Temný rytier

• Česko Temný rytíř (viac)
USA / Veľká Británia, 2008, 152 min (Alternatívna 146 min)

Predloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Eric Roberts, Ritchie Coster (viac)

Mestečko Gotham City, kedysi raj zločincov, sa pomaly spamätáva z najhoršieho a začína rozkvitať, predovšetkým vďaka pomoci maskovaného netopierieho hrdinu Batmana a jeho občianskeho alter ega multimilionára Brucea Waynea (Christian Bale). Povestnou novou metlou, ktorá dobre metie, sa ukáže byť aj nový štátny žalobca Harvey Dent (Aaron Eckhart), ktorému sa zas a znova darí výrazne oslabovať svet organizovaného zločinu a vďaka ktorému sa čoraz viac mafiánov ocitá na nedobrovoľnom odpočinku - za mrežami. Harvey bojuje proti kriminalite, korupcii - a zároveň veľmi intenzívne i o priazeň Bruceovej priateľky Rachel Dawesovej (Maggie Gyllenhaal). Hoci sa možno na prvý i druhý pohľad zdá, že rezervovaný a samotársky Bruce je nad vecou a nejako výraznejšie mu to žily netrhá, v skutočnosti je všetko trochu inak... Odstup si totiž drží cielene! Tak či onak, všetko je razom nepodstatné, keď sa na scéne ako blesk z jasného neba objaví nová desivá hrozba, s ktorou nik nepočítal – šialený nekorunovaný kráľ zločincov Joker (Heath Ledger), ktorý mesto uvrhne do nového, dosiaľ nepoznaného chaosu a ktorý prinúti temného rytiera Batmana siahnuť až na dno svojich možností a temer prekročiť už skoro neexistujúcu hranicu medzi Dobrom a Zlom... (oficiálny text distribútora)

Rudyamon

Pokud první polovina filmu Batman začíná byla spíš taková úvodní a teprve v další se děj rozbíhal, v pokračování to neplatí. Akce od začátku do konce. A jaká! Drsný a místy dost děsivý humor Jokera (zmizení tužky, konkurz a scéna před ním…) udělali z filmu opravdový klenot. Jeho slovná spojení nespojitelných významů (“Nechceme, aby nám tu vybouchly emoce!“ - „Pistole jsou moc rychlé, nevychutnáte si ty všechny jejich drobné emoce…“ - „Dnes se stanete účastníky sociálního experimentu!“) jsou fakt perlou filmu. Škoda, že tak mladý talent odešel, jaká s ním mohla být trojka? No a Batman? Ten dělá svou práci a ať ji dělá sebelíp, všechno se jaksi otáčí proti němu. „Samotná pravda asi opravdu prostě nestačí, někdy si lidi zaslouží víc…“ Perfektní zážitek, perfektní pokračování! Hodnotím na 4 hvězdičky - 90% a přemýšlím, že i já si někdy připadám, že „… jsem jako pes, který se honí za auty, ale kdybych nějaké chytil, tak bych nevěděl co s ním.“ ()

neo93

Ohromující, velkolepé, dokonalé. Tak jednoduše by se dalo vystihnout toto Nolanovo batmanovské dílo. Temný rytíř však obsahuje a spojuje tolik nepřeberných věcí, že tak snadno se tento film nedá odbýt. Je těžké vůbec něčím začít, jelikož Nolan vytvořil takový snímek, ve kterém je skvělé snad úplně všechno. Nejzřetelnějším prvkem se může jevit samotná podoba batmana, který pokračuje v nastolené tradici z předchozího dílu. Naopak Bruce Wayne a jeho temné alter-ego je v tomto filmu ve stejné (někdy dokonce i upozaděné) pozici jako další důležité postavy, kterými jsou Joker, Jim Gordon a Harvey Dante. Jejich dokonalá vzájemná sounáležitost a propojitelnost hrají v celém snímku obrovskou roli. Dalším aspektem, kterým nám režisér servíruje, je zhuštěné události fabule, které se odehrávají jedna za druhou, a my máme, co dělat, abychom všechno správně pobrali. Na první zhlédnutí rozhodně náročný úkol, který nás ale zároveň neustále udržuje ve střehu. To, že je Ch. Nolan výborný režisér, nám předvedl již v předchozích filmech, zde to jen potvrzuje. Výtečně nasnímaná akce, tak aby byla přehledná a zároveň napínavá, nebo jen kroužení kamery při některých klíčových dialozích je prostě nádhera. Zmiňovat např. excelentní herectví Heatha Ledgera a jeho Jokera, tak i dalších postav je již ohraná písnička. Proto už jen doplním, že podstatným a nezapomenutelným prvkem je hudba dua Hans Zimmer a James Newton Howard, která jen dotváří perfektní atmosféru celého skvostného filmu. ()

0L0V0

Životná úloha Heatha Ledgera, božská hudba Hansa Zimmera, vynikajúci scenár Jonathana Nolana, úchvatná kamera Wallyo Pfistera, pevná ruka Christophera Nolana! Všetko dokopy tento film robí najlepším superhrdinským filmom súčastnosti. Každým pozretím vinikajúci zážitok a prežitok. 100% ()

Inozuka

Měl jsem tu tři hvězdičky, ale opravuji na pět. To, co mě kdysi hodně odrazovalo, byl přehršel holywoodské akce s téměř nepřetržitým sledem honiček, výbuchů a lumpáren. Děj a hloubka filmu se v tom trochu ztrácí a člověk se k ní holt musí prokousat. Oproti jedničce, kde Nolan kladl důraz na realističnost, mi to napoprvé přišlo jako zrada. Nyní při druhé, pozornější projekci, ale názor trochu opravuji, i když zmíněné výhrady zůstávají. Ten film je fakt dobrý a sonda do duší velké čtyřky Batman - Gordon - Dent - Joker je výborná zejména když v ní začnete hledat paralely se současností - viz komentář Ghoulman. ()

m4xp4yn3

Bruce Wayne je archetypální neo-liberální miliardář, který své jmění raději utratí za vývoj nových bojových prostředků, které použije proti vykořisťované pracující třídě, která se ze zoufalství dopustila zločinu, místo aby přispěl ke zformování smysluplného globálního hnutí směřujícího k abolici systému, který generuje masovou chudobu, sociální odcizení a kriminalitu pramenící ze zoufalství, která je inherentní částí takového systému. ()

boni

Pro mě osobně strašné zklamání. Batman začíná se mi líbil, ale tohle se bohužel úplně odklonilo. Postava Batmana je tu velmi upozaděna, což je zásadní problém, protože pokud chcete udělat střet dobra a zla v čisté podobě, tak to bez jednoho z těchto elementů jaksi nejde. Tady máme sice výborného Heatha Ledgera, který opravdu předvádí naprosto dechberoucí výkon, ale proti němu nijakého klaďase, takže to jako celek působí nedotaženě a nekompletně. Takto přestřelené hodnocení naprosto nechápu. Rozhodně mě 33 minut Jokera nepřinutí dát víc než tři hvězdy, bohužel. ()

rublik05

Životní a také osudová role pana Ledgera v roli Jokera, kterého zahrál jak jen nejlíp mohl. Jeden z nejlíp zahraných záporáků, který si přivlastnil celý film pro sebe a Batmana na pomyslnou druhou kolej. Pro mě osobně je tohle nejpovedenější snímek o bojovníkovi se zlem v Gotham City, od skvělého režiséra až po hudbu, scénář a především skvělé herecké obsazení. Od začátku až do konce film nenudí, má spád, plno zvratů a dramatických okamžiků. Snímek, který už jen tak někdo nepřekoná. 10/10. ()

Hashirama

Dokonalá dynamika a provázanost scén, dokonalé zasazení a využití hudebního motivu, dokonalá gradace děje, dokonalé postavy, dokonalý Heath Ledger, pod jehož šílenou taktovkou se celý Gotham řítí do zkázy. Nolanův mistrovský kousek. ()

Fediak22

Za mna jednoznačne najlepší komixový film. Superhrdina nie je len Batman ale aj celé mesto, Batman ktorému dal Batman nádej. Padúch nemá žiadne pozadie, je to blázon ktorý chce len vydieť apokalipsu ktorú vytvorí. Taéhoto blázna, ktorému na ničom a na nikom nezáleží, je veľmi tažké ale je jasné že Heath Ladger to zvládol skvelo a Oskara si rozhodne zaslúžil, aj keď už po svojej smrti. Nolan odviedol skvelú prácu a ako je u neho známe efekty vyzerajú skvelo a scenár je úžasný. Nemám vľmi rád DC filmy pretože pôsobia veľmi umelo ale Nolanova triológia Batmana je úplne ničo iné a aj bez Batmana by film dával zmysel (pravdaže s iním hrdinom) a bl by skvelý. ()

Kofolacik

Nolanov prvy masterpiece. Najlepsi comic-book film vsetkych cias, ktory posunul dovtedy relativne 'detsky' zaner do tych najhlbsich vod a ktory je aj po 15tich rokoch stale neprekonatelny. S odstupom casu sa zapise do filmovych dejin ako milnik - ako jeden z najvplyvnejsich filmov vsetkych cias (nie len po tej komiksovej, ale aj po filmarskej stranke). Skoda ze Health zomrel, Nolan mal vraj pre tretiu cast uplne ine plany nez nakoniec realizoval v Rises (z trilogie jednoznacne najslabsim clankom). ()

junxi91

Drsný, brutální, natřískaný akcí a se skvělým výkonem Heatha Ledgera v roli Jokera - to je druhé pokračování Nolanovské batmanovské trilogie. Nechybí v něm také filozofování o tom, kdo je padouch, kdo je hrdina a o výhodách chaosu oproti řádu. Joker je jeden z nejlepších záporáků, se kterým jsem se ve filmu setkal, i když ten psychopat z filmu Tahle země není pro starý byl taky dost dobrý. Na začátku filmu vyloupí gang, maskovaný jako banda klaunů, banku v Gothamu, která patří mafii. Jednotliví lupiči se postupně navzájem postřílejí a přežije to jen jeden z nich - mozek celé operace jménem Joker. Na druhé straně se spojí Batman, okresní státní zástupce Harvey Dent a policejní poručík Jim Gordon, aby odstranili z Gothamu zločin. Navíc je zde skupina dobrovolníků, která se převléká za Batmany a narušuje zločincům jejich obchodní transakce. Bruce Wayne veřejně podporuje Denta jako legitimního ochránce Gothamu, protože by si pak mohl odejít do důchodu a nahánět Rachel, navzdory jejímu vztahu z Dentem. Rachel navíc hraje jakási divná herečka, která není ani z 30% tak krásná, jako Rachel z prvního dílu. Mafiánští bossové z Gothamu se scházejí, aby diskutovali o ochraně svého byznysu před Jokerem, policií a Batmanem. Joker náhle vtrhne na schůzi a nabízí, že zabije Batmana za polovinu peněz, které ukryl jejich účetní Lau předtím, než utekl do Hong Kongu. Batman s pomocí generálního ředitele Wayne Enterprises Luciuse Foxe najde Laua v Hong Kongu a předá jej Gothamské policii. Díky jeho svědectví zatkne Dent spoustu zločinců. Mafiáni přijmou Jokerovu nabídku a on začne zabíjet vysoké funkcionáře - soudce a policejního komisaře. Gordonovi se povede na poslední chvíli zachránit starostu, ale Joker vyhrožuje, že každý den bude umírat jeden člověk, dokud mu Batman neodhalí svou identitu. Dent pořádá fundraisingovou večeři, na kterou vtrhne Joker a vyhodí Rachel z okna, ale Batman ji zachrání. Batman nedokáže pochopit Jokerovu motivaci, ale Alfred říká, že "někteří muži chtějí jen sledovat, jak svět hoří". Dent tvrdí, že je Batman, aby vylákal Jokera, který také zaútočí na policejní konvoj, který jej přepravuje. Batman a Gordon zatknou Jokera a Gordon je povýšen na komisaře. Takže to vypadá na šťastný konec. Na policejní stanici Batman vyslýchá Jokera a moc se s tím parchantem nepáře. Jokerovi se zdá Batman vtipný a nemá v úmyslu jej zabít. Pochopí, že Batman chová jisté city k Rachel a tak mu odhalí, že ona a Dent jsou odděleně drženi v budovách, které brzy vybouchnou. Je třeba rozdělit síly - Batman se vydává zachránit Rachel, zatímco Gordon s ostatními policisty jdou za Dentem. Joker jim však dal jejich pozice obráceně, a tak se úplně nepovede zachránit ani jednoho z nich. Rachel zabije výbuch a Dent přijde o polovinu tváře a také o celý rozum, zatímco Joker uniká z vazby, zjistí od Laua, kde jsou prachy a celou stanici podpálí. A tak bude muset Batman bojovat nejen proti chaotickému a krutému Jokerovi, ale také proti Jokerem zmanipulovanému a zohavenému Dentovi, který si rád hází s mincí a na základě toho určuje, kdo bude žít a kdo umře, a je posedlý tím, aby pomstil smrt Rachel. Jsou tu také dva parníky, jeden s vězni a druhý s civilisty a také závěrečná akce v jednom mrakodrapu, kde jsou rukojmí převlečeni za klaunské únosce a naopak. Jo a z Batmana se tedy na konci filmu stane onen Temný rytíř, odtud také název druhého dílu batmanovské nolanovské trilogie. () (menej) (viac)

GTS_PUNK

Tri roky po filme Batman Begins prichádza režisér Christopher Nolan s pokračovaním, ktoré síce možno v skratke označiť za o niečo kvalitatívne lepšie, ale stále priemerné dielo, ktoré stavia predovšetkým na akčných prvkoch. Nový film a nový príbeh so sebou opäť prináša aj filozofickú rovinu, ktorá sa dotýka najmä postavy veľmi dobre stvárneného Jokera (Heath Ledger). Predovšetkým vďaka nemu (ale nielen) je snímka aspoň čiastočne zaujímavou aj pre divákov, ktorí vyložene nemusia byť fanúšikmi filmov o superhrdinoch. Z hľadiska celkovej atraktívnosti postáv je dokonca Joker jednoznačne napísaný aj zahraný oveľa lepšie než Batman (Christian Bale). Batman vo "vlastnom filme" pôsobí nezaujímavo, skoro až do počtu. To môže byť spôsobené aj tým, že v snímke sa opäť stretáva veľmi silná herecká zostava, ktorá na individuálnej úrovni dostáva väčší priestor, takže Christian Bale v hlavnej úlohe až toľko nevyniká. Ale to v konečnom dôsledku ani veľmi nevadí. Z hľadiska príbehu predstavuje snímka obstojný počin, v ktorom však, ako sme už uviedli, sú nakoniec najdôležitejšie akčné scény, čo nemusí vyhovovať každému, a tým pádom sa to prejavuje aj na celkovej kvalite Nolanovho počinu. Nutné podotknúť, že z technického hľadiska ide o viac než solídne natočený počin, na ktorý sa pozerá veľmi dobre. Lenže kvalitný vizuál v tomto prípade nestačí. The Dark Knight cieli primárne na fanúšika superhrdinských filmov, ale osloviť viacerými prvkami dokáže aj ostatných divákov. Kvalita sa tejto snímke odoprieť nedá, avšak v konečnom dôsledku ide stále o primárne akčný počin, ktorého bitky, výbuchy a prehnané scény sú skôr na škodu, a kvalite ako takej rozhodne nepomáhajú. ()

Johnny10

Tak jsem prave vylezl z kina a jsem naprosto konsternovanej. Filmy o Batmanovi me nikdy moc nebraly (stejne jako komiksy obecne), ale tohle je pecka. Ustredni trojice- Batman-Joker- Harvey je uchvatna. Paradoxne je z nich asi nejslabsi Bale, ale nikoliv ve spatnem slova smyslu, jen proste Harvey a hlavne Joker jsou genialne napsani i zahrani. Teprve dnes jsem si naplno uvedomil, jaka ztrata pro filmovy svet znamena smrt Heatha Ledgera. Vim, ze to zni jako lacine klise, ale je to tak. Joker v jeho podani je asi nejgenialneji zahrana postava, jakou jsem za posledni rok videl. Heath proste JE Joker. Kazda jeho scena je famozni. Nechci spoilovat, ale jeho "finta" s tuzkou byla genialni. Jestlize Batman begins bylo prijemne znovuzrozeni serie, tak tohle je - troufam si tvrdit - jeji vrchol. Tezko si uprimne dovedu predstavit, ze by Nolan dokazal natocit lepsi treti dil. A nikoliv jen proto, ze tam nebude Ledger... - 100% (a to jsem to jeste nevidel v IMAXU, kde podle kamaradovych ohlasu je to jeste vetsi pecka) ()

AdiegoA

Ani přes veškerá hodnocení jsem nevěřil, přesto... perfektní. Joker je geniálně napsán a stylově a neméně geniálně zahrán! ()

DonTommy

A já pořád kde vzal tu motorku...a tohle vysvětlení bych teda netipnul :-) Po skvostném prvním díle přichází bezchybná dvojka.Všichni ti, kteří tento film označují za nejlepší komiksovku všech dob - mají pravdu! Nevím který komiks film bych označil za krále před tímto zážitkem ale,: "král je mrtev, vládu přejímá jeho nejlepší Temný rytíř a jeho dvorní Joker. Chris Nolan stmelil všechny prvky dokonalosti do jednoho dechberoucího celku - atrakivní námět, od prvního do posledního okamžiku chytlavý scénář, úžasné efekty, svou režii která je na vrcholu formy a především fascinující herecké výkony...tedy výkon...Heathe Ledgera. Tento neuveřitelně taletovaný mladík stvořil svou životní roli a zemřel, a jestli se někdo pokusí navázat na tento výkon...bůh mu buď milostiv. Ale spoléhám na to že by se tak stalo opět pod Nolanovou taktovkou a že kdyby se odhodlal k takovému kroku tak bude vědět jistě co dělá. Protože po tomhle filmu mu stoprocentně věřím. A kterýže moment filmu který ani na chvilinku nepoleví v tempu je vrcholný? Podle mě scéna mezi Jokerem a Batmanem ve vyslýchací místnosti, ta chvíle kdy už i Temný rytíř ztrácí sebekontrolu ale ať dělá cokoliv tak se mu šílenec jen vysmívá do obličeje. V ten moment film vyskočí ještě kousek výš nad hranici absolutního nářezu. A nebudu lhát, hbitě ho zařadím do svých nejoblíběnějších filmů...a ještě ta hudba...na tomhle filmu se mi líbilo prostě vše...a mimochodem, myslíte že některá z Jokerových historek o původu jeho jizev byla pravdivá? Která? "LET'S PUT A SMILE ON THAT FACE...HI HA HA HA HAAA" ()

Batman se blíží k půlmiliardě

Batman se blíží k půlmiliardě

14.03.2022

Druhý týden v kinech a chválený komiksový snímek The Batman už se pomalu ale jistě blíží k půlmiliardě dolarů z celého světa. Film o druhém víkendu zaznamenal jen 42% propady, díky čemuž si v… (viac)

Nový Batman bude rekordně dlouhý

19.01.2022

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

09.01.2022

Jonathan Nolan, bratr slavnějšího Christophera Nolana a zároveň zkušený televizní veterán, jenž má na kontě věci typu Lovci zločinců nebo v titulku zmiňovaný Westworld a rovněž pomáhal psát scénáře k… (viac)