Temný rytier

• Česko Temný rytíř (viac)
USA / Veľká Británia, 2008, 152 min (Alternatívna 146 min)

Predloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Eric Roberts, Ritchie Coster (viac)

Mestečko Gotham City, kedysi raj zločincov, sa pomaly spamätáva z najhoršieho a začína rozkvitať, predovšetkým vďaka pomoci maskovaného netopierieho hrdinu Batmana a jeho občianskeho alter ega multimilionára Brucea Waynea (Christian Bale). Povestnou novou metlou, ktorá dobre metie, sa ukáže byť aj nový štátny žalobca Harvey Dent (Aaron Eckhart), ktorému sa zas a znova darí výrazne oslabovať svet organizovaného zločinu a vďaka ktorému sa čoraz viac mafiánov ocitá na nedobrovoľnom odpočinku - za mrežami. Harvey bojuje proti kriminalite, korupcii - a zároveň veľmi intenzívne i o priazeň Bruceovej priateľky Rachel Dawesovej (Maggie Gyllenhaal). Hoci sa možno na prvý i druhý pohľad zdá, že rezervovaný a samotársky Bruce je nad vecou a nejako výraznejšie mu to žily netrhá, v skutočnosti je všetko trochu inak... Odstup si totiž drží cielene! Tak či onak, všetko je razom nepodstatné, keď sa na scéne ako blesk z jasného neba objaví nová desivá hrozba, s ktorou nik nepočítal – šialený nekorunovaný kráľ zločincov Joker (Heath Ledger), ktorý mesto uvrhne do nového, dosiaľ nepoznaného chaosu a ktorý prinúti temného rytiera Batmana siahnuť až na dno svojich možností a temer prekročiť už skoro neexistujúcu hranicu medzi Dobrom a Zlom... (oficiálny text distribútora)

A_Shearer

Podle mnohých nejlepší batman, podle mě nejslabší článek trilogie. Úžasný Ledger nepředvádí níc, co by mi mělo nějak vyrazit dech, krom pomlaskávání a faktu, že následně umřel. Zpracování má sice temnost, ale je ze všech tří batmanů nejklasičtější a taky nejméně přesvědčivé. A ten pochybně morální závěr, že milá lež je víc než pravda? Je mi líto. ()

Warrior

Nolan je momentálne jeden z najlepších režisérov a jeho filmy sú veľmi kvalitné. Dark Knight je pre mňa srdcová záležitosť a každoročná povinnosť. Má to vynikajúci a premyslený príbeh, čo u komiksovky nie je zvykom. Heath Ledger tu podal jeden z najlepších hereckých výkonov aké som kedy videl, do postavy Jokera dal doslova celý život. Kamera, vizuál a efekty sú nádherné, ale to je u Nolana klasika. Ďalšia vec, ktorá stojí za pochvalu je Zimmerova hudba. Je fantastická a tvorí perfektnú atmosféru. Najlepší film!!! 100% ()

rumbakoule69

Jsem velký fanoušek Marvelu, takže mi trvalo hodně dlouho, než jsem se „dokopal“ k tomu abych Nolanovu trilogii zkoukl, protože jsem to bral jako zradu vlastního „týmu“ :D. Nakonec jsem ale rozhodně nelitoval, a to obzvlášť u Temného rytíře. Tento film má totiž to, co mi u marvelovek vždycky tak moc chybělo. Tu temnou stránku. Tu nejistotu, jestli opravdu hlavní hrdina filmu vyhraje a přemůže zlo. Takhle totiž dopadá každá marvelovka – hrdina si ve filmu sice sáhne na dno, nakonec ale vždycky vyhraje a všechno dobře dopadne. Od temného rytíře jsem čekal něco podobného a překvapil mě ve všech ohledech. Rachel zemřela, Harvey Dent také a Batman musel utéct z Gothamu a celé město ho vidělo jako vraha. Vyhrál Joker a já tomu ještě dlouho po zhlédnutí filmu nemohl uvěřit. Temná stránka, kterou marvelovky postrádají, nebyla ale jediná věc, jež mě na filmu nadchla. Bylo toho ještě mnohem víc. Nejvíc asi Heath Ledger a jeho Joker, který byl naprosto fenomenální. Nejde nezmínit hudbu od geniálního Hanse Zimmera, jež tak výborně budovala temnou atmosféru filmu. A na závěr pro mě vyčnívaly ještě skvělé dialogy, a hlavně věta Harveyho Denta „You either die a hero or you live long enough to see yourself become the villian“, která dokonale vystihuje jeho osud ve filmu. ()

AdoBar97

Fantastický film aj po toľkých rokoch je to stále najlepší komiksový film. Réžia je výborná a herci podávajú výborný výkon. Pre mňa je najlepšou postavou filmu Joker ktorého hra Heath Ledger ale netreba zabúdať ani na Two-Faca ktorého stvárnil Aron Eckhart pretože aj on bol výborný. Tento film len tak skoro nič neprekoná. ()

GrooteLulu

...nevím proč, ale kromě staré verze od Burtona až po Joela Schumachera se mě Batman přestal líbit... napadá mě jediné vysvětlení, a to, že jsem buď dospěl, nebo, že Burton byl i přes svou kritiku, nejhezčí ve scénografickém zpracování, připomínajíce barevnost a hranatost komiksu.. asi oboje je správně.. Temný rytíř už pro mě prostě není, ten starý Albert, nebo rovina Gotham City.. ()

MatyRock

Šílenství je jako gravitace. Stačí jen trochu popostrčit. Komplexní dílo, kterému téměř nic nechybí. Akce je přehledněji nasnímaná a sestříhaná, a i když nejde o nejlepší superhrdinskou akci, má jasně dané cíle a sázky. Temný rytíř má stejně jako jeho předchůdce velmi pevnou strukturu a perfekcionistickou režii s oporou ve skvělém scénáři. Velké množství postav opět není na škodu. Ze všech nejvíc samozřejmě vyčnívá ztělesněná podoba chaosu Joker, který je brilantně zahrán Heathem Ledgerem. Zbylé obsazení za ním moc nezaostává a Christian Bale je opět tím nejlepším filmovým Brucem. Hudba je snad ještě lepší než-li v případě prvního filmu a z Jokerova ústředního motivu mám hustý kůži ještě teď. S ohledem na rozsáhlost díla před Nolanem smekám, že se mu celý druhý díl nerozpadl, smysluplně navázal na svého předchůdce a ještě ho předčil. 9/10 ()

StaryMech

Už asi nadobro hollywoodizovaný Angličan předvádí, jak umí únikovou zábavu obléct do prvotřídního kabátu a navrch v nás vzbudit dojem, že se pod tím kabátem nachází něco hodného zamyšlení. ()

Lukango

Nolan podruhé a ještě líp. To, co Nolanovi šlo v Batman begins nám přináší ve větším. Skvělá hudba, akce, kamera, scénář, dialogy, postavy, herci (především Ledger), legendární scény, upřednostnění vyhlášeného použití Nolanovských praktických efektů a úžasnej záporák. Jedná se opět o temný film, co nejvíce reálný v superhrdinské míře, který určuje cíl kvality pro ostatní superhrdinské filmy. Jen mě mrzí to, že nebyl ani nominován za nejlepší film. Známka: 8,5/10 ()

Jimmy73

Bohužel se nemohu ztotožnit se zde přítomným obrovským obdivem s postavou Jokera, neustále otřesné oblizování a koktaní mi prostě nesedí. Navíc první hodina celkem dost nuda a pak východ Jokera z nemocnice v oblečení sestry a jeho styl chůze, tak to byl vrchol trapnosti. ()

Puxina

Batman jakého chcete vidět, ale především Joker jakého chcete proti Batmanovi. Ledger tady předvedl neuvěřitelný a skvělý výkon.  Super výběr herců, kombinace skladatelů a režiséra ....no prostě super. ()

freebob

Nechtěl jsem tomu věřit,ale ještě lepší díl než první.Atmosfera filmu připomíná gangsterku a z Jokera,hraného jedinečným Heathem Leadrem, šel opravdu strach a respekt. ()

Filmozrout7

Řád vs chaos, šílenství vs vyrovnanost, dobro vs zlo, jednoduše Batman vs Joker + rozpolcený Harvey Dent a jeho představa spravedlnosti. Comicsové filmy se točí jak na běžícím pásu, ale ten přesah, obraz reality a myšlenka tomu většinou chybí. Dark Knight je ale jiný, reálnější a filmovější než předchůdce i mnohem rychleji utíkající než Temný rytíř povstal. A proto vyniká a i když osobně ho mám rád stejně jako Batman začíná, zcela chápu, proč je hodnocen jako nejlepší comicsový film všech dob. ()

leafroller

Je opravdu jen velice málo postav, se kterými se mohu naprosto ztotožnit. A Ledgerův Joker je jednou z nich. Jeho dokonale anarchistické názory a zvlášť monolog o "plánu", jakoby mi vycházely přímo z duše. A fakt, že žádná lodička nevybouchla, byl jenom trapným pokusem o happyend. Ničím víc. K filmu samotnému nutno říct, že i když jsem si ho užíval plnými doušky, nikdy jsem se zcela nepřenesl přes fakt, že Gotham city až příliš připomíná reálný svět. To mi prostě vadí a Batman sám vypadá v tomto prostředí až příliš neuvěřitelně, bezmocně a možná i trochu trapně. Je zajímavé, kolik mi na 90% filmu vadí věcí. Třeba historka s Two-facem je podle mě docela nadstandardní a i když tvoří jakýsi prolog k dalšímu filmu, kazí dojem z dopadení hlavního badguye Jokera. Nehledě na to, že protáhne film o dalších 20 minut, čímž se dostane přes - pro mě dost dlouhých - 150 minut. No nic. Mohl bych toho jmenovat asi víc, ale tím si nebudeme kazit jinak dobrý dojem ze super bijáku. ()

PhoenixTears

Z druhé (tak opěvované), části Batmana mám hodně smíšené pocity. Christian Bale jako Batman, excelentní, a asi také nejlepší Batman všech dob, Alfred (Michael Caine), ten prostě nezklame, a jako vždy noblesní a profesionální. Takže i když jsem dal 5 hvězd, tak určitě ne kvůli hlavní hrdince (Maggie Gyllenhaal), škaredé jako by vypadla z prasečí řiti, a Jokerovi (Heath Ledger), asi nejhoršímu ze všech Jokerů, za mně je to prostě podprůměrný Joker. Všichni šílí, ale pro mně je nejlepší a nenapodobitelný Joker v podání Jacka Nicholsona. ()

Kelinej

Vážné, ponuré, depresivní. Přesně jak to Nolan chtěl. Herci skvělí, samozřejmě v první řadě Heath Ledger. Nejvíc si asi vážím toho, že Nolanův svět člověka celého pohltí, jako by neexistoval žádný jiný další. Tak má vypadat film, když v něm všechno funguje jak má. ()

mikroslar

Průhledná, předpokladatelná nekonečná nuda bez nápadu, beze špetky vtipu. Škoda, že se dnes nenajde nikdo, kdo by byl schopen udělat z komiksu zas komiks, kdo se nebude bát nadsázky, zkratky (která ke komiksu patří). ()

Milonak odpad!

Tak jsem "to" napotřetí konečně zkouknul celé - v rámci domácí nudy při léčbě angíny. Mizerně zpracovaný výborný komiks, navíc v takové formě, že mě to vůbec nebavilo - nevtáhlo mě to do děje. Spousta křiku, výbuchů, létajících aut a záchran života v poslední vteřině a v poslední části i patetických keců + životních mouder. Nerozumím pochvalným komentářům na výkon Ledgera - vždyť to není herectví , co předvádí. Pokud tohle má být zábavné - a dle hodnocení zřejmě ano - tak nazdar hodiny....... ()

Batman se blíží k půlmiliardě

Batman se blíží k půlmiliardě

14.03.2022

Druhý týden v kinech a chválený komiksový snímek The Batman už se pomalu ale jistě blíží k půlmiliardě dolarů z celého světa. Film o druhém víkendu zaznamenal jen 42% propady, díky čemuž si v… (viac)

Nový Batman bude rekordně dlouhý

19.01.2022

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

09.01.2022

Jonathan Nolan, bratr slavnějšího Christophera Nolana a zároveň zkušený televizní veterán, jenž má na kontě věci typu Lovci zločinců nebo v titulku zmiňovaný Westworld a rovněž pomáhal psát scénáře k… (viac)