Americký gangster

• Česko Americký gangster (viac)
USA / Veľká Británia, 2007, 157 min (Special Edition: 176 min, Alternatívna 151 min)

Réžia:

Ridley Scott

Predloha:

Mark Jacobson (kniha)

Scenár:

Steven Zaillian

Kamera:

Harris Savides

Denzel Washington, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, Lymari Nadal, Ted Levine, Roger Guenveur Smith, John Hawkes, RZA, Yul Vazquez (viac)

Strhující příběh o vzestupu a pádu jednoho z nejmocnějších mužů newyorského podsvětí a o obyčejném poldovi, který ho dostal na kolena... Atmosféra prohrávané války ve Vietnamu na začátku sedmdesátých let dolehla na Ameriku jako těžká deka. Vojáci se z asijských bojišť vraceli buď v černých pytlích, nebo závislí na drogách a tuto "zálibu" lavinovitě šířili mezi veřejností. Byznysu s narkotiky se okamžitě chytily mafiánské klany, které pro klid na práci neváhaly masívně korumpovat celé policejní sbory. V tomto ozvduší se zrodí černá hvězda podsvětí Frank Lucas (Denzel Washington), která díky vlastní odvaze a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Díky tomu se záhy vyšvihne na samotný vrchol zdejších mafiánských struktur, odkud s bohorovným klidem řídí své impérium a pomocí finančních injekcí i nečinnost zdejších policistů. Detektiv Richie Roberts (Russell Crowe) je mezi nimi bílou vránou a především díky své pověsti dostane za úkol sestavit protikorupční tým, který zavedené pořádky změní. Jako prvního si vezmou na mušku distributora mimořádně dobrého materiálu za mimořádně nízkou cenu. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace může vyjít jako vítěz jenom jeden. Nebo ne? Skutečný Frank Lucas patří mezi nejvíce fascinující zločince americké historie. (oficiálny text distribútora)

Hogun

Viac menej súhlasím s tým čo napísal Marius, len ešte dodám, že pre mňa boli tri štvrtiny filmu čistá instantná nuda bez štipky invencie a nebyť posledných cca 30 minút tak hodnotenie by dopadlo ešte horšie. Menej je niekedy viac. O hodinu kratšie a asi hovorím ináč, ale takto len lepší nadpriemer. 7/10 ()

becki_tu

Ridley Scott nás provedl hodně stylovou a vizuálně vytříbenou cestou šedesátými a sedmdesátými léty, kdy nejen Ameriku ovládal trh s drogami a všudypřítomná korupce. A tomu všemu vládl jeden muž – Frank Lucas. Scottova spolupráce se „svým“ Russellem Crowem a „bráchovým“ Denzelem Washigtonem zafungovala bez chybičky a celá tahle prvotřídní gangsterka je mimojiné i famózním hereckým koncertem obou hereckých hvězd, jejichž filmové charaktery jsou takřka dokonalými protipóly. Kdybych měl srovnávat, tak Gangster na mě zapůsobil asi stejně jako před léty třeba Casino. Americký gangster je určitě dalším splněným Scottovým snem a taky žhavým kandidátem na předávaní Oscarů. Pokud dostal minulý rok Oscara Scorsese za Skrytou identitu, nevidím důvod, proč by to letos nemohlo vyjít právě Ridleymu. A asi bych nebyl jediný, kdo by mu to opravdu přál. Aktualizace po zveřejnění Oscarových nominací: Opravdu nedokážu pochopit akademiky, kteří rozhodují o nominacích. Chybějicí Scottovo jméno v kategorii Nejlepší režie je dalším omylem a já se ptám, co by musel Ridley natočit, aby se mu dostalo alespoň nominace? Nevím, možná Skrytou identitu 2. Nominace za výpravu a za herečku ve vedlejší roli jsou jen slabou náplastí. ()

mm13

Páčila sa mi priamočiarosť. Žiadne kudrlinky pri predstavovaní postáv, žiadne kľučky v deji. Dobrodinec Frank Lucas krája "krocana", zatiaľ čo v špinavej kúpelni zdochýňa ľudská troska, predávkovaná jeho úžasnou značkou! Richie Roberts je celý v sračkách, že mu súd nenechá syna, ale okrem fanatického naháňania zločincov a prísne stráženej vlastnej bezúhonnosti, stíha už iba tak akurát pretiahnuť každú, hoci len jemne pootvorenú pičku, čo okolo neho prejde. Škoda tej doslovnosti v súdnej sieni pri poslednom pojednávaní s jeho ex-manželkou... a tiež škoda (prekvapujúce ak nie rovno šokujúce!) chabej atmosféry (David Fincher porazil Ridleyho Scotta na celej čiare!!?) a najmä nevýraznej predstaviteľky manželky Franka Lucasa. V rámci celého príbehu a vlastne aj nosnej zápletky hrá ich vzťah extrémne dôležitú úlohu, neveril som však jeho hĺbke ani na chvíľu. Hrali to na mňa ako na diváka až tak nepekne, že mám pocit, že to na mňa hrali tiež všetci ostatní. Hrali, že točia kolosálnu klasickú gangsterku s moderným duchom, stvorili však len jej odraz. Nestrhlo ma to a také ja v milovanom žánri neodpúšťam. ()

MáŠa

Mnó, dobře odvedená řemeslná práce Ridleyho Scotta, asi by si možná mohla zasloužit i 5 hvězd, ale dávám 4, protože to není zas takový popcorn a kdyby měly chodit do kin jen podobné filmy, byla by to celkem nuda. V podstatě jsme tu na pozadí historické události svědky, jak detaktiv pátrá po odhalení jednoho drogového bosse, a jak jsou ve městě 3/4 policajtů zkorumpovaných. Nebýt tam určité to historické pozadí, měli bychom tu jeden z nekonečné řády podobných detektivních filmů, takže proto ta 4, sorry. ()

Earl_23

Výborný příběh z výborného prostřetí a s výborným obsazení. Přesto to úplně na výbornou není. Filmy podle pravdivého příběhu s krimi tématikou většinou skončí tak nijak, žádného většího finále se prostě nedočkáte. U ganstera mi to kupodivu ani tolik nevadilo, přesto ve srovnání s ostatními mafiánskými skvosty tento snímek trošku zaostává. Velmi pravděpodobně za to může dlouhá stopáž. Jinak ale těžko něco vyčítat. ()

prome

Jakmile jsem o tomhle filmu slysel, jak o postu rezisera tak i o hereckem obsazeni, tak jsem se na nej hned zacal tesil. Ridley Scott je jeden z mych nejoblibenejsich reziseru s jeho filmy patri k mym neoblibenejsim. Dost chvali na rezisera a prejdu rovnou k tomuhle snimku. Rezie, atmosfera a herecke vykony vynikajici a Ridley nezvykle pro me zvolil pomale tempo, ktere filmu neskodi ale kdyby bylo sviznejsi tak myslim ze by mu mohlo pomoct jeste k vetsi dokonalosti, ale nastesti prichazi s posledni pulhodinou kterou jsem hltal plnymi dousky a jen si pral at film neskonci a pokracuje jeste takhle alespon pul hodinky protoze na takove filmy se nezapomina. ()

Sawy

Výborné,ale do páté hvězdičky mi přece jen něco chybí.Možná nějaký výrazný moment,který bych si pamatoval i měsíc po zhlédnutí,nějaký vyložený záporák,kterého bych mohl nenávidět,hrdina,kterému bych vyloženě fandil.Přesto jde o film,kterým si u mě Ridley napravil trochu pošramocenou pověst po trapném historickém Království nebeském a překombinovaném Labyrintu lží.Přes dlouhou stopáž nenudí,přes absenci vrcholů vtáhne do děje.A to hlavně díky promyšlenému scénáři,který oslní hlavně celkovým dojmem,ne jednotlivostmi.Tohle je jeden z filmů,díky kterým jsem začal mít hodně rád Russella Crowea.Jeho excelentní výkon v roli čestného poldy,který ale není schopen si udrřet rodinu,pro mě zastínil i působivý výkon Denzela Washingtona.Ještě mě zaujal Josh Brolin,kterého asi začnu pozorněji sledovat.Je dobře,že někdo zase natočil gangsterku,která se nemusí stydět vedle těch největších klasik žánru a diváka nezklame.To se v době Skryté identity a Veřejných nepřátel hodně cení.A fakt,že při Oscarech zůstal film skoro úplně opomenutý,je další důkaz o tom,že akademie je často mimo.80 % ()

Morholt

Jedna z nejlepších gangsterek nejen posledních let, ale vůbec. Hodně mi to připomínalo Nelítostný souboj, ale oproti Mannově pecce to mělo ještě něco navíc. Byť je to, jestli se nepletu, jediný Ridleyho film z mafiánského prostředí, tak se i přesto může v klidu poměřovat s žánrovými velikány, jako jsou Scorsese či De Palma. 100% ()

Lucasion

U mě druhý pokus o thriller/drama od Ridleyho Scotta. Bohužel i v tom druhém případě, nevím, co tím chtěl tento režisér říci. Úvod je příšerně zdlouhavý a celý film je těžce konverzativní. Mám rád dialogové filmy, viz Tarantino a jeho geniální dialogy. Americký gangster nemá tak skvělé dialogy, aby mi nevadily ty zdlouhavé scény. Abych řekl pravdu, první půlka by tam vůbec nemusela být. Až za polovinou se film začíná ubírat nějakým konkrétním směrem. Nicméně já musím říct, že film je o ničem. Mě zkrátka nezaujala jediná scéna a žádná co by stála za zapamatování. Což je u tak dlouhého filmu docela průser. K podivu je i to že hlavní představitelé Crowe a Washington na sebe promluví až na konci filmu. Jako v případě Ridleyho Labyrintu lží, na mě tohle prostě nemělo žádný kladný efekt. Zbytečně dlouhý, honosný a těžce dialogový. (65 %) ()

hendrich6

Skvěle natočený neuvěřitelný příběh.Vynikající Denzel Washington,který se pro tuto roli hodil a kterému jsem fandil ve filmu víc než Russellu Croweovi.Tenhle film podle mě překonal Mafiány a řadí se vedle Kmotrů na vrchol tohoto žánru.Velmi silný filmový zážitek - 95 % ()

Lacike

Parádne herecké obsadenie, skvelá téma o gangsteroch, ale prevedenie totálna nuda na uspávanie hadov. Jedine Josh Brolin tam má pár scén, ktoré ma vytrhli zo spánku, ale inak je to pre mňa neznesiteľný film. 2/10. ()

ScarPoul

Pamätám si, že som kedysi videl kratšiu verziu a nepáčilo sa mi to. Po rokoch som sa rozhodol k tomuto vrátiť a išiel som do Special edition verzie. Je to masterpiece. Nemá to síce také presahy ako Scorsese, ale nevadí to. Je to v zásade skvelo vyvážená sonda do života jedného mafiána a jedného policajta. Zaillian spravil výborný scenár a Scott ho veľmi elegantne preniesol do obrazu. Herecky a významovo bohaté. Možno by si to žiadalo ešte hodinku na výraznejšiu psychológiu pri postavách, ktoré sú tu umne naznačené, ale nie úplne uchopené, ale to už len zbytočne fabulujem. Mrzí ma, že sa o tomto filme nehovorí tak ako by si zaslúžil. Rozhodne sa jedná o výborné krimi, ktorého koniec povyšuje na niečo viac. Ten tomu vyslúžil tú piatu hviezdu. My man! ()

Ai.ma

Příběh je asi víceménně známý a vcelku prostinký, takže rozepisovat se nemá smysl. Frank Lucas žil, rostl a spadl. Tečka. Ozývá se tady Film roku a "film, jenž nejen Kmotry a tváře dostihl, ale i předstihl"...brrr. Nemůžu se zbavit dojmu, že veškeré chvalozpěvy vynáší mladá generace, která potřebovala svůj "vlastní gangsterský film v moderním barevném kódu". Další generaci pánů v kravatách, zabíjejících elegantně a pokud možno vzletně a důstojně, jako nějakej francouzskej básník na konci devatenáctýho století. Budujících si svá impéria v všudypřítomně prezentované říši korupčního zla. (A nakoukne-li se člověk do statistik IMDB zjistí, že zatímco diváci do třiceti let hodnotí v průměru 8.5, diváci nad čtyřicet známkou 7.7) Ridley Scott si potřeboval napravit karmu a docela se mu to povedlo, protože našel správný poměr mezi "klasikou" a "modernou". Stále se ale nemůžu zbavit dojmu, že nepřinesl do žánru nic nového a nic tak vážného, že by se dalo mluvit o kultu, klasice či kdovíjakém přesahu. Je to slušně ubíhající mýdlová opera, tanečnice z heroinu, která ti zašpiní stůl. Kreditku. Dá se vysát. Uklidit. V moři vedlejších postav a motivů, které byly nakousnuty, ale rázně utnuty a už neobjasněny ( jak a co se stalo s Nickym? Kdo střílel na jeho ženu a proč a jak a pro koho?) dostávají místo jen a pouze dvě hlavní postavy. Není pošetilé srovnávat to s dokonale žijící a dýchající pyramidou Kmotrova klanu? Denzel Washington a i Russell Crowe hrají jak jen dobře umí, ovšem scénář jim nedovolí přetěvit své postavy v hrdiny. Copak jde poměřovat Lucas s Montanou? Caponem? Corleonem? Clydeem?Chtěl by toho moc...nabízí se. Ne, nechci toho moc. Pokud ovšem budu slýchat ozvěny zlatých sošek a modliteb, aby je Ridley dostal, musím se ohánět. Kameraman se snažil seč mohl, ovšem zřejmě rukou režiséra nedonesl do filmu tolik potřebné energie a vizuality, aby vás uchvátil. Je velmi zajímavé sledovat, jak ten samý muž roste pod taktovkou Davida Finchera, s kterým pracoval na Sedm, Hře a nově daleko svižněji nasnímaném Zodiacovi. ve velkém útlumu se ocitl i Marc Streitenfield, který jako by si vypůjčil nejlepší nápady z poetismu Tenké červené linie, Království nebeského a Black hawk down, na kterých pracoval. I když dostál od svého hudebního debutu příjemných "módních" změn, stále nedokázal najít ten dokonalý stav, cit, kdy vám hudba splyne s hudbou v jeden dech. Což je věc, která v tomto žánru filmů platí snad dvojnásobek. Všimli jste si, že ve všech těch památných a citovaných gangsterských filmech není snad ani jeden o muži, který by vytvořil v říši onoho zla a snu impérium a byl amerického původu? I tato maličkost hraje roli nejen v kompozici hudby, která dokázala, že TO funguje, ať už v případě taliánské a latinské horkokrevnosti, ale i v přístupu k dané látce. Ridley se oprostil od většího moralizování, na to ani scénář nebyl stavěný, ovšem neodpustil si celý film vést v duchu a poukazování na neschopnost američanů vládnout sobě. ()

5150

Společně s BIYEOLHAN GEORI jedna z nejlepších gangsterek posledních let, u které oceňuju zejména silný příběh, výborné herecké výkony - mj. Josh Brolin (PLANETA TEROR) coby detektiv Trupo a dobový soundtrack (píseň "Across 110th Street" od Bobby Womacka je známá z tarantinovy JACKIE BROWN). ()

6thSun

Špatný nikoli, nicméně kdybych měl spočítat všechny povrchně odmotané nitky, které v logistice děje jen tak bezradně plápolají, případně jsou necitlivě ustřiženy, dostal bych ve výsledků poctivý klubko. V porovnání s mistrem Scorsesem pak Scott prohrává systémem K.O. (třebaže ne hned v prvním kole). ()

PROROK14

Keď niekde počujem meno Danzel Washington tak sa mi vybaví Frank Lucas. Ak niekďde začujem meno Russel Crowe tak sa mi vybaví Richie Roberts. Výborný mafiánsky film. Ale zas si nemyslím že by mohol konkurovať mafiánským kultom ako Tenkrát v Americe alebo Mafiáni. Scénar sa mi páčil ale chýbala mi tam tá atmosféra. Aj keď sú tam scény ktoré su fakt pecka. Pre mňa 90% ()

BoPo

Mafiánske filmy sú vždy lákadlom. Producenti to vedia a bohužiaľ na to aj často hrešia. Výsledkom bývajú v lepšom prípade len kópie Mafianov, Kmotra a ďalších klasík. Americký gangster je našťastie originál. Po dlhšej dobe znova kvalitný mafiánsky film. ()

maseer2

stylová gangsterka o drogové situaci v New Yorku sedmdesátých let, které by ovšem slušelo místy přitvrdit tak, jak to umí starší mafiánské klasiky.. a třebaže se díky tomu, že je film hodně přímočarý, nenabízí takřka žádné překvapivé zvraty a de facto postrádá emoce, zdá tříhodinová stopáž poněkud přestřelená, je to pořád vysoce kvalitní filmařina a zasloužené 4* jsou namístě.. ()

bouncer

Parádní navrát gangsterských filmů! Už tu dlouho nic podobného nebylo a musím říct, že je to škoda. Ridleymu se podařilo natočit krásný mafiánský velkofilm. Ale dokonalé to není...ani nemůže být, když už tu byly filmy jako Kmotr nebo Zjizvená tvář. Především mě zklamal výběr hlavních postav. Russell Crowe jako superpoctivý policajt a Denzel Washington jako dealer a mafiánský boss, to jsem jim prostě nesežral. ()

Hwaelos

Trochu chladný, ale formálně vycizelovaný kus filmařiny. Obsazení perfektní a tlumené herecké projevy dobře rezonují s vyzněním obou charakterů (nic jako stoprocentní padouch ani bezchybný hrdina). Když tak nad tím uvažuju, možná jde o nejlepší Ridleyho film... ()

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

18.12.2011

Plány studia Sony natočit celovečerní film na motivy akčního seriálu z 80. let The Equalizer nejsou žádnou novinkou. Prvním kandidátem na hlavní roli byl Russell Crowe, ale momentálně jej jeho… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz