Scarface

USA, 1983, 170 min (Alternatívna 163 min)

Réžia:

Brian De Palma

Predloha:

Armitage Trail (kniha)

Scenár:

Oliver Stone, Howard Hawks (pôvodný scenár) (viac)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (viac)

V máji 1980 otvoril Fidel Castro kubánsky prístav Mariel so zámerom nechať niektorých občanov odísť za príbuznými do Spojených štátov. Skoro sa však ukázalo, že Castro prinútil majiteľov lodí, aby odviezli z krajiny nielen príbuzných, ale aj nebezpečných väzňov.
V lete roku 1980 emigrovalo z kubánskeho prístavu Mariel so súhlasom Fidela Castra 125 tisíc ľudí. Zhruba pätina z nich mala kriminálny záznam, pretože Castro sa potreboval zbaviť „nežiaducich" osôb. Asi polovica utečencov sa usídlila v Miami a jeho okolí. Jeden z emigrantov - Tony Montana - sa veľmi rýchlo adaptuje v nových podmienkach slobodného sveta. So svojím priateľom Mannym vykonáva príležitostné práce v miestnom podsvetí a pri jednej výmene drog skončia v jeho rukách ukradnuté peniaze, za ktoré Montana vybuduje vlastné drogové impérium. S mocou a bohatstvom však rastie aj jeho ego a predovšetkým paranoja, že o jeho výdobytky ho už čoskoro niekto pripraví rovnakým spôsobom, ako on okradol iných... (oficiálny text distribútora)

MrSalmonel

Po zhlédnutí The Godfather trilogie obrat o 180°. Nelítostný, ale umírněný Pacino se mění v nelítostného, neurotického kubánce, který je schopný prosadit svou za jakoukoliv cenu. Za svým snem jde přes hromady mrtvol, kokainu a jde za ním tak efektivně, že ani nevadí slabší příběh, který se za ním nenápadně ztrácí. No a závěrečná scéna? Pokud máte rádi pořádné řežby tak jste kápli na to pravé ;) ()

Johniii

To nejlepší co De Palma kdy natočil. To nejlepší co kdy natočil Al Pacino. Skvělý příběh a kamera. Výborná Michelle. Drsná gangstera, která člověka lapne a nepustí. A jako bonus jedna výborná hláška ;-). ()

Patches1984

Tohle mám trošku problém hodnotit. Gangsterky já rád, akce a krev mi nevadí a nějaké to "fuck" podle mě prostě do jistého typu filmu patří. Ale přesto mi Scarface bůhvíproč nějak moc nesedl. Možná je to tím očekáváním spojeným s pověstí filmu, které se tak úplně nenaplnilo. Al Pacino sice hraje skvěle, ale hraje nesympatického, namyšleného a agresivního blbce, který není zdaleka tak cool nebo zajímavý, jak si myslí, a kterému mám dost problém držet palce nebo se alespoň zajímat o jeho osud. K tomu osmdesátková hudba a atmosféra, jež mi do podobných filmů moc nesedí. Výsledek: dobře natočený film s pár zajímavými myšlenkami a postavami, u kterého jsem ale měl soustavně pocit, že se na něj vlastně koukám jen z povinnosti, abych si mohl odškrtnout další políčko v seznamu "kultovních filmů". Naštěstí to zachraňuje epické finále a vlastně i vývoj hlavního hrdiny v posledních pár desítkách minut. 6/10 ()

Mugs

"I come from the gutter. I know that. I got no education, but that's okay.I know the street..." Nechápu proč jsem tak dlouho tento film odkládal. Možná by bylo lepší vracet se ke starým kořenům s točit filmy takhle. Rád bych na to zašel do kina... ()

luciebenadova

Nejsem fanouškem gangsterek a už vůbec ne dlouhometrážních výpravných rodinných ság (díky Kmotře). Jenže prom toho že to je dlouhý a že to je gangsterka nelze Scarface nic moc vytknout. Až na to že Al Pacino má ve většině filmů v podobných situacích dost podobnej zubatej výraz, je to prostě bad guy se vším všudy a člověk tek nějak chápe co na tom ty chlapíky bavilo, i když každej den nastavovali smrti zadek. ()

toty

Zase jeden z filmov,ktorý ma obišiel asi nad oblaky... V poslednej dobe sa vraciam k starším skvostom a tento rozhodne medzi nich patril. Al Pacino neskutočne dobrý a pozerat sa na film s dlhou stopážou bez nudy je obdivuhodné. ()

bohhous22

Prachy,prachy,prachy,moc prachů,prach moci!!!Nekompromisní!!!A drsné!Stoneovsky aktuální!De Palmovsky vypiplané.Al Pacinovsky svérázné! ()

mrclTV

Wau, Scarface vyzerá ako zrýchlená moderná verzia Krstného otca. Aj keď sú oba filmy rovnakého žánru, ťažko sa porovnávajú, oba zobrazujú inú dobu a z iného pohľadu. V Scarface mi chýbal taký väčší pohľad z "civilnej" strany (čo sme videli v rodinných problémoch Corleonovcov), ale naopak dostávame konské dávky krvavničiek a hlášok od 18 rokov plus. Veľmi dobrý film, ktorý zobrazuje, ako sa vďaka svojej drzosti a nekompromisnosti z malého zlodeja stane boss podsvetia. Pričom záver je vynikajúco symbolický. BIG SPOILER nedostali ho pešiaci čo sa naňho hrnuli, dostal ho zákerak od chrbta. To sa v tomto "biznise" stáva. A spadnutie do fontány - World is yours.... Iba kým žiješ END OF BIG SPOILER. Vynikajúce. PS: Say hello to my little friend - je v mojom neexistujúcom zozname najlepších hlášok veľmi vysoko. ()

adamix

Ikonická gangsterka s moc krásnou hudbou a neuveriteľne drsným Pacinom. De Palmovi sa musím osobne poďakovať, že natočil toto žiarivé dielo. Niekomu príde Scarface, ako obyčajný triler , no mne príde ako triler lesknúci sa v zbierke mafiánskych filmov ako trilógia Krstný otec, Goodfellas, či Americký gangster. Dejovo je to ľahké - vzostup a pád drogového baróna. Herci sú vynikajúci. Máme tu fantastického Al Pacina, ktorý stvárňuje kubánskeho utečenca Tonyho Montanu. Ja som si Ala obľúbil práve kvôli tejto roli, hrá ju maximálne úžasne do posledného detailu. Vidíme jeho sebavedomie a hlavne odvahu (odvaha patrí ku koncu). U mňa jeho najžiarivejšia rola. Potom je tu krásna Michelle Pfeiffer, ktorá hrá krásnu, no nesmierne negatívnu Elvíru. Ona a Al sa k sebe vo filme nesmierne hodia. No a potom tu máme aj hercov z nižších tried ako Steven Bauer v roli Tonyho najlepšieho kamaráta Mannyho, či Roberta Loggiu v roli Franka. Každý sem skvelo pasuje a nikto tu nie je nesympatický, a to je u mňa bod naviac, lebo väčšinou v podobných filmoch sa nájde postava, ktorá nepadne do deja, či je nesympatická. Potom je tu krásna hudba Morodera vystihujúca prostredie, v ktorom sa príbeh odohráva. No a samozrejme, famózna hudba krásbe odhaľuje atmosféru, ktorú v iných filmoch nenájdete. No najmä v závere hudba vykvitne do obrovského úžasu. No a nakoniec sa dostanem k tomu fantastickému záveru. Odhaľujeme skryté vlastnosti Tonyho duše, a to napr., keď nechce odpáliť auto s deťmi, keď zastrelý svojho najlepšieho kamaráta kvôli obrovskému omylu no a nakoniec skvelá záverečná prestrelka, kde si Tonyho strašne cením, keď do neho nepriatelia neustále pália a on stále stojí. Z toho vyplýva jedno slovo - vytrvalosť. I keď nám niečo dáva silné rany a núti nás padnúť na zem, nikdy nepadnime na kolená, vždy sa musíme proti zlu postaviť a bojovať. No asi najkrajšie z celého filmu sú záverečné titulky, kde Moroder vložil svoju prekrásnu skladbu. Film je môj najobľúbenejší samozrejme kvôli hercom, réžii, výborným scenárom Olivera Stonea a hudbe, no hlavne kvôli tomu, lebo prvý krát som ho videl v období, kedy som zažíval prekrásne chvíle a veľmi rád si na ne spomínam vzhliadnutím tohto filmu. U mňa môj ZLATÝ FILMOVÝ UNIKÁT. Dávam 5*. ()

Vojtarr

Takřka tříhodinová gangsterská řežba na mě udělala dojem. Tony Montana uprchlík z Kuby, se rychle dostává k moci a cestou odrovná každého, kdo mu stojí v cestě i když je to jeho přítel. Hodně krve, hodně drog. A i když ve filmu byly trochu nudnější části, nakonec to nebyly až zas tak dlouhé tři hodiny. Při sledování tohoto filmu uběhly celkem rychle. ()

nK_!

Kult, který mě dlouho míjel. Nakonec ale nejsem tak nadšený, jak bych podle zdejších ohlasů čekal. Řemeslně je Scarface výborný, herci přímo vynikající a zápletka neotřelá. Je tady ale jedno velké ale...Al Pacinova proměna v poslední třetině firmu a konec většiny ostatních postav mi ani trochu nesedly. Závěrečná bitva však libová! ()

Matthew013

Velmi dobrej film Al Pacina, o tom jaký sou lidi vlastně pokrytci, nejvic inspirativni gangsterka, co sem kdy videl. Je vidět že Al pacino má charakter a od CHARAKTERU se (aspon pro me} v životě odvíjí všechno... ()

subic

Slušný mafiánský film plný drog, střílení a krve. Na závadu je snad jen jeho délka, zejména pak první polovina je taková rozbředlá. Zajímavostí je, že ty své první výrazné role dostaly 2 buchty s mini čudlíky Michelle Pfeiffer a Mary Elizabeth Mastrantonio. 2022: Mě se ten film vážně líbí, i když není dokonalý, prostě je takový syrový. 9/10 ()

johnsnow

No ty vogo, tento film som odkladal už asi od 2015-teho lebo dajak sa mi to nechcelo kukať a pripravli som sa o tak skvelý nárez. Tu sa nájdu len malinké chybičky, ale dajú sa prepáčiť, akcie málo ale je brutálna, Pacino v životnej roli(aj keď jeho postava z filmu Heat sa tam v mojom rebríčku tiež pchá) Sexi Pfeifer, perfektný look 80-tkového Miami, a po piči záver s vynikajúcou hudbiškou. PS. A nesmiem zabudnúť ani na to, že GTA VC si berie veľkú inšpiráciu z tohto filmu. ()

Joedas

Viděl jsem to pozdě. Spoustu klíčovejch momentů jsem bez kontextu znal z videoesejí a dokumentů. I tak ale čistej průstřel, kterej mi utekl zatraceně rychle. A díky moc Stoneovi s Palmou za perfetkní ukázku toho, jak se má přistupovat k remakům. Proč dělat další gangsterku z 30. let, která pravděpodobně nevypoví o nic víc než originál (a teď nemyslim o filmovejch postupech daný doby), když si můžu tvrdě rýpnout do problémů současnosti. Pod tímhle dojmem jsem vážně zvědavej, jak coenovci pojali nejnovější verzi scarface. ()

Nathaniell

"Mám za kamaráda prasáka Nicka! Co je to za život?" ... Největším a vlastně i jediným rušivým elementem tohodle filmu je Helldíra... teda - Elvira. Tu sice hraje Michelle Pfeiffer a je v tom sakra dobrá, jenže... ten charakter je celej špatně. Znuděná pipina, co má sice ucházející postavu, ale v hlavě nasr..ný? A celej film se chová, jak kdyby nikde nebyla jiná použitelná ženská než ona a Tonyho (Al Pacino) ségra. Což se mi fakt nelíbí... ... Ovšem pokud pomineme tenhle - dle mého krok špatným směrem - zbydou nám vynikající čtyři pětiny filmu, které nemají chybu. Moje hodnocení zde jsou 4* ... Ale ne. Nebudu nelida a k tomu filmu se pořád vracím. Tudíž dám a zvedám na zasloužených 5* ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (viac)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru