Scarface

USA, 1983, 170 min (Alternatívna 163 min)

Réžia:

Brian De Palma

Predloha:

Armitage Trail (kniha)

Scenár:

Oliver Stone, Howard Hawks (pôvodný scenár) (viac)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (viac)

V máji 1980 otvoril Fidel Castro kubánsky prístav Mariel so zámerom nechať niektorých občanov odísť za príbuznými do Spojených štátov. Skoro sa však ukázalo, že Castro prinútil majiteľov lodí, aby odviezli z krajiny nielen príbuzných, ale aj nebezpečných väzňov.
V lete roku 1980 emigrovalo z kubánskeho prístavu Mariel so súhlasom Fidela Castra 125 tisíc ľudí. Zhruba pätina z nich mala kriminálny záznam, pretože Castro sa potreboval zbaviť „nežiaducich" osôb. Asi polovica utečencov sa usídlila v Miami a jeho okolí. Jeden z emigrantov - Tony Montana - sa veľmi rýchlo adaptuje v nových podmienkach slobodného sveta. So svojím priateľom Mannym vykonáva príležitostné práce v miestnom podsvetí a pri jednej výmene drog skončia v jeho rukách ukradnuté peniaze, za ktoré Montana vybuduje vlastné drogové impérium. S mocou a bohatstvom však rastie aj jeho ego a predovšetkým paranoja, že o jeho výdobytky ho už čoskoro niekto pripraví rovnakým spôsobom, ako on okradol iných... (oficiálny text distribútora)

Wishkah

Vynikající dílo, které i přes geniální projev mistra Al Pacina nedokáže během své dlouhé stopáže dostat z diváka nějaké emoce projevené k některé z hlavních postav. ()

Ještěřák

Další banalita na téma kterak jeden chachar šplhal a šplhal, až se lano urvalo (občas se na tomhle políčku urodí dost těžko zapomenutelný materiál). Jenže v roli Chachara tradičně skvěle přehrává Al Pacino, takže chtě nechtě tomu našinec podlehne. OK, možná je to přímočaré jak hrudník asijské ženy, ale míra výsledné katarze předčí nejeden zavedený smrkací cajdák. Prostě poctivá mafiánská freska se vším všudy, kdy mi jako úplně poslední vadilo, že jsem během filmu stihl dvakrát povečeřet a třikrát capkat na hajzl (80% a chtěl bych vidět tuhle polopředlohu). BTW, spoiler, myslel jsem si, že se Tony dříve ufetuje jako nějaká rock star. ()

DannyBoy80

55% více ani prd. Otřesné herecké výkony, dokonce i Al Pacino, kterého mám rád přehrává a někdy jsem se musel až smát nad tím co předváděl. Jedině snad Pfeiffer snese měřítka. Naprosto bez emocí, od začátku mi bylo naprosto jedno co se komu stane, tak to bývá, když je hlavní postava za burana, magora, psychopata a kdoví co ještě. Hudba stulu disko je taky docela mimo mísu k tomuto druhu filmu. Někdy je i scénář nelogický. Pořád je to mnohem lepší než Tenkrát v Americe. ()

Prochy38

Hodně povedená gangsterka v hlavní roli s nikým jiným než Al Pacinem. Myslím, že jde o jeden z jeho nejlešpích výkonů. K tomu výborná hudba. Některé scény se lehce táhly, k tomu vychrtlá M. Pfeiffer, ale na pěti * zůstanu. 85% ()

Crackonosc

!!!BACHA, SPOILER JAK KRÁVA!!! Nemám rád, když ve filmu někdo schytá několik dávek z kulometu a furt stojí... Tony Montana je při tom cool! KONEC SPOILERU :-) ()

Warle

Tony Montana.. Kdo hrál GTA:VC, tak by měl vidět i tento kultovní snímek, ze kterého vývojáři rozhodně hodně čerpali. Příběh obyčejného Kubánského mladíka připlouvajícího do USA za "American Dream" a samozřejmě také kvůli Fidelovi se po čase namočí do takových sraček, až z toho plyne parádní závěr celého jeho snu a života. The world is yours ()

Perverz

Ganstersko-mafiánský nářez který patří mezi top svého žánru. Al Pacino jako Tony Montana si jde ve filmu tvrdě za svým. Postava tvrdého, sebevědomého Antonia mu sedla jako košile šitá přesně na míru. On si ji nasadil a prošel filmem s takovým výkonem že ani nemám slov. Film mě podržel u obrazovky po celou svou délku ať už trvala jak trvala. Nenudil jsem se ani minutu. Perfektní dialogy!!, psychologie tohohle byznysu, zkorumpovanost, vztahy, vše je zobrazeno zcela prvotřídně. Režie, scénář, hudba na jedničku. Nemám co vytknout. A to se nestává jen tak. ()

Honzeek95

Podobný film jako Kmotr. Al Pacino, mafiánská tématika (která je spíše zaměřena na drogy) a vynikající režie. Když už jsme u toho Kmotra, je zajímavé dát si do kontrastu tyto dva filmy. V jednom hraje Pacino klidného mafiána (Kmotr) a ve druhém jeho naprostý opak - nervózního, protivného a vybouřeného drogového mafiána.. Zajímavé je, že obě osoby dopadnou prakticky stejně. Osobně upřednostňuji Kmotra, který je podle mě ještě o něco výše, hlavně kvůli lepší hudbě, příběhu a dá se říci i režii. Tento snímek má ovšem také pár výhod oproti Kmotrovi, například závěrečná scénka, to je opravdový masakr.. ()

Paldiny

Táto silne nemorálna a ultra drsná cesta za mocou neprestáva fascinovať ani po rokoch. Film je prakticky bez kladných hrdinov či akejkoľvek sebareflexie alebo náznaku svetlejšieho zajtrajšia. Presvedčivý Pacino čoby bezchrbtový Montana je postavou rovnako prehnitou ako aj neodolateľnou. Jedinou jazvou tak zostáva hudba neladiaca s dianím na plátne, ale to už je údel 80tok. Rovnako patrím k tým, ktorých cesta k tomuto filmu viedla najskôr cez klávesnicu, o čo sú mi vzostupy a pády tejto legendy bližšie než v ktoromkoľvek inom filme. ()

Marrty3

Dlouho jsem se k filmu nedostal, až před časem jsem si konečně řekl, že se na to podívám. Al Pacino nebyl nikdy můj velký oblíbenec, ale postupem času si mou přízeň získává. Tohle je snímek, díky kterému si ji získal opět o něco víc. Film má skvělou atmosféru, parádní příběh a úžasné dobové zasazení. Během filmu je minimum slepých pasáží, čímž nedochází k nudným okamžikům. Při nejbližší možnosti, kdy nebudu vědět co si pustit, tak tohle bude jedna z možností. ()

Marius_ss

Vymeniť OST, trochu lepšie prepojiť niektoré scény a bol by to dokonalý film. Inak to ale nemá ďaleko od *****. Záverečná prestrelka je pamätná rovnako, ako výkon Al Pacina - aj v tomto filme mi ukázal, že moja voľba o najlepšieho herca histórie je správna (subjektívny názor). ()

Rozjimatel

[3,5*]     "This town is like a great big pussy just waiting to get f*cked."     Ako ja nemám rád tieto gangsterské filmy! Ale pomôžem si, keď tí najlepší režiséri si vyberajú práve túto tému a nakrúcajú tak dobré filmy? Ťažko sa tu hľadajú nejaké nedostatky, snáď len tá 80-ková hudba, ktorá niekedy, vzhľadom na to čo sa práve deje na obrazovke, vyvoláva úsmev na perách. A to som na tejto hudbe vyrastal. Keď to porovnám s filmom Vtedy v Amerike (1984), ktorý bol nakrútený o rok neskôr a ktorý má fantastickú hudbu od Morriconeho, tak jasne vidím, aké zázraky dokáže filmová hudba spraviť pre celkový filmový zážitok. Samozrejme, "Vtedy v Amerike" je taký old-schoolový gangsterský film, kdežto "Scarface" má snahu byť moderný. Okrem tejto menšej výhrady (hudba) je to veľmi podmanivý film s hereckým koncertom Al Pacina (už po koľký krát!) a množstvom nezabudnuteľných scén ("You want a job, Ernie?" "Sure, Tony." "Hey, man, you got a job!"). A ešte k tomu, ako taká čerešnička na torte, nádherná Michelle Pfeiffer vo svojej prvej významnejšej role ("She spends half her life dressing, the other half undressing."). Potešilo ma aj prostredie slnečnej Floridy, nasnímané výbornou kamerou, ktoré mi pripomenulo časy strávené s hrou GTA.   EDIT_9.10.22: Idem s hodnotením o hviezdičku dole, keďže nedokážem ignorovať ten chlad, ktorý z filmu sála, tú zabijackú dĺžku s viacerými nezáživnými pasážami, či tú nemožnú hudbu, navodzujúcu dojem, že sledujem Nekonečný príbeh (1984) a nie brutálne krvavú gangsterku. Je zvláštne, že De Palmove filmy, ktoré som mal voľakedy veľmi rád, u mňa akosi časom vyprchávajú. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete.   "What do you do? You deal drugs and you kill people. Oh, that's wonderful, Tony! Real contribution to human history." ()

MkSallam

Nikdy jsem si nemyslel, že může být drogový baron tak cool. Al Pacino ale můj názor změnil, protože to co předvádí v roli Tonyho Montany je naprosto neuvěřitelné. Samozřejmě, je to totální šílenec, ale i přesto jsem mu ve finále fandil, aby tu svou hustou M-16 nabil co nejrychleji a sejmul s ní co nejvíc chlapů. De Palma svou režií nádherně buduje uchopitelnou atmosféru 70. let a svůj téměř tříhodinový mafiánský epos mění na skvělý film, který uběhne mnohem rychleji než kdejaký akční výplach. Nádherná a patřičně stylová filmařina. 9/10 ()

eromar

"Say hello to my little friend"- Mafiánská klasika s nestárnoucím a pefektním Al Pacinem a snad nejlepší závěrečnou přestřelkou v dějinách kinematografie (alespoň té gangstarské). ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (viac)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru