Mladá frekventantka kurzu FBI Clarice Starlingová (Jodie Fosterová) dostáva prvú dôležitú úlohu vo svojej profesionálnej kariére. Jej nadriadený Crawford (Scott Glenn) ju vzal do tímu, ktorý pátra po viacnásobnom vrahovi, ktorý unáša mladé ženy a doslova ich sťahuje z kože. Novinári ho príznačne nazvali Buffalo Bill (Ted Levine). Kľúč k jeho odhaleniu je v rukách ďalšieho vraha, bývalého psychiatra doktora Hannibala Lectera (Anthony Hopkins), mimoriadne inteligentného, ale psychopatického zločinca. Ten si odpykáva doživotný trest v psychiatrickom väzení, ktoré vedie dr. Chilton (Anthony Heald). Doktor Lecter si s Clarice pohráva ako mačka s myšou, ale postupne jej na základe vlastných skúseností vysvetľuje spôsob myslenia a motívy vraha – psychopata. Tým, že možné riešenie iba naznačuje, stavia Clarice pred množstvo problémov, ktoré musí prekonať už sama. Čas na vyšetrovanie sa však nebezpečne kráti, pretože poslednej obeti Buffala Billa, Catherine (Brooke Smithová), dcére senátorky Ruth Martinovej, hrozí skorá smrť. Tá sľúbila Lecterovi za pomoc miernejšie väzenie, ale počas prevozu sa podarí nebezpečnému kanibalovi ujsť... (TV JOJ)

Ještěřák

BOLEST. UTRPENÍ. MUKA. TO MILUJU. _____ Jehňata jsou přitažená za vlasy a nemají hloubku příběhu. Mají ale hloubku pocitu, našlapané herecké obsazení a takové ty znervózňující dialogy. Jodie Foster, podobně jako o dva roky později Gillian Anderson, exceluje jako zažraná mladá žena, v níž se kde kdo zhlédne, která po škole na pracáku rozhodně neskončí. Co to vlastně koupila do obličeje od Miggse, té špinavé schízy Miggse, kemr, smrkanec, sperma, nebo pestrý mix všeho zmíněného? To už dnes asi nikdo nezjistí... 90% s tím, že lišaj smrtihlav nežije rozhodně jen v Asii. (12.4. 2013) ()

Haymar

Masterpiece, který nestárne. Naopak, s léty zraje jako víno! Je k tomu třeba něco dodávat?! Btw: životní role (nedoceněného) Teda "Já-bych-se-vopíchal" Levina... ()

boro123

Skvělý thriller, který mě uchvátil hned při prvním zhlédnutí a od té doby ještě mnohokrát. Precizně vystavěná atmosféra celého filmu a skvělé herecké výkony diváka vtáhnou do příběhu a nepustí až do samého konce. I když má Hopkins jen velmi málo prostoru, tak scény mezi Hannibalem a Clarice jsou vrcholem filmu. Hopkins stvořil postavu, která mě nikdy nepřestane fascinovat. Oba hlavní představitelé si Oscara plně zasloužili. ()

Piškotka

Film nemá chybu, nepostrádá logiku a bezvadnou gradaci. Excelentní Jodie Foster a Anthony Hopkins, jeho vyšponované tělo v bílém oblečku a nozdry, které úspěšně odhalí značku parfému agentky Starling. Naturalistické scény, kterým člověk snadno uvěří tak, že mu běží mráz po zádech. Stejně tak vyšinutý ředitel věznice a borci, co zkoumají motýlí larvy. Hudba rovněž dobarvuje celkovou atmosféru filmu. ()

Greny

opravdu dobrý film. Který mě chytl a nepustil až dokonce. NVšichni od režiséra až po toho nejmenšího herce odvedli skvělou práci a výsledkem je skvělý film ()

Káronoš

Žánrový masterpiece a herecký koncert Hopkinse, který se jako inteligentní psychiatr Hannibal "kanibal" Lecter, zapisuje (nejen pro mě) do dějin nejlepších filmových záporáků a to hned na nejvyšší možnou příčku. Za svůj krátký výstup, si dokázal vytvořit tak obrovské charisma s osobní kouzlo, že mi husina proběla tělem pokaždé, když jsem spatřil jeho lstivý pohled a obdivuhodný styl konverzace. Kromě Anthonyho však neméně zářila Jodie Foster, jenž naprosto naplnila Hannibalovu nevyspitatelnost, vzájemě se z doktorem skvěle dopňovala a tvořila Jang pro jeho Jing. Ted Levine nezůstal (ikdyž to tak nějdy vypadalo) ve stínu hlavních postav a v písni: Goodbye Horses se svým legendárním "Buffalo Bill dance" mě naprosto očaroval šíleností jeho role. Jonathan Demme velice precizně a maximálně natočil a za skvělou atmosféru může pouze poděkovat skvěle zvolené hudbě Howarda Shorea. Jeden z nejlepších thrillerů a vůbec filmů podle knihy. Zásadový snímek pro filmový průmysl a klasika, která neumírá. Hodnocení: 9/10. ()

Schuldiner

Brilantní záležitost, děsivý, plíživý dusno, skvělej film!!! Anthony Hopkins předvádí jeden z nejlepších hereckých výkonů všech dob! ()

kobe6

Prosté kult. Starší známí mi vykládají, jak na tom byli v kině a třásli se strachy. Hopkins, Foster a tajemný vrah jsou skvělí tak jako film a vše kolem něj. 5 oscarů a 2 nominace je jasná vizitka. ()

mirkaaa

Geniální thriller a geniální Anthony Hopkins v roli doktora Hannibala Lectera. Jodie Foster jako agentka Clarice Starlingová byla také výborná, hlavně její dialogy s A. Hopkinsem ve věznici. Tento mrazivý thriller patří mezi špičku ve svém žánru a je rozhodně nejlepší z celé trilogie o Hanibalu Lecterovi. ()

Lionheart

Pustit si to sám v domě v noci asi nebyl nejlepší nápad, ale ustál jsem to :-) Hopkins úchvatně slizký a Jodie do filmu vnáší ono lehké erotično. Nejvíc mě překvapil Ted Levine, kterého mám zafixovaného jako inspektora z Monka, i když mu většinu filmu přebral Hopkins jako vrah, psycholog a učitel v jednom. ()

Prochy38

Řekl bych, že se jedná o nejlepší psychothrillet všech dob. Hororem bych to nenazval. Všechny Oscary absolutně zasloužené. Co víc k tomu dodat? Jenom bokem, že lišaj smrtihlav se latinsky řekne Acherontia atropos, a to je asi vše. Už musím. "Mám k večeři starého přítele." 95% ()

ThomasCrown

Výborný napínavý thriller, ktorý stvoril najväčšieho záporného hrdinu všetkých čias. Anthony Hopkins vytvoril nadpriemerne inteligentného a umelecky nadaného Lectera s bravúrou jemu vlastnou. Bolo by zaujímavé spoznať podobného človeka. No raz darmo, s niektorými ľuďmi treba byť za dobre, nikdy neviete na čo dostanú chuť. ()

unagi

Je to dobrý film. Napätie je vysoké a to hlavne v posledných minútach, ked hľadá po dome toho blázna. Potom v tme je tá najlepšia atmosféra s celého filmu. Výborné monológy v podaný Anthonyho Hopkinsa a Jodie Fosterovej, pri každom vypočúvaní...výborne zahratý psychopat. ()

Disease

Hopkins hraje výborně a tohle bylo jedno z prvních setkání s ním. Film je ale naprosto průměrný, ani na druhé zkouknutí jsem tam nic výjimečného nenašel. ()

Hanes88

Tohle hodnotím tak na 95%, jestli ne víc :-). Prostě Dr. Hannibal Lecter zanechal velkou thrillerovou stopu. Můj oblíbenec Anthony Hopkins ho navíc zahrál více než fantasticky a se vším všudy to patří k nejlepším filmům všem dob. A co se týče thrillerů, tak je to asi nejlepší thriller, který jsem viděl. ()

Xavi6

V některých ohledech je to nesmírně úžasný film. Pořádný záporňák je na místě, hraje ho naprosto skvělý herec Hopkins, který se dokázal smilovat jedině nad detektivkou. Přes všechny chvály a pozitiva se mi nelíbili hlavně části, kde se vrah, co za to všechno mohl ukazoval ve svých lesbických sklonech, to se někdy nedalo vydržet. ()

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Svět filmu přišel o jednu z ikon americké kinematografie, v kalifornské Santa Monice totiž zemřel legendární americký režisér, producent a scenárista Roger Corman. Bylo mu úctyhodných osmadevadesát… (viac)

Mlčení jehňátek se dočká pokračování

Mlčení jehňátek se dočká pokračování

16.01.2020

Studio MGM a stanice CBS chystají nový seriál s názvem Clarice, jenž odkazuje na protagonistku Clarice Starlingovou ze slavného románu Mlčení jehňátek Thomase Harrise. Místo adaptace knihy však… (viac)

Seriálový duel: Hannibal versus Clarice

Seriálový duel: Hannibal versus Clarice

30.05.2012

Každý filmový fanoušek umí k těmto křestním jménům přiradit příjmení. Producenti stanic NBC a Lifetime k nim teď přiradili televizní seriály. O Hannibalovi, jehož první série bude mít 13 dílů a pilot… (viac)

Stephen King zachrání Kennedyho

Stephen King zachrání Kennedyho

15.08.2011

A pomůže mu Jonathan Demme, tvůrce Mlčení jehňátek. Už je to tak, příchod zaručených bestsellerů na knižní pulty provází i zpráva o filmové adaptaci. U Stephena Kinga je to úplná samozřejmost. Jeho… (viac)