Scarface

USA, 1983, 170 min (Alternatívna 163 min)

Réžia:

Brian De Palma

Predloha:

Armitage Trail (kniha)

Scenár:

Oliver Stone, Howard Hawks (pôvodný scenár) (viac)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (viac)

V máji 1980 otvoril Fidel Castro kubánsky prístav Mariel so zámerom nechať niektorých občanov odísť za príbuznými do Spojených štátov. Skoro sa však ukázalo, že Castro prinútil majiteľov lodí, aby odviezli z krajiny nielen príbuzných, ale aj nebezpečných väzňov.
V lete roku 1980 emigrovalo z kubánskeho prístavu Mariel so súhlasom Fidela Castra 125 tisíc ľudí. Zhruba pätina z nich mala kriminálny záznam, pretože Castro sa potreboval zbaviť „nežiaducich" osôb. Asi polovica utečencov sa usídlila v Miami a jeho okolí. Jeden z emigrantov - Tony Montana - sa veľmi rýchlo adaptuje v nových podmienkach slobodného sveta. So svojím priateľom Mannym vykonáva príležitostné práce v miestnom podsvetí a pri jednej výmene drog skončia v jeho rukách ukradnuté peniaze, za ktoré Montana vybuduje vlastné drogové impérium. S mocou a bohatstvom však rastie aj jeho ego a predovšetkým paranoja, že o jeho výdobytky ho už čoskoro niekto pripraví rovnakým spôsobom, ako on okradol iných... (oficiálny text distribútora)

brasek

Al Pacino je skvelý, dej filmu je veľmi dobrý, atmosféra je tá správna aj keď miestami pokrivkáva... možno kvôli stopáži a koniec filmu ala Rambo mi prekáža, nehodí sa sem. Hodnotím ako nadpriemerný mafiánsky film, ale rozhodne nepatrí medzi špičku... chýba tam niečo, ale aj tak dávam štyri hviezdy. ()

Tomasson93

"I'm Tony Montana! You fuck with me, you fuckin with the best!" Moje nejoblíbenější gangsterka! Takřka tři-hodinová story o Tonyho cestě na vrchol jeho slávy. Nekompromisní jízda se spoustou akce, epickou atmosférou a excelentním Al Pacinem v jeho životní roli. "In this country, you gotta make the money first. Then when you get the money, you get the power. Then when you get the power, then you get the women." ()

freEDelL

Jak shrnout tento film? Hromady kokainu, zbraní a ženských. Jednoznačně je pro mne tento film ikonou mafiánských filmů už jen proto, že několik let zpět jsem hrál se zaujetím hru GTA Vice City, netušíc, že je tato hra udělána přesně podle tohoto filmu. Al Pacino zaujal roli gangstera přesně, tak jak se mi líbí. Jak se dere vzhůru v žebříčku jejich organizace. Prostě to nemá chybu. Jednoznačně 5* ()

HennessyVSOP

Další film o mafiánech. Al Pacino má na tyto role talent, což dokázal už v Kmotrovi. Jeho Tony Montana je nejspíše Alovou životní rolí a postavu sfetovaného, arogantního a násilnického mafiána hraje dokonale. Ovšem ne každému bude Tony připadat jako sympaťák, což se může stát problémem, protože pak není jasné komu byste ve filmu měli fandit. Příběh postav postrádá vykreslenost tolik typickou pro mafiánské filmy, na druhou stranu je film brutální a sprostý a má koule. Nezapomenutelný je především závěrečný masakr. Hudba je bohužel z toho slabšího a moc se do filmu nehodí. I tak je Scarface jedním z mých oblíbených filmů 80% ()

Skank

WoW ta scéna s motorovkou mě dostala... Al Pacino tam tak luxusně zahraje, že jsem si opravdu přál ať zhebne (Tony Montana) ()

Laci

Gangsterka z prostredia 80-tých rokov, s pútavým scenárom, vynikajúcou kamerou, výbornou hudbou a excelujúcim Al Pacinom v hlavnej úlohe je vo svojom žánri nepochybne jedničku. Nenachádza sa tu žiadna nudná scéna, ani na okamih som od filmu neodbehol, pričom tých 170 minút ubehlo neskutočne rýchlo. Filmu, ktorý určil štýl obliekania 80-tých rokov, nie je čo vytknúť. ()

qwertasip...

Jeden ze dvou nejlepších mafiánských filmů všech dob (kdyby vás náhodou zajímalo, který je ten druhý, tak Kmotr to rozhodně není), který poutavě mapuje příběh kubánského prodavače párků, jemuž se zachtělo býti kokainovým bossem. Gangsterky mě nikdy moc nelákaly, snad jedině s výjimkou úspěšných Goodfellas (Mafiáni), takže jsem nepředpokládal buhvíjaký zázrak. Nešvarem všech filmů s podobnou tématikou je totiž nesnesitelně dlouhá stopáž a bohužel ani Zjizvená tvář není výjimkou. Naštěstí první polovina filmu uteče tak rychle, že si ani nevšimnete, že už je za vámi hodina a půl. S tím zbytkem to už bohužel tak slavné není, protože charismatický Tony Montana se už nedostává do situací, kdy by chlápkovi s motorovkou řekl "jdi do prdele", nebalí šéfovu holku a nejde přes mrtvoly, ale je na absolutním vrcholu a začíná klasický scénář, kdy se začne dopovat vlastním zbožím, opustí ho žena atd. Trochu mě i zarazilo, že tak chladnokrevnej a bezcitnej parchant, který jde vždy tvrdě za svým cílem, ohrozí celou svojí "úspěšnou" kariéru jenom kvůli tomu, že odmítne vyhodit do vzduchu auto, ve kterém je žena s dětmi. Další věcí, která mě na tomhle filmu dost mrzí, je totálně zpackaný konec. Závěrečná přestřelka je snad vystřižená z Terminátora, protože neznám žádného smrtelníka, který by zvládl chodit, mluvit, zaměřovat a střílet a přitom být rozstřílený jak cedník na čaj (a netvrďte mi, že to bylo tim koksem, co celej den šňupal). No nic, přejděme k závěrečnému verdiktu... Jakožto milovník filmových soundtracků rozhodně nesouhlasím, že se hudba nepovedla, ba právě naopak - skvěle vystihuje atmosféru 80. let. Stručně řečeno: nebýt hrůzostrašně dlouhé stopáže (160 minut) a dost přehnané "masakrózní" závěrečné scény, mohla to být nejlepší gangsterka, takhle je "jen" jedna z nejlepších. ()

Maiken Algren

Sú filmy ktorým by nestačilo 7 hviezd. Osemdesiatková disko hudba, najštýlovejšie prostredie a doba aká mohla byť a kubánsky politický väzeň s perfektným prízvukom Al Pacino. Čo viac chcieť? ()

DonFrolimo

Zrození zrůdy a přitom furt neodbytnej pocit smutnýho osudu. Největší king je nakonec ten největší ubožák, i když v řeznickym finále rozhodně nedá svou kůži lacino. Tichá morální kinetika, pač dočista bez dobrouchů. Jistě kdo s čím zachází, tím i schází. Jenže tady je to jen jeden šílenej buldočí tah na bránu, jednoduchej až skoro komickej. Touha přičmoudlýho kubánce zahraná s buranskou bravurou, což je skoro oxymoron, ale je to právě tohle, co dává snímku koule. Pacinovi šly vždycky odhodlaný role, ale tohle je navíc taky dobrá porce srandy, aniž by tam bylo co směšnýho. ()

Kozlowski8

Kubánec Antonio Montana připlouvá r. 1980 tzv. Banánovou lodí spolu s dalšími stovkami svých krajanů do Miami, aby zde začal nový - svobodný život. Tony však není žádný svatoušek. Naopak v prostředí na odvrácené straně zákona se cítí jako ryba ve vodě. Podle toho si také shání práci. Po prvním kšeftu - vraždě bývalého kubánského komunistického předáka začne pracovat pro zdejšího drogového bosse a postupně si buduje postavení až na nejvyšším stupni drogové mafie. Opět výtečný Al Pacino v jeho typické mafiánské roli /možná nejlepší/. Celkově vynikající, ale možná příliš dlouhá stopáž, která se mohla zkrátit redukcí několika hluchých a zbytečných pasáží. Rozhodoval jsem se mezi 4 a 5*. 85%. ()

krt7236826

tri aj s tým že neberem do úvahy otrasnú kvalitu obrazu a ešte horšiu kvalitu zvuku s akými sa toto dielo dostalo ku mne.... Al je skvelý ale dej je trhlý a má medzery aj na neuveriteľnú dĺžku... ako to len dopekla dokázali natiahnuť na tak vela ? wtf? ()

Desmi

Kdo s čím zachází, tím také schází (jak už u gangsterek bývá zvykem a pravidlem). Tony Montana jako agresivní, místy nepříčetný, proradný Kolumbijec toužící pomoci, který se neštítí zavraždit nejlepšího přítele. Tohle je další pořádná, neodfláknutá gangsterka se vším všudy a s epickým, akcí nabitým, závěrem ! ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (viac)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru