmónie. Lenže celé sa to malo len skomplikovať, akonáhle sa Peter rozhodol byť pred Livvy naprosto úprimný a povedať jej o jeho vzťahu s jej druhým ja. Emóciami tento rozhovor jednoducho prekypoval. Inak tomu nebolo ani pri Oliviinom citovom prejave na samotnom konci. ()

Světluška (2011) (S03E10)

Observers znovu zasahujú do diania, aby zdanlivo napravili beh udalostí. Lenže tentokrát im ide o niečo iné, chceli sa uistiť o tom, či je Walter schopný nechať svojho syna zomrieť. A tak spôsobili reťazovú reakciu, ktorá postavila Waltera pred ťažkú voľbu, keďže sa mohol buď zoprieť alebo poddať osudu. A celá táto predestinácia vyvrcholila momentom, kedy Peter dostal záchvat. Olivia sa ho zo všetkých síl snažila zachrániť a spoločne s Walterom tento okamih naozaj intenzívne prežívali. Medzi Livvy a Petrom sa od minula veľa vecí zmenilo, Peter sa síce snaží ju získať späť a presvedčiť ju o tom, čo preňho znamená, ale je to skrátka komplikované. Na ich spoločné pohnutlivé scény sa velice bolestivo pozerá. A to vyloženie celej tejto situácie Dr. Bishopom bolo celkom úsmevné. ()

Reciprocita (2011) (S03E11)

Zdanlivo nefunkčný skazonosný stroj zrazu začne reagovať na Petrovu prítomnosť, čo vedie k jjeho náhlej zmene osobnosti. Následne sa na vlastnú päsť vydáva loviť ostatných Shapeshifterov, o čom nikomu nepovie. Avšak keď ho Walter pristihne pri čine, bol zhrozený a šokovaný z toho, čo sa z jeho syna stalo. Ani vzťah Petra a Olivie nie je úplne ideálny a stále je medzi nimi cítiť zreteľné napätie a rozpaky. Olivia sa však snaží lepšie pochopiť Petra a vžiť sa do jeho kože. Totižto doteraz sa vyslovene sústredila iba na svoj uhol pohľadu, že úplne zabudla pomyslieť na to, čo druhá Olivia previedla Petrovi. V súznení s tým sa však dozvedá aj to, že jej alternatívne ja prechovávalo city k nemu. Tiež bolo zábavné sledovať Walterove chovanie vzhľadom na to, že v jeho mozgu rástlo šimpanzie DNA. ()

Soustřeď se a zeptej se znovu (2011) (S03E12)

Aktuálny prípad uviazol na mŕtvom bode, keďže jediná osoba s potrebnými informáciami, sa ocitá v kóme. Tento fakt podnieti Waltera k tomu, aby požiadal o pomoc telepata, ktorý by mohol prečítať dotyčného myšlienky. Vzťah Petra a Olivie sa nevyvíja úplne podľa mojich predstáv. Nikto by nemal vedieť, čo si druhý človek myslí, často to vedie k smútku a sklamaniu. Žiaľ, Oliv sa týmto spôsobom dozvedá o tom, že i Peter stále prechováva city k druhej Olivii, čo ju výrazne rozosmutní. A záverečná scéna s Ninou Sharp a Samom Weissom na seba striháva takmer všetku pozornosť. Ich rozhovor nastolil jednu zásadnú otázku, avšak odpoveď na ňu nemusí byť taká jednoznačná ako sa z prvopočiatku môže zdať. Osud oboch vesmírov závisí od Petra, jeho stavu mysle a od toho, ktorú Oliviu si nakoniec vyberie. ()

Nesmrtelnost (2011) (S03E13)

Po dlhšom čase sa opäť vraciame do paralelného vesmíru, ktorého oblohu brázdia zepelíny. Veľká časť pozornosti sa upriami na alternatívnu Oliviu, na ktorú čaká pomerne nabitý život. Spolu s Fringe Division sa pokúša prísť na kĺb záhade, ktorá má čo dočinenia s chrobákmi, ktorý parazitujú na ľuďoch. Dokonca samotná Liv bola infikovaná týmito parazitmi, minimálne to tak spočiatku vyzeralo, nakoniec sa však z toho vykľulo tehotenstvo. Nielen v práci zažíva rušné chvíle, ale aj v osobnom živote. Jej priateľ ju požiadal o ruku, ona povedala "áno", avšak ukázalo sa, že je tehotná, tak mala definitívne po vzťahu, ale na konci ju zastihne nečakaná návšteva od Ministra Waltera Bishopa, ktorý ju prijal do rodiny, keďže nosí v brušku jeho vnúča, ktoré môže primäť Petra vrátiť sa do tejto dimenzie. ()

Byt 6B (2011) (S03E14)

Nádherný príbeh o láske, ktorá presahuje hranice vesmíru, a to doslova. Ľudia sa prepadávajú skrz podlahu balkónu a tak navštívime toto miesto výskytu neobjasnených fenoménov, v ktorom údajne straší. Walter si však nemyslí, že majú čo dočinenia s duchom, ale s čiernou dierou, ktorá môže potenciálne viesť k vzniku vortexu. Toto narušenie fyzikálnych zákonov ho privádza k myšlienke, že aj náš svet sa už začína rozpadať. Romantická linka Olivie a Petra bola skutočne prekrásna, plná silných momentov a iskrivej chémie. Najprv im nevedomky Walter zariadi rande, čo ma príjemne rozveselilo. Ale ozaj hrejivý pocit nastal až pri ich spoločnom bozku, ktorý však rýchlo odznel. Každopádne sa aj na večer celý rozjasaní opäť stretnú, zabudnú na všetky zábrany a konečne posunú ich vzťah na vyššiu úroveň. ()

Subjekt 13 (2011) (S03E15)

Troška odbočíme od hlavného príbehu a vrátime sa späť do Walterovej minulosti, konkrétne do časov, kedy na deťoch uskutočňoval experimenty s cortexiphanom, aby prebudil ich skryté schopnosti. Najviac zázračným dieťaťom sa javila byť naša malá Olivia, ktorá bola schopná zo strachu sa premiestniť na druhú stranu. Čo nie je až tak prekvapivé, keďže strach je najsilnejšia emócia, ktorú je myseľ schopná cítiť. A tak sa Walter prostredníctvom rozsiahlych testom pokúsil stimulovať jej kortikálnu reakciu. Elizabeth sa medzitým snaží získať Petrovi dôveru tým, že mu navodí pocit bezpečia a domova. Dokonca prišlo aj na prvé stretnutie Olivie a Petra, ktorý si ihneď padnú do oka. Tiež sa pozrieme aj do alternatívnej dimenzie, kde sleduje Waltera a Elizabeth, ako sa snažia prečkať tieto rušné časy. ()

Osmium (2011) (S03E16)

Tak úvodné veselenie Waltera s Hurleym zo seriálu Lost, ktorého tvorcom je takisto J.J. Abrams, prijemne pobavilo. Prípad okolo záhadnej formy levitácia bol skvelou alegóriou na príbeh z gréckej mytológie o Ikarosovi. Olivia a Peter sú spolu naozaj rozkošní, ale žiaľ zazlievam Petrovi to, že pred ňou zatajuje isté skutočnosti. Nedostatok úprimnosti z Petrovej strany je to, čo mi bráni k naprostej spokojnosti pri pohľade na nich dvoch, vážne nechcem, aby medzi nimi boli ešte nejaké tajomstvá a klamstvá. Našťastie Peter prehodnotí svoj postoj a rozhodne sa jej zveriť úplne o všetkom. Aj Walter je šťastím bez seba z toho, že Liv s jeho synom utvorila pár. Tiež som si náramne užíval i Walterovu interakciu či už s Ninou alebo Astrid. A ten zvrat s vrátením Williama Bella späť do hry prekvapil. ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

17.03.2023

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

12.12.2016

Režisér Star Treku a sedmých Star Wars zatím neoznámil svůj další celovečerák, na televizní scéně ale zůstává plně činný. Ačkoliv se o Westworld staral hlavně Jonathan Nolan, jednalo se o Abramsovu… (viac)

Zemřel Leonard Nimoy

Zemřel Leonard Nimoy

27.02.2015

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

29.01.2013

J.J. Abrams se oficiálně stal nejvytíženějším filmovým a televizním tvůrcem na planetě. Především: studio Disney oficiálně potvrdilo, že DžejDžej opravdu podepsal smlouvu na režii Star Wars: Epizody… (viac)