Superman II: Verze Richarda Donnera

• USA Superman II: The Richard Donner Cut (viac)

Dokud neuvidíte tento film, nemůžete říct, že jste viděli všechny filmy o Supermanovi! Superman II v hlavní roli s Christopherem Reevem se vrací s úvodem a závěrem, který jste dosud neviděli. Režisér Richard Donner začal točit Supermana II už během filmování Supermana a jeho unikátní vize se zjevuje až nyní. Jor-El (Marlon Brando v nedávno nalezených záběrech) se tu objevuje v klíčových nových scénách, které umocňují Supermanovu legendu a prohlubují vztah mezi otcem a synem. Lois Laneová (Margot Kidder) spřádá víc plánů, jak odhalit Clarka Kenta jako Supermana. Tato verze, přinášející celou řadu velkých i menších změn, představuje zcela novou diváckou zkušenost. (Magic Box)

VanTom

Režisérský sestřih se opravdu hodně odlišuje, zejména svým serióznějším tónem i vyzněním (ale přehnaně vážně se nebere, to fakt ne). Příběh zůstal samozřejmě stejný, ale zdál se kompaktnější (i když někdy, zřejmě z důvodu nedotočeného materiálu, také zkratkovější), více soustředěný na hrozbu generála Zoda i Supermanovo dilema vzdát se svých sil (a zodpovědnosti) kvůli lásce a štěstí. Ubylo estrádní komiky i trikově zastaralé akce, ohromnou dávku charismatu nadopoval navrácený Marlon Brando. Potěšil také smysluplnější závěr bez velkého souboje v Pevnosti osamění (a bez těch náhle se objevivších schopností teleportace, paprsků z prstů, multi-projekce či mazání vzpomínek polibkem), přestože otočením času recykloval jedničku. ()

šerminator

oba puvodni filmy o supermanovi, patri mezi me nejoblibenejsi a dvojka obzvlast. Tu jsem videl jako kluk snad 100x a pred shlednutim tohoto Donnerova sestrihu, taky jeste parkrat, takze porovnavat bylo co... No a kdyz sem se dokoukal, zjistil jsem ze tato verze neni lepsi nez puvodni... ale neni ani horsi... je proste jina torcha. Donner tento film nechtel natocit az tak srandovne (komicky asi neni to spravne slovo), jakym ve vysledku puvodni film byl. A ano opravdu to tak je a nekolik fakt dobrych hlasek chybi ( "proto se jim rika teroristi Kente" / "maji takovou moc, ale nenaucili se pouzivat kliku" aj... ) . Na druhou stranu mene zabavna verze neuskodi hlavne pri rozhovorech s Jor-Elem, ktere opravdu davaji deji vetsi houbku a pochopeni. Take Lois odahali Clarka/Supermana zcela jinym a pro me lepsim zpusobem. Prostredek filmu je +/- stejny, ale ten konec... To sem si rek, ze jesteze toho Donnera vystipali. Stejny konec i v pokracovani? To snad dosly napady? Nebo se v soucasnem sestrihu chtel Ronner jenom lisit za kazdou cenu? A co ta logika, kdyz Clark nabanci prerostlemu osklivemu kacatku? Tak tam jde rozum, ale opravdu stranou. Na kzady pad, film je v necem horsi a v necem lepsi nez puvodni verze, takze stejne hodnoceni :-) ()

FIBO

Superman II: The Richard Donner Cut nabízí pohled na původní tvůrčí verzi Supermana II (nutno dodat mezi lidmi prakticky neznámou verzi). Jedná se na první pohled o stejný, ale ve výsledku "jiný" film, což ho dělá docela unikátním. Spousta známých scén z klasického Supermana II zde chybí, oproti tomu jsou zde scény nové, které byly původně pro film natočeny, ve finální verzi však nikdy nepoužity. Velký prostor zde dostává Marlon Brando a na scéně je několik docela emotivních scén mezi otcem a synem. Některé scény jsou natočeny jinak, jiné jsou zde úplně nové. Pokud jste fanoušci původní filmové ságy, určitě si tuhle verzi nenechte ujít. Nezapomenutelný lesk a váhu má zde scéna, která teprve dává plný smysl původnímu tvrzení: The Son becomes the Father and the Father the Son. ()

dopita

V této verzi je leccos jinak, než bylo v původní verzi Richarda Lestera. Nemá cenu to rozebírat, je toho mnoho. Vypíchnul bych jen scénu, kdy Lois Laneová začne tušit, kdo je vlastně Clark Kent. To její malování do novinového obrázku je kouzelné. Kvalitativně je to rozhodně lepší film. Převelice filmu pomáhá účast Marlona Branda. Ten jak se tam objeví, okamžitě filmu vládne. Celkově je film dějově sevřenější a bez sklonů k infantilnosti. Na druhou stranu z čistě subjektivního hlediska musím říct, že ve filmu velmi postrádám původní českej dabing, kde třeba Vladimír Dlouhý velmi povyšuje prachbídný herecký výkon Christophera Reeva. ()

SpaceOdyseus

Tak Superman zestarnul opravdu tragicky. Neexistujici tempo, hloupe dialogy, chaboucky pribeh, smesny zaporak, oprvadu tezko nachazim neco, co by smele obstalo i v roce 2018. Mozna Gene Hackman mi prisel fajn. Na rozdil od vsech ostatnich nebyl nechtene vtipny. On totiz hral opravdu komickou postavu a celkem se mu to podarilo. ()

JK-Stinger

Kvalitní nástupce prvního dílu, souboj hlavního superhrdiny proti třem dalším superhrdinům se mi líbil už jako malému klukovi. Jeden z mála případu, kdy se druhý díl výborně vyrovná kvalitám dílu prvního. ()

sebo9629

O dosť lepšie ako pôvodné pokračovanie, film má značne lepšie tempo, a keby nebolo toho konca bol by to lepší film ako jednotka... Hodnotenie: 8.1/10 ()

SkyCaptain

Tato verze je podle mě o jen fous lepší. Přidané scény s Jor-Elem, Louis a Clarkem a pár situačních vtípků vhodně doplňuje/přetvořuje původní verzi. Problém je ale v tom že hlavně z důvodu vynecháním mnoha Lesterových scén (a to někdy hodně dobrých) tu bohužel nové nelogičnosti vznikají. Například: 1) odkaz na scénu s pomerančovou šťávou, která tu není 2) udivená Louis u vodopádu když si Clark sundá brýle a ona vidí jeho podobu se Supermanem, neladí s novou úvodní scénou filmu, ve které si uvědomí totéž a mocněji 3) Scéna ve fast-foodu po vrácení času zpět je úplný nesmysl, protože si ho ten surovec nemůže pamatovat (a ono celkově je recyklovaný nápad z jedničky s vrácením času zbytečnost, Donner promine, ale takhle by mohl Superman zařídit každý problém v každém díle). No já bych si nejradši dal nějakou třetí verzi, která už by byla KONEČNĚ kompletní a ne tyto dvě trochu nedovařené, z nichž každá má něco do sebe a zároveň jí toho spousta chybí. Jinak je ale Superman II SUPER film takže pod pět kvůli nelogičnostem rozhodně nejdu. ()

char_t

Klasika všech klasik, konečně udělaná tak, jak měla být už v roce 1980. Někdy se budu muset podívat na Lesterovu verzi kvůli srovnání, ale zatím si nedovedu představit, jak by tenhle film mohl fungovat bez Branda, bez úvodu atd... Donner je prostě borec, takový Nolan své doby :-) ()

helloween93

Donner cut je úplný odlišný film od Lesterovy verze, která šla v roce 1981 do kin. Zcela chybí úvodní akce s atomovkou u Eiffelovy věže, přibyly pokusy o odhalení Supermanovy identity od Lois, je zkrácena část u Niagárů, vrací se scény s Marlonem Brandem, jenž musel být z původní verze vystřihnut, protože se soudil s Warnery a Donnerova verze prostřednictvím jeho vysvětluje, jak Superman znovu získal své schopnosti. Konec mi moc radost neudělal, v původním byl nesmyslný polibek zapomnění, tady je vrácení času známé z jedničky. Pak ale moc nedává smysl závěrečné srovnání účtů s hospodským rváčem, který by Clarka bez schopností nikdy nenapadl, když se vrátil čas zpět a nikdy se události se Zodem nestaly. Proto nemohu výš než 3*. Původní verzi bych dal rovné 3* a Donnerově verzi 3,5*. Je s podivem, jak dlouho trvalo jemu a Warnerům vydat materiály, které natočil Donner, než byl nahrazen Lesterem. ()

Fionor

Dokud jsem neviděl Donnerův režisérský sestřih z roku 2006, měl jsem druhý díl Supermana za o něco hloupějšího brášku slavného prvního dílu. Nová verze se ale pyšní HODNĚ upraveným dějem, který je těsněji navázán na první díl a Lois si zde mimo jiné konečně sama všimne podobnosti Muže z oceli s Clarkem Kentem (na začátku filmu s pomocí sledování gest a trochy práce s fixou). Ve filmu také zmizí některé logické chyby ale zároveň je výrazně umocněna jedna zásadní scénáristická bota z jedničky (což se ale dá odpustit)... Rozhodně po téhle verzi mám pocit, že jednička byla JEN PŘEDEHROU k tomu, co Donner původně zamýšlel, ale musel s tím počkat 26 let. Vřele doporučuji všem komiksovým fandům i těm, kdo mají rádi Supermana. ()

PEZ

Je nutné hneď na úvod poznamenať, že hodnotím režisérsky zostrih z roku 2006 (ktorý si vybojovali fanúšikovia roky trvajúcimi žiadosťami!), kde bolo prekopaných veľké množstvo scén, pridaných 200 nových efekov a poprestrihávané originálne negatívy tak, aby sa to čo najviac priblížilo Donnerovej (a Thauovej - Thau mal na starosti produkciu a strih) pôvodnej predstave. Dokonca boli použité skúšobné zábery. Totiž kvôli sporom medzi režisérom a štúdiom bol v 78-mom Donner nahradený Lesterom (pričom mal Donner už 3/4 filmu hotové) - ten musel množstvo scén pretočiť, aby spĺňal 50%-né kritérium na uvedenie v titulkoch. Matne si spomínam na Lesterovu verziu spred pár rokov - veľmi sa mi to nepáčilo. No táto Donnerova verzia je vydarená. Jednak nadväzuje na jednotku, druhak je omnoho vážnejšia a Superman tu zrazu nie je nezničitelný. Ba si priam prechádza kvalitnou krízou. Iskrenie medzi Clarkom a Louis funguje a zopár scén ma vyslovene potešilo (zhodou okolností, jedna z takých scén je skušobný záber, na ktorom je dokonca vidieť nižšia kvalita záznamu). Takže keď si chcete pustiť Supermana II, tak rozhodne túto DC verziu. 8/10 ()

Armin82

Donnerova verze z roku 2006 je lepší než původní dvojka z roku 1980 a to z mnoha důvodů...jednak je vidět,že Richard Donner mnohem lépe chápal postavu Supermana a hlavně měl mnohem větší cit pro filmařinu než Lester,dalším důležitým aspektem je,že Marlon Brando byl prostě Marlon Brando a s jeho přítomností, má film úplně jiný nádech a vymazání paměti polibkem v původní verzi ,byl teda taky velkej úlet...sice sme v této verzi přišli o scénu s Eiffelovkou,ale to je příliš malá daň za důvody,které jsem zmínil...co se týče záležitostí,které měly obě verze společné...opět bezchybný Gene Hackman a záporná trojka se mi taky líbila,efekty nadčasové a nostalgie silná---->90% ()

Likan7

Oproti původní verzi tu chybí celá úvodní scéna s teroristy v Paříži, odhalení Supermana je jiné a závěrečné Clarkovo řešení Lois navazuje na jeho schopnosti z prvního dílu. Mě osobně tohle sedělo víc. Film více drží pohromadě. Nemyslete ale, že je to jiný film, jedná o stejný film jako druhý Superman, jen s několika jinými scénami. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Zemřel Richard Donner

Zemřel Richard Donner

05.07.2021

Legendární režisér Supermana, Smrtonosné zbraně nebo Spiknutí Richard Donner zemřel ve věku 91 let. Smutnou zprávu přinesla jeho manželka, producentka Lauren Shuler Donner. Slavný tvůrce pocházel z… (viac)